VĚČNÝ EVERGREEN JEDNÁNÍ ZASTUPITELSTVA LESY
Hned v rámci zprávy z rady se přihlásil Ing. Kotyza s příspěvkem týkajícím se komise ustavené pro řešení problematiky hospodaření v městských lesích. Ta byla vytvořena na základě návrhu Petra Kotyzy na minulém zastupitelstvu. Její členové jsou: Josef Fuchs (LF), Petr Kotyza (ODS), Jiří Neček (LF), Lenka Ševčíková (LF), Lukáš Boháč (ODS) a Jiří Kráčmar (KDU-ČSL). Opoziční členové komise specifikovali určité otázky a náměty, které chtěli zodpovědět. Odpovědi přišly, ale Petr Kotyza konstatoval: „Některé informace jsme postrádali, některé se nám jevily jako účelové“. Popsal, že navrhovali, aby se uskutečnila schůzka, kde by byl i p. Košťál, p. Vančura jakožto správce lesa a zástupce LČR, které zajišťují odborného lesního hospodáře (OLH). To se zatím nepodařilo a tak pan Kotyza znovu apeloval na to, aby setkání uskutečnilo a chtěl vědět, jestli proběhne a pokud ne, tak proč. Argumentoval tím, že jinak nemá komise smysl a nemůže z ní vzejít relevantní výstup. Zopakoval, že je to v zájmu lesa i občanů.
Za vedení města reagoval Josef Fuchs, který konstatoval, že v komisi proběhla dvě setkání. Za klíčové v nich považuje informaci, že v Kypuši proběhla pouze nahodilá těžba stromů označených OLH dle zadávacích listů. Namítl také, že některé otázky směřovaly na městský úřad a netýkaly se správce lesa. Vysvětlil rovněž, že účast Ing. Košťála v komisi je pro koaliční zástupce nepřijatelná proto, že nastavoval předchozí systém, který označil za neprůhledný. Z výše řečených důvodů nepodpořila koaliční část komise navrhované setkání. Ing. Fuchs dále konstatoval, že systém se teprve zavádí a nelze ho momentálně hodnotit.
Petr Kotyza oponoval, že to, co bylo řečeno, je zcela nepřijatelné. Nesouhlasí s tím, že minulý systém byl horší a řekl: „V roce 2018 konstatovala Česká inspekce životního prostředí, že lesy jsou v pořádku. Vy jste systém změnili. Měli jste více než rok a půl na to, abyste zavedli systém levnější a průhlednější. Několikrát jste to veřejně slíbili. Zatím to dle mého názoru, ale i názoru mnoha občanů nefunguje a my se chceme sejít. Buď ať se komise sejde v širším formátu, nebo nemá smysl!“
Jirka Hurych se následně pozastavil nad tím, že se teprve teď nastavuje systém kontroly a evidence při těžbě dřeva. Josef Fuchs vysvětlil, že je nastavený, ale dolaďuje se. Jiří Kráčmar na ro reagoval konstatováním, že „neprůhledný systém“ zavedený za starosty Košťála vykazoval od roku 2003 nepřetržitý zisk, na rozdíl od „transparentního systému“, který vykazuje pouze ztráty.
Starosta Vetchý doplnil, že žijeme v demokracii, a že si komise má sama odhlasovat, za jakých podmínek a okolností se bude dále scházet. Vyzval také k tomu, aby komise připravila alespoň dílčí zprávu. Následně pan Fuchs řekl, že komise, do které by se zapojil p. Košťál, se on účastnit nechce. Starosta Vetchý informoval, že si město zadalo nestranný znalecký posudek na práci v lese. Tajemník Brandejs informoval, že jde o soudního znalce z Chrudimi Ing. Šmahela.
Později se k lesům vrátil znovu Ing. Kráčmar. Zopakoval údiv nad skutečností, že firma Vančura Invest s.r.o. zajišťuje v městských lesích vše od správce lesa, přes těžbu i obchod se dřevem, aniž by byly tyto procesy nějak kontrolované. A zopakoval potřebu si tyto věci na schůzce komise vyjasnit. Ing. Marek se ptal, proč poptávky na prodej dřeva vyřizuje pan Vaculík, když to má ve smlouvě správce lesa. Starosta Vetchý odpověděl, že to dostal za úkol, a že ve své náplni má i dohled nad správcem lesa.
