Významná změna přitom nastala už u samotné pozvánky, která byla podrobná a obsahovala významné body jednání. Konstatuji, že jsem mírným optimistou v tom, že snad i další jednání proběhnou v relativně klidné atmosféře.
ZMĚNY V BODECH JEDNÁNÍ
Společnost CZ Stavební holding přišla s nabídkou zasíťování sedmi parcel, které by pak sloužily k individuální výstavbě rodinných domů. Společnost zároveň navrhla nové řešení obslužné komunikace lokality, a proto se stáhl na návrh starosty z jednání bod, který měl řešit dodatek kupní smlouvy s touto společností. Starosta Vetchý žádá, aby se věc nejprve projednala na radě města.
Zastupitelka Vlaďka Hanyšová navrhla stáhnout z jednání i bod řešící narovnání vztahů mezi městem a společností Ateliér 90 s.r.o. v souvislosti s výstavbou kulturního domu LArt. Vlaďka Hanyšová žádá, aby právní zástupce města pan Prášek tuto věc na nejbližším zastupitelstvu vysvětlil. Oba body byly v následném hlasování staženy.
ZPRÁVA Z RADY MĚSTA
Zpráva z rady města, kterou přečetl radní Brýdl, byla krátká, ale přítomný divák se z ní nedozvěděl téměř nic konkrétního, protože měla charakter souhrnného sumáře několika klíčových bodů. Pokud se o jednání rady chcete dozvědět více, tak na webu města jsou zveřejněné zápisy z jednání rady, bohužel ani z nich není mnohdy jasné, o čem bylo jednáno. Faktem je, že jednání rady jsou neveřejná a zápisy z nich není povinné zveřejňovat.
Zastupitel Bureš připomněl starostovi Vetchému, že na minulém zastupitelstvu se zeptal na to, jestli byly soutěženy těžební a pěstební práce v městských lesích. Také se ptal, jak se v současné době řeší škody způsobené zvěří. Starosta tehdy uvedl, že neumí odpovědět, ale slíbil, že odpověď do týdne dodá. Ing Bureš oznámil, že dodnes po bezmála třech měsících odpověď neobdržel. Starosta reagoval tak, že úkol dostal vyřídit vedoucí investic pan Bartas. Myslí si však, že žádná soutěž v inkriminované době neproběhla. Tlumočil také vyjádření správce lesa Vančury, který sdělil, že v lese žádné škody nejsou.
K lesům a hospodaření se dřevem se vrátil také zastupitel Kráčmar. Divil se, že se dřevo přeprodává na pilu Paskov přes pana Vančuru a ptal se, proč neprodáváme přímo. Starosta se vyjádřil v tom duchu, že dřeva je přebytek a jiný odbyt se ani přes snahu oslovit pily napřímo, zajistit nepodařilo. Jiří Hurych následně navrhl, aby se dřevo, které prodáváme v ceně 150 Kč za m3, nabídlo k prodeji občanům Lanškrouna. Starosta reagoval informací, že za podobnou cenu bylo dřevo nabízeno, ale nebyl o něj velký zájem. Určité množství dřeva se také prodává formou samotěžby, ale jde o několik smluv za rok. Starosta přislíbil, že město bude možnost samovýroby dřeva i prodeje inzerovat. Ing. Bureš konstatoval, že město prodává vlákninu za 150Kč/m3, přitom náklady na těžbu jsou 550 Kč/m3 a řekl, že on by nikdy takovouto ekonomiku nepřipustil s tím, že by zadal samovýrobu, při které je zisk alespoň 150Kč za m3. Starosta kontroval tím, že o vlákninu neměl nikdo zájem. K tématu městských lesů ještě dodávám, že na konci července proběhlo šetření inspekce životního prostředí, která kontrolovala postupy při těžbě lesa v oblasti Kypuše. Inspekce došla k názoru, že práce jsou prováděny řádně a nejsou shledány důvody k zahájení správního řízení.
