Nová zastupitelka za sdružení Lanškrounské fórum Jana Rybaříková (vpravo)
Město vyhrálo spor s Metrostavem
Hned na začátku nebyl odsouhlasen návrh zastupitelky Švarcové, aby byl bod městské lesy zařazen hned za první vstupy veřejnosti. Což bylo, dle její zkušenosti historicky poprvé, co nebylo takové žádosti vyhověno.
Z úst radního Strnada, který četl zprávu z rady města, jsme se mimo jiné dozvěděli, že město vyhrálo spor s Metrostavem, ve kterém šlo o částku cca 6 milionů. Město je povinno uhradit necelý milion, Metrostav pak soudní výlohy v cca poloviční výši. Město se proti rozsudku odvolalo na doporučení advokátní kanceláře Macek s tím, že by, dle slov starosty Vetchého, měla být ještě šance na snížení částky, kterou má město platit (spor s Metrostavem se týká zrušeného výběrového řízení na atletický stadion pozn. autora).
"Dočasné" vedení oddělení investic
Po zprávě z úřadu se tajemníka zeptala zastupitelka Švarcová, na jak dlouho je podle něho "dočasně" dosazen Ing. Fiala do pozice vedoucího oddělení investic. Zde stojí za informaci fakt, že Ing. Fiala, který přišel do Lanškrouna stejně jako pan tajemník Brandejs z Kostelce nad Orlicí, byl na tuto pozici dosazen bez výběrového řízení a tedy jen do doby než regulérně proběhne. Poněkud ironicky to glosoval ing. Kráčmar, když odpověděl, že dočasně v naší zemi trvalo 21 let a jednotkou dočasnosti byl jeden furt. Tajemník Brandejs se však dušoval, že výběrové řízení na tuto pozici proběhne bez zbytečných prodlev.
První vstupy veřejnosti, lesy jsou tu znovu
Vstupy veřejnosti z větší části využil bývalý starosta Martin Košťál. Na jeho dotaz, jak to vypadá s připravovaným výběrovým řízením na správu městských lesů odpověděl starosta Vetchý: "Ještě nemám od odboru majetku a investic nic připraveného." Dále Ing. Košťál upřesnil, že městské lesy historicky nikdy nespravovala soukromá společnost, ta pouze vykonávala lesnické práce. Z porovnání vyplývá, že zisk z městských lesů činil v této době v průměru cca 640 tis. Kč za rok, kdežto po tom, co se funkce lesního správce ujal Ing. Bureš, stoupl na průměrných 1,4 milionu, tedy více než dvojnásobně. "Tak co chcete měnit?" Na to pan starosta Vetchý odpověděl, že nechápe tento příspěvek, protože on výsledky hospodaření v lesích nikdy nezpochybnil. Debata se pak stočila i k hodnotě lesa, která by podle stávající metody výpočtu měla být cca 180 mil. Kč. Starosta Vetchý však přečetl informace zveřejněné SVOL (Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů), které konstatují, že se tímto způsobem vypočítává "holý nesmysl" neboť uplatňovaná metodika výpočtu vzniklá na ministerstvu financí nebyla konzultována s nikým z odborné veřejnosti. Což pan starosta ukončil slovy: "Městské lesy mají velkou hodnotu, to nezpochybňuji, jen to nebude to číslo, které se uvádí, s velkou pravděpodobností." Celkově zhruba třicetiminutový výstup Ing. Košťál sám nazval jako příspěvek "snad odborníka" (vystudoval lesnickou fakultu a problematikou lesní správy se dlouhá léta profesně zabýval) a poukazoval v něm na skutečnosti vypovídající o dlouhodobě kvalitní práci lesního správce Ing. Bureše. Vše ukončil slovy: "Velmi zvažte, jestli ty městské lesy zprivatizujete, nebo co s nimi uděláte."
"Nikdo nikdy nehovořil o privatizaci městských lesů. To že si necháme posoudit to, jestli by se nedala těžební a pěstební činnost dělat někým jiným a levnějším způsobem než doposud, tomu se, myslím, s péčí řádného hospodáře nemůže nikdo divit. Vidíte v tom nějaký problém? Já tedy ne?" odpověděl starosta Vetchý. "Minimálně to považuji za zbytečné," odvětil Ing. Košťál, na což starosta Vetchý odpověděl: "Důvěřuj, ale prověřuj. Pokud budou živnostníci nejlevnější, tak budou činnost vykonávat dál a my budeme spokojení, jako správný hospodář".
