Investorem cyklostezky s délkou cca 1300m je Dobrovolný svazek obcí Lanškrounska, který na stavbu získal dotaci přesahující částku 16 mil. Kč. Celkový projekt počítá s náklady v řádu cca 20 milionů. Rozdíl doplatí obce Lanškroun a Sázava.
Ve srovnání s cyklostezkou na Žichlínek je ta na Sázavu stavebně obtížnější, jak vysvětluje stavbyvedoucí projektu cyklostezky Luboš Mikulecký: „Jsou tu hluboké příkopy, kde se počítá s vybudováním drenážního systému a následném zásypu. Těleso cyklostezky pak povede po povrchu. Dále je potřeba přeložit kabely Cetinu. V Žichlínku se jednalo jen o pár míst, ale tady je to asi 1000 metrů. Dále musíme prodloužit příčné propusti pod silnicí a cyklostezku upevnit do betonových obrubníků, což se u cyklostezky na Žichlínek dělat nemuselo. V Sázavě nás čeká řešení přemostění řeky Moravské Sázavy. Tam vedle mostu vznikne ocelová lávka s povrchem z modřínových fošen.“
Dopravní omezení je zatím jen minimální a i do budoucna se počítá jen s částečným ovlivněním dopravy, nikoliv trvalou uzavírkou. Omezení by měla platit do konce září, kdy už mohla cyklostezka sloužit veřejnosti. Aktuálně firma M-Silnice a.s. provádí zemní práce na přilehlém poli mezi Sázavou a pekárnou, neboť jsou k tomu vhodné klimatické podmínky. Podloží se bude provápňovat, naveze se základní vrstva z kamene a bude se připravovat veřejné osvětlení. K němu se přidruží také další inženýrské sítě, například datový kabel nebo prázdné HDPE trubky pro budoucí vedení dalších sítí. Cyklostezka v Lanškrouně bude začínat u budovy společnosti Vak a.s., kde se rozšíří chodník na šíři cca 3 m a skončí v Sázavě postavením lávky přes řeku a napojením na místní komunikaci.
František Teichmann