ZPRÁVA Z RADY MĚSTA
Hned v úvodu zaznělo, že na zastupitelstvu nebude přítomen pan David Jirges, jednatel Městského bytového podniku Lanškroun, což se evidentně nelíbilo opozičnímu zastupiteli Jindřichu Markovi. Starosta Vetchý věc vysvětlil tak, že případné dotazy bude řešit rada, které se jednatel zodpovídá. To je ale poněkud v rozporu s tím, co zaznělo na minulém jednání zastupitelstva. Tam se některé záležitosti MěBP probíraly a starosta přislíbil, že se jednatel Jirges na příští zastupitelstvo dostaví, aby mohl věci vysvětlit. Jak se později ukázalo, bylo by to jistě ku prospěchu věci.
POMOC TORNÁDEM ZASAŽENÝM OBCÍM VÁZNE
Ve zprávě rady mě zaujala informace o daru tornádem postižených obcím Mikulčice a Hrušky, kam byl zaslán spojovací materiál v hodnotě 30 tis. Kč. Později se na téma daru rozjela „emotivní“ diskuze o tom, proč ještě není dar dořešen. Opozici se nelíbilo, že pomoc z Lanškrouna ani po relativně dlouhé době na Moravu nedorazila. Tajemnice Radka Ondriášová kritiku rázně odmítla a konstatovala, že přes snahu zaměstnanců úřadu kontaktovat vedení moravských obcí a komunikaci pana Hampla s krizovým koordinátorem, nikdo ze starostů na nabídku pomoci nereagoval, krom starostky Mikulčic. K tématice se zastupitelé ještě opakovaně vraceli. Někteří byli pro to, aby na Moravu vyjel zástupce města, který věc projedná na místě, jiní navrhovali proces pomoci ukončit, když je zjevné, že o tento typ pomoci není zájem. Místostarosta Smola nabízel věcné řešení formou finančního daru, který považuje za nejefektivnější.
Zatím je tak jisté, že na pile v Hoštejně je připraveno 35m3 střešních latí a aktuálně se poptává další volná pila na výrobu konkrétních dřevních sortimentů. „Dnes už víme, že obce Mikulčice a Hrušky projevily zájem o základní stavební sortiment. Zároveň je domluvená doprava na odvoz střešních latí, které jsou připravené na pile v Hoštejně“, konstatovala paní tajemnice po telefonickém rozhovoru s tím, že by latě mohly putovat na Moravu už v tomto týdnu. Popsala, že pomoc se zdržela, protože dřevo v době konání červnového zastupitelstva teprve stálo v lese a bylo nutné ho označit, vytěžit a dovézt na zpracování.
BÝVALÝ SPRÁVCE OPĚT KRITIZUJE LEVNÝ PRODEJ MĚSTSKÉHO DŘEVA
Rada města také schválila ceníky výkupu dřeva pro III. kvartál správcem lesa společností Lesy Jedlí, s.r.o. Ing. Bureš konstatoval, že požádal na minulém zastupitelstvu o zaslání ceníků, ale ty mu byly doručeny až po 10 týdnech 9. září. Podle jeho názoru jsou tyto ceny o cca 850 – 1000 Kč na m3 nižší, než jsou standardní výkupní ceny. Podle starosty Vetchého byly podmínky pro prodej splněny a Lesy Jedlí s.r.o. nabídly nejlepší zhodnocení. Odbor investic a majetku poptával i jiné subjekty, ale jejich nabídky byly méně výhodné. Zároveň starosta vyzval Ing. Bureše, pokud je schopen zajistit městu lepší zpeněžení dřeva, aby tak učinil. Zastupitel Bureš se na to zeptal, jestli si dělá srandu a vyzval odbor investic, aby byl ve věci prodeje dřeva aktivnější. Na Burešův dotaz, proč byli osloveni na pozici odborného lesního hospodáře pánové Papík a Carvan a ne Ing. Košťál, který své služby veřejně nabídl, odpověděl starosta Vetchý, že nemusí své důvody osvětlovat, a že o Martina Košťála neměl zájem.
Ing. Bureš dále kritizoval skutečnost, že zápisy z rad jsou k dispozici s velkým zpožděním. Například ta z 21. června se objevila až 5. srpna a z 12. července až 2. září. Žádal o nápravu, kterou starosta přislíbil.
DOBROVOLNÍ HASIČI ŽÁDAJÍ NOVOU ZBROJNICI
V radě města také zaznělo, že byla vyhlášena soutěž na architektonickou studii nové hasičské zbrojnice pro dobrovolné hasiče. V této souvislosti bylo vysvětleno, že Pardubický kraj dlouhodobě směřuje k oddělení profesionálních výjezdových jednotek hasičů od dobrovolníků. Děje se tak i na základě zkušeností z období covidu, které bylo velmi striktní a dobrovolní hasiči tak neměli přístup do společného areálu. Starosta vysvětlil, že rada reagovala na skutečnosti, se kterými je oslovili dobrovolní hasiči.
ZMĚNA V NÁKUPU ELEKTRICKÉ ENERGIE A PLYNU PRO MĚSTO
Rada města ukončila dosavadní systém nákupu plynu a elektrické energie prostřednictvím firmy FIN SERVIS a. s. na komoditní burze v Kladně. Od tohoto kroku si slibuje úspory za marže obchodníků a co možná nejlepší ceny elektřiny i plynu. To se bude týkat stovek domácností a cen za teplo i elektřinu u mnoha městem zřizovaných institucí, jako jsou školky, školy, úřady atd. Rada následně schválila, že vše zajistí MBP, který bude soutěžit dodavatele komodit (plyn a elektřinu) s tím, že klíčová bude výše % marže dodavatele. Hynek Brýdl k problematice následně uvedl, že doba je z hlediska cen nepředvídatelná. Zastupitel Marek vznesl obavy, aby nakonec nebyly podmínky pro město Lanškroun a potažmo i jeho obyvatele horší než doposud.
Ing. Marek otevřel také výpověď Kláry Bisové z MěBP pro nadbytečnost s tím, že měla na starost řešení pohledávek za neuhrazené nájemné a zároveň nebyl určen člověk, který by to měl na starost, a tato agenda nebyla předána. Starosta Vetchý následně ukončil tuto diskuzi, protože je „mimo jednání“. Opakovaně pak konstatoval, že personální agenda spadá zcela do kompetence jednatele společnosti MBP Davida Jirgese a doslova řekl: „Bublina byla zbytečná, bylo to z neznalosti věci“! Dodatečně zaznělo od Hynka Brýdla, že prostřednictvím SMS zprávy zjistil, že už byla touto agendou na MěBP pověřena paní Zdena Tučková. Věc jsem prošel na stránkách MěBP, ale tato kompetence zde u žádného zaměstnance ani paní Tučkové nefiguruje. Jak se později ukáže, je celá problematika okolo správy pohledávek a odpovědnosti jednatele Jirgese složitější.
ODLOŽENÉ TRESTNÍ OZNÁMENÍ NA ING. BUREŠE
Spoustu času zabralo ve zprávě rady také probírání anonymního trestního oznámení na ing. Bureše, ke kterému se město připojilo. Starosta Vetchý zdůraznil, že město se připojit muselo, protože nemělo nástroje na jiné řešení celé záležitosti. Už v loňském roce 21. října policie věc odložila. Město se odvolalo a teď se mají zvažovat další kroky. Město se nakonec znovu odvolalo k nejvyššímu státnímu zástupci.