Nemohu si odpustit poznámku, že pokud by takto logickou taktiku pan starosta uplatnil i při realizaci největší investiční akce města v novodobé historii, mohl kulturák stát jistě méně. Zde se však zcela nepochopitelně věřilo panu Vlachyňskému, tedy neprověřovalo se, ale důvěřovalo se.
Městské lesy znepokojují starostu ze Štítů
Hned poté vystoupil starosta Štítů Vogel, který začal svůj výstup stížností, že ač požádal před třemi týdny tajemníka Brandejse o schůzku se starostou Vetchým na téma městských lesů, dosud žádnou odpověď nedostal. Radim Vetchý odpověděl, že o ničem neví a pan Brandejs opáčil, že nemůže jeho slova tak úplně potvrdit, neb spolu sice hovořili, ale na to, že by měl dojednat schůzku, si nevzpomíná. "To je škoda, u mě byli dva mí kolegové, kteří mi mohou dosvědčit, že nelžu. Oba jsme bývalí policisté a já opravdu nelžu, to je moje silná stránka!"
Starosta Štítů Jiří Vogel
V příspěvku pan Vogel zmínil, že Lanškroun a Štíty spolupracují od roku 2007 při správě lesů a v obou případech tuto správu zajišťuje Ing. Bureš. Celkově se jedná o plochu 700 hektarů. "Jelikož byla spolupráce dosud vynikající, je pro mě to, co se děje u vás na radnici, velmi znepokojivé! Myslím tím to, co se děje kolem hajného Bureše, který toto vše řídí a odvádí vynikající práci. Za posledních sedm let byl čistý výnos z lesů 23 mil. Kč. Myslím, že bychom měli jednat o lesích s odborníky a ne s amatéry!" "My hledáme cesty, jak řádně hospodařit, když se nepotvrdí, že seženeme firmu, která nám těžební a pěstební činnost bude dělat levněji, zůstaneme tam, kde jsme, lesního hospodáře se to netýká!" odpověděl starosta Vetchý.
Vogel: "Dobře pane starosto, řeknu vám něco jiného. Ti pracovníci, kteří v lesích pracují, znáte je?"
Vetchý: "Znám jejich jména, ale nikdy jsem se s nimi nepotkal."
Vogel: "Já se s nimi potkávám každý týden a oni sedí tady za mnou! To jsou velice šikovní lidé! Jsou to dříči, kteří se starají o naše lesy, ze kterých máme nějakou hodnotu! A oni za minimální částky odvádí velikou práci!"
Vetchý: "Já proti těm lidem nemám vůbec nic! My jen budeme práci poptávat u jiných subjektů a pokud bude levnější, tak bohužel. S péčí řádného hospodáře vybereme firmu levnější! Vy byste vybral dražší?"
Vogel:"Já bych vybral tu, která odvede kvalitní práci! A my nemusíme, pane starosto, nikoho hledat, protože ta práce je kvalitní."
V závěru ještě upozornil starosta Štítů, že by nerad, kdyby občané Štítů museli nově jezdit podepisovat smlouvy o samovýrobě do Lanškrouna, když to doposavad měl v kompetenci Ing. Bureš. "Musel bych se stydět, kdybych řekl: Ano můžeš tady uklízet les, ale musíš se zajet zeptat do Lanškrouna, jestli ti to pan starosta podepíše!" ukončil svůj výstup pan Vogel a označil tuto chystanou praktiku za pakárnu, na což se mu dostalo odpovědi: "Smluvní vztahy nechte na našem právním oddělení! Nechte to na nás!"
Zastupitelé a radní měli dostávat maximální odměny
"To skutečně myslíte vážně? Státním zaměstnancům se navyšuje plat o 10% a vy navýšíte mzdy neuvolněných zastupitelů a radních 4 - 5 krát? Skutečně se domníváte, že máme brát dva tisíce měsíčně za to, že se sejdeme osmkrát za rok? Páni radní skutečně si myslíte, že odměna 8 tis. Kč je adekvátní odměna za to, že se dvakrát do měsíce sejdete? Neměla by tato funkce být prestižní, aby si nás občané vážili? Pane tajemníku, jaké budou náklady na rozpočet?" začal své vystoupení Ing. Kráčmar. Na což mu odpověděl tajemník Brandejs, že toto je nařízení vlády. S tím však zastupitel Kráčmar nesouhlasil a tvrdil, že nařízení vlády definuje navýšení pouze u státních zaměstnanců a uvolněných zastupitelů. Částky, tak jak jsou uvedené, považuje za maximální možné. Zároveň se podivoval, jak je možné, že u tohoto návrhu usnesení není nadefinované, kolik to ročně bude město stát. Z hlavy to pan Brandejs nedokázal zodpovědět. Pan Kráčmar spočítal, že z částky 300 tis. Kč stoupnou meziročně výdaje města v této kapitole o jeden milion a porovnal to s částkami, které berou sportovní trenéři, jež s mládeží pracují několikrát týdně a ještě o víkendech jezdí na zápasy a soustředění. Při diskuzi se ukázalo, že navržené částky byly skutečně maximální pro obce s počtem obyvatel 10 - 20 tis. Kč. Usnesení bylo na návrh zastupitele Kráčmara staženo.
