Home office lanškrounských úředníků
O další zajímavý příspěvek se postaral tajemník města pan Brandejs, který si pochvaloval probíhající hodnocení úředníků. Veřejně uvedl, s jak kladnou zpětnou vazbou se setkal ze strany svých podřízených a zdůraznil, že hodnocení bude mít vliv na jejich finanční hodnocení. Do diskuze se následně zapojila zastupitelka Dušková (ODS), která žádala na tajemníkovi města vysvětlení toho, proč mají úředníci města možnost čerpání 12 dnů v roce home office (domácí kancelář pozn. autora). A co tímto nařízením pan tajemník sleduje. Bylo jí odpovězeno, že úředníci nemají čas v práci studovat a tak dostanou k dispozici tento benefit. Monika Dušková spočítala, že při 68 úřednících lanškrounského úřadu to dělá 816 volných dnů. Upozornila také na to, že při přičtení 25 dnů dovolené a 5 dnů indispozičního volna z důvodu náhlé nevolnosti to dělá 42 pracovních dnů ročně, které může úředník strávit doma. To považuje za nehospodárné, protože třeba úředníci za přepážkou mohou jen těžko využít práci z domova skutečně účelně. Na to už jí tajemník pouze odpověděl, že nerozumí těm počtům, protože není matematikář a zopakoval své postoje, včetně toho, že jde o novinku a lanškrounskou specialitu a dodal: "Je to proto, abych měl a udržel si kvalitní zaměstnance. Je to nenárokový benefit a pobídka a jsem rád, že to zmiňujete a že to natáčí televize. Ať všichni vědí, že na úřadě v Lanškrouně se vyplatí pracovat schopným lidem."
Kulturák by mohl stát 138 milionů
Z úst starosty Vetchého (LF) také zaznělo několik informací k výstavbě Kulturního domu. V této souvislosti totiž zastupitelstvo schvalovalo a schválilo o rozpočtové opatření, které navyšuje položku k zajištění stavby pro rok 2017 z 10 na 90 milionů. Starosta zmínil, že výběrové řízení na dodavatele stavby bylo ukončeno 10. května. Předloženo bylo 8 nabídek. Nejlevnější v hodnotě 119 mil Kč bez DPH byla vyřazena z důvodu nereagování na dotazy související s příliš nízkými cenami dílčích položek. Nyní komise posuzuje v pořadí druhou nabídka, která je již dle slov starosty svou výší objektivnější. Cena díla dosahuje 138 mil Kč bez DPH. V pondělí 29. 5. bude rada rozhodovat o výběru nejvhodnější nabídky.
V Lanškrouně se mají stavět bytové domy
Vedle rezidence Marci na Masarykově ulici chce developerská firma CZ STAVEBNÍ HOLDING, a.s. postavit bytový dům se 17 byty. Reagovala tak na záměr města prodat tento pozemek za účelem výstavby bytového komplexu. Bod, který řešil prodej tohoto pozemku, však byl stažen z jednání, neboť nedošlo k dohodě mezi developerskou firmou a majiteli vedlejší parcely manžely Böhmovými. Mimochodem tato firma chce postavit několik řadových domů a bytových domů také v lokalitě Za Střelnicí II. Pro úplnost je třeba doplnit, že za účelem výstavby až čtyř bytových domů a několika rodinných domů v lokalitě na Minářáku schválilo zastupitelstvo prodej tamních pozemků firmě pana Tejkla z Albrechtic.
Zastupitel Richard Nosek (KSČM) upozorňuje, že socha může vadit při požárním zásahu, Oldřich Strnad (ANO) asi hledá útěchu...
Kající se hříšník zůstává před křížem
Dlouho to tak ale vůbec nevypadalo. Radní Karlík (VPM) hned v úvodu vyjádřil nevoli nad sochou, která rozděluje radu, zastupitelstvo i veřejnost a sdělil, že pro něho není nic víc než dvě kolečka betonu. Myslel to sice nadneseně, ale i tak mě to docela zaskočilo. Následovaly debaty obou pomyslných stran sporu a následná hlasování. Nejprve se rozhodovalo o přemístění sochy do prostoru Rajské zahrady směrem ke zdi dle návrhu zastupitele Miroslava Kuťáka (KDU-ČSL). Usnesení nebylo přijato stejně jako to, že by socha zůstala na místě před křížem, popřípadě se přemístila do středu rajské zahrady. Patovou situaci elegantně "rozstřelil" zastupitel Bohumil Bernášek (ČSSD), když dal hlasovat o zrušení původního usnesení zastupitelstva z prosince 2016, že má být socha z prostoru před křížem přesunuta na neutrální místo. Kupodivu tento návrh již 12 hlasy prošel.
Nemohu jinak než konstatovat, že mě osobně tato zpráva potěšila!
František Teichmann