V této souvislosti proběhlo koncem srpna neformální setkání s právním zástupcem města v této věci JUDr. Kusalou. Setkání inicioval radní Hynek Brýdl s tím, že chtěl se složitou kauzou seznámit všechny zastupitele. A to z pohledu právě pana Kusaly. Cílem mělo být nalezení společné cesty k dalšímu řešení. Starosta Vetchý naznačoval, že by nebyl proti celou záležitost již ukončit. Dlouhé vystoupení měl v této věci zastupitel Hurych, kterého zajímalo, jestli město, které zde vystupovalo jako svědek, připojilo hned na začátku k listinným důkazům také e-mail, který by mluvil ve prospěch Romana Bureše. Což se teprve zjistí. Zároveň ho celá tato kauza upřímně lidsky mrzí a doporučil všem úředníkům, aby si pečlivě schovávali všechny nařízení svých nadřízených a k podobným procesům v budoucnosti nedocházelo.
Podstata věci spočívala v tom, že měl Ing. Bureš podle původního nařízení informovat o dění v lese 4x ročně a prodávat dřevo do částky 50 tis. Kč za rok jednomu subjektu. Toto nařízení však bylo později doplněno dodatkem tehdejšího starosty Martina Košťála a tajemníka Petra Kotěry. Stačilo informovat radu města 1x za rok a smlouvy do částky 50 tis. Kč uzavírat s jednotlivými subjekty i opakovaně během roku. Ing. Bureš mi tuto změnu vysvětlil jako opatření vycházející z praxe, usnadňující a zvyšující efektivitu jeho práce. Toto opatření považoval ve své době za standardní, podobně to řešily i jiné obce.
Zastupitel Kotyza se na zastupitelstvu doslova ptal, co se stane, když nejvyšší státní zastupitelstvo smete odvolání ze stolu a vznesl spíše řečnickou otázku: „Omluvíte se panu Burešovi za tu dlouhodobou dehonestaci jeho osoby?“ Ke kauze mi následně sdělil, že se na schůzce s panem Kusalou nic nového a zásadního nedozvěděl a na přímé otázky mu právní zástupce odpovídal vyhýbavě a neurčitě. Obdobně komentoval setkání také zastupitel Lukáš Boháč.
ZPRÁVA Z MĚSTSKÉHO ÚŘADU
Tu poprvé přednesla nová tajemnice Radka Ondriášová. Na úvod připomněla, že aktuálně je na úřadě 76 úředníků s tím, že jedno místo je neobsazené. Jde o pozici vedoucí kanceláře starosty a tajemníka, které aktuálně přešlo do její pravomoci. Zastupitele informovala o kontrolách na odboru dopravy a silničního hospodářství i správy místních poplatků. V obou případech nebyly shledány žádné nedostatky.
Paní tajemnice se šířeji vyjádřila k novému stavebnímu zákonu, který by se významně dotkl i Městského úřadu v Lanškrouně. Podle jejího názoru zatím stát neví, co ho čeká, a kolik to bude stát. Zásadní termíny jsou v tomto ohledu dva. 1. 1. 2022 má vzniknout Nejvyšší stavební úřad na Ministerstvu pro místní rozvoj. Následně pak od 1. 7. 2023 mají všechny místní stavební úřady spadat pod tento státem řízený útvar. Tajemnice předpokládá, že ostatní malé úřady, například ty ve Výprachticích nebo Dolní Čermné, zaniknou. „Pokud se tato reorganizace skutečně rozjede, bude to pro lanškrounský úřad znamenat velký a složitý úkol“, konstatovala Radka Odriášová a řekla, že je stát v této věci aktuálně „naivní“ a nepřipravený. Informovala o tom, že ze strany profesních organizací i místních samospráv byla spousta připomínek a velmi pádných argumentů, aby tento zákon nebyl přijat v této podobě, ale vládě se ho i přesto podařilo prosadit.
