RADA MĚSTA
RM schválila dodatek č. 5 ke smlouvě s firmou IPESIS s.r.o., kterým se navyšuje cena půdní vestavby na ZŠ nám. A. Jiráska o 31 mil. Kč bez DPH. Současně se také protáhla doba na provedení realizace. Město také prodloužilo smlouvu s dozorem této stavby firmou Hudeček a to o 60 dnů a zvýšilo celkovou cenu za tyto služby.
RM schválila zadávací dokumentaci k veřejné zakázce na stavební práce projektu Sportovní hala Lanškroun a smlouvu o dílo.
RM doporučila zastupitelstvu schválit rozpočet na rok 2025 a výhled rozpočtů na roky 2026 a 2027.
RM doporučila schválit podporu sportu a odměn trenérům na rok 2025.
RM schválila zákaz požívání alkoholu, kouření i elektronických cigaret na vybraných lokalitách v Lanškrouně – konkrétně v okolí kulturního centra LArt a parku u Magdalenského kostela. V diskuzi se zastupitel Jiří Hurych vyjádřil v tom smyslu, že je proti restriktivním opatřením, byť jejich smysl je mu zcela jasný a chápe ho. Přesto není příznivec rozšiřování zákazů, protože se obává, že se tyto problémy jen přesunou jinam. Starosta vysvětlil, že městští strážníci jen potřebují nástroj na extrémní případy, kdy jednotlivci nedodržují vůbec žádná pravidla a policie nemá, jak tyto situace řešit. Zastupitelstvo 15 hlasy vyhlášku schválilo.
RM schválila podání II. žádosti na NSA (Národní sportovní agenturu) v rámci výzvy Regiony 25 o dotaci na stavbu sportovní haly Lanškroun.
Vizualizace Sportovní haly v Lanškrouně, na kterou se snaží město získat dotaci od NSA.
RM schválila nové oblasti ve městě, kde bude zpoplatněné parkování vozidel za sjednanou cenu.
RM schválila plán obnovy majetku města.
DISKUZE
Tomáš Resler znovu připomněl, že zápisy z rady jsou k dispozici opožděně, a navíc to podle něho vypadá, že rada o ničem nejedná. Vše se schvaluje bez diskuze. Zajímalo ho také, jak bude financována výstavba nové sportovní haly a jestli se na tom bude podílet kraj. Starosta Vetchý odpověděl, že Pardubický kraj má stále zájem vstoupit do výstavby a zapojit se do financování. Jednání o tom je ale stále v plenkách. Ještě není jasné, bude-li to formou dotace nebo spoluvlastnictví, což je podle starosty pro PK nejpřijatelnější model.
Martin Košťál upozornil, že rada nemohla schválit plán obnovy majetku, protože to přísluší pouze zastupitelstvu. Zajímaly ho také změny parkování ve městě. Starosta Vetchý vysvětlil, že ke změnám dochází a mimo jiné bude zdarma prvních 30 minut parkování a nejen 20, jak tomu bylo dosud. Rozšíří se také placená zóna za stání, a to na parkovišti u kina naproti Albertu.
Dále se ptal na výběrové řízení na jednatele TS Lanškroun. Do minulého kola se přihlásili podle vyjádření Radima Vetchého tři uchazeči, ale žádný z nich neměl dostatečnou kvalifikaci a pro výkon funkce byli shledáni jako nevhodní. Podle něho jsou podmínky pro uchazeče dobře nastavené a zajímavé.
Hynek Brýdl se později pozastavil nad změnou termínu jednání zastupitelstva, to proběhlo oproti plánovanému listopadovému termínu až 16. prosince, a to bez vysvětlení a omluvy. Dále se ptal místostarosty Miloše Smoly a prozatímního jednatele TS Lanškroun na to, jak plní úkoly v oblasti odpadového hospodaření. Konkrétně třeba: zapracování změn systému do obecně platné vyhlášky, úpravy poplatků za svozový systém a další úkoly, které jsou určené pro vedení města. Místostarosta Smola přislíbil, že odpověď pošle písemně.
