Město koupilo pozemek okolo vlakového nádraží
Zpráva z městského úřadu
Tajemník Brandejs informoval o personálních změnách na úřadě, z nichž nejzajímavější je skutečnost, že Ing. Martin Fiala se stává vedoucím odboru investic od 1. 4. 2018. Do proběhlého výběrového řízení se krom něho nikdo další nepřihlásil. Za připomenutí stojí fakt, že tuto funkci již pan Fiala vykonával od podzimu 2017. Do příštího zasedání zastupitelstva také proběhne, jak řekl tajemník Brandejs, "Již pravidelné hodnocení zaměstnanců MÚ, na jehož výsledky navážou platové náležitosti." Novinkou na radnici bude také rozšíření vyvolávacího systému, která bude zahrnovat agendy: vydávání občanek, pasů, matriky, živnostenského úřadu a ověřování podpisů. Po znovu zprovoznění IC se do vestibulu radnice sestěhuje odbor správních agend a živnostenského úřadu. Závěrem svého vystoupení se pan tajemník omluvil, že nechtěně uvedl na minulém zastupitelstvu nepravdu, když tvrdil, že město Králíky je městem s pověřeným úřadem. Králíky jsou ve skutečnosti městem s úřadem s rozšířenou působností.
Kauza Gurman pokračuje
Jiří Kráčmar (KDU-ČSL) se dotazoval na zprávu kontrolního výboru ke kauze Gurman. Výbor totiž nesplnil usnesení zastupitelstva prošetřit, proč nebyla v lednu 2010 bance ČSOB zaplacena dlužná částka z exekuce 3,5 mil Kč, čímž následně vznikla městu škoda ve výši 5,7 mil. Kč. Tehdejší starosta Košťál dle dokumentů příkaz k úhradě podepsal, ale částka nebyla vyplacena. Zastupitelstvo nakonec schválilo usnesení, aby kontrolní výbor šetřil dál a požádal o vysvětlení paní Hanu Vágnerovou, tehdejší právničku města, popřípadě Jana Urbana či Martina Košťála.
"Z 16 sporů jsou všechny ukončeny u krajského soudu, některé u okresního soudu a dva jsou vráceny od nejvyššího soudu ke krajskému. V souvislosti s kauzou Gurman si rada nechala vypracovat závěrečnou zprávu ke všem soudním sporům a rozsudkům od právní kanceláře z Prahy. Předložena bude na červnovém zasedání zastupitelstva a bude v ní posouzeno zda, popřípadě jak a čí vinou vznikla městu škoda." Sdělil k této záležitosti mimo jiné starosta Vetchý.
Dotace
Před schvalováním částek si Jiří Kráčmar ujasňoval to, jak a na co využije prostředky MAS Lanškrounsko z.s. a kritizoval ji za pro něj nesrozumitelné a vágní formulace i nedůslednou přípravu žádosti. Starosta Vetchý fungování MASky vysvětlil. Zastupitelka Staňková pak spolu s paní Ptáčkovou z MU prezentovaly, jak funguje Rodinné centrum Dětský svět a jaký má program.
Zastupitelstvo následně schválilo dotace těmto subjektům:
MAS Lanškrounsko z.s. 250 tis. Kč provoz kanceláře
RC Dětský svět 92 tis. Kč na činnost
Laxus 60 tis. Kč drogová prevence
Český červený kříž 250 tis. Kč především senior doprava
Charita Ústí n. Orlicí 100 tis. Kč sociální služby
Jednatel Lux bude zastupovat město v Ekole
Jiřího Kráčmara dále zajímalo, není-li Mgr. Vítězslav Lux ve střetu zájmů tím, že by měl zastupovat město Lanškroun jako akcionáře Ekoly České Libchavy. s.r.o. na její valné hromadě. Zároveň totiž působí jako jednatel TS Lanškroun s.r.o., což je firma s obdobným typem podnikání. Starosta Vetchý sdělil, že on sice Lanškroun zastupuje, ale v dozorčí radě. Na valné hromadě být může, ale nebude mít hlasovací právo. Zastupitelstvo nakonec Ing. Luxe pověřilo zastupováním města, ale nechá prošetřit případný střet zájmů.
Město schválilo 10 rozpočtových opatření
Většinou šlo o věci marginální, ale některé položky zaujaly. Především částka 600 tis. Kč na výstavbu tréninkového hřiště pro soutěž Gladiator Race. Starosta Vetchý vysvětlil, že hřiště by mělo vzniknout u běžeckého okruhu kousek za Dlouhým rybníkem na místě bývalého hasičského cvičiště. Podobat se má workoutovému hřišti a podmínkou výstavby je získání dotace ve výši 200 tis. Kč z programu na rozvoj cestovního ruchu. Podle informací starosty Vetchého žádné takové hřiště ještě v Čechách nestojí.
Mnohem zásadnější částku, která třinácti hlasy celkem snadno prošla schvalováním, představuje navýšení rozpočtu projektu Kulturní dům o 13 milionů Kč. Z informací, které jsou k dispozici vyplývá, že částka je určena na vnitřní vybavení nového kulturního domu a úpravy parku v okolí. Zastupitel Boháč (ODS) se ptal, proč jsou obě částky v jedné položce a není rozklíčováno, na co přesně budou použité. Starosta Vetchý vysvětlil, že to nelze, neboť se to ještě přesně neví, a jde o předběžný odhad. Dodatečně tento již schválený bod kritizovala i zastupitelka Monika Dušková (ODS), která ho označila za netransparentní. Starosta Vetchý oponoval, že to lze udělat i takto a nic zvláštního na tom neshledává.
Zde se krátce zastavím. Částka totiž dokládá, že obavy kritiků KD z toho, že v konečném součtu bude celá akce Kulturní dům stát 200 mil. Kč, začíná mít velmi reálnou podobu. Ještě v dubnu 2016 počítala rada města s částkou 120 mil. Kč. Ten samý měsíc na setkání v kině zazněla už částka 157 mil. Kč, respektive 130 mil. bez DPH. Zakázku nakonec vysoutěžila firma OHL ŽS, a. s. za 167 mil. Kč. Pokud k této částce přičteme náklady na projekt a studii 3,8 mil.Kč, 1,6 mil. Kč za demolici a aktuálně schválených 13 mil. Kč, jsme už na jistých 185 mil. Kč. Jenže je to už všechno? Nebo další peníze bude nutné utratit za úpravu dopravní obslužnosti, výstavbu parkovacích míst a dalších prozatím nepředvídaných nezbytností. Nechme se překvapit.
Podpora sportu, kultury a spolků
Zastupitelstvo také odsouhlasilo podporu města na celoroční sportovní činnost s mládeží, podle návrhu sportovní komise. Ta rozdělovala celkově stejnou částku, jako v loňském roce. Dotace pro kulturu byla navýšena, ale rozdíl pouze pokrývá zvýšení nájmu za pronájem sálu Kulturního centra. Mezi podpořenými kulturními soubory chybí Bigband, který žádost poslal se zpožděním. V rozpočtu však zůstala rezerva, kterou by měli být muzikanti dodatečně podpořeni.
Seznam podpořených organizací
TJ Lanškroun 742 tis. Kč
Fotbalový oddíl 370 tis. Kč
Volejbalový oddíl 550 tis. Kč
HK Lanškroun 110 tis. Kč
Activity Lanškroun 65 tis. Kč
Duha Lanškroun 40 tis. Kč
Tenisový klub Forea 10 tis. Kč
Lukostřelnice Diana 35 tis. Kč
Divadlo Ve středu 55 tis. Kč
Smíšený pěvecký sbor 92 tis. Kč
Taneční studio I.Z. Dance 65 tis. Kč
Další peníze putovaly ještě k fotbalistům a hokejistům. Fotbalisté byli podpořeni částkou 440 tis. Kč na údržbu travnatého hřiště a nájem hřiště s umělou trávou lehkoatletického stadionu pro družstva do 19 let. Hokejisté z HK Orli dostali rovný milion na platby za pronájem haly B. Modrého, v poměru 900 tis. Kč pro mládežníky do 19 let a 100 tis. Kč pro muže. 80 tis. Kč dostali na celoroční činnost také lanškrounští skauti ze střediska Zubr a Dikobraz.
Závěrem
Úterní zastupitelstvo 20. března běželo jako po drátkách a za necelé dvě hodiny bylo vymalováno. Zdroje jsou a tak se podporuje i investuje jako o závod. Doby, kdy se složitě rokovalo o každé tisícovce, jsou evidentně pryč. Žijeme ve šťastných časech!
František Teichmann