ZPRÁVA Z RADY MĚSTA
Tu tentokrát přednesl místostarosta Oldřich Strnad a seznámil zastupitele třeba s tím, že rada schválila výjimku pro ZŠ a MŠ Dolní Třešňovec z nejnižšího počtu žáků ve třídě na školní rok 2022/2023. S podmínkou, že škola nebude po zřizovateli žádat prostředky na vybavení, materiál ani mzdy. Lada Sitová později vysvětlila, že škola rozšířila kapacitu na 4 třídy pro cca 60 dětí a chtějí udržet nízký počet žáků ve třídě.
Vizualizace polyfunkčního domu Ležácké sklepy, www.lanskroun.eu
Zajímavým bodem bylo také schválení demolice objektu č.p. 560 na Pivovarském náměstí za účelem výstavby polyfunkčního domu Ležácké sklepy dle zastavující studie. Rada také odsouhlasila vydání knihy s pracovním názvem Poliklinika v Lanškrouně v nové podobě. Připravuje ji Jiří Kohout a krom historie by měla mapovat také fáze rekonstrukce. Starosta Vetchý dodatečně informoval, že vydavatelem je Karel Hrodek, náklad publikace je cca 200 ks a město za ni zaplatí 50 – 60 tis. Kč.
TRESTNÍ OZNÁMENÍ NA ING. ROMANA BUREŠE
Po zprávě z rady města si vzal slovo Ing. Bureš, který si připravil své vyjádření ke kauze, která se táhne už od roku 2016 a akcelerovala po podání trestního oznámení na jeho osobu v srpnu roku 2019. Mimo jiné zde uvedl: „Celé toto volební období se neslo v duchu trestních oznámení na moji osobu a dehonestace mé osoby a mé práce na zastupitelstvech, v městských novinách a na webu města“, řekl doslova a informoval, že mohl nahlédnout do trestního spisu policie proto, aby se mohl domáhat svých práv. Současně připomněl, že byla podána řada trestních oznámení na jeho osobu, ale policie vše odložila jako nedůvodné. K samotnému trestnímu oznámení se vyjádřil v tom smyslu, že dodnes nechápe, co způsobilo dle jeho slov „policejní mašinérii“ a kolik slušných a nevinných osob bylo do této kauzy zataženo. Současně upozornil, že připravuje kroky na obranu svých osobních práv, a že tyto kroky zvažují i další občané. Připomněl slova starosty Vetchého, že „obvinění byla závažná“, ale současně uvedl, že řada věcí v trestním oznámení byla smyšlená, lživá a účelově vykonstruovaná. „Stačilo za mnou přijít a mohl jsem vše vysvětlit. Město mohlo ušetřit za právníky, audity a soudy“, řekl závěrem a dodal: „Pane starosto, místostarostové a radní, vaše mafiánské způsoby do našeho malého města nepatří, styďte se za tento zločin. Po přečtení policejního spisu se mi z vás chce zvracet!“
Na vystoupení Ing. Bureše nikdo přímo nereagoval, jen J. Marek chtěl vyjádření Stanislava Popeláře k tomu, co se dělo při natáčení reportáže, při kterém došlo k potyčce mezi novinářem Špačkem a tehdejším správcem městských lesů Petrem Vančurou. „Co chceš ode mě slyšet, Jindro, celou tu frašku, co se tam odehrála? Pan Špaček byl vykázán z prostoru lesa, kde neměl co dělat, protože zde pracovníci prováděli těžbu. Ohledně údajného napadení, my jsme byli tak 80 m daleko a rozhodně jsme nemohli vidět, co se stalo a jestli se něco stalo. Bylo to tvrzení proti tvrzení. Panu Špačkovi bylo nabídnuto ošetření, on to odmítl s tím, že byl napaden především slovně“, odpověděl vedoucí městské policie Popelář.
CO SE PÍŠE V TRESTNÍM SPISE?
Protože mám k dispozici dokumenty z tohoto spisu, dovolím si poněkud rozvést, co bylo podstatou anonymního trestního oznámení ze srpna 2019. Anonym tehdy údajně zjistil skutečnosti, které nasvědčují tomu, že na úseku lesní správy Pardubického a Olomouckého kraje může docházet k účelovému a soustavnému rozkrádání městských lesů organizovanou skupinou. Podstatou trestné činnosti mělo být vydávání kvalitní smrkové kulatiny za kůrovcové souše, s tím, že rozdíl v cenách (cca 1500 Kč/m3) je ziskem, o který se tato skupina dělí a to včetně pily, která má za povinnost přispívat na kampaň ODS. Krom toho anonym udává, že organizovaná skupina může být napojena na ODS a páchat tyto skutky již od roku 2008 v lesích obcí Lanškroun, Štíty, Tatenice a Krasíkov. Jako hlava organizované skupiny byl označen Ing. Roman Bureš, který měl být „politicky krytý“ právě zázemím ODS. Anonym dále upozorňuje, že do organizované skupiny mohou být zapojeni i někteří policisté z územního odboru Ústí nad Orlicí a to skrze svého bývalého kolegu Bc. Jiřího Vogela, současného starostu štítů a dle anonyma jednoho z dalších možných pachatelů. V oznámení je upozorněno, že na natáčení předvolebního spotu ze Štítů v roce 2018 se podílel i předseda ODS a současný premiér Petr Fiala. Ve spise dále anonym také tvrdí, že výběr peněz pro ODS má zajišťovat někdo z okruhu Fialových poradců a předpokládá, že tento organizovaný zločin by mohl být napojen až na špičky ODS. Na výše popsané trestné činnosti se mohl dle oznámení podílet také Ing. Martin Košťál, bývalý starosta Lanškrouna a další konkrétně jmenované osoby ze Štítů a Krasíkova. Krom tohoto prvního oznámení přibyly v měsíci listopad 2019 další 2 anonymní dodatky. Další trestní oznámení podalo ještě město Lanškroun prostřednictvím tehdejšího tajemníka Brandejse přímo na Ing. Bureše.
Výsledkem trestních oznámení bylo 13 měsíců trvající policejní prověřování z podezření na spáchání několika trestných činů. Konkrétně: porušení povinností při správě cizího majetku, zneužití úřední osoby a podvodu. Smutné je, že obvinění vedená proti Ing. Burešovi byla ze strany města opakovaně veřejně prezentována i v průběhu vyšetřování.
Policie případ odložila v říjnu 2020, ale město se odvolávalo a prostřednictvím právního zástupce kritizovalo práci policie, která při svém vyšetřování nezjistila naplnění podstaty trestného skutku u Ing. Bureše ani nikoho dalšího. Dále policie nezjistila, že by městu v této souvislosti vznikla nějaká škoda a mnohé závěry v trestním oznámení označila za zcela spekulativní. Naopak bylo konstatováno, že jedno konkrétní „svědectví“ vzešlo třeba z nepochopení toho, jak obchod se dřevem probíhá. A to se týkalo i situace, kdy vedení Lanškrouna opakovaně obviňovalo Ing. Bureše z poškození města a převodu kvót na prodej dřeva u organizace SVOL z Lanškrouna na Štíty. Naposledy toto policií vyvrácené tvrzení použilo vedení Lanškrouna ještě v tiskové zprávě ze dne 14. 4. 2022.
Původní anonymní trestní oznámení podaná na útvar bojující s organizovaným zločinem obsahovala také velké množství okopírovaných faktur a dalších neveřejných dokumentů z MÚ Lanškroun, ke kterým mohl mít přístup pouze někdo z úřadu. Když k tomuto přidáte informaci, která zazněla u soudu ve sporu Ing. Bureše a města Lanškroun a to konkrétně konstatování soudkyně, že výpovědi tajemníka Brandejse se shodují s anonymními trestními oznámeními, nabízí se domyslet, odkud se anonymní trestní oznámení vzala. Klíčovou otázkou je určitě i motivace k vyvolání této kauzy a její politické pozadí nasměrované primárně proti ODS. Připomenout mohu jen to, že už před volbami 2018 se na MÚ v Lanškrouně rozhořela kauza směřovaná proti části tehdejší opozice. Celá věc s údajně okopírovanými a falešnými podpisy v petici byla dodatečně vysvětlena, ale to už bylo po volbách. Věc se nakonec obrátila proti tajemníku Brandejsovi, který byl policií obviněn z trestného činu. Soud jeho počínání nicméně trestným činem neshledal a zprostil ho obvinění.
Pokud se dnes koalice a představitelé vedení města diví, že se problematika lesů a kauzy Ing. Bureše vrací prakticky každé zastupitelstvo, je to výsledek aktivit, které sama iniciovala.
MĚSTSKÉ LESY V CENTRU MEDIÁLNÍ POZORNOSTI
Kauzu městských lesů v letošním roce znovu rozdmýchalo několik událostí. Krom zveřejnění videa novináře Jindřicha Špačka na začátku dubna, také nepravomocný rozsudek ve sporu, kde Ing. Bureš úspěšně žaloval město za nerovný přístup a konečně reportáž na webu seznam.cz v pořadu Záhady Josefa Klímy na TV Seznam, kde si každý mohl udělat názor na to, jestli napadení novináře Špačka vyznívá jako fraška: Záhady Josefa Klímy: Golfové hřiště, které nikdo nechce. A napadení studenta | Stream
V reportáži se mimo jiné ukázalo, že nastolené změny po roce 2018 ve správě městských lesů v Lanškrouně skončily, co se transparentnosti a kontroly těžby i obchodu se dřevem týče, neslavně. Stejným slovem lze charakterizovat i finanční výsledky v hospodaření městských lesů v letech 2019 – 2021. Nicméně město se, jak opakuje starosta Radim Vetchý i ve výše zveřejněné reportáži, nemá Ing. Burešovi za co omlouvat a uklidňuje veřejnost, že se současným správcem městských lesů je spokojené a lesy jsou v pořádku.
ODPADOVÉ HOSPODÁŘSTVÍ
Dále se vyjádřil místostarosta Smola k přípravě strategického dokumentu k odpadovému hospodářství v Lanškrouně i probíhající spolupráci s firmou JRK. Řekl, že je k tématu potřeba přistupovat koncepčně a informoval, že v současné době je čipem označeno cca 80% sběrných nádob a rozjíždí se zkušební provoz. Během něhož se má celý systém sběru a vyhodnocení dat nastartovat a to včetně zaškolení pracovníků. Od 1. 10. by se mělo najet již na ostrý provoz.
ZPRÁVA Z MĚSTSKÉHO ÚŘADU
Tajemnice Radka Ondriášová oznámila, že úřad má stále 68 funkčních míst, ale obsazeno je pouze 67. Informovala zastupitele, že Krajský úřad v Pardubicích prováděl v poslední době na úřadě v Lanškrouně řadu kontrol a to především na úseku přenesené působnosti státu v oblasti dopravy, provozu vozidel, školství atd. s tím, že se ukazuje, že vše je v pořádku a přidala i poznámku, že byla pochválena za svou práci Lada Sitová.
Současně informovala i o postupné přípravě úřadu na zajištění podzimních komunálních voleb. Rekapitulovala také probíhající investiční akce: realizace parkoviště u ZŠ Dobrovského, osvětlení cyklostezky Lanškroun – Albrechtice, oprava parčíku v Dolním Třešňovci, instalace elektronického zabezpečovacího systému v muzeu, obnova naučné stezky Lanškrounské rybníky, vybudování bezbariérové stezky okolo rybníků atd.
Výstavba parkoviště u ZŠ Dobrovského
Upravovaný parčík v Dolním Třešňovci
Poliklinika v Lanškrouně - aktuální stav
1. VSTUPY VEŘEJNOSTI
Nejprve vystoupil Tomáš Janouch s dotazy směřujícími na ceny za dodávky tepla a teplé vody v bytech, kde toto zajišťuje Městský bytový podnik Lanškroun. Informoval, že cena plynu mu v soukromém odběru stoupla o 70%, ale v případě služeb od MěBP o 140%. Což v jeho domácnosti dělá meziroční nárůst o 35 tisíc Kč a označil to za drastické: „V Lanškrouně je cca 1000 domácností napojených na kotelny MěBP zdražení dělá částku v řