ZPRÁVA Z RADY
Rada od minulého zastupitelstva jednala celkem pětkrát. Krom jiného rozhodla, že škola Dobrovského bude připojena na pult centrální ochrany, který zajišťuje kontrolu objektu prostřednictvím městské policie. Právní kancelář iora legal bude zastupovat město ve sporech s firmou OHL ŽS, a.s. v souvislosti se zjištěnými vadami při výstavbě kulturního domu L´Art Lanškroun. Rada také podepsala dodatek č. 1 ke smlouvě se společností Behos CZ s.r.o., která staví venkovní učebnu a zahradu u ZŠ A. Jiráska 139. Rada rozhodla o odměnách ředitelů a ředitelek příspěvkových organizací zřizovaných městem Lanškroun za 2. pololetí 2019, ale schválila také pravidla tohoto odměňování pro časy příští. Rada dále podpořila rozpočet na rok 2020 a střednědobý rozpočtový výhled na roky 2021 – 2022 pro příspěvkové organizace města. Schválen byl také operační plán údržby Lanškrouna na letošní zimu.
Starosta následně informoval o vývoji situace okolo reklamace projektových vad při rekonstrukci ZŠ Smetanova. Projekční firma Kvarta spol. s.r.o. dle jeho slov uznává pochybení a řeší věc jako pojistnou událost. Na minulém zastupitelstvu bylo starostou avizováno, že reklamace vad projektu kulturního domu LArt vznesené vůči Ateliéru 90 budou dořešené do konce roku 2019. Podle jeho aktuálního vyjádření se termín posouvá na příští rok. Právě dochází k opravám podlah, jejichž reklamace OHL ŽS uznala. Řeší se také problematika železných armatur v KC LArt, na které upozornili opoziční zastupitelé. Požadavek na vrácení cca 250 tis. Kč zatím firma OHL ŽS zatím neuznala a bude se dále jednat. Starosta také informoval, že byl ukončen poslední spor s firmou Gurman, kterou město Lanškroun vyhrálo.
Zastupitel Kráčmar se ptal na dodatek smlouvy o auditu, který si město zadalo u iora legal. Z úst starosty však nezaznělo, čeho se audit týkal, ani jak dopadl. Pouze jsme slyšeli konstatování, že právní zástupce doporučuje posoudit výsledek auditu orgány činnými v trestním řízení. Následně byl vyzván tajemník Brandejs k dovysvětlení. Nedozvěděli jsme se ale nic jiného, než že jde o citlivou záležitost, která bude dána zastupitelům k dispozici. Je prý však podle jeho názoru nutné zavázat v této věci zastupitele mlčenlivostí. Téměř bravurní příklad toho, jak mluvit a zároveň nic neříct.
Zastupitel Marek se ptal, kdy dostane písemnou zprávu od pana tajemníka na otázku, kdo dělá na úřadě práci za pana Ing. Bureše. Jeho nespokojenost vychází především z toho, že tento požadavek vznesl už před minulým zastupitelstvem. Tajemník Brandejs zopakoval, že odpoví tak, jak již sdělil ústně na zastupitelstvu. Práci za pana Bureše vykonává Ing. Šplíchal a pan Kubík.
Ing. Hurych se ptal na výběrové řízení dodavatele stavby polikliniky. „Výběrové řízení bylo ukončeno a komise vybrala cenově nejlevnější nabídku, kterou musí schválit rada v příštím roce. Jediné, co mohu říct, že bylo vysoutěženo pod rozpočet“, konstatoval starosta. Dodal také, že byly sesmluvněny ¾ lékařů.
ZPRÁVA Z MĚSTSKÉHO ÚŘADU
První informace tajemníka Brandejse hovořila o nástupu nového vedoucího odboru investic a majetku Ing. Pavla Bartase. Následně informoval o nutnosti rozšíření úřadu řešícího dopravní přestupky v souvislosti s plánovaným úsekovým měřením rychlosti v obci Horní Čermná. Do budoucna lze v této souvislosti předpokládat rozšíření úřadu o 2 úředníky. O problematice dopravy v Horní Čermné jsem již psal v samostatném článku: http://www.lanskrounsko.info/reportaze/rychlost-155-km-v-hodine-v-obci. Podobné zpomalení dopravy se zvažuje i v Rudolticích. Příjmy z pokut by měly být čistě příjmem rozpočtu Lanškrouna.
V následné diskuzi si vzal slovo radní Brýdl. Zde připomněl roky 2008 – 2010, kdy dle jeho slov, v roli vedoucího kontrolní komise s dalšími aktivisty v celé ČR sváděl boj za informace. „Z úspěchů tehdejší práce dnes může těžit každý zastupitel i občan“, řekl a připustil, že forma nebyla vždycky ideální. Následně však zhodnotil, že nikdo si nedovolil to, co opakovaně Jindřich Marek, tedy osobní napadání úředníka. Následně konstatoval, že to nebylo poprvé a navrhl odvolání Ing. Marka z kontrolního výboru. Jako náhradnici navrhl Bc. Ivu Skalickou ze stejného hnutí Demokratické fórum. Neodpustím si poznámku. Je to paradox, že toto odvolání navrhuje právě Hynek Brýdl, protože to byl on, kdo vyhrotil spory s úřednicemi do situace, že některé raději z úřadu odešly. Je to už bezmála deset let, ale neumím si představit, že by ho tehdy, tím spíš jako opozičního zastupitele, někdo odvolával. Tím nehájím Ing. Marka, jen uvádím věc do souvislostí.
Na vystoupení radního Brýdla odpověděl Ing. Kráčmar, který byl přítomen onomu jednání a sdělil, že si není vědom toho, že by jednání bylo jakkoliv urážlivé, ale připustil, že došlo na „výměnu názorů“. Zároveň se podivil, jak může na základě výpovědi jediného člověka dávat návrh na odvolání člena kontrolního výboru a označil to za krátkozraké až hloupé.
Zastupitel Bureš reagoval na návrh radního Brýdla sdělením, že dle jeho názoru tajemník Brandejs nedodržuje zákon o obcích ani zákon o svobodném přístupu k informacím. Následně uvedl příklady, kdy krajský úřad opakovaně ruší rozhodnutí tajemníka úřadu, který odmítá sdělovat informace. Starosta Vetchý na to odvětil mimo jiné, že pan tajemník nemusí podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím na vše odpovídat a není to protizákonné. Také zopakoval, že má právo odvolat se ke krajskému úřadu. S tím souhlasil i pan Bureš, ale uvedl, že pokud by to byla výjimka, pak by to bral, ale opakuje se to neustále a konstatoval: „K některým informacím se dostávám až po ¾ roku“.
Do debaty o svém odvolání se po nějaké době evidentního „chladnutí“ zapojil také zastupitel Marek. Tajemníka Brandejse označil jako jednoho z členů koalice a doslova uvedl, že mu už několik měsíců připadá dokonce jako „člen rady“. Následně sdělil, že už více lidí ví, že je to „lhář a pohádkář“ a obvinil tajemníka Brandejse z rozhození úřadu a personálních chyb, které na dlouho poškodily Lanškroun. Ke své práci v kontrolním výboru sdělil, že se mu podařilo odhalit nedostatky v řízení stavby KD LArt, díky kterým by se městu mohlo vrátit několik milionů korun.
Hlasování dopadlo 12 hlasy pro a zajímavá byla i jednoznačná a okamžitě kladná odpověď Ivy Skalické na otázku, zda-li s navrženým místem v kontrolním výboru souhlasí. Lze z ní odhadovat, že věc s ní byla dopředu projednána. Ze zápisu z posledního kontrolního výboru vyplývá, že kontrolní výbor například shledal závažné nedostatky v zadání výběrového řízení na odborného lesního hospodáře i správce lesa. V závěru je doslova napsáno: „Výběrové řízení na správce lesa zahájené panem tajemníkem 28. 02. 2019 rozesláním žádosti o podání cenové nabídky č.j. MULA 6662/2019 bylo vypsáno zcela chybně a v rozporu s Pokynem pro zadávání zakázek malého rozsahu městem“.
K chování pana Marka se později ve vstupech veřejnosti vyjádřil i tajemník Brandejs, který připomněl, že úřad získal ocenění nejlepší úřad PK. Následně sdělil, že se choval nehorázně, a že šlo o osobní urážky a vyhrožování, kterých se on nezalekne. A dělá dobře! Když mně pan tajemník vyhrožoval, že mě bude strašit ve snech, taky jsem se pochlapil!
- VSTUPY VEŘEJNOSTI
Ve vstupu pana Skaly zaznělo, že se už v březnu a opakovaně i v listopadu dotazoval na konečné náklady spojené s výstavbou Kulturního domu LArt. Což se dodnes nedozvěděl. Proto znovu vznesl veřejně jasné a srozumitelné dotazy na ceny jednotlivých nákladů a následně i sankcí vůči dodavateli stavby a projektu. Zároveň žádá také o písemné sdělení částky vyčleněné na celoroční provoz kulturního domu. Starosta slíbil, že písemně odpoví v zákonné lhůtě.
Občan Skalický se následně ptal, zdali by bylo možné ozřejmit, co bylo ono hrubé vyjadřování zastupitele Marka vůči panu tajemníkovi Brandejsovi. Zároveň žádá o sdělení rozpočtovaných nákladů na technické služby pro rok 2020. Sděleno bylo p. Krčovou, že jde o částku 30,3 mil. Kč bez Haly B. Modrého. Na to reagoval pan Skalický informací, že v lednu 2017 mu bylo vyčítáno, že potřebuje 25 milionů.
PLÁN ROZVOJE MĚSTA A INVESTICE 2020
Debata na tato témata včetně plánu obnovy majetku se vedla dlouho. Zastupitel Marek stočil diskuzi opakovaně na téma polikliniky, která by podle něho mohla být levnější. Jako jeden z argumentů uváděl odhad ceny budovy současné polikliniky cca 18 mil. Kč, o kterou město zbouráním přijde a ještě bude muset zaplatit v rámci výstavby polikliniky ne stejném místě demolici stavby za několik milionů. Starosta Vetchý nechtěl debatu rozvíjet, pouze opakoval, že poliklinika je potřeba, že podle stavebně technického průzkumu není současná budova v dobrém stavu a územní plán neumožňuje stavbu v místě bývalého autodružstva. Debatu považuje za ztrátu času. Jindřich Marek vysvětloval, že s rekonstrukcemi mnohem starších budov má dobré zkušenosti a narážel také na zbourání hotelu bývalého kulturního domu, které považuje za chybu.
Starosta argumentoval i relativně nízkou splátkou úvěru na kulturní dům a polikliniku ve výši cca 8,5 mil. Kč ročně, kterou město začalo splácet. Vzhledem k tomu, že již byl doplacen úvěr na Halu B. Modrého, splátka města vzrostla jen o cca 2 miliony.
V další debatě se zastupitelka Dušková ptala na rekonstrukci Seifertovy ulice. Ta měla být již dle předchozích slibů hotová, ale nakonec se projekt rozdělil na dvě etapy s celkovými náklady 14 mil. Kč. První etapa by se měla projektovat a připravit v roce 2020 a realizovat v roce 2021, dokončení je plánováno v II. etapě na rok 2022. Celkem dlouhá diskuze proběhla okolo toho, co se financuje z fondu oprav majetku a co z rozpočtu. Ing. Kráčmar přečetl seznam ulic, které jsou ve špatném až žalostném stavu (Opletalova, Dvorská, Strážní, Slepá, Dlouhá, Seifertova, Olbrachtova, Hradební, Masarykova, S. Čecha, Úzká, J. K. Tyla, Dukelských hrdinů, Na Větru, Dobrovského, F. Kafky, Lázeňská, Jilemnického) a vyslovil obavu, že z důvodu výstavby polikliniky nebude dostatek peněz na opravy, neboť je potřeba cca 75 mil. Kč. Starosta s tímto názorem nesouhlasil a vysvětloval, že plán obnovy majetku je pouze pracovní materiál, ve kterém není zahrnut ani veškerý majetek, jež by tam měl patřit. Josef Fuchs zmínil, že v majetku, který dožívá a je třeba ho obnovovat, jsou i mosty a budovy. Připustil také, že když se investuje do velkých akcí, jako např. kulturního domu a polikliniky, nelze opravovat ulice a vše ostatní tak, jak by si přáli. Do diskuze se zapojila také Lada Sitová a navrhla, aby se k materiálu zastupitelé sešli a sporné věci si projednali.
