Zahrada s venkovní učebnou jsou slavnostně otevřeny.
Prvotní myšlenka zahrady byla inspirovaná zahrádkou vybudovanou dětmi a Ivou Skalickou mezi budovami v areálu Forey. Když to šlo tam, proč by to nešlo pod Jiráskovkou? Položili si jednoduchou otázku Monika Dušková s Martinou Teichmannovou a pustily se do přípravy podkladů. Klíčovými parťáky se jim stali bývalý městský architekt Přemysl Kokeš, Místní akční skupina Lanškrounsko a vedení města. Velice rychle se ukázalo, že stavba bude muset precizně zpevnit svah, tak aby se nenarušila statika budovy školy. Aby se mohla čerpat dotace, musel projekt počítat s požadavkem bezbariérovosti a to včetně toalety.
Jak už to dnes bývá, příprava stavby trvala o dost déle než samotná realizace. Nejtěžší bylo samozřejmě sehnat dostatek peněz. Většinu z celkové částky 6,6 mil Kč pokryla dotace 4, 4 mil Kč z MAS Lanškrounsko a zbytek dofinancovalo město, i když ani to nebylo snadné prosadit, jak při slavnostním zahájení připustil starosta Radim Vetchý.
Největší show při slavnostním otevření rozjel sám architekt Kokeš, když připomněl, že zahrada nese odkaz jednoho z divů světa visuté zahrady Semiramidiny, což je trochu úsměvné, ale dílem je to i pravda. „Ve škole se často pracuje s krychlí, to je jeden ze základních tvarů a já chtěl, aby děti mohly její krásu obdivovat i tady, proto je venkovní učebna koncipovaná jako krychle o hraně šest metrů. Kříž vepředu stavbu nejen zpevňuje, ale symbolizuje všechny základní matematické operace – mínus, plus, krát i děleno“, vysvětlil architekt ve své řeči a prakticky ukázal, jaká je výhoda vyvýšených záhonů, ke kterým není nutné se ohýbat.
Třešničkou na pomyslném dortu bylo představení nového loga školy ZŠ A. Jiráska, které pro ni navrhla jeho bývalá žákyně Magdalena Kokešová, studentka střední uměleckoprůmyslové školy v Praze.
Pak už se jen přestřihla páska tak, aby zahrada s učebnou mohla začít sloužit dětem. Všichni se shodli na tom, že si především přejí, aby se tu dětem i veřejnosti líbilo a byla široce využívaná.
František Teichmann