Hned se začátkem března jsem oprášil „silničku“ a vyrazil na oblíbené trasy do okolí Lanškrouna. Že by se lokální „tankodromy“ přes zimu vzpamatovaly, jsem neočekával, ale některé silnice II. a III. třídy po zimní údržbě doslova vzaly za své. Horské kolo s odpružením to ještě zvládá, ale silnička vám přehlédnutí díry moc neodpustí. Objel jsem si proto okolí a sepsal nejhorší úseky. Na seznamu nominovaných do soutěže „prověřujeme tlumiče“ se objevily následující silnice III. třídy: 31514 Lanškroun – Dolní Čermná, 31117 Lanškroun – Mariánská hora – Horní Čermná, 36810 Lanškroun – Žichlínek a silnice II. třídy Lanškroun - Ústí nad Orlicí – hned za výjezdem z města.
Ve stoupání před Jakubovicemi už se záplatovalo.
Před Dolní Čermnou už tvoří povrch silnice především letité záplaty.
I výjezd na Mariánskou horu postupuje obvyklá vylepšení.
Konec Horního Třešňovce řidiče ani cyklisty nepotěší.
Šoféři ze Žichlínka tohle místo určitě dobře znají.
To jsou skutečné lahůdky pro řidiče všech vozidel. Sednul jsem k telefonu a zjišťoval, kdy a jestli vůbec se na inkriminované silnice letos dostane. Dopředu přiznávám, že se mi nějak intuitivně vybavil obličej Jiřího Krampola a jeho legendární scénka s Miroslavem Šimkem, kde říká „a záplatujeme a záplatujeme.“ Pan Andrle z lanškrounské pobočky Správy silnic mi neřekl nic, s tím, že on nic neví a ať se obrátím do vyšších pater. V Ústí nad Orlicí jsem nejprve pohovořil s Ivetou Bouchalovou, která mě navedla zase o kus výš. Že ona neví, že se to mění a že se mohu zeptat šéfa provozního oddělení Ing. Luboše Maka. Ten také nevěděl, ale přece jen už byl sdílnější a naznačil, že existuje plán údržby i obnovy silnic, ale ne na jeden rok, ale až do roku 2020. O tom, co a kdy se skutečně opraví, definitivně rozhoduje vedení Pardubického kraje – rada a zastupitelstvo a nepřímo tak naznačil, že jde z části o politické rozhodnutí. Silnic na opravu je prostě vždy o dost víc, než kolik je peněz. Podle Luboše Marka by o podrobnostech měl vědět Ing. Jiří Synek, technický náměstek Správy a údržby silnic PK, v sms zprávě mi ale napsal, že on informace nepodává a je třeba vyzpovídat ředitele Ing. Miroslava Němce. Je zde třeba připomenout, že vláda na konci února navýšila rozpočty krajů o 3 miliardy právě na obnovu silnic II. A III. tříd. V případě našeho kraje to dělá lehce přes 184 milionů. Bude to stačit a opraví se i některé z komunikací na Lanškrounsku? Nebo se jen zalátá to nejhorší?
„Na obnovu stávajících silnic II. a III. třídy by bylo potřeba v PK cca 2 miliardy Kč. Ve skutečnosti jsou však prostředky pod 50% této částky. PK každoročně investuje do těchto komunikací cca 800 – 1000 milionů a je třeba říci, že je to podstatně více než před lety. Fakticky to ale představuje jen cca 10 velkých investic. Opravujeme přednostně mosty, nadjezdy a silnice II. třídy kvůli průjezdnosti a nosnosti. Na ně, na rozdíl od silnic III. třídy, lze také čerpat finance z operačních programů EU. A tak musím s politováním konstatovat, že na silnice III. tříd prakticky není kde vzít peníze.“ Vysvětluje ředitel Němec a pokračuje: „Zatím provádíme přípravné práce na technice pro letní provoz. Pouze však na vozidlech mimo vyšší polohy. Už máme z minulosti zkušenosti s tím, že jsme pak v dubnu a někdy i v květnu museli řešit sněhové kalamity. Samotné opravy budou moci začít, až to dovolí klimatické podmínky. Přiznávám, že teď trochu šetříme, protože jen zimní údržba v lednu nás stála oproti standardu o 20 milionů více.“
Bohužel, i přes slíbené zaslání materiálů a opakovanou urgenci jsem dosud žádné informace o tom, co se bude konkrétně opravovat v rámci Lanškrounska od Správy a údržby silnic PK nedostal. Čerstvé záplaty záplat a vyjádření pana Němce však naznačují, že o významnějších investicích do silnic III. tříd si můžeme nechat jen zdát.
Opravy silnic a ulic v Lanškrouně v roce 2017
Připomenu alespoň nejdůležitější opravy komunikací pod správou města Lanškrouna. Do konce srpna by měla být hotova rekonstrukce Rybniční ulice za částku 6 mil. Kč. Podél Krátkého rybníka vzniknou parkovací stání, cesta pro pěší a vysazena bude nová zeleň. Celá ulice bude osvětlena. Druhá nejvýznamnější investice už probíhá v katastru Dolního Třešňovce, kde se za 4,5 mil. Kč rekonstruuje cesta mezi domy č.p. 64 a 56. Kousek odtud opraví město za 1 mil. Kč i spojnici mezi silnicí a domem č.p. 191, čímž se, doufejme, vyřeší nejhorší úsek oblíbené trasy na Mariánskou horu. Poslední velkou investici představuje kompletní rekonstrukce Vančurovy ul. mezi DDM a křižovatkou u mateřské školky.
Tohle místo v Dolním Třešňovci ve směru k Mariánce by se mohlo výrazně zlepšit.
V plánu Ředitelství silnic a dálnic ČR – Pardubice jsou také rekonstrukce úseků silnice I/43. První etapa řeší Nádražní ulici od kolejí po kruhový objezd a Dobrovského ulici od Krčmy po konec města. Řidiči se tak mají na co těšit.
František Teichmann