NOVÁ VÍCEÚČELOVÁ SPORTOVNÍ HALA
Zastupitel Hurych se následně zeptal na stavbu víceúčelové sportovní haly a konkrétně ho zajímalo, jestli bude projekt představen veřejnosti, a kolik to bude stát. Starosta informoval, že se zadává výběrové řízení na projektovou dokumentaci. Později bylo uvedeno starostou Vetchým, že v rozpočtu se počítá 3,5 mil. Kč na projektovou dokumentaci, která by měla být hotová do konce roku 2020. Podmínkou realizace je získání dotace z ministerstva školství. Náklady odhaduje starosta Vetchý mezi 50 a 60 mil. Kč. Starosta také připustil, že projekt může být prezentován veřejnosti. Zatím byl představen komisím a v plánu je prodiskutování s budoucími uživateli. Pro úplnost připomínám, že projekt byl předjednán už před minulými volbami a primárně řešil nedostatek prostoru lanškrounských volejbalistů a florbalistů. K projektu byli přizváni také horolezci, neboť se zde plánovala i horolezecká stěna, která by nahradila tu stávající v ZŠ A. Jiráska.
O KOPĚ SE ROZHODNE KONCEM ČERVENCE
Další dotaz směřoval zastupitel Hurych ke Kopě. Informace poskytnul místostarosta Smola. Pracovní skupina měla zasedat v tomto týdnu a domluvila se, že konečný verdikt padne do 30. 7. Zatím se počítá s tím, že Kopa bude. Aktuálně je dle p. Krčové, vedoucí finančního odboru, v rozpočtu kulturního centra 1 mil. Kč a další část 290 tis. Kč je i v rozpočtu města na organizační záležitosti. Klíčové bude rozhodnutí státu, zda schválí akce nad 5000 účastníků. Pokud to nepovolí, Kopa neproběhne. Ve hře je i varianta, že by proběhla pouze Kopa bez celoměstských slavností. Dále zaznělo i to, že by se rozpočet Kopy měl dlouhodobě snižovat tak, aby se podpořilo využití kulturního domu LArt.
BLESKOVÉ POVODNĚ V LANŠKROUNĚ
Zastupitel Hurych otevřel také téma nedávných lokálních zátop a ptal se na koncepční řešení místa u Krátké, Smetanovy a Palackého ulice, kde je zatrubněný potok. Při masivních průtržích zde dochází k zatopení garáží, bytových i několika rodinných domů. Starosta Vetchý informoval, že věc se projednávala na radě. Ihned po záplavě hasiči odstranili plot a materiál, který u zahrádkářské kolonie omezoval přirozený odtok vody. Aktuálně se připravuje studie opatření, která by měla riziko podobných situací snížit. Jako příklady uvedl Radim Vetchý například tůňky, suché poldry a mokřady, které by vodu podržely. Současně s tím by se začal budovat v této lokalitě a oblastech navazujících až po pozemky nad Lidickou ulicí systém biokoridorů. Podmínkou bude převod pozemků z pozemkového fondu. Starosta předpokládá, že by toto mohlo proběhnout bezplatně, eventuálně směnou. V diskuzi se hovořilo také o informačním systému města, který má upozorňovat občany na nebezpečí. Starosta Vetchý vysvětlil, že z obavy o velké množství přihlížejících neinformoval skrze rozhlas a byl raději na místě. Dále zazněla informace, že měla odejít sms zpráva na cca 500 adres, ale z nějakých důvodů k tomu nedošlo, údajně za to mohl výpadek proudu. Hynek Brýdl doplnil, že toto se prošetřuje. Následně poděkoval všem zainteresovaným složkám podílejícím se na odstraňování škod po záplavě. Zmínil vedení města, dobrovolné i profesionální hasiče, TS Lanškroun, městskou policii i dobrovolníky. Hynek Brýdl patří mezi občany postižené záplavou.
STRATEGICKÝ PLÁN ROZVOJE MĚSTA
Podle informací starosty by se měl na konci září schvalovat strategický plán rozvoje města. Ing. Hurych apeloval na to, aby se k němu mohli před schvalováním vyjádřit také podnikatelé. Radim Vetchý přislíbil, že toto projedná na nejbližší radě města.