- VSTUPY VEŘEJNOSTI
Zde nejprve vystoupil Oleg Frajman, představil se jako pracující důchodce a autor mnoha patentů. Na zastupitelstvo přišel proto, aby zastupitele seznámil s peticí, která nabádá k návratu dětí do škol bez podmínek. Zároveň apeloval na zastupitele, aby se jako zřizovatelé snažili co možná nejméně diskriminovat děti ve školách. „Nesmí se lhát, nesmí se krást. Já jsem se rozhodl, že si svou duši ukrást nedám nějakými vakcínami, což ale nejsou vakcíny jen experimentální látky. Apeluji na vás, ať se k těm dětem zachováte s plným svědomím“, řekl občan Frajman. Starosta odpověděl, že v tomto ohledu má zřizovatel stejně jako škola jen omezené pravomoci. Vyjádřil také přesvědčení, že na žádné ze škol v Lanškrouně k diskriminaci dětí nedochází a nedochází k němu podle něho ani tím, že je u dětí vyžadována rouška. Zastupitel Kráčmar oponoval názorem, že nechápe, čím děti ohrožuje nošení roušek ve společných prostorách. Zároveň připomněl katastrofální závěr loňského roku a především začátek toho letošního, při kterém lidé masivně umírali právě proto, že se všechna důležitá opatření podcenila. Jen doplním, že pan Frajman kandiduje na 13. místě v Pardubickém kraji za Volný blok jako člen tohoto volebního hnutí. Lidé okolo petice krom ochrany práv dětí šíří také nekompromisní názory na očkování proti Covid 19, které zásadně odmítají, jak zaznělo i na zastupitelstvu od jedné z žen.
HLAVNÍ ČÁST JEDNÁNÍ
Zde proběhla řada schvalování prodejů pozemků, vesměs šlo o drobné záležitosti. Schvalovaly se ale i významnější věci. Například 830 tis. Kč, které musí město převést TS Lanškroun jako poplatek za skládkování komunálního odpadu. Peníze jdou na účet Státního fondu životního prostředí. Ten pak 80% této částky vrátí zpět městu. Tato vratka však platí jen pro rok 2021, jak to bude v budoucnu, se teprve uvidí. Každopádně je to další z nástrojů státu, který nutí obce k efektivnější separaci odpadů. Je zřejmé, že tento trend se bude posilovat a ve výsledku přenášet na občany a jejich platby za odpady. Stojí za to připomenout, že jedním z předvolebních slibů Lanškrounského fóra i ČSSD bylo už v roce 2014 nastavení spravedlivějšího a motivačního systému třídění odpadů pro občany. Slib byl i součástí tehdejší koaliční dohody. Ani po sedmi letech se však nic nezměnilo.
STEZKA POD KORUNAMI STROMŮ
Město také investuje další část stezky pod korunami stromů. Jde o projekt, který vymyslel před více než 10 lety tehdejší městský architekt MgA. Přemysl Kokeš. Jeho cílem bylo vytvořit pěší „zelenou“ zónu, která propojí Zámecké zahrady s centrem i Pivovarským náměstím a bude dále pokračovat až k Lanškrounským rybníkům. Za částku 1,885 mil. Kč se bude realizovat část projektu, který propojuje Údolní ulici s Pivovarským náměstím a přilehlým parkem. Zde se podařilo postupně vykoupit důležité pozemky. Teď zde má vzniknout mlatový chodník, veřejné osvětlení, nainstalují se lavičky, odpadkové koše i herní prvek pro děti. Vysoutěžená částka je však vyšší, než se kterou se počítalo v rozpočtu a tak bylo nutné navýšit výdaje a tedy i schodek o 250 tis. Kč.