Kontrolní výbor nebyl svolán od února
Zastupitelka Švarcová v souvislosti s navyšováním odměn členů komisí a výborů konstatovala fakt, že nefunguje kontrolní výbor, který by měl svolávat zastupitel za KSČM Richard Nosek. Bohužel zeptat se ho na to nikdo nemohl, protože na zastupitelstvo nakonec nepřišel, ač avizoval pouze pozdní příchod.
Mzdy a odměny úředníků MÚ Lanškroun
Zastupitelku Švarcovou zajímalo rozpočtové opatření, kterým se má navýšit kapitola mezd úředníků o 1,2 mil. Kč. Pan Brandejs vysvětlil, že 650 tis. Kč jsou náklady na 10% navýšení mezd úředníků od listopadu a zbytek pokrývají mzdy v předstihu nastupujících náhrad za mateřské dovolené a navýšení úvazku na odboru dopravy. Zároveň zmínil, že bez navýšení by nemohl úředníkům "přilepšit" před Vánoci, neb prostředky na odměny má k dispozici pouze z toho, co ušetří během roku. Toto rozpočtové opatření ospravedlnil také tím, že v jiných kapitolách MÚ uspořil prostředky ve výši minimálně 3 mil. Kč, které se vrátí do rozpočtu města v lednu 2018.
Zastupitelka Švarcová na to reagovala obviněním tajemníka z přečerpání rozpočtu mezd o 650 tis. Kč s tím, že na 10% navýšení musí 500 tis. Kč stačit. Tajemník Brandejs to odmítl a označil za temné spekulace. Přiznal však, že na odměnách už rozdělil 650 tis. Kč, tedy cca 10 tis. Kč na zaměstnance. Starosta Vetchý se na tomto místě tajemníka zastal a označil požadovanou částku na předvánoční odměny úředníků za přiměřené, nicméně připustil, že částka měla být rozklíčovaná v přehledné tabulce.
Místostarosta Miloš Smola, starosta Radim Vetchý a tajemník Jaroslav Brandejs
Druhé vstupy veřejnosti
Občana Skalického mimo jiné zajímalo, jak se osvědčil dvanáctidenní home office. Tajemník Brandejs vysvětlil, že s tím má jen pozitivní zkušenosti, že tento benefit se využívá z cca 50% a šetří peníze za školení. Zároveň je to benefit, který dle jeho slov láká nové zaměstnance do úřadu. Zároveň Vladimír Skalický připomněl, že krom úředníků, kterým peníze na odměny přeje, by si před Vánoci přilepšení určitě zasloužili i pracovníci technických služeb. S tím, že za jeho vedení byly takové návrhy zamítány.
Interpelace zastupitelů
Zde se znovu probírala problematika městských lesů. Z ní mimo jiné vyplynulo, že škoda neměla být vůbec zadána soudnímu znalci, ale mohl ji dle slov starosty Vetchého klidně vyčíslit sám správce Bureš. Městská právnička slečna Šilarová znovu argumentovala, že posudek pana Vanžury je vadný tím, že byl špatně zadán, za což nese odpovědnost Ing. Bureš. Posudek byl zaslán k vyjádření na SVOL, až bude k dispozici, bude zveřejněn.
K tématu odměn zastupitelů se vrátila v interpelacích zastupitelka Staňková, která spočítala, že za hodinu práce zastupitelky má 31 Kč, čímž chtěla veřejně sdělit, jak je tato práce finančně "výhodná."
Příští zastupitelstvo proběhne těsně před Vánoci, tedy pravděpodobně ve středu 20. 12. a bude se na něm schvalovat rozpočet na rok 2018.
František Teichmann