ROMANOVY RYBNÍČKY JE TŘEBA LEGALIZOVAT
Na přetřes přišly také legendární Romanovy rybníčky, na jejichž legalizaci se ptal Ing. Kráčmar. Pan Ing. Pavel Bartas z investičního odboru vysvětlil, že z tohoto hlediska by bylo nutné provést zpevnění hrází a další technická opatření. Kvalifikovaný odhad firmy počítá minimálně s částkou převyšující 1 mil Kč. Ing Kotyza namítl, že tato vodní dílka jsou ekologicky cenná a jsou důležitou součástí tamních ekosystémů a nedomnívá se, že by bylo nezbytně nutné pro jejich legalizaci jakýchkoliv zásadních investic, neboť tam jsou už spoustu let. Starosta Vetchý souhlasí s jejich biologickou kvalitou, ale upozorňuje, že státní správa si žádá určitý postup a ten nelze obejít. Zastupitel Marek mimo jiné podotkl, že celou problematiku Romanových rybníčků otevřel tajemník Brandejs účelově v souvislosti s Ing. Burešem.
MĚSTO ŽÁDÁ PO FIRMĚ OHL ŽS A.S. VÍCE NEŽ 20 MILIONŮ
Zastupitel Lukáš Boháč se vrátil k tématu kulturního domu LArt. Zazněla informace, že město podalo 22. 6. 2020 předžalobní výzvu vůči dodavateli stavby firmě OHL ŽS, a.s. V souvislosti s nedodělky a nesplněním termínu požaduje město na firmě přes 20 milionů Kč. Starosta Vetchý potvrdil skutečnost, že tato výzva byla podána a připustil, že může dojít k soudnímu sporu. Více nechtěl věc komentovat.
KC LANŠKROUN SKONČILO V ROCE 2019 VE ZTRÁTĚ
Lukáš Boháč otevřel také účetní uzávěrku za rok 2019. Upozornil, že KC Lanškroun skončilo ve ztrátě téměř 1 mil. Kč. Kritizoval nedodržování rozpočtu akcí a jako příklad uvedl advent, jehož rozpočet byl podle jeho sdělení překročen o 300 tis. Kč. V debatě zazněla informace, že chyba nastala také nesprávným účtováním jednoho ze zaměstnanců KC. V reakci zaznělo, že dotyčná osoba již na úřadě nepracuje a zaučuje se nová účetní.
NOVÝ KAMEROVÝ SYSTÉM BUDE UMĚT ČÍST SPZ AUTOMOBILŮ
Místostarosta Smola informoval po dotazu Ing. Marka zastupitelstvo o modernizaci kamerového systému. Ten prochází změnami a nově by měl umět třeba číst i značky aut. Vysvětlil také, že městská policie dohlížela na odvoz dřeva z oblasti Kypuše na základě jeho iniciativy. Chtěl tak podle svých slov předejít situacím z minulého měsíce, kdy do prostoru těžby vstupovali občané města. Vedoucí městské policie Popelář vysvětlil, že kamerové záznamy se uchovávají cca 1 měsíc. Místostarosta Smola dále informoval, že při zajištění a modernizaci kamerového systému se počítá s tím, že k němu bude mít přístup také Policie ČR, což by mělo zvýšit efektivitu jejich práce. Toto propojení není zatím běžné a lze konstatovat, že půjde o unikátní systém.
ZPRÁVA Z MĚSTSKÉHO ÚŘADU
Městský úřad a jeho odbory hledaly provozní a další úspory v souvislosti s propadem příjmu rozpočtu. Podle vyjádření tajemníka Brandejse, se podařilo nakonec najít úspory ve výši 3,5 mil. Kč. V této částce nejsou obsaženy odložené investice.
PRVNÍ VSTUPY VEŘEJNOSTI
Probíhaly místo 30 minut cca hodinu. Naprostou většinu času vyplnily dotazy p. Skalického. V nich se mimo jiné zabýval znovu Romanovými rybníčky a vyslovil se za to, aby se do nich v případě potřeby investovalo. Pozastavil se také nad bezprostřední nepřítomností vedoucího TS Lanškroun p. Keprta při nedávné nedělní záplavě, ač ten je členem povodňové komise. Starosta oponoval, že věc se zvládla i bez něho a TS Lanškroun byly postiženým občanům po celou dobu plně k dispozici. Dlouhá debata se vedla také ohledně pracovní doby v zimním období v Technických službách Lanškroun. Pan Skalický opět upozorňoval na to, že mu není odpovězeno na dotazy, které směřoval na pana tajemníka Brandejse v této souvislosti již v únoru. Vladimír Skalický si také vyslechl omluvu od Hynka Brýdla, který ho obvinil ze lži, když před časem uvedl, že část jeho parkoviště u hotelu Rubyk leží na městském pozemku. Celou záležitost projednala majetková komise a radní Brýdl se rozhodl požádat o odkup 58 m2 tak, aby byla věc v pořádku. Prodej bude projednávat zastupitelstvo v září.
MAJETKOVÉ ZÁLEŽITOSTI
Lesní pozemek nad lesní vilou byl prodán manželům Mackovým s tím, že oni sami si zajistí nutné zásahy v lesním porostu a berou na sebe rizika s tím spojená. Prodaná plocha má plochu 2200 m2 a prodána byla za cenu 60Kč/m2. Starosta města oznámil, že manželé Mackovi mají zájem les co nejvíce zachovat a odstranit pouze stromy poškozené a nebezpečné, i když se to neshoduje s vyjádřením odborného lesního hospodáře.
Podpora kultury a sportu
Zastupitelstvo schvalovalo dotace na celoroční činnost pro kulturní organizace a sportovní oddíly na rok 2020. Na návrh kulturní a sportovní komise byly částky rozděleny takto:
Kultura:
Big Band Lanškroun - 27.000 Kč,
Divadlo Ve středu (premiéra nové hry) - 46.000 Kč,
Farní sbor ČCE v Lanškrouně - 10.000 Kč,
Gymnázium Lanškroun (Škeble) - 32.000 Kč,
Lanškrounský smíšený sbor - 10.000 Kč,
Lanškrounský ženský pěvecký sbor, z.s. - 24.000 Kč,
Knoll Petr (Morybundus band) - 12.000 Kč,
Kühnert Tomáš (Hadron) - 12.000 Kč,
Michalec Ilja (činnost One Brain a Next Level + CD) - 27.000 Kč,
Zahradníková Iveta (I. Z. Dance Studio) - 30.000 Kč.
Sport:
FO Lanškroun, z. s. 390.000 Kč
Volejbalový oddíl TJ Lanškroun, z.s. 620.000 Kč
TJ Lanškroun, odd. ledního hokeje 420.000 Kč
TJ Lanškroun, odd. florbalu 70.000 Kč
TJ Lanškroun, odd. stolního tenisu 70.000 Kč
TJ Lanškroun, šachový odd. 65.000 Kč
TJ Lanškroun, odd. badmintonu 80.000 Kč
TJ Lanškroun, jachting 67.000 Kč
TJ Lanškroun, atletický oddíl 50.000 Kč
Sportovní klub policie DUHA Lanškroun 40.000 Kč
Jezdecký klub Lanškroun SZeŠ 30.000 Kč
HK Lanškroun z. s. 140.000 Kč
ACTIVITY LANŠKROUN 30.000 Kč
SH-ČMS, Sbor dobrovolných hasičů Lanškroun 24.000 Kč
SH-ČMS, Sbor dobrovolných hasičů Dolní Třešňovec 16.000 Kč
Spolek Lukostřelba Diana Lanškroun 35.000 Kč
TJ Sokol Dolní Třešňovec 20.000 Kč
Jezdecký oddíl Lanškroun z. s. 0 Kč
Cyklistický klub La – Malý závod míru 25.000 Kč
TJ Lanškroun, odd. lyžování – Běh do sjezdovky 8.000 Kč
Ing. Hurych navrhl, aby se do letošních investic vrátila oprava Olbrachtovy ulice, která měla být opravena letos a odsunula se na rok 2021. Podle jeho názoru by na opravu této ulice měly být v rozpočtu po opatřeních vlády peníze. Projekt počítá s částkou cca 3,8 mil. Kč. Starosta Vetchý na to reagoval informací, že už to není možné stihnout připravit, i kdyby se rozhodli, že ulici opraví. V rámci úspor v rozpočtu se hledal způsob, jak letošnímu rozpočtu odlehčit a bohužel v té době nebyly známé všechny kroky vlády, které dodatečně rozpočty obcí posílily. Zastupitel Hurych toto vysvětlení vzal jako rozumné.
ZMĚNY V ROZPOČTU MĚSTA
Změny v rozpočtu:
Rozpočet projektu šaten u haly B. Modrého byl navýšen o 600 tis. Kč. Šatny budou vybudované pomocí mobilních buněk a napojeny na inženýrské sítě, celkové náklady činí cca 2,6 mil. Kč.
