ODBOR VNITŘNÍCH VĚCÍ ZANIKÁ
Hned po zprávě z rady města zazněla docela významná informace z úst tajemníka Brandejse, který seznámil přítomné se změnami v organizaci městského úřadu schválenými radou města. Odbor vnitřních věcí k 31. 8. zaniká, aby byla jeho agenda rozpuštěna mezi odbory Kancelář starosty a tajemníka a Obecní živnostenský úřad. Ten se od 1. 9. bude jmenovat Odbor správních agend a obecní živnostenský úřad. Tento proces navrhl, po výpovědi Marcely Štrauchové, pan Brandejs.
TS Lanškroun přemýšlí o motivaci občanů
Ve vstupech veřejnosti se diskuze svedla k Technickým službám Lanškroun. Jedna z občanek si stěžovala na neuklizenou Husovu ulici, což bude slovy místostarosty Smoly prošetřeno. Významnější diskuze se vedla okolo odpadů, zakrytí sběrných míst či umístění popelnic a sběrných míst v okolí frekventované ulice Dobrovského. Současný jednatel TS Lanškroun Ing. Lux dle vyjádření starosty Vetchého připravuje na jednání rady města materiál, ve kterém navrhuje motivační systém placení odpadů. To potvrdil i místostarosta Smola: „Zatím je to v plenkách a hledáme inspiraci u ostatních měst“. V současnosti totiž ti, co poctivě třídí a ti, co na to dlabou, platí úplně stejně. Ve výsledku za celý rok jsou však náklady spojené s likvidací odpadů u těchto dvou skupin výrazně odlišné. Jestli nakonec budou třídiči platit méně, se teprve ukáže.
V KAUZE GURMAN ZAPLATÍ LANŠKROUN 4 MIL. KČ
Hlavní program jednání představil starosta Vetchý. Ve svém vstupu vysvětlil, že ve složité kauze Gurman, kde vystupuje několik dalších společností spjatých s touto firmou, končí poslední z patnácti soudních sporů. „Víme, že Krajský soud v Pardubicích vyhlásil rozsudek a město Lanškroun má bohužel do tří dnů po doručení rozsudku zaplatit bezmála 4 mil. Kč společnosti Gurman. Proto je nutné navýšit rozpočet Právního odboru,“ řekl Radim Vetchý. Přítomní zastupitelé neváhali a uvedené rozpočtové opatření podpořili.
Rekapitulace kauzy Gurman
Dovolím si zde menší rekapitulaci kauzy Gurman, která vznikla mezi městem Lanškroun a společnostmi Gurman, Gurman S, Gurmet, Janem Minářem a potažmo ČSOB. Historie soudních sporů se začala psát v roce 2010. Nejvíce soudních sporů se otevřelo v následujících dvou letech. Město postupně podalo celkem sedm žalob, společnosti Gurman, Gurman S a Gurmet také sedm a jednu banka ČSOB. Ve sporech šlo o vypořádání náležitostí souvisejících s provozem Restaurace Pod radnicí, Společenským domem a provozem Restaurace Koupaliště.
Tato tabulka není zcela aktuální, nepodařilo se mi však zjistit, ze kdy pochází. Každopádně příliš stará nebude a vypovídající je snad dostatečně.
V tomto aktuálním rozhodnutí Krajského soudu v Pardubicích jde o úroky z prodlení, které město dle žalované strany má zaplatit za pozdní uhrazení částky 5 750 tis. Kč (tuto sumu město uhradilo bance ČSOB v červnu 2014). Částku tvořily nevrácené zálohy firmy Gurman na budoucí odkup Společenského domu. Už v roce 2014 mělo město Lanškroun dle rozhodnutí okresního soudu v Ústí nad Orlicí zaplatit Gurmanu S částku 2.041 tis. Kč, což byly úroky z prodlení z let 2009 – 2014. Zastupitelstvo dne 26. 11. 2014 odmítlo zaplatit a na doporučení právní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři s.r.o. se odvolalo. Spor se tedy protáhl a skončil nařízením soudu v Pardubicích 12. 7. 2017. Městu tak vyvstala povinnost zaplatit bezmála 4 miliony Kč. Většinu této částky tvoří úroky z prodlení, menší část pak náklady na soudní řízení.
Z dostupné tabulky na internetu a aktuální skutečnosti jsem vyčetl, že město postupně zaplatilo nebo zaplatí v kauze Gurman cca 11,5 mil. Kč (očištěno od vrácených záloh za Společenský dům to dělá cca 5,7 mil. Kč). Společnosti Gurman, Gurman S a Jan Minář městu naopak zaplatili 683 tis. Kč. Část sporů soudy odložily. Zásadní částkou jsou však také výdaje za právní a advokátní služby a doporučení, které město v uplynulých sedmi letech zaplatilo. Že půjde o miliony, je bez debat.
Když jsme se přesně před pěti lety kauze věnovali v LL, popsala tehdejší starostka Stanislava Švarcová především dva problémy. Město bylo až příliš dlouho vstřícné a benevolentní vůči závazkům firmy Gurman. Naopak firma dlouhodobě neplnila své závazky a ujednané dohody. Jan Minář tehdy spatřoval problém v eskalaci sporu působením Hynka Brýdla a Romana Krajčiho z uskupení MůjLanškroun, kteří se dle jeho tehdejšího vyjádření snažili svou arogancí, zastrašováním a silou moci komplikovaný spor rychle ukončit. Ať tak či onak, městu ani jeho občanům se letité soudní handrkování v této kauze rozhodně nevyplatilo.
Závěrem jednání
Starosta Vetchý zmínil, že aktuálně už zbývá dořešit jen soudní spor s firmou Metrostav. Zde běží o cca 6,5 milionu v souvislosti s výstavbou Sportovního stadionu. Starosta pak ještě informoval, že bylo zrušeno výběrové řízení na dodavatele rekonstrukce IC. Celá akce bude podle jeho slov znovu předložena na plánovaném zářijovém zastupitelstvu. Starosta znovu obhajoval potřebu veřejných záchodů. Zároveň předpokládá, že zastupitelstvo rekonstrukci IC podpoří s tím, že výběrové řízení proběhne znovu, někdy v zimních měsících, k čemuž podotkl: „To by mohlo snížit cenu“. Připomínám, že tato investiční akce byla původně rozpočtována částkou 700 tis. Kč, ale po změnách a doplnění projektu o veřejné nonstop záchody a Familypoint vzrostla cena na bezmála 4 miliony Kč. I proto na minulém zastupitelstvu toto rozpočtové opatření neprošlo.
Dobrou zprávou je, že Rybniční ulice bude nakonec rekonstruována levněji. Vítěz soutěže firma M-silnice a.s. totiž oproti rozpočtové částce 10 mil. Kč. nabídl cenu o cca 2 mil. levnější.
František Teichmann, foto: internet