ROZPOČET 2020
Rozpočet na rok 2020 představila Renáta Krčová, vedoucí finančního odboru. Příjmy byly stanoveny na 315 mil. Kč. Většinu částky tvoří daňové příjmy v plánované výši 160 mil. Kč. Rozpočet je koncipován jako přebytkový a saldo rozpočtu dosahuje 38 milionů. Rozpočet před diskuzí okomentoval starosta Radim Vetchý. Mimo jiné konstatoval, že příjmy jsou nastavené spíše pesimisticky. Město plánuje, že z navýšeného rozpočtu na technické vzdělávání budou moci základní školy hradit náklady na rodilé mluvčí při výuce cizích jazyků. Městská policie bude mít k dispozici nový přenosný radar za 370 tis. Kč, takže nohu z plynu. V plánu je také zasíťování 11 parcel pro individuální výstavbu v oblasti Za Střelnicí II. v hodnotě 10 mil. Kč. Z hlavních investičních akcí se plánuje dokončení oprav a vestavby na škole ZŠ Smetanova – 33 mil. Kč. Pokud už jste si všimli výstavby u ZŠ A. Jiráska, jde o přístavbu venkovní učebny a terasovité zahrady v hodnotě 4,8 mil. Kč. 2 mil. Kč se mají investovat také do zahrady a parku u LArtu. Jde však pouze o první a významně levnější etapu, řešící prostor mezi ul. Krátkou a Nádražní. V LArtu se také bude předělávat spodní bar a zároveň se doplní židle do lóží. Trochu mě překvapilo, že k úpravám dochází dle slov starosty „po zkušenostech s provozem“, protože na nedostatečnost baru upozorňovala opozice už v roce 2016. Vyčleněné náklady na tento zásah jsou v rozpočtu vyjádřeny částkou 1 mil. Kč. Stavba polikliniky byla vysoutěžena a první etapa začne v roce 2020. V rozpočtu se pro tento rok počítá na polikliniku s celkovou částkou 25 mil. Kč. V příštím roce se budou opravovat ulice Olbrachtova a Palackého, dohromady za 10 mil. Kč a projektovat např. ul. Seifertova. Rekonstruovat se bude také záhumenní cesta mezi zemědělskou školou a Horním Třešňovcem ve směru na Mariánskou horu – 2,5 mil. Kč. Veřejné osvětlení propojí Rybniční ulici s hrází Dlouhého rybníka za 1 mil. Kč. Stejnou částku město investuje také do OK klubu. Šatny u Haly B. Modrého budou vybudované buňkovým systémem s tím, že obdobně se vyřeší i zázemí sportovců u lehkoatletického stadionu – 2 mil. Kč. Počítá se také s penězi do přípravy projektových dokumentací, významný je jistě plán na vybudování nové sportovní haly vedle zimního stadionu B. Modrého a biotopového koupaliště.
DISKUZE K ROZPOČTU
V diskuzi se zastupitel Koutník ptal na podporu města pro závod Gladiator Race ve výši 45 tis. Kč. Závod se mu líbí, ale neschvaluje investici, která podporuje soukromý byznys spolku z Hradce Králové a argumentoval startovným 900 Kč na osobu. Starosta oponoval názorem, že závod propaguje město Lanškroun, protože jde o nadregionální událost. „Vnímáme to jako podporu cestovního ruchu. Kdyby město akci nepodpořilo, závod by zde pravděpodobně nebyl“, řekl starosta Vetchý. Možná tady stojí za zmínku, že na celoroční činnost lanškrounských skautů město přispívá 80 tis. Kč. Místostarosta Smola představil také přípravu studie a projektu biotopového koupaliště. Jeho plocha se zvýšila na cca 2000 m2 s tím, že plocha bude zasahovat do rybníka v prostoru stávající pláže. První jednání jsou naplánována již na leden s vodoprávním úřadem, Rybníkářstvím Litomyšl a firmou, u které bude poptána studie. Čistící zóna bude situovaná buď za silnicí, nebo v prostoru stávajících chatek. Místostarosta předvídá, že když se vše podaří, bude na konci roku 2020 hotový projekt. Odhad celkové investice se pohybuje okolo 10 – 15 mil. Kč.
Zajímavou položkou jsou také městské lesy, které mají v roce 2020 hospodařit s plánovanou ztrátou 600 tis. Kč, tedy obdobně jako letos. Město znovu hledá správce městských lesů, protože pan Kubík ve funkci končí. Starosta Vetchý doufá, že se někdo přihlásí do výběrového řízení a zavtipkoval v tom smyslu, že pokud ne, nastal by velký problém a musel by na tuto funkci oslovit pana tajemníka. „On má titul LLM, já jsem si to vygůglil a zjistil jsem, že je to liga lesní moudrosti“. S veselou vsuvkou však až příliš okatě kontrastují špatné ekonomické výsledky. V souvislosti s rozpočtem zastupitel Bureš doplnil, že město Štíty už teď má na účtu dotaci na zmírnění kůrovcové kalamity v hodnotě 1,3 mil. Kč. Lanškroun bude o dotace teprve žádat. Pokud k tomu přičteme významně lepší a kladné hospodářské výsledky ve štíteckých lesích, nezbývá než konstatovat, že výpověď Ing. Bureše přináší městu Lanškroun pouze ztráty. Zastupitel Jiří Kráčmar následně kritizoval vysoké náklady na lesní práce, sdělil, že jsou čtyřnásobné oproti roku 2017. Zároveň vyslovil návrh, aby lesní správce dostal za úkol poněkud ambicióznější cíl v podobě alespoň vyrovnaného rozpočtu a nikoliv ztrát. Navrhl usnesení v tomto smyslu, ale jeho návrh nebyl zastupitelstvem přijat.
K diskuzi se znovu dostala i cyklostezka Lanškroun – Sázava. Dobrovolný svazek obcí Lanškrounska (DSO) má realizovat tuto stavbu, ale aktuálně se musí přepracovat stavební projekt, protože nesplňuje řadu parametrů. „Je šance, že se na něj podaří získat významnou dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury“, zmínil starosta a dodal, že projekt by se mohl realizovat v roce 2021.
Zastupitel Kráčmar konstatoval, že rozpočet by bez dotace 40 mil. Kč převedené z loňské stavby Polytechnického centra na ZŠ Dobrovského byl ztrátový. Upozornil také na to, že KC Lanškroun bude ročně platit za pronájem LArt 1,6 mil. Kč. Rozpočet byl nakonec schválen 13 hlasy a podpořili ho i opoziční zastupitelé Zdeněk Koutník a Monika Dušková. To však není žádná výjimka, v posledních letech má rozpočet relativně širokou podporu.
PŘEVOD BUDOVY GYMNÁZIA NA PARDUBICKÝ KRAJ
Město Lanškroun se rozhodlo, že bezplatně převede budovu gymnázia na zřizovatele. Tím je Pardubický kraj. Jako zřizovatel středních škol provozuje i místní gymnázium. Hlavním argumentem pro tento krok je zájem, aby škola lépe dosáhla na dotační podporu. Tato záležitost se již před několika lety řešila, ale tehdy zastupitelstvo rozhodlo negativně. V aktuální smlouvě se PK zavazuje k tomu, že budovu bude využívat pro vzdělávání a řádně se o ni starat. V případě, že by ji nechtěl provozovat, bezúplatně se budova vrátí zpět Lanškrounu, aniž by musel platit za zhodnocení budovy. PK chce dle vyjádření starosty Vetchého získat dotace na rozvoj odborných učeben. Iva Skalická vysvětlila, že převod podpoří, protože s tím má dobrou zkušenost v případě DDM. Monika Dušková také podporuje převod i proto, že s ním souhlasí i ředitelka školy Věra Šverclová. Ing. Verner vystoupil s příspěvkem, ve kterém poukázal na rizika s tím spojená. Například nebezpečí toho, že by se budovou ručilo za případné úvěry kraje, nebo by se mohla škola snadněji zrušit v případě, že by kraj chtěl redukovat tento typ školského zařízení. Předpokládá pak, že k tomuto kroku dříve či později kraj z důvodu demografického vývoje přistoupí. Nakonec město na podnět Ing. Vernera smlouvu upravilo tak, aby se budova gymnázia nedala použít jako zástava. Ing. Kráčmar navrhl, aby převod byl podroben veřejné diskuzi a smlouva prošla kontrolou advokátní kanceláře. Vyslovil taky obavy, zda je smlouva řádně připravena, s tím starosta Vetchý nesouhlasil a označil převod za možnost pro rozvoj školy. Zastupitelstvo převod následně schválilo.
- VSTUPY VEŘEJNOSTI
V nich oslovil zastupitele i občany Ing. Ladislav Verner. Připomněl, že zastupitelé mají povinnost hájit zájmy všech občanů. Zopakoval, že výstavba nového závodu Somy je projekt společensky prospěšný všem občanům Lanškrouna. Dle jeho slov je tento projekt zastupitelstvem již rok ignorován na výzvu Ing. Jiřího Skály. Označil, že starosta Vetchý se bojí zeptat občanů na názor na výstavbu nového závodu Soma v Lanškrouně. Podle jeho názoru lanškrounská komunální politika selhává v prosazování a hájení veřejného zájmu s péčí řádného hospodáře. Své vyjádření opírá o strategický plán rozvoje města, který má podporovat rozvoj místních firem. Příčinu vidí v existenční závislosti části zastupitelů na vedení města, které je zřizovatelem jejich pracovního místa. Jako příklady uvádí městskou policii, městské muzeum a učitele. Zároveň obvinil Ing. Skálu ze vzbuzování nenávisti a závisti u veřejnosti vůči jeho firmě Soma a osobám s ní spojených. Ing. Verner věří, že by občané většinově projekt nového závodu Soma přivítali, pokud by měli šanci se s ním seznámit. V závěru pak žádá znovu o veřejné projednání jeho záměru.
Ing. Skála reagoval připomenutím toho, že on sám stál před 29 lety u prodeje Plyšanu, dnešní Somy Ing. Vernerovi. Zopakoval i to, že ho s Ing. Vernerem dlouhodobě pojily dobré přátelské vztahy. Ohradil se vůči tomu, z čeho ho Ing. Verner obvinil. Připomenul, že se projekt Somy projednává už po několikáté a vždy se stejným výsledkem. Humbuk, křik a pomluvy okolo projektu nového závodu Somy považuje za zbytečné a volá po respektování územního plánu a názoru odborníků. Hovoří také o tom, že vše okolo této situace ho velmi mrzí.
INTERPELACE ZASTUPITELŮ
Radní Josef Fuchs dal návrh na projednání odměny pro starostu Radima Vetchého za dlouhodobý dohled a kontrolu výstavby multifunkčního centra LArt. „Doba již dozrála, LArt má dobrou odezvu u veřejnosti i účinkujících“, dodal. Zastupitel Hurych reagoval tak, že doba dle jeho názoru nedozrála, protože není dořešen problém s armaturou a odvozem suti. Věc se již řeší podle něho osm měsíců a stále není znám výsledek. Proti samotné odměně pak principiálně nic nenamítá. Jindřich Marek připomněl, že nejsou dodnes vyřešené reklamace u Ateliéru 90. Ing. Kráčmar navrhl, aby byla odměněna udělena za něco jiného než za kulturní dům LArt, který nesplnil základní pravidla projektového řízení, což je dle jeho názoru cena, termín a kvalita. Odměna starostovi ve výši dvojnásobku jeho měsíční odměny byla později schválena 14 hlasy.
Zastupitel Hurych znovu otevřel téma autodružstva, které by podle něho mohlo být zařazeno mezi brownfield a získat na něj dotaci, jak zjistil na CzechInvestu a vyvracel tak tvrzení starosty Vetchého, že to nelze z minulého zastupitelstva. Zastupitel Bureš se dotazoval na odpověď od organizace Svol, kam měl být odeslán po posledním zastupitelstvu dopis od vedení města. Starosta tuto informaci popřel, ale následně připustil, že byl zaslán dotaz. Dle vyjádření tajemníka Brandejse, který dopis psal, dosud odpověď neobdržel. Radim Vetchý řekl, že k němu se reakce Svolu také nedostala. Odpověď Svolu mám k dispozici a podle informace v textu byl do Lanškrouna odeslán již ve čtvrtek 12. 12. 2019. Lze tedy předpokládat, že město mělo tuto odpověď k dispozici již před zastupitelstvem. V záplavě gratulací a novoročních přání se však mohla ztratit.
František Teichmann