Rozpočet města také počítá s navýšením prostředků na těžební a pěstební práce v městských lesích o 500 tis. Kč. Těžit se má v lese za částku 450 kč/m3.
O 15 mil. Kč se pro letošní rok navyšuje také rozpočet na výstavbu polikliniky. Narostl také rozpočet na rekonstrukci Palackého ulice o 3,8 mil. Kč na celkovou částku 8,7 mil. Kč. O 2,3 mil. Kč povýšilo plánované zasíťování parcel v prostoru Za Střelnicí III. Očekává se, že na konci června bude znám vítěz soutěže a zasíťování parcel proběhne nejdéle do května 2021, nejlépe však ještě v roce 2020.
Oprava ul. Olbrachtova i rekonstrukce záhumení cesty spojující Dolní Třešňovec s Horním Třešňovcem se odsouvají na rok 2021. Rozpočet se tímto opatřením posílí o cca 6,3 mil. Kč.
V rozpočtu je řada dalších menších úspor většinou souvisejících s neuskutečněním akcí v souvislosti s koronavirovou epidemií.
V rámci diskuse k rozpočtovým opatřením konstatoval Ing. Kráčmar, že roční náklady na správu městských lesů se vyšplhaly na částku 725 tis. Kč. Náklady na Ing. Bureše byly dle jeho informací 255 tis. Kč, ale po započítání kladných výsledků ze společné hospodářské činnosti s městem Štíty byl finanční výsledek nákladů na pana Ing. Bureše dokonce kladný + 111 tis. Kč. Pan Kráčmar se domnívá, že jen tímto způsobem změna systému hospodaření města přináší každoročně škodu cca 836 tis. Kč. Vedoucí finančního odboru Ing. Krčová jím zmíněné částky potvrdila. Starosta Vetchý připustil, že aktuálně nastavený systém řízení městských lesů je dražší, ale nesouhlasí s tím, že jde o škodu. Ing. Kráčmar vyzval tajemníka Brandejse, ať vysvětlí, kde jsou jím zmiňované úspory. Mgr. Brandejs reagoval tím, že obvinil Ing. Kráčmara z toho, že s čísly pracuje velmi „kreativně“ a s jeho argumentací nesouhlasil. Ing. Kráčmar obvinil tajemníka Brandejse ze lži. Radní Brýdl doplnil diskuzi o názor, že rozhodnutí rady na změně systému řízení městských lesů bylo svobodným rozhodnutím demokraticky zvolených zastupitelů. Vyslovil také názor, že situace je v celé republice složitá v souvislosti s kůrovcovou kalamitou, a kdyby té nebylo, mohly být ekonomické výsledky zcela rozdílné. Souhlasí však s tvrzením, že nový systém je dražší. Připustil také, že se současnou situací nejsou jako rada spokojeni a vnímají spojení správy lesa a těžby dřeva ve firmě Vančura Invest, s.r.o. jako problematické. Nicméně vyzval opozici, aby jim s touto situací konstruktivně pomohla. Jako reakce zazněl názor Ing. Kotyzy, který si myslí, že změna ve správě lesů byla jednoznačně chybným rozhodnutím a nechápe, proč to nechce vedení města připustit, ač je to podle jeho názoru jednoznačně prokazatelné. Ing. Marek má za to, že věc má řešit rada, neboť je za tuto situaci plně zodpovědná.
INTERPELACE ZASTUPITELŮ
Zde například zazněla informace, že žaloba Ing. Bureše vůči městu z důvodu jeho výpovědi byla krajským soudem zamítnuta. Což je názor zcela opačný než měl soud okresní. Jde o pravomocný rozsudek, vůči kterému se mohl Ing. Bureš odvolat.
Lukáš Boháč připomněl, že některé loni dokončené ulice, např. Havlíčkova, se znovu rozebírají v souvislosti s budováním optických sítí pro T-mobile. Připustil, že s místními sdílí obavu, bude-li ulice daná do perfektního pořádku. Starosta Vetchý připustil, že ho tento stav netěší. Místostarosta Smola, který má problematiku na starost, uvedl, že kontrolu provádí jednatel TS Lanškroun Ing. Keprta, na kterého se mohou občané v případě připomínek obracet.
František Teichmann, ilustrační foto autor