Jiří Hurych ještě navrhl, aby byl vytvořen systém kontroly úkolů, tak aby se dalo jednoduše dohledat, jak jsou plněné. Starosta navrhl, že dá tajemníkovi Brandejsouvi pokyn, aby byl tento přehled součástí zprávy z městského úřadu od příštího jednání. Radní Brýdl s tímto opatřením souhlasí a přidal návrh, aby byl přehled úkolů zrekapitulovaný na konci každého zastupitelstva. Vyjádřil také nespokojenost s tím, že se některé úkoly řeší na poslední chvíli, ač je na ně dostatek času.
Zastupitel Marek se vrátil ještě k těžbě v Kypuši a ptal se, kdy bylo změřeno, že vytěžený prostor je 0,93 ha a tudíž nejde o holinu, která je definována plochou 1 ha a více. Podle starosty Vetchého to má vědět odborný lesní hospodář, tedy organizace LČR Lanškroun, ale ta to podle vyjádření Ing. Marka nevěděla. Starosta přislíbil, že tuto informaci zjistí odbor investic a předá panu Markovi, který chce také vědět, kdo toto měření provedl.
Ing. Hurych se dotazoval, kdy bude dokončena rekonstrukce a vestavba učeben na ZŠ Smetanova a zda bude vyúčtována ještě letos. Starosta odpověděl, že termín dokončení je v půlce prosince, a že se s největší pravděpodobností stihne letos zažádat o platbu dotace, ale obdržena bude až po novém roce. Ing. Hurych se také podivil nad tím, že od roku 2017 bylo utraceno za externí právní služby 2,5 milionu. Starosta odpověděl, že šlo z části ještě o platby za spory okolo firmy Gurman, velká výběrová řízení a další složité kauzy, ve kterých by se město bez externistů neobešlo. Do příštího zasedání bude připraven přehled jednotlivých položek.
ZPRÁVA Z MĚSTSKÉHO ÚŘADU
Tajemník Brandejs avizoval, že jeho zpráva bude improvizací a oznámil, že na městském úřadě se objevila u jednoho ze zaměstnanců pozitivita na covid-19. Nejbližší spolupracovníci pracují z domu. Popsal také skutečnost, že i když někdo pracuje z domu, je ve skutečnosti napojen na pracovní počítač tak, jako by seděl v kanceláři. Následně pan Brandejs popsal svou vizi budoucnosti, kdy zaměstnanci mnohem častěji budou systém práce homeoffice využívat. Předvídá, že digitalizace je cesta správným krokem. Tím tajemník zprávu z MÚ Lanškroun uzavřel.
Pan Marek následně konstatoval, že se o úřadu nic nedozvěděl a položil otázku, jak bude rada města s těmito vizemi pracovat? Starosta konstatoval, že tato cesta je asi nevyhnutelná a že je dobře, že se o tom přemýšlí.
Pan Bureš znovu otevřel téma Romanových rybníčků a popsal, jak žádal o informace k tomuto tématu. Mimo jiné zmínil, že podal ke krajskému úřadu odvolání, protože nedostal materiály tak, jak o ně žádal. Krajský úřad na to reagoval příkazem, v tom smyslu, aby byly materiály neprodleně poskytnuty. Tajemník vysvětloval, že ne vždy lze informace poskytnout, neboť některé zákony, například na ochranu osobnostních práv jsou někdy s právem na informace v kolizi. Přislíbil však, že se se stanoviskem krajského úřadu obeznámí a bude postupovat podle něj. Starosta k tématu Romanových rybníčků zopakoval, že je v radě shoda je zachovat a jde jen o to, jak tuto dosud černou stavbu co nejlevněji zlegalizovat, eventuálně získat za tímto účelem dotaci.
Na zprávu z městského úřadu zareagoval také radní Hynek Brýdl. Sdělil, že je ze zprávy z úřadu rozčílen a nevystoupil by, kdyby obsahovala nějaké informace o tom, jak úřad pracuje a doslova sdělil: „Mě nezajímá, co tady bude za x let, mě nezajímá, jak o vás bude psát časopis Moderní obec, mě nezajímají vaši létající úředníci, kteří nebyli nikdy zavedeni, prosím vás řekněte nám ve zprávě, co děláte. Přestaňte používat tu miliardu slov a začněte pracovat jako manažer“. Starosta města nastalý spor poněkud mírnil a tajemníka se zastal, ale i tak je zřejmé, že minimálně jeden člen rady není s prací Jaroslava Brandejse spokojen. Krom jiného to tajemník schytal také za to, jak fungují úředníci na homeoffice.