ROZPOČTOVÁ OPATŘENÍ NEJSOU V SOULADU SE ZÁKONEM
Ing. Marek se následně ptal na rozpočtovou rezervu a celkový stav schodku. Zde od Josefa Fuchse zaznělo, že díky zvýšeným daňovým příjmům zůstává schodek přibližně shodný s tím, jak byl plánován v rozpočtu. Tedy na úrovni cca 28 mil. Kč. V tento okamžik vystoupila paní Přibylová a představila se jako expertka a kontrolorka městských financí a současně i autorka publikací s touto tématikou. Zastupitelstvo informovala o tom, že to, jak jsou prováděná rozpočtová opatření tady v Lanškrouně, není v souladu se zákonem 250 o rozpočtových pravidlech. Oznámila, že pokud se zvyšují výdaje rozpočtu, musí jinde výdaje snížit nebo zvýšit příjmy běžného roku. Celkové saldo se však měnit nesmí. Pokud se toto nedodržuje, pak se nedají ani plnit střednědobé finanční plány. „Střednědobý plán musí vázat s plánem běžného roku a fondem rozvoje a údržby majetku“, sdělila paní Přibylová. Současně nabídla pomoc při nastavení všech mechanismů těchto operací.
Zastupitelstvo také schvalovalo navýšení výdajů odboru životního prostředí na základě smlouvy s firmou JRK Česká republika s.r.o. Praha. Tato společnost měla zajišťovat služby související s optimalizací odpadového hospodářství podle nového zákona. Jednalo se například o PR články, informační materiály atd. Zástupce firmy měl být na jednání přítomen, ale to se nestalo. Zastupitelé Kráčmar a Marek požadovali více informací a kritizovali nedostatečnou znalost projektu i absenci rozklíčování nákladů. Jiří Kráčmar navrhoval, aby část této práce zajistilo IC a odbor informovanosti. Zastupitelé tento záměr neschválili. Společnost JRK Praha se zabývá plněním cílů udržitelného rozvoje, ale provozuje i e-shop s bio a fair trade výrobky.
- VSTUPY VEŘEJNOSTI
Zde se o slovo opět přihlásila paní Přibylová. A otevřela téma výpovědi paní Kláry Bisové z Městského bytového podniku Lanškroun. Stejně jako jiní narazila na absenci jednatele Davida Jirgese. Stručně pak vysvětlila, jak má fungovat městská rada vůči MěBP a nastavení kontrolních mechanismů, tak aby nedocházelo k porušování právních předpisů platných pro města. Připomněla také kontrolní funkci finančního odboru a odboru majetku a investic. Současně vysvětlila, že pohledávky za nezaplacené úhrady nájemného jsou pohledávkami města a ne MěBP. Klára Bisová měla na starost právě správu pohledávek a vedení účetnictví sdružení vlastníků. I z tohoto důvodu měla podle názoru paní Přibylové rada vědět proč, a z jakých důvodů jednatel MěBP David Jirges dělá změny na této pozici, když Kláře Bisové dal výpověď pro nadbytečnost. „Rada by měla vědět, za jakých okolností ten člověk skončil, jak proběhl předávací protokol a inventarizace pohledávek“, zhodnotila celou věc a varovala, že je touto změnou ohrožena správa pohledávek. Informovala také, že město má velmi vysoké pohledávky ve výši 11 mil. Kč a jen za neuhrazené nájemné to činí cca 3 mil. Kč. Dalších cca 7 mil. Kč jsou pohledávky za pokuty, správní poplatky atd. „Nebudu rozebírat odchod K. Bisové, protože tu není pan jednatel, ale na ledacos bych se ho musela zeptat“, doplnila paní Přibylová a vzpomněla kauzu Gurman, která vznikla podle ní také špatnou správou pohledávek a chyb ve vedení účetnictví. To samé podle ní dnes hrozí na MěBP. „Je mi jedno, kdo to vede, nemám vztah k nikomu, jde mi vždy výhradně o objektivitu a zájem města“, sdělila přítomným včetně toho, že s Davidem Jirgesem má korektní vztahy. Na to reagoval nejprve radní Brýdl, který poděkoval Ing. Přibylové za informace a zároveň připustil, že o těchto povinnostech rady neměl ponětí. Vyzval finanční odbor spolu s paní Krčovou, aby připravily podklady k tomu, jak má rada procesy ve věci MěBP nastavit a kontrolovat. K MěBP se vyjádřila také vedoucí odboru paní Krčová. Vysvětlila, že mnohá nedorozumění vznikají proto, že se pletou kompetence MěBP s jeho hospodářskou činností, kterou MěBP zajišťuje pro město na základě příkazní smlouvy. „O výpovědi Kláry Bisové jsem nevěděla, jen vím, že teď někoho shání“, řekla mimo jiné. To zaujalo zastupitele Hurycha, který se podivil nad tím, že někoho pan jednatel Jirges propustí na základě nadbytečnosti a následně někoho shání. „To je minimálně zvláštní“, řekl Hurych. Dodatečně však zaznělo, že to spolu souviset nemusí a na webu města se koncem týdne objevila nabídka práce pro účetní. Zastupitel Marek důrazně vyzval starostu Vetchého, aby zajistil, že na příštím jednání zastupitelstva bude přítomen pan Jirges. Starosta zopakoval, že to není povinnost jednatele MěBP.
