Mapa ukazuje, kudy budou singltreky u Suchého vrchu vést.
Nové parkoviště už slouží veřejnosti.
Principiálně jde o úzké jednosměrné stezky, na které se vejde jen jeden cyklista. Mimochodem běžcům i pěšákům jsou z důvodu bezpečnosti singltreky zcela zapovězené. Trasy mají různou obtížnost, která se barevně liší, podobně jako sjezdovky. Stezky jsou zabudované do přirozeného reliéfu, který respektují a využívají jeho nerovností i jednotlivých stromů pro zpestření tras. Stezky by neměly narušovat přírodní prostředí a jen v nutných případech je doplňují dřevěné lávky nebo jiné prvky. Určené jsou jak pro vysloveně zkušené jezdce na sjezdových speciálech, tak i pro rodiny s dětmi. Během prvních pěti let cesty obrostou původní vegetací a opticky do jisté míry zmizí.
S PŘÍPRAVOU SINGLTREKŮ SE ZAČALO V ROCE 2011
Nové stezky u Suchého vrchu mají ambice nabídnout zajímavé svezení především pro běžné cyklisty a přívětivé by měly být i pro rodiny s dětmi. Jejich historie sahá někdy do roku 2011, kdy o nich začalo uvažovat Sdružení obcí Orlicko a to v souvislosti s podporou rozvoje nových produktů cestovního ruchu a v návaznosti na infrastrukturu budovanou pro běžecké lyžování. Orlicko tehdy oslovilo projektanta a terénního cyklistu v jedné osobě Tomáše Kvasničku, který stál u zrodu těchto tratí v Jizerských horách a dokonce má patentovanou ochrannou známku na označení „Singltreky“ a společně začali vytvářet projektovou dokumentaci. Následně se podařilo z Fondu mikroprojektů česko-polské přeshraniční spolupráce získat peníze na zpracování projektové dokumentace a zajištění povolení stavby. Nejvíce jednání při získání souhlasů dotčených osob probíhalo s majitelem lesních pozemků Českou republikou, zastoupenou Lesy ČR, s. p.. Jak popsal Antonín Fiala, manažer Sdružení obcí Orlicko: „Jde o relativně velký zásah do lesního prostoru. Místy bylo nutné i kácení, byť jednotlivých stromů a stezky navíc zasahují do již stávajících dopravních systémů. Nejsložitější však byla diskuze o nastavení zodpovědnosti za úrazy, které se mohou v souvislosti s pohybem v lesním porostu stát. Nakonec musím konstatovat, že jednání bylo vstřícné a došlo k rozumné dohodě.“
Několik dalších let se pak hledal vhodný dotační titul, protože Sdružení obcí Orlicko má jen omezené finanční možnosti. „Peníze se podařilo získat v roce 2019 díky fondu Interreg V-A Česká republika-Polsko, který podporuje česko-polskou přeshraniční spolupráci. Měli jsme s našimi polskými partnery dobré zkušenosti už z jiných projektů. I oni se budováním těchto stezek v Polsku zabývali, takže nebylo až tak složité se domluvit“, popsal pan Fiala. Lokalita pod Suchým vrchem má své zázemí pro běžecké lyžování a singltreky nabídnou atraktivní letní aktivitu. Součástí projektu bylo také nové parkoviště, které už rozšířilo kapacitu parkování na Červenovodském sedle. Samotné budování singletreků přináší však řadu úskalí. „Není to klasická stavba, kde jsou jasné objemy a výměry. Tady se v terénu neustále něco mění a nového objevuje a jde vysloveně o tvůrčí proces. I proto se velmi složitě dopředu stanovuje cena. Projekt se tak třeba vysoutěžil za vyšší cenu, než jsme mysleli a bylo nutné ho dofinancovat. Orlicko samo o sobě nemá téměř žádné zdroje a tak projekt musí dofinancovat část členských obcí Sdružení obcí Orlicko a také obec Orličky, na jejíž území se část stezek nachází", popsal porodní bolesti Antonín Fiala.
SINGLTREKY MAJÍ DOHROMADY 20 KILOMETRŮ
Výchozí místo pro všechny tři tratě bude na začátku na Červenovodském sedle, ale v budoucnu by těchto míst mělo být víc, aby se lidé rozptýlili. „Plánujeme nástupní místa v Boříkovicích pro směr od Králík a v Jablonném nad Orlicí, kam se trať musí nějak svést. Záležet bude samozřejmě na dalších dotacích“, doplňuje pan Fiala. Tratě měří dohromady cca 20 km a měly by mít mírnou až střední obtížnost. Celá stavba, včetně projektu, zázemí, parkoviště a značení přijde na cca 23 mil. Kč. Cca 14,5 milionů Kč jde z dotace, zbytek tvoří příspěvky obcí ze Sdružení obcí Orlicko a další zdrojů. Klíčovou informací je, kdy budou moci první cyklisté do tratí. I na to mi Antonín Fiala odpověděl: „Tratě jsou ve výstavbě. Smluvně máme domluveno, že vše bude stavebně dokončeno v listopadu, ale vypadá to, že by se to mohlo stihnout už v září. Pak bude následovat značení tratí a další dokončovací práce, takže pro cyklisty se singltreky okolo Suchého vrchu oficiálně otevřou až v dubnu 2021.“
Otakar Boura z libchavské společnosti Bo co s.r.o., která zajištuje singltreky dodavatelsky, popsal, že čáru přes rozpočet neudělaly stavbě jen vydatné deště a coronavirus, který znemožnil příjezd zaměstnanců ze zahraničí. Problémy udělal i komplikovaný terén, který popsal pan Boura takto: „Byli jsme se na několik singltreků podívat, ale nikde nebyly podmínky tak svízelné jako tady. Ten kopec se sice jmenuje Suchý vrch, ale tady je všude tolik vody, že některá místa nevyschla ani po měsíci. I když máme pásovou techniku, tak ji co chvíli někde utopíme. Síť cest není hustá. Kamenivo na stezky jsme museli místy navážet i do vzdálenosti více než 700 m, což je pro příslušnou techniku, který uveze 800 kg materiálu, asi hodina cesty. I s tím jsme se museli umět vypořádat.“
CYKLISTÉ SE DOSTANOU DO KRÁSNÝCH MÍST
Antonín Fiala říká, že cyklisté se dostanou do krásných míst, kam by se normálně vůbec nepodívali a vysvětluje: „Trať je modelovaná chytře. I sjezdy se vlní a stáčí tak, aby nebylo nutné moc brzdit a byly bezpečné“. Svou lokalizací zapadají do největší středoevropské sítě lesních stezek Singletrack Glacensis, které mají už teď dohromady 220 km a 28 okruhů. Všechny jsou dostupné v Česko-polském pohraničí a připravuje se také mobilní aplikace s podrobnými popisy, profily i aktuálním stavem jednotlivých tras. Zásadní bude také sehnat nějakým způsobem peníze na údržbu tratí, na čemž by se do budoucna měli podílet i sami návštěvníci. Sám za sebe doufám, že lokalita okolo Suchého vrchu zůstane i nadále hlavně divočinou, ve které bude dobře nejen cyklistům, ale i zvířatům.
František Teichmann