PRVNÍ VSTUPY VEŘEJNOSTI
Nepamatuji se, že by se to stalo, ale při prvních vstupech veřejnosti žádný z občanů neměl potřebu vystoupit a stejně tomu bylo i později v II. vstupech. I to je důkazem, že toto zasedání bylo výjimečné.
V dalším jednání se probírala změna člena kontrolního výboru, kterým byl schválen městský strážník Josef Stejskal. Námitky vznesl vůči této volbě předseda komise Jiří Kráčmar, který se obává, že jako zaměstnanec města může být ve střetu zájmů. Radní Brýdl i starosta Vetchý sdělili v diskusi, že jeho pochybnosti nesdílí a upozorňují, že do střetu zájmů se může dostat každý člen komise. Zaznělo také, že je na osobním uvážení každého člena komise postavit se k tomuto problému zodpovědně.
VEŘEJNÉ DOBÍJECÍ STANICE PRO ELEKTROKOLA
Národní program podpory cestovního ruchu v regionech z MMR umožňuje získat 50% způsobilých výdajů na výstavbu 8 dobíjecích stanic pro elektrokola například na Mariánské hoře, LArt, a u několika místních restaurací za celkovou částku cca 500 tis. Kč. Lanškrounský projekt se do programu dostal a má i jednoznačnou podporu komise pro cestovní ruch. Starosta Vetchý obhajoval investici s tím, že to zvyšuje komfort pro návštěvníky i domácí majitele elektrokol. Při jednání se ale ukázalo, že projekt není technicky dořešený, přitom podmínkou dotace je do konce října mít vysoutěženého dodavatele stavby i všechny další náležitosti. Jindřich Marek navrhl, aby se postavila jedna dobíjecí stanice a teprve na základě zkušeností se stavěly další. To podpořili i další opoziční zastupitelé. Na návrh Hynka Brýdla byl nakonec tento bod z jednání stažen.
Mezi dalšími projednávanými záležitostmi vyniká rozpočtové opatření č. 59. Jde o nenávratný neúčelový příspěvek ze státního rozpočtu určený na zmírnění dopadu poklesu daňových příjmů. Výše státní kompenzace vychází z částky 1.250 Kč a počtu obyvatel obce. Lanškroun celkem obdrží 12.382.500 Kč.
Navýší se také částka na rekonstrukci tělocvičny ZŠ A. Jiráska z 300 tis. Kč na 555 tis. Kč. Oproti původnímu záměru oprav obložení, podlahy a omítek, dojde ke kompletní výměně podlahové krytiny, obložení i osvětlení. Původní dřevěné parkety nahradí PVC.
Zajímavé částky najdeme také v bodu havárie, různé. Vyplývá z ní například částka 390 tis. Kč, za kterou bude opravena vstupní brána k Lanškrounským rybníkům, kterou poničila havárie automobilu. Částku zaplatí pojišťovna. Ředitelka MŠ Wolkerova upozornila na havarijní stav topení, jehož rekonstrukce je odhadnuta na cca 500 tis. Kč. V bodu se schovala také částka, která má být součástí vyrovnání s firmou Ateliér 90 ve výši 361 tis. Kč. Zastupitel Boháč namítl, že by tato částka související s výstavbou kulturního domu LArt měla být samostatným bodem a vázat se na kulturní dům. Věc by se měla na základě návrhu zastupitelky Hanyšové probírat na nejbližším zastupitelstvu i za přítomnosti právního zástupce města.
O cca 650 tis. Kč je navýšena také realizace rozšíření šaten u haly B. Modrého, kde se pomocí buněk zvětšuje zázemí pro sportovce. Naplánovaný rozpočet 2,6 mil. Kč nestačí, protože dle vyjádření místostarosty Smoly vzrostla částka v souvislosti s napojením na sítě, cirkulačním systémem teplé vody, úpravou střídaček a novou pochozí gumou.
Rozšíření šaten u haly B. Modrého o venkovní buňky příjde ve výsledku na cca 3,3 mil. Kč.
Ing. Bureš se ještě vrátil k problematice městských lesů a upozornil, že lesnické práce se v souvislosti s novým správcem zvýšily z částky 280Kč za m3 na 550 Kč za m3. V této souvislosti upozorňuje na poškozené a zabahněné lesní cesty, které byly před sedmi lety jím opravené. Starosta řekl, že o tom stavu ví a potvrdil ho. Správce lesa by měl zajistit nápravu stavu. Na dotaz zastupitele Hurycha, za kolik se těží a přibližuje ve Štítech, odpověděl Ing. Bureš, že jde o cca 330 Kč za m3. Zastupitel Kráčmar později navázal konstatováním, že tato situace vyplynula z rozhodnutí změnit správce městských lesů, která měla být za účelem lepšího hospodaření. Starosta Vetchý na to reagoval popisem složité situace v lesích celé republiky v souvislosti s kůrovcovou kalamitou.
Cesty v Kypuši maji poškozené a rozjezděné okraje, někde chybí příkopy
Zastupitelstvo také rozhodlo o vytvoření společného školského obvodu spádové základní školy v Sázavě, jejíž činnost bude zaštiťovat ZŠ Bedřicha Smetany.
INTERPELACE ZASTUPITELŮ
Zde zastupitel Petr Kotyza znovu otevřel městské lesy. Uvedl fakt, že jde o nejčastěji probíranou záležitost na zastupitelstvu. Konstatoval, že ukončení aktivit pracovní skupiny pro městské lesy nepovažuje za správné. Také uvádí, že ač inspekce životního prostředí v hospodaření neobjevila žádné pochybení, členové komise nedostali odpovědi na řadu otázek, včetně přesného změření vytěžené plochy v Kypuši. Zastupitel Kotyza uznává, že situace v lese je jiná, než byla před dvěma lety, ale chce, aby bylo hospodaření v městských lesích nastaveno tak, aby nebylo nutné to neustále řešit. Starosta Vetchý ubezpečil, že dobré hospodaření je i v zájmu vedení města a doufá v to, že se situace bude zlepšovat. Josef Fuchs dodal, že činnost komise ukončil poté, co inspekce životního prostředí neshledala po kontrole žádné pochybení. O těch, kdo iniciovali kontrolu hospodaření v městském lese, se vyjádřil jako o udavačích. Následná debata mi vzala část iluzí, že by jednání mohla být čistě věcná, ale obávám se, že městské lesy zůstávají velmi žhavým tématem. Nicméně zastupitelka Ševčíková připustila, že pokud bude k dispozici nezávislý odborník, může se činnost komise obnovit. Zašel jsem se aktuálně podívat do odtěžené části v okolí Kypuše. Cesty jsou poničené bez příkopů, v lese zarůstají hromádky dřeva, lavička je poškozená od dubna. Téma městských lesů, myslím, jen tak z jednání zastupitelstva nezmizí.
V městských lesích není po těžbě z dubna a května uklizeno, dřevo zarůstá na hromadách.
REKAPITULACE ÚKOLŮ
V závěru proběhla ještě rekapitulace úkolů tak, jak bylo během zastupitelstva navrženo.
Zjištění informací o provizi společnosti Vančura z prodeje městského dřeva.
Zajištění inzerce na prodej palivového dřeva pro veřejnost za 150 Kč/m3.
Předložení informace o datu, kdy byla v Kypuši měřena holina a následně předložena inspekci ŽP.
Soupis fakturace externích právních služeb města za poslední tři roky.
Připravit zprávu o vyřizování žádostí v souvislosti se zákonem 106 o svobodném přístupu k informacím za toto volební období.
Příprava faktur za prodej dřeva v Kypuši.
Kontrola poškození pětiletého porostu u cesty k Hlásce.
František Teichmann