150 let stará budova z mnoha důvodů není efektivně využitelná pro moderní potřeby elektrotechnického průmyslu a už vůbec neodpovídá energetickým a bezpečnostním nárokům dneška. Z toho důvodu má v průběhu roku 2025 proběhnout její demolice a v následném období vzniknout zcela nová moderní hala doplňující současné zázemí společnosti LUX-IDent.
V krátkém rozhovoru popisuje ředitel společnosti LUX-IDent Michal Smetana, jaké plány má firma s nabytým majetkem:
„Na Tovární ulici sídlí naše firma historicky od roku 2002. S panem Bednářem jsme se jako sousedé znali od začátku a v roce 2016 jsme od něj koupili budovu B. Současná budova A byla několik let v nabídce realitních kanceláří a my dlouho po roce 2016 neměli potřebu se rozšiřovat. Naopak jsme měli pocit, že 3000 m2, je pro nás až dost. V roce 2019 firma přešla pod skupinu Assa Abloy a my od té doby téměř zdvojnásobili obrat. Začalo být znovu akutní řešit stavbu nové budovy, protože výrobní stroje pro naše výrobky jsou těžké a mají velkou dynamiku. Bylo by pravděpodobně nutné stavět vícepodlažní budovu, a tak se nabízelo řešení znovu se domluvit s panem Bednářem. Výsledkem bylo, že jsme budovu A v listopadu 2023 odkoupili s tím, že společnost DÁL má rok na to, aby doprodala zásoby a budovu nám do jednoho roku předala“.
To aktuálně proběhlo, a tak je dobré zeptat se, co by na místě budovy C mělo vzniknout?
„Ve stávajících budovách jsme už opravdu plní a pokud máme dále růst a navyšovat kapacitu, tak se to bez nové moderní haly neobejde. Máme v plánu stavět přízemní budovu s plochou cca 5000 m2 a parkoviště o kapacitě 90 míst. Představujeme si, že hala bude mít rezervu pro budoucí rozvoj, protože my ji určitě nezaplníme hned. Momentálně narážíme třeba na možnosti skladování, které máme rozstrkané do několika budov, což není logisticky ideální. Počítáme tedy, že nová hala nám bude sloužit jako skladovací zázemí a zhruba zdvojnásobí prostor aktuální výrobní kapacity“.
Může rozšíření firmy přinést Lanškrounu i zajímavé pracovní nabídky?
Nebudu zastírat, že se snažíme vzhledem k rostoucím mzdovým nárokům automatizovat všude, kde to dává smysl, ale pořád platí, že nelze růst bez růstu počtu zaměstnanců. Nebude to ale nic dramatického. V posledních letech jsme zjistili, že v době ekonomického boomu, pokud nabere 15 lidí za rok, lze to považovat za úspěch. My máme v současnosti 180 zaměstnanců a jako strop v budoucnu bych viděl něco okolo 250 lidí. Bude to ale postupný víceletý proces, kdy budeme nabírat 10–15 lidí ročně podle potřeby výroby. Rozhodně se sem žádná výroba nebude přesouvat, protože získat naráz 30–50 lidí během krátkého období v Lanškrouně je zcela nereálné. Jediné, k čemu to vede, že je vysoká fluktuace a nízká kvalita zaměstnanců. My jsme třeba pyšní na to, že nemáme agenturní zaměstnance. Zaměstnáváme i minimum cizinců, zde máme jednoduché pravidlo, že se musí umět dobře domluvit česky. Míříme na dlouhodobé dobré vztahy se zaměstnanci, díky čemuž máme nízkou fluktuaci a dlouhodobě se nám tento přístup osvědčuje.
Pomůže společnosti LUX – IDent a potažmo i Lanškrounu to, že se zlepší dopravní dostupnost díky dobudování dálnice R35 ke Svitavám?
Určitě to změní mobilitu zaměstnanců v regionu, protože mnoho míst bude dostupnějších. Najednou to do Pardubic nebude 1,5 hodiny, ale třeba padesát minut. Dle mého názoru jsou platy v Lanškrouně jsou posazené výše než v obdobných městech v okolí. A mohu to posoudit třeba proto, že bydlím v Litomyšli. Tím může být Lanškroun určitě zajímavý pro lépe placená místa, třeba techniků nebo manažerů. Na naši firemní logistiku a dopravu to ale podstatný vliv mít nebude.
František Teichmann