AVX Czech Republic s.r.o.
Hynek Stejskal
ředitel společnosti
Jak momentálně vypadá situace ve firmě AVX?
Aktuálně v Lanškrouně pokračujeme s výrobou. Neměli jsme doposud jediný případ nákazy COVID19.
Hynek Stejskal
Bylo potřeba omezit výrobu nebo vás to čeká v nejbližší době?
Výrobu jsme museli mírně omezit kvůli znemožnění dopravy našich pracovníků z Polska, a také vlivem nárůstu OČR v souvislosti s uzavřením základních škol.
Propouští se někteří zaměstnanci nebo to lze očekávat v nejbližších měsících?
Pozorujeme nárůst objednávek zejména ze sektoru zdravotnictví a internetové infrastruktury, proto nyní otevíráme nábor pracovníků do výroby.
Která vládní opatření vás momentálně nejvíce omezují?
Výše uvedené uzavření škol a s tím související nárůst OČR.
Dosáhnete na vládní pomoc a budete o ni eventuálně žádat?
Pokud se nestane něco mimořádného, tak pouze v zanedbatelném rozsahu.
KOMFI spol. s r.o.
Jana Slováková
vedoucí prodeje a marketingu
Jak momentálně vypadá situace ve firmě Komfi?
Po třítýdenní přestávce, kdy jsme měli do Velikonoc zavřeno, jedeme momentálně na 100 % a plníme dosud nasmlouvané zakázky. Pravidelně ale sledujeme vývoj situace u našich zahraničních distributorů a přizpůsobujeme tomu výrobní plán.
Jana Slováková
Bylo potřeba omezit výrobu, nebo vás to čeká v nejbližší době?
Zatím jsme výrobu neomezili, ale její pokles v návaznosti na nižší objem prodejů očekáváme. Podle průzkumů, které jsme provedli, jsou zákazníci nadále připraveni plánované investice uskutečnit, ale většina z nich je odložena na neurčito. Všichni čekají na pomyslné světlo na konci tunelu. Největší neznámou je právě to „jak dlouho ještě?“.
Propouští se někteří zaměstnanci nebo to lze očekávat v nejbližších měsících?
Věříme, že se objedeme bez významnějších zásahů do našich personálních řad, stejně jako jsme to ustáli během krize v roce 2009. Máme připravena různá interní opatření, která budeme zavádět v závislosti na tom, jak se bude měnit situace na trhu. Tuto situaci pravidelně monitorujeme a vyhodnocujeme.
Která vládní opatření vás momentálně nejvíce omezují?
Protože většinu naší produkce exportujeme, omezuje nás nejvíce uzavření hranic. Hledáme tedy různé nové cesty, jak se dostat k zákazníkům blíž. Videokonference jsou dnes již běžným nástrojem, nově ale provádíme online předváděčky strojů a vzdálenou pomoc při servisních zásazích. Jsou ovšem činnosti, které se na dálku provádí opravdu těžce.
Dosáhnete na vládní pomoc a budete o ni eventuálně žádat?
Pravděpodobně nedosáhneme a zřejmě ani žádat nebudeme. Vždy jsme hospodařili tak, abychom nebyli závislí na externích zdrojích a byli připraveni i na nečekané situace. Tento přístup se nám vyplatil i v roce 2009 a věřím, že ustojíme bez vážných následků i tuto „koronavirovou“ krizi.
Flexotiskový stroj Optima2 8C
SOMA spol. s r. o.
Pavla Kusá
obchodní ředitelka
Jak momentálně vypadá situace ve firmě Soma?
Situace přímo ve firmě je v mnoha ohledech stejná, jako byla před tím, než všechna omezení začala. Společnost Soma se snaží dostát všem svým nasmlouvaným závazkům, které ji budou zaměstnávat montážně až do začátku příštího roku. Nicméně v prostředí, které znamená mnoho malých překážek v každodenním zajištění takové výroby. Jedná se o problémy s dovozem některých dílů přicházejících z Itálie či USA, řešení výpadků pracovníků zejména z počátku restriktivních opatření, protože se necítili dobře a obávali se nákazy, ale i výpadek „maminek či tatínků“ v takových odděleních jako je servis nebo obchodní část, kde jejich každodenní díl zodpovědnosti chybí.