Vizualizace firmy RE real.sr.o. ukazuje plán zástavby ležáckých sklepů bývalého pivovaru bytovým domem.
Biotopové koupaliště v Hlinsku bylo otevřené v roce 2020, výstavba přišla na 40 mil. Kč.
INTERPELACE ZASTUPITELŮ
Zde se Zdeněk Koutník ptal na lávku u hřiště Spartan Race, která by spojila tuto oblast s Lanškrounskými rybníky tak, aby se chodci i běžci vyhnuli úseku po silnici směřující na Jakubovice a Dolní Čermnou. Starosta Vetchý vysvětlil, že dokumentace je ve vysokém stupni rozpracovanosti. Město má v plánu sehnat na realizaci projektové peníze. Starosta nevyloučil možnost, že se stavba dostane do rozpočtu v roce 2022.
Zastupitel Boháč se ptal na termín realizace rekonstrukce ul. B. Smetany. Starosta si přesným termínem není jist. Teprve na tomto zastupitelstvu se dořešilo pokrytí financemi, vysoutěžená částka byla vyšší, než předpokládalo. Ulici bude realizovat vysokomýtská firma Sapa LPJ s.r.o, stejně jako ul. Jilemnického a projekt „Pod korunami stromů“.
Zajímal se také o výstavbu bytů na Pivovarském náměstí na místě sladovny a ležáckých sklepů. Starosta Vetchý předpokládá, že firma připraví do konce roku 2021 projektovou dokumentaci.
Lukáš Boháč dále navrhl, aby byl k dispozici na stránkách města také plán údržby zeleně tak, aby se dalo zjistit, kde a kdy se bude tráva sekat. Starosta vysvětlil, že celý systém se aktuálně přenastavuje a kontrolu údržby zeleně převezme odbor životního prostředí.
Dotaz se nakonec stočil také na biotopové koupaliště, které spadá do gesce místostarosty Smoly. Ten prozradil, že už je k dispozici druhá verze studie, se kterou nejprve seznámí radu města. Informoval také, že v rozpočtu jsou i peníze na projekt, takže by rád, aby se ještě letos podařilo vysoutěžit dodavatele projektové dokumentace. Po telefonickém rozhovoru mi sdělil, že detaily studie budou zveřejněné včetně vizualizací do poloviny října po schválení a projednání na radě města. Kapkovité biotopové koupaliště by mělo mít 2109 m2 plochy. Krom toho se počítá s brouzdalištěm pro nejmenší děti a menším tobogánem. Místostarosta Smola počítá s tím, že se pokusí město získat na realizaci koupaliště dotace. Cena koupaliště se bude pohybovat v řádu desítek milionů, to před rokem dokončené v Hlinsku přišlo na 40 mil. Kč.
František Teichmann, foto: web města Hlinsko, prezentace společnosti RE real.sr.o.