- VSTUPY VEŘEJNOSTI
Zde Lada Sitová upozornila, že není vyhlášen dotační program na kulturu. Nerozumí tomu, proč se tak stalo a spatřuje v tom problém pro žadatele, kteří o tom nemusí vědět a chce, aby byli včas o této skutečnosti informováni a podávali žádosti až podle nových parametrů.
Dále se ptala na časový harmonogram prací souvisejících s výstavbou biotopového koupaliště. Starosta Vetchý vysvětlil, že se vše teprve připravuje. Podle něho je optimistická varianta taková, že se během května až června předá vysoutěžené firmě staveniště. Minigolf pak podle něho projde kompletní rekonstrukcí, a proto nebude v roce 2025 veřejnosti k dispozici.
Občanka paní Kubenová řekla, že je proti tomu, aby se v případě získání budov z majetku Pardubického kraje na Kollárově ulici přestavovaly na byty, naopak podporuje původní záměr rekonstrukce budovy na DDM a městskou knihovnu.
Pan Snítil reprezentoval na zastupitelstvu skupinu lidí, kteří chtějí o výstavbě biotopového koupaliště referendum. Současně však přináší návrhy, které by podle něho zlepšily využitelnost lokality pro lanškrounskou veřejnost. Podle jeho názoru by předjednaný kompromis znamenal, že skupina upustí od dalších aktivit směřovaných proti výstavbě koupaliště. Starosta Vetchý přislíbil, že město jim vyjde vstříc. Týká se to například mobilního oplocení areálu, ale i dalších věcí.
HLAVNÍ ČÁST JEDNÁNÍ
Jiří Hurych upozornil na to, že Lanškrounu chybí koncepce sociálního bydlení a v současné době přibývá rodin, které se dostávají do problémů. Podle jeho vyjádření je jich o dost více než třeba před pěti lety.
Dále se projednávalo nabytí budov Pardubického kraje na Kollárově ulici do majetku města za účelem výstavby bytových jednotek pro vybrané skupiny obyvatel, především mladé rodiny. Zastupitel Martin Košťál vyjádřil názor, že je nadbytečné deklarovat, na co město budovy použije, protože kraj to ani nežádá. Stejný názor má i zastupitel Hurych a vysvětlil, že existuje projekt přestavby těchto budov na DDM a knihovnu, dále vzniká studie proveditelnosti na rekonstrukci domu u Pivovarského náměstí na DDM. Proto se Ing. Hurych přimlouvá za to, aby se udělala i studie proveditelnosti výstavby bytů a náklady se porovnaly. Podle něho je na místě zvážit všechna řešení.
Budova Pardubického kraje na Kollárově ulici, kterou město chce přestavět na byty. Řada zastupitelů i samotná ředitelka DDM si myslí, že by sem bylo vhodnější přestěhovat DDM.
Hynek Brýdl kritizoval, že město řeší bytovou problematiku chybně tím, že nehledá nejlepší řešení. Kritizoval také neochotu města přestavět budovu na Kollárově ulici na DDM, z čehož přímo obvinil starostu Vetchého a radní Hanyšovou, když doslova řekl: „Konají v této věci proti zájmům města a proti zájmům DDM“.
Navrhl, aby město řešilo bytové věci odkupem bytů od CZ Holding a.s., nebo výstavbou bytového domu na zelené louce, popřípadě přestavbou Jiráskova statku. Na to reagoval místostarosta Strnad tím, že bytový dům od CZ Holding by stál 80 mil. Kč, ale přestavba budovy na Kollárově ulici na 20 bytů jen polovinu. Odpověděl, že v roce 2025 může mít město budovu převedenou do vlastnictví a může začít stavět. Také se ohradil proti tomu, že by bojoval s DDM.
Na to odpověděl zastupitel Brýdl. Podle jeho informací musel pan Strnad na radě slíbit, že z domu na Kollárově ulici nebude DDM. Na to místostarosta nereagoval. Do diskuze se zapojila také ředitelka DDM Iva Skalická. Znovu zopakovala, že budova na Kollárově ulici je pro potřeby DDM jednoznačně svou velikostí, lokalizací i uspořádáním v tuto chvíli nejvhodnějším řešením. Ohradila se také proti nápadu zřizovatele, že by DDM mělo zázemí v každé lanškrounské čtvrti. Podle ní je to holý nesmysl, i vzhledem k tomu, že DDM má pouze 3 kmenové zaměstnance.
