Ekonomika městských lesů se propadla, může za to kůrovec?
Jednání o městských lesích se přesunulo před ostatní témata, protože lesní správce pan Kubík odjížděl na dovolenou a nemohl se déle zdržet. Pro pořádek jen připomenu, že vedení města se na sklonku loňského roku rozhodlo změnit správu lanškrounských lesů. Do té doby cca 15 let ji vykonával ing. Roman Bureš. Argumentem bylo, že správu lesů je třeba rozdělit na dvě osoby s tím, že hospodář vykonává dohled nad správcem. Odborným lesním hospodářem se stal v únoru pan Šplíchal a správcem lesů v dubnu pan Kubík. Složitá debata měla však jeden podstatný zádrhel, tajemník Brandejs nedodal v řádném termínu zastupiteli Markovi materiály potřebné pro argumentaci, ač o ně bylo zažádáno s předstihem čtrnácti dnů. Tajemník si vyžádal krom zákonné lhůty deset dnů navíc na splnění s tím, že je příprava materiálů časově náročná. Samotného jednání se pak z důvodu zdravotní neschopnosti neúčastnil.
Zastupitelé Jiří Kráčmar (KDU - ČSL) a Jindřich Marek (DF)
Pokusím se dostat k meritu věci. Zastupitelé Marek a Bureš přednesli zprávu, ve které upozorňují, že městské lesy nejsou spravovány řádně a ještě město tratí značné peníze. Pro úplnost je třeba dodat, že v současné době se těží prakticky výhradně jen kůrovcové dřevo a na trhu je ho nadbytek. Pan Bureš mi dal k dispozici prezentaci, která říká, že průměrné zhodnocení m3 dřeva z lanškrounských lesů je 605 Kč a na jeho vytěžení se vynakládá průměrná částka 442 Kč. Rozdíl je hrubým ziskem, který je tak z 1 m3 163 Kč. Pan starosta s panem Kubíkem argumentovali, že letošní rok je kůrovcová kalamita a o dřevo není zájem, nicméně v sousedních Štítech to vypadá dle názoru ing. Bureše výrazně jinak. Průměrné zhodnocení jednoho m3 kůrovcového dřeva dosahuje částky 1200 Kč a náklady na těžbu jsou o cca 120 Kč na m3 nižší. Ing. Bureš tím říká, že v sousedních lesích ve Štítech dokáží získat z jednoho m3 dřeva v průměru o cca 700 Kč víc a městu Lanškrounu tak do dnešní doby vznikla škoda bezmála tři čtvrtě milionu Kč. Z jím dodaných tabulek vyplývá, že město Lanškroun mělo dlouhodobě vždy lepší hospodářské výsledky než Štíty nebo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR, což ing. Bureš vysvětluje vyšší kvalitou lanškrounských lesů.
Tabulky z prezentace Ing. Bureše posuzují ekonomiku v městských lesích v Lanškrouně a ve Štítech
Zastupitelé Marek a Bureš předložili také fotografie, na kterých byly vidět stromy poškozené těžbou bez ošetření, zarostlé stromky bez vyžínání a hromady kulatiny dle jejich sdělení bez řádného označení.
Správce Kubík oponoval, že dřevo bylo označené z druhé strany. To nelze zcela 100% z fotografií zjistit, ale označení kmenů, pokud bylo patrné, bylo jen křídou. Správně mají být podle ing. Bureše kmeny označené všechny a navíc také raznicí. Správce Kubík oponoval i tím, že smlouvu podepsal až 11. dubna 2019 a zajistit veškeré potřebné činnosti v lese bylo složité. O dřevo nebyl údajně zájem, těžké bylo sehnat i lidi na práci v lese a z toho také vyplývá nízká výkupní cena a drahá těžební činnost. K rozdílu cen uvedl, že nelze srovnávat kůrovcové dřevo v kvalitě D se dřevem kalamitním, které se těžilo ve Štítech. Ing. Bureš ale trval na tom, že dřevo ze Štítů bylo kvalitativně srovnatelné s lanškrounským a konstatoval: „To dřevo se dalo zobchodovat podstatně lépe a jsem o tom naprosto přesvědčen!“ K tomu je třeba doplnit, že prakticky veškeré lanškrounské dřevo končí pouze ve společnosti Hradecká lesní, což je firma, která dřevo vykupuje a prodává dál. Ceníky podle správce Kubíka vždy schválila rada města.
Správce městských lesů v Lanškrouně pan Kubík
Otázkou také bylo, kdo má vyjednávat a zajišťovat prodej dřeva. Když se zastupitel Kráčmar ptal, kdo má kompetenci k zajišťování smluv a oslovování firem, odpověděl pan Vetchý, že asi pan Šplíchal. Na to reagovali přítomní smíchem a zastupitel Kráčmar řečnickou otázkou: „Vy nevíte, kdo má zajišťovat smlouvy o prodeji dřeva?“ Do toho vstoupil zastupitel Petr Kotyza a přečetl znění smlouvy s panem Kubíkem: „Správce lesa se zavazuje zprostředkovávat prodej dřeva tak, aby zisk odběratele (města) byl maximální vzhledem k okolnostem!“ Pan Kubík znovu zopakoval, že o dřevo nebyl zájem. Do debaty vstoupil také zastupitel Marek a konstatoval, že změnu systému správy městských lesů si vymyslelo vedení města a dodal: „Vy jste si ten systém měli správně načasovat, personálně zajistit a manažersky vést. Pokud ten systém nefunguje, je to vaše selhání!“ Během debaty se starosta Vetchý rozhodl ukončit téma městských lesů s tím, že zde není dostatek informací a prezentace ing. Bureše nebyla k dispozici s dostatečným předstihem tak, aby bylo možné vše prostudovat a získat vyjádření odborníků včetně správce lesa. „Jsou to jednostranné informace, na které není nikdo připraven“, dodal starosta.
Lesy u Kypuše vážně poškodila těžba
Je zřejmé, že téma městských lesů není u konce. Minimálně proto, že peníze na lesní správu určené na celý rok, došly už v červnu. V pátek se ke mně navíc dostaly informace, že veškeré, dle ing. Bureše nedostatečně označené dřevo, bylo hned následující den z několika míst odvezeno. Zastupitelé Brýdl, Marek a Bureš také kontrolovali les a zjistili, že v okolí Kypuše jsou desítky těžbou poškozených a neošetřených stromů, ač těžba proběhla už před několika týdny až měsíci. Ing. Bureš v rozhovoru konstatoval, že je to „prasečina“ a vysvětlil, že stromy bez ošetření napadá hniloba a většina z nich musí být do deseti let pokácena. Správce Kubík bude muset vysvětlit, jak k tomu došlo, když na zastupitelstvu zpochybnil fotografie ing. Bureše a tvrdil, že vše se na konci pracovní směny zatírá tak, jak se má. Bude jistě také důležité znát výsledek kontroly číselníků i všech souvisejících dokumentů, které nestihl dodat tajemník Brandejs. Ing. Bureš považuje skutečnost, že úřad dosud nemá k dispozici číselníky a doklady ke dřevu za alarmující. Správce Kubík však přislíbil, že veškerou dokumentaci dodá zastupiteli Markovi. Jako třešnička na dortu zazněla informace, že o stejný rozsah materiálů bylo požádáno i ve Štítech a dokumenty byly podle vyjádření pana Bureše připravené do druhého dne, ač těžba měla cca trojnásobný objem. Z vyjádření pana Marka jsem pochopil, že oním žadatelem byl pan tajemník Brandejs. Taky přemýšlíte nad tím, k čemu tyto materiály on může potřebovat?
K městským lesům se nakonec hlasovalo dvakrát. Usnesení o tom, aby město vytvořilo akční plán na uchování kvalitních městských lesů a vzalo na vědomí informace o ekonomické situaci, přijato nebylo. Druhé usnesení, které pověřuje kontrolní výbor kontrolou hospodaření v městských lesích, přijato již bylo.
Zpráva z rady města
Krom jiného zaznělo, že postupným navýšením nájmů v městských bytech, ale i penzionu a dalších městských bytových prostorách stoupnou příjmy města o cca 4 miliony Kč za rok na celkem 24 mil. Kč. Ing. Fuchs vysvětlil, že tyto peníze se nejčastěji investují zpět do oprav bytového fondu, nebo se zapojí do rozpočtu.
Jindřich Marek vyzval radu, aby připravila systém, který by umožňoval účtovat studentům místních středních škol příznivější ceny za pronájem ĽARTU na pořádání maturitních plesů. Z úst pana starosty vyplynulo, že pronájem celého centra ĽART na jeden den přijde, dle v červnu radou schváleného ceníku, na 20 tis. Kč bez DPH. Tuto částku nepovažuje za nepřívětivou a připomněl, že studenti si mohou zažádat o dotaci do výše 5 tis. Kč.
