JAK FUNGUJE BIOTOP
Ing. Milan Barták z firmy BAPO nejprve popsal nejdůležitější charakteristiku projektu. Základem biotopu je čištění vody na základě biologických procesů bez použití chemie. O čistotu vody se starají tak jako v přírodě především bakterie, plankton a rostliny. Výhodou jsou významně nižší náklady na provoz koupaliště, přirozeně čistá i relativně teplejší voda, neboť čistící zóna s mělčinou rychleji akumuluje sluneční záření a vodu prohřívá. Současně ale platí, že teplota v biotopovém koupališti by neměla přesáhnout 26°C, neboť pak ve vodě ubývá kyslík, který je pro mikroorganismy zásadně důležitý a hrozilo by snížení kvality vody. Princip čistící zóny je v tom, aby se z vody vytratily hrubé nečistoty a především živiny (dusík a fosfor), které by jinak vedly k růstu řas, sinic a rostlin. Čistící zóna sama o sobě je cenným ekosystémem, kde mohou hojně žít třeba obojživelníci nebo vodní hmyz. Část zachycených látek v čistící zóně ke svému vývoji využívají vodní a mokřadní rostliny. Systém vody v biotopovém koupališti je uzavřený, a tak se pouze dopouští voda, která se odpaří, nebo ta, kterou si odnesete v plavkách. Součástí koupaliště jsou čerpadla a filtry, které procesy čištění urychlují, ale samozřejmě spotřebovávají elektrickou energii. Samotná nádrž je vytvořená z PVC materiálu, který je v pochozích zónách doplněný o dlažbu nebo kamenivem spojeným epoxidem. Obě řešení mají své výhody i nevýhody.
Vizualizace zázemí biotopu v Lanškrouně
PŘEDSTAVENÍ LANŠKROUNSKÉHO PROJEKTU
V případě Lanškrouna se definitivní podoba ještě v detailech ladí, ale z větší části jsou jednotlivé věci již navržené a představil je pan Barták na veřejném setkání. Celý areál bude bezbariérově přístupný. Lanškrounský biotopový bazén má mít tvar dvou oválů o celkové ploše cca 2557 m2 a objemu cca 3000 m3 vody. Větší ovál o ploše cca 2200 m2 bude mít převážnou část s hloubkou do 130 cm pro neplavce. Jeho cca polovina bude vytvořená v prostoru současného Dlouhého rybníka navezením materiálu a vytvořením hráze. Tuto část pozemku vlastní Lanškroun a majitel rybníka Rybářství Litomyšl s tímto záměrem souhlasí a nabízí spolupráci při realizaci nutných zemních prací. Mezi moly bude i plavecká zóna s hloubkou okolo 3 metrů o rozměru cca 25 x 20 m. Menší ovál o cca 300 m2 bude jako brouzdaliště sloužit pro malé děti a hloubka zde nepřesáhne 40 cm. Pro děti bude k dispozici také část nazvaná potok, kudy přitéká voda z čistící zóny a která je velmi atraktivní pro dětské hry. Součástí areálu bude i tobogán se samostatným dopadištěm. V areálu vznikne také nová přízemní budova s rozsáhlou terasou. Ta bude sloužit jako rozšířené toalety, šatna, převlékací kabinky, skříňky pro úschovu cenností, zázemí pro plavčíka, strojovna a bufet. Areál koupaliště má cca 15000 m2 a počítá se v něm s návštěvností okolo 15 - 20 tis. lidí za rok.