Nakonec se hlasovalo o pozměňovacím návrhu, který byl doplněn o to, že budova na Kollárově ulici může být po nabytí rekonstruována na byty, DDM i knihovnu. Tento návrh, na kterém se shodli zastupitelé Brýdl i Hurych neprošel a zastupitelstvo schválilo původní znění, kde se město zavazuje k přestavbě domu na Kollárově ulici na byty z dotačního programu. Pro se vyjádřilo 13 zastupitelů, a to i zastupitelé Brýdl a Hurych.
ROZPOČET 2025
Na začátku jednání rozpočet představila vedoucí finančního odboru Renáta Krčová. Základní parametry říkají, že rozpočet je schodkový. Příjmy ve výši 331,4 mil. Kč nepokryjí výdaje ve výši 387,3 mil. Kč. Schodek po započítání splátek úvěru ve výši 8 mil. Kč je v celkové výši 64,3 mil. Kč a má ho pokrýt finanční rezerva města. Pro rozpočet hlasovalo 11 z 18 přítomných zastupitelů. Ve stejném složení zastupitelé schválili také střednědobé finanční výhledy města na roky 2026 a 2027.
Základní shrnutí rozpočtu 2025 a jeho srovnání s plánem rozpočtu 2024 přináší tato tabulka.
DISKUZE K ROZPOČTU
V debatě se probírala také skládka komunálního odpadu v Dolním Třešňovci, která by měla sloužit do roku 2030. V roce 2025 se plánuje její úprava a rekultivace, na což budou použité peníze ze zvláštního rekultivačního účtu, jak vysvětlila tajemnice Ondriášová.
Hynek Brýdl upozornil, že mu v rozpočtu chybí peníze na rozšíření domova pro seniory. Starosta Vetchý souhlasil, že architekt původní stavby do projektu rozšíření „hodil vidle“ a vysvětlil, že jsou připravené podmínky pro výběr projektanta. Autorská práva však přešla z architekta na nový právní subjekt a rada města se musí poradit, jak vyřešit tyto právní záležitosti, aby to umožnilo realizaci přístavby. To by měla řešit rada v lednu. Úprava legislativy ze strany hasičských předpisů stabilizovala stávající kapacitu domova pro seniory na 85 klientů, podle vyjádření ředitelky Lenky Jakešové ale zůstává využitelných stávajících 83 míst, protože dvě lůžka jsou na izolačním pokoji, který je bez výtahu v dolní části budovy a nelze ho proto využít.
Hynek Brýdl také kritizoval, že se má do domu Piano stěhovat depozitář muzea. Starosta popsal, že muzeum má velké množství sbírkových předmětů a pro muzeum je blízkost domu Piano vyhovující a nesouhlasil s tím, že by budova zámku nebyla vytížená a šlo o nekoncepční řešení.
V další diskuzi zaznělo, že město bude postupně investovat do rekonstrukce budovy restaurace Koupaliště a nejbližšího okolí 35 mil. Kč.
Jiří Hurych se ptal na těžbu v městských lesích, zdá se mu, že plánovaný objem v ceně 8 mil. Kč je vysoký a zajímalo ho, jak se k částce došlo. Starosta popsal, že jde o kvalifikovaný odhad odborného lesního hospodáře, který vyplývá z desetiletého plánu těžby. Martin Košťál potvrdil, že takový objem těžby je možný, ale současně odhadl možný zisk pro město ve výši 5–6 mil. Kč, kdyby existoval původní systém správy lesů fungující do konce roku 2019. Dodal, že tento zisk bude mít někdo jiný, čímž narážel na správu lesů, zajištěnou společností Lesy Jedlí, s.r.o. Firma dřevo těží a následně i prodává. Na závěr jen konstatoval, že je to na odbornou diskuzi a přiznání politické zodpovědnosti za tuto chybu.
