CYKLOSTEZKA DO SÁZAVY POKROČILA
Významný posun je patrný z fotografií také u cyklostezky Lanškroun - Sázava, kterou staví společnost M-SILNICE a.s. Náklady ve výši cca 20 mil. Kč pokrývá částkou 15,6 mil. dotace, zbytek dofinancují obce Lanškroun a Sázava. Délka stezky bude celkem 1338 m a krom osvětlení bude zahrnovat také lávku přes Moravskou Sázavu, místo pro přecházení u hřbitova v Sázavě, osvětlení a 36 parkovacích míst pro kola. Aktuálně se pracuje především na části u Lanškrouna. Překládají se inženýrské sítě Cetinu a buduje se odvodnění území.
Cyklostezka Lanškroun - Sázava je v plném proudu
NAPROTI PEKAŘSTVÍ SÁZAVA VZNIKNOU MONTÁŽNÍ HALY SOMY
Hned naproti cyklostezky už probíhají terénní práce na velké soukromé investici společnosti SOMA spol. s r.o. Během několika měsíců by zde měly vzniknout první dvě montážní haly, které řeší kapacitní potíže společnosti související s nárůstem zájmu zákazníků o flexotiskové stroje.
Zemní přípravné práce před budováním nových montážních hal společnosti SOMA
KRÁKÝ RYBNÍK SE NAPUSTÍ NEJDŘÍVE NA SKLONKU ROKU
Už od jara je vypuštěný Krátký rybník z důvodu budování bezpečnostního přelivu kašnového typu. Bohužel stavba hned na začátku nabrala díky administrativním průtahům zpoždění, které ještě prohloubilo chladné jaro a deštivé léto. I proto jsem oslovil s několika otázkami pana Miloslava Eliáše, ředitele divize HSV firmy LABSKÁ strojní a stavební společnost s.r.o., která má stavbu na starost.
Na stavbě bezpečnostního přelivu je zainteresovaná řada partnerů, od města, vaší firmy, Pardubického kraje, přes odborné instituce, např. Povodí Moravy. Jak hodnotíte dosavadní spolupráci?
Je nutné chápat realizované opatření jako komplexní, tedy nejenom důležité pro Krátký rybník, ale hlavně s významným pozitivním dopadem na ochranu území v intravilánu města Lanškrouna a tedy s bezprostředním vlivem na obyvatele, nemovitosti a pozemky bez rozdílu vlastnictví.
To bylo v průběhu přípravného procesu opakovaně zmiňováno v podstatě všemi partnerskými subjekty, kteří s tímto vědomím aktivně a přínosně přistupovaly k dané problematice. A to přes veškeré velmi složité podmínky dotačního titulu.
Původní představa byla, že by mohl být Krátký rybník napuštěn někdy na konci prázdnin. To už není reálné. S jakým termínem prozatím počítáte?
Zásadní vliv na termín mají geologické poměry na pravém zavázání hráze. A to včetně nadstandardního množství podzemní vody původem z této lokality. V neposlední řadě jsou to klimatické podmínky v podobě intenzivních srážek, které lokalitu postihly v kritickém čase, dosažení maximálních hloubek po odstranění stávajících konstrukcí objektů bezpečnostního přelivu. Správce dotačního titulu zatím požaduje dokončení do konce kalendářního roku 2021.
Významnou otázkou jsou jistě finance. Jsou už teď předvídatelné nějaké vícenáklady, nebo se stavba zatím drží zasmluvněné částky?
Z důvodu aktuální rozpracovanosti by bylo příliš brzo na závěry v oblasti financí. Všechny zainteresované složky průběžně velmi pečlivě sledují realizaci jednotlivých stavebních objektů. Závěrem, prosím, dovolte osobní poděkování orgánům města Lanškrouna za zásadní a pozitivní součinnost, kterou by měli mít na paměti zvláště ti obyvatelé, kterým na jejich městě opravdu záleží. A poděkování patří i senátorovi Petru Šilarovi, bez jehož součinnosti, angažovanosti a trpělivém vysvětlování centrálním orgánům by nejspíše k této akci nedošlo.
Aktuální stav výstavby tělesa bezpečnostního přelivu
Výstavba polikliniky běží v druhé fázi
Ve výčtu nemohu nezmínit ani stavbu polikliniky, která se nachází po otevření nové části budovy v druhé asi nejvýznamnější fázi. Při ní de facto vznikne svými rozměry identická budova na místě bývalé polikliniky. Aktuálně pracovníci firmy VW Wachal a.s. Kroměříž dokončili pilotáž a připravují armatury pro základní betonovou desku, ze které začne budova růst. Pokud vše půjde podle plánu, měla by hrubá stavba být do zimy pod střechou. Dokončení polikliniky je plánované na podzim 2022. Město má za stavbu zaplatit celkem 121,4 mil. Kč, pokud nedojde k vícenákladům.
Armatury základové desky polikliniky
Text a foto: František Teichmann