Provoz areálu a jeho personální zajištění se zatím ladí. Předpokladem je cca 5 zaměstnanců (2 plavčíci, pokladní, 2 techničtí pracovníci), převážnou část z nich mohou tvořit brigádníci. Dlouhodobé zkušenosti s biotopovými koupališti říkají podle Ing. Bartáka, že i ekonomicky vychází jejich provoz blízko nule nebo s menším ziskem. Současně s biotopem se v místě vybuduje také kapacitní parkoviště. To bude stát na současném travnatém trojúhelníku před minigolfem naproti podlahářství Turek. Starosta Vetchý mi na otázku, jak to bude s restaurací Koupaliště, popsal, že rada města počítá s investicí do vybavení i nutnou rekonstrukcí budovy tak, aby se dala provozovat. Současně ale věří tomu, že zájem o nájem restaurace bude v souvislosti s vybudováním biotopového koupaliště určitě větší. Nájemce restaurace by měl mít na starost také bufet v nové budově zázemí koupaliště.
ZÁKLADNÍ ČÁSTKY A TERMÍNY
Vybudování koupaliště by mělo stát okolo 57 mil. Kč bez DPH. V částce jsou zahrnuté také projekční práce. Výsledná cena ale vzejde teprve z veřejné soutěže. Náklady na provoz by mělo pokrýt vstupné. Zatím se počítá s částkou 80Kč za osobu a návštěvností 16 - 20 tis. lidí za sezónu. Voda pro napouštění biotopu bude ze dvou vrtů o hloubkách 50 – 40 m. První vrt je už několik let hotový, druhý bude dokončený do konce května. Za ideálních podmínek by do konce roku 2023 měla být hotová projektová dokumentace a všechna povolení. Na začátku roku 2024 by se mohla zakázka soutěžit a na jaře by mohla začít výstavba. Ideálně by areál začal sloužit veřejnosti už v létě 2025.
PROVOZ BIOTOPU
Místostarosta Smola popsal, že se v současnosti hledá ideální model časového provozu areálu. Předpokládá, že areál bude na noc zavírat městská policie tak, jako některé parky. Mimo sezónu ale má být volně průchozí. V době provozu v letním období, tedy cca od června do září, se bude přes den vybírat vstupné, ale od cca 19 hodin by mohl být areál otevřený a volně přístupný veřejnosti s tím, že už bude probíhat údržba bazénu. Okolo areálu povede podél silnice na Jakubovice volně přístupná bezbariérová stezka pro chodce i cyklisty, která se za areálem koupaliště napojí na stávající cestu okolo Dlouhého rybníka. Budova restaurace Koupaliště, půjčovna loděk a pobřeží rybníka až po současné plovoucí molo mají být i nadále celoročně bezplatně přístupné. Areál bude osazen kamerovým systémem a celodenně monitorován.
DOTAZY OBČANŮ A PŘIPOMÍNKY
Jeden z dotazů směřoval ke kačenám a co s nimi v biotopu. Radní Seidl popsal situaci tak, že s vodním ptactvem by problém neměl být, protože pokud se budou vyhánět a nebudou v areálu krmit, kachnám se tam líbit nebude. Místostarosta Smola upozornil, že krmení kačen je největším problémem, protože ptactvo se pak má tendenci do těchto míst soustředit. Myslivci podle vyjádření starosty Vetchého deklarovali, že s chovem a příkrmem kačen na rybnících skončili a dále se jím nebudou zabývat. To by mohlo pomoci situaci také řešit.
Pan Skalický navrhl do areálu také taneční parket. Debata se vedla i okolo sklonu připojení nové stezky na stávající, neboť je tam poměrně velký rozdíl ve výšce terénu na krátké vzdálenosti. Ing Barták je přesvědčený, že sklon v projektu rozvolní do délky a nebude činit problém ani pro vozíčkáře. Dalším tématem veřejnosti byly stromy. Radní Seidl, člen komise životního prostředí, konstatoval, že dendrologický průzkum prokázal žalostný stav mnohých stromů. Starosta Vetchý ho doplnil, že jde především o jasany, které trpí hnilobou kořenů a hrozí pády větví nebo i stromů a bylo by nutné přistoupit k sanaci. Každopádně součástí realizace koupaliště bude i výsadba nových dřevin.
František Teichmann