Jiřího Hurycha ještě zajímala položka rozpočtu Kulturního centra Lanškroun, která se zvýšila o cca 15 %. Nárůst se mu zdál poměrně vysoký, i když chápe, že může být oprávněná a rozumí tomu, že kultura bude vždy dotovanou záležitostí. Starosta vysvětlil, že se už sledují a budou sledovat kritéria, jako jsou návštěvnost i návratnost jednotlivých kulturních akcí. Navrhl, že by se mohla na tyto věci zaměřit i kulturní komise. Nabízí také možnost porovnat podmínky a parametry kulturních center v okolních městech podobné velikosti.
- VSTUPY VEŘEJNOSTI
Vladimír Skalický upozornil, že jednání zastupitelstev jsou velmi dlouhá, často trvají déle než 4 hodiny. Navrhl proto častější jednání po 2 měsících. Reagoval také na schválení převzetí budovy na ul. Kollárova do majetku města za účelem výstavby bytů. Je pro něho toto rozhodnutí přestavovat školní prostory na byty a byty na potřeby DDM nepochopitelné a řekl: „Nemám Hynka Brýdla rád, ale tady s ním musím jednoznačně souhlasit“. Navrhl, aby o osudu budovy rozhodlo příští zastupitelstvo vzešlé z voleb 2026. Navrhl na zvážení zvýšení poplatku za svoz bioodpadu od domů, považuje tuto službu za velký komfort. Zmínil také hřbitov, který se potýká s vysokou spodní vodou, na základě, které se prodloužila tlecí doba. Rád by, kdyby se rada problematikou hřbitova více zabývala a hledala řešení. Starosta Vetchý stručně přiblížil komplikované podmínky kanalizace a spodní vody v této oblasti.
Na závěr tradičně poděkoval zastupitelům za práci a vyzval „partu nemluvů“, jak označuje zastupitele, kteří se neúčastní diskuzí na zastupitelstvu, aby se napřesrok více zapojili.
INTERPELACE ZASTUPITELŮ
Hynek Brýdl upozornil, že na budově Langrovy vily LArtu je velké množství holubů a žádá, aby došlo řešení dříve, než se fasáda poškodí. Na to navázal informací o poškozené fasádě a snad i zatékání. Vše má prověřit a řešit vedoucí investic paní Heinrichová. Jiří Hurych vybídl radu, aby zakročila ve sporu pana Mildeho s MěBP Lanškroun. Jejich spor řeší ministerstvo a bytový podnik údajně tlačí na vystěhování pana Mildeho z nájmu. Starosta Vetchý přislíbil, že rada města rozhodne tak, aby se po dobu sporu, ve kterém pan Milde hájí svá práva, až do jeho vyřešení nic neměnilo.
Tomáš Resler se ptal na možnost zrušení Úřadu práce v Lanškrouně. Starosta Vetchý vysvětlil, že v této věci proběhla politická jednání, kde rada bojuje za udržení úřadu v Lanškrouně. Závěr je zatím takový, že dosud nezačal uspokojivě fungovat elektronický systém klientů, a tudíž by v roce 2025 nemělo dojít ke zrušení. Domluva říká, že se na začátku roku 2026 setkají znovu a situace se vyhodnotí až po plném zprovoznění elektronického systému.
Martina Košťála zajímalo, proč se v roce 2025 nerekonstruují ulice Opletalova a Seifertova, ač to bylo přislíbeno. Starosta Vetchý přiznal, že obě ulice vypadly z rozpočtu na poslední chvíli ze stejného důvodu. Nebyly a nebudou v roce 2025 dostatečně projekčně připravené, což, jak poznamenal Martin Košťál, je dlouhodobý problém. Radu následně upozornil na pozdní schvalování ceníků na výkup dřeva s tím, že neví, je-li to chyba rady nebo správce lesů.
Závěrem už jen starosta Radim Vetchý poděkoval všem zastupitelům za práci pro město a všem popřál do roku 2025 radost, zdraví a spokojenost.
František Teichmann