Pavla Kusá
Nejnáročnější je nyní však práce servisního a obchodního oddělení. Není možné zvládnout veškeré poruchy na strojích přes vzdálenou pomoc a už vůbec ne instalace, které jsou součástí podmínek dodání. Na samém začátku jsme museli zajistit, abychom získali potvrzení od naší vlády, že firma SOMA má přímou návaznost na „kritickou infrastrukturu“. V našem případě na obalářský průmysl, který je klíčový pro fungování potravinářského průmyslu. To trvalo asi první tři týdny. Nicméně to samé tápání a hledání, kam a komu poslat žádost o to samé povolení i v jednotlivých státech, kam máme vycestovat (Izrael, Slovensko, USA, Kolumbie atd.) je vlastně nyní klíčové pro zajištění servisu našich strojů.
Bylo potřeba omezit výrobu nebo vás to čeká v nejbližší době?
Zatím rozhodně ne. V loňském roce se nám velmi dařilo a máme nasmlouvaný téměř celý letošní rok dopředu. Obchodně už tento rok neřešíme, ale o to víc nám dělá starosti ten další. Výroba flexotiskového stroje je dlouhodobá záležitost. Od objednávky k předání stroje zákazníkovi to trvá mezi 6 až 8 měsíci. To znamená, že jestli nyní máme nasmlouvané stroje do konce roku, práci pro výrobu dílů máme tak asi do poloviny září. Zde opravdu nastává ta velká obava. Nejen Covid19, který způsobuje celosvětové restrikce, ale i neuvěřitelně nízká cena ropy a její vliv na ekonomiku některých dalších ekonomik nasvědčuje, že dojde k velkému propadu světových hospodářství, a to určitě povede k menší vůli zákazníků investovat milióny EUR do nových strojů. I když obalářský průmysl je ve své podstatě anticyklický, protože když už si domácnosti nekupují nová auta a pračky, pořád nakupují potraviny nebo drogérii.
Přijde složité období. Důležité bude být předvídavý, připravený i na velmi pesimistické scénáře, ale přesto být o to úspěšnější v unikátních řešeních na našich strojích, které z nich dělají předmět touhy nikoliv volby, jak říká můj táta. A samozřejmě naučit se prodávat po celém světě ještě více skrze virtuální nástroje, sociální sítě, streamové konference a testy. Je to velká výzva pro celý náš tým. Věřím, že se s tím popereme a staneme se naopak ještě silnějšími.
Propouští se někteří zaměstnanci nebo to lze očekávat v nejbližších měsících?
Rozhodně nikoho nyní nepropouštíme z důvodu nadměrné kapacity, naopak do výroby trvale hledáme nové posily. Ale na druhou stranu, jak jsem psala výše, délka ekonomického světového propadu a naše míra úspěšnosti v obchodě a konkurenceschopnosti našich výrobků v porovnání s našimi západními „soupeři“ bude tím nejdůležitějším, co ovlivní, jaké budou následující měsíce. Myslím si, že rozhodující je nyní moudrost toho správně vyhodnocovat fakta, předvídat, nepodléhat přehnanému optimismu a opravdu se připravovat na období, kdy práce bude méně, ale současně také nepropadnout panice a nezastavit firmu, která si v posledních letech opravdu získala krok za krokem světovou pozici.
Která vládní opatření vás momentálně nejvíce omezují?
Omezení cestování, jednoznačně. Firma Soma působí na celém světě, naše stroje stojí na Novém Zélandě stejně jako v Ekvádoru. Jsou to složité technologie, na jejich fungování přímo závisí podnikání našich zákazníků. Když stroj nejede, je to opravdu velký problém. Tuto svou zodpovědnost vůči našim zákazníkům vnímáme. V tomto smyslu zavřené hranice, nemožnost rychlého osobního zásahu a pomoci je určitě nejpalčivější omezení.
Zatím ale musím říci, že všechny stroje SOMA ve světě tisknou a problémy, které nastávají každý den, jsme schopni snadněji nebo obtížněji řešit na dálku s týmem expertů v servisním oddělení. Tito lidé odvádějí nyní opravdu výbornou práci.
Dosáhnete na vládní pomoc a budete o ni eventuálně žádat?
Osobně si myslím, že vládní pomoc není primárně vytvářena pro firmy, jako je SOMA, i když je to škoda. Páteří každé ekonomiky jsou domácí malé a střední firmy a jejich úspěšnost. Zatím nespadáme do žádné z kategorií, pro které je přislíbena pomoc. Byla bych velmi potěšena, kdyby vládní opatření v nadcházejícím období ekonomického propadu byla nasměrována i pro střední firmy, které budou mít chuť se dále rozvíjet a růst raději než do velkých podniků na podporu udržení zaměstnanosti. Obecně ale spoléháme pouze sami na sebe, a pokud něco přijde, tak nás to jen mile překvapí, a v takovém případě to určitě zkusíme využít.
František Teichmann