Na zastupitelstvu následně vystoupil i student oktávy gymnázia Martin Bureš, který se ptal na pronájem kulturního centra ĽART. Z jednání na kulturním centru vyplynulo, že cena za pronájem, včetně všech důležitých služeb jako jsou hasiči, technici atd. se dle jeho slov vyšplhala na 45 tis. Kč. Na to reagoval starosta prohlášením, že nechápe, proč je ta částka tak vysoká, a že by to tolik nemělo být. Každopádně se bude dále jednat, neboť se vedení města domnívá, že jde o nedorozumění.
Nezbývá než konstatovat, že je smutné, že ač kulturní dům měl být už před rokem předán, až teď vedení města řeší, jak bude budova pronajímána pro studentské plesy. Ten nejbližší ples má být už 6. prosince, ale studenti zatím stále nevědí, jak mají postavit rozpočet. Snad se to rozlousklo na pátečním jednání u pana starosty.
Bude se jednat o rozvoji firmy Soma?
Jiří Kráčmar vznesl příspěvek, ve kterém upozornil, že ing. Verner ze Somy má požadavek na pana starostu s žádostí o projednání jeho záležitosti na pracovním zastupitelstvu. Řada zastupitelů má dle jeho slov o toto jednání zájem, ale je starostou Vetchým blokována. Starosta zopakoval, že jednání s vyloučením veřejnosti nesvolá. Na to reagoval pan Kráčmar slovy, že projednání může být klidně veřejné, ale jde o to, aby neskončilo tak, že se neschválí program zasedání, a tím veškeré jednání skončí, jak už se jednou stalo. Starosta reagoval, že to zaručit nemůže, neboť hlasuje každý nezávisle. Zastupitel Brýdl vystoupil s tím, že mu není známa žádná nová skutečnost, která by měla být projednána. „Já bych dal panu Vernerovi prostor klidně 60 nebo i 120 minut, pokud se tady budeme bavit konstruktivně o konkrétních věcech, pokud to nebude jedna smyšlenka za druhou, urážky, lži a výmysly. Pak ať tady hovoří a nemluví o donátorství a klientelismu.“
Iva Skalická popsala zastupitelstvo jako rozdělené a přirovnala to k české společnosti. Myslí si, že by bylo zásadní dokázat se o věcech bavit. „Je důležité mluvit o rozvoji firmy Soma, ať už si o tom myslí kdo chce, co chce,“ řekla. Zároveň prosí o to, aby se věci projednávaly neteatrálně. Přiznala, že v roce 2007 jako zastupitelka Rudoltic nepodpořila projekt akvaparku v Rudolticích a dnes to považuje za chybu. Popsala, že měla strach, nedokázala vidět dopředu a nevěřila vizi, která byla předložena.
Starosta reagoval tím, že souhlasí, ale že zastupitelstvo ve věci pana Vernera a Somy už rozhodlo a na stole není nic nového. Na to reagoval zastupitel Brýdl a doplnil, že se lze bavit věcně i o územním plánu, ale že nepůjde proti názoru odborníků a nebude tady poslouchat to, jací jsou zločinci. Iva Skalická doplnila diskusi, že v Rudolticích změnili územní plán, protože chtěli a myslí si, že žijeme v 21. století, a že by se o tom jednat mělo. Následně reagoval znovu Hynek Brýdl a vyzval, ať pan Verner představí svou novou vizi a sdělí relevantní informace, jak hodlá rozvíjet svou firmu a co od zastupitelů očekává. S tím, že není zvědavý na školení o přidané hodnotě ani o tom, kdo je jaký gauner. Ing. Verner popsal, že zastupitelé od něho dostali nabídku na veřejné projednání jeho záležitosti, a že bude rád, pokud se sejde co nejvíce veřejnosti. Tuto jeho nabídku mám k dispozici a zveřejňuji ji jako přílohu dole pod článkem. Do jednání se přihlásil také ředitel AVX Hynek Stejskal a uvedl, že je v šoku, protože se zde projednávají samé „ptákoviny“. Faktem je, že ke slovu se dostal po pěti hodinách jednání, a tak se nelze divit jeho pocitům. Zároveň sdělil, že zde není proto, aby vysvětloval, jak je na tom AVX, ale proto, aby se ohradil proti výrokům pana Vernera, které zazněly na předchozím zasedání zastupitelstva. Tímto svým jednáním totiž poškozuje dobré jméno společnosti AVX a zasévá nejistotu mezi zaměstnanci. Jeho jednání označil za nekalé a jdoucí mimo rámec slušnosti i zákona a vyzval ho, aby se od podobného jednání napříště zdržel.
Reagoval také ing. Skála, bývalý ředitel AVX, který mimo jiné uvedl několik čísel z veřejně dostupných zdrojů. Podle jeho názoru jsou výrobky Somy světové, mají výborné vlastnosti a ocenění si zaslouží. Zároveň uvedl, že na cizích zdrojích a dluzích je Soma zadlužená půl miliardou Kč. Uvedl také, že kdysi firmu Soma spoluzakládal, a že je tomu rád. Konstatoval, že ing. Verner nepěkně rozděluje lidi v Lanškrouně a kritizoval ho za pomlouvání firmy AVX. Doporučuje mu, aby se věnoval rozvoji firmy a dodal, kolik desítek milionů dotací firma získala. Také připomněl, že ing. Verner dostal k dispozici mnohem více času než dvacet minut na představení svého projektu a spočítal, že to bylo 110 minut. Zároveň uvedl, že pokud bude ing. Verner znovu hledat příčinu svých potíží, má se podívat do zrcadla.
Ing. Verner uvedl, že pokud firma AVX letos už potřetí nepropouští, nebo uvedl mylné číslo o počtu propuštěných, tak se omlouvá, ale takové informace se k němu prý dostaly. Také řekl, že je mu ing. Skály lidsky líto. Připomněl, že součástí privatizačního projektu firmy AVX byla firma Soma, která pro ni vyráběla technologická zařízení za stovky milionů Kč. Informaci o tom, že je firma Soma zadlužená půl miliardou Kč označil za nesmysl, ale připustil, že dotace asi spočítal dobře. Následně uvedl, že před osmi dny dostal osobní nabídku na odkup budov z majetku AVX. Tuto nabídku si prý ověřuje. Na to reagoval pan Stejskal vysvětlením, že jde o ubytovnu, kterou již AVX nepotřebuje a parkoviště.
Ing. Kotyza okomentoval slovní přestřelky slovy, že debata sklouzla tam, kam neměla. Řekl, že by zastupitelé neměli řešit, která firma nebo podnikatel je lepší. Zároveň sdělil, že fandil tomu, aby se setkání s ing. Vernerem uskutečnilo, ale konstatoval: „Dostali jsme se do slepé uličky a nevidím z ní východisko.“ Monika Dušková reagovala v tom duchu, že ji nezajímá, co si o sobě firmy myslí, ale chce vědět, jestli je vůle k tomu, aby se zastupitelstvo návrhem pana Vernera zabývalo nebo ne. Starosta Vetchý připustil, že má podobný názor, ale že se věcí pana Vernera zastupitelstvo zabývalo už třikrát. Sdělil však, že pokud má nové informace, ať je pošle jako každý občan na zastupitelstvo, projedná je rada a následně zastupitelstvo. „Tento bod můžeme následně předsunout a přednostně projednat“, dodal starosta Vetchý. Pan Jirges připomněl, že firma Soma je česká firma a mělo by se jí vyjít vstříc.
Jindřich Marek závěrem navrhoval, aby se projekt firmy Soma zvážil ze všech úhlů a ve všech souvislostech, protože si to zaslouží. Řekl, že je to složité rozhodnutí a má mnoho otázek na pana Vernera i pana Skálu. Občan pan Pluhař dodal, že pokud postaví pan Verner pobočný závod jinde, zatíží zbytek Lanškrouna zbytečným provozem.
Zpráva z úřadu
Za pana tajemníka Brandejse v neschopnosti ji přečetl starosta Vetchý. Pan Bureš se ptal na to, kdy se bude jednat o rozpočtu na rok 2020. Starosta Vetchý předpokládá, že po projednání u jednotlivých organizací bude rozpočet hlasován na posledním zastupitelstvu v prosinci. Monika Dušková se ptala na létajícího úředníka, o kterém se tady před časem rozpovídal pan tajemník Brandejs s tím, že ho dodnes nikdo neviděl. Také konstatovala, že zpráva z úřadu je sepsaná jako slohové cvičení, ale to, co se tam reálně po tři měsíce dělo, se z ní nikdo nedozvěděl. Pan Marek se ptal, kolik peněz stála rekonstrukce kanceláře pana tajemníka. A dodal, že ho ta částka zaráží vzhledem k tomu, že zároveň chybí peníze na kůrovcovou kalamitu a celkově je finanční situace před koncem roku napjatá. Stavební úpravy kanceláře tajemníka Brandejse přišly na 224 tis. Kč a nábytek na cca 180 tis. Kč. Na to se ptal, proč se nešetří, když je potřeba dovybavit kulturní dům, plánujeme polikliniku a renovaci parku. Pan Smola reagoval, že se má opravovat majetek města průběžně, tak aby to nebylo najednou příliš drahé.
Na konec…
Závěrem se rýsuje, že v ĽARTU se budou časem odehrávat i některá zastupitelstva. Říkám, proč ne. V rámci multifunkčnosti je to vhodný prostor i pro divadelní představení tohoto kalibru.
František Teichmann, foto autor a materiály poskytnuté Ing. Burešem a Ing. Markem
Text Ing. Ladislava Vernera:
Vážení spoluobčané Lanškrouna, zastupitelé města Lanškroun,
obracím se na Vás s nabídkou na setkání na veřejném jednání zastupitelstva s programem : Prezentace a projednání nabídky podnikatele, občana Lanškrouna Ladislava Vernera ( Soma) - vystavět Nový závod Soma v Lanškrouně, na pozemku Soma v oblasti Nad Výsluním v sousedství plánovaného obchvatu města.
Veřejné jednání zastupitelstva s možnou účastí co nejširšího počtu občanů uspořádat v novém L´Art kulturním centru s jediným bodem programu, výše zmíněného.
Zastupitelstvo LA o projektu jednalo na svém zasedání 13.3.2019 pouho-pouhých ....cca 20 minut, záměrně organizovaně v pozdních nočních hodinách a o nabídce Ladislava Vernera vystavět nový závod na svém pozemku prozatím ve skutečnosti nehlasovalo.
Po 3 měsíčním organizovaném ovlivňování všech aktérů a především zastupitelů se nepřímo hlasovalo o tom, zda i po hlasování:
- zůstane paní ředitelka ředitelkou!
- velitel zůstane velitelem!
- pan učitel bude mít v budoucnosti možnost stát se ředitelem městem spravovaných škol!
- odvolaný správce městských lesů nebude obviněn z údajně špatného hospodaření s městským
majetkem !!
- zda budou mít někteří opoziční zastupitelé koaliční potenciál pro LA fórum i po příštích volbách !
- zda bude platit nabídka na starostu po příštích volbách pro člena dnešní “opozice” !
- zda udržíme poslušnost koaličních zastupitelů hlasovat o zmíněném bodu programu jednotně,
když jsme se na klubu takto domluvili, přestože většina ze zastupitelů nemá nic negativního proti
výstavbě nového závodu v dané lokalitě!
Vzhledem k tomu, že:
1/ v současné době nechodí za městem přebytek jiných občanů s nabídkou výstavby nového závodu
v katastru LA,
2/ vzhledem ke skutečnosti, že současná koalice neumožnila v nedávné minulosti v Lanškrouně
rozvoj firem SCHAFFLER, DLOUHÝ, které odešly do Svitav, resp. Ústí nad Orlicí,
3/ vzhledem k rozsáhlé redukci zaměstnanců v letošním roce a nabídce výrobních budov k prodeji
ve firmě AVX Lanškroun s.r.o. se domnívám, že tato investiční nabídka lanškrounské rodinné
české firmy, prodávající opakovaně svoje vlastní finální výrobky s vysokou mírou přidané
hodnoty lidského umu do všech světadílů světa si zaslouží odpovídající míru odpovědnosti a
vstřícnosti zastupitelstva, aby byla řádně prodiskutována a posouzena za přímé účasti obyvatel
Lanškrouna !
Pokud rozhodnutí občanů, nikoliv pouze lokálními zájmy ovlivněných 12 zastupitelů, vyjádří nesouhlas, nezbude podnikateli Ladislavu Vernerovi nic jiného než nabídnout rozvoj spol. SOMA spol. s r.o. jiným obcím v ČR a v zahraničí, tak jak to učinily před nedávnem firmy SCHAFFLER a DLOUHÝ !
S pozdravem,
Ing. Ladislav Verner
V Lanškrouně 24.09.2019 jednatel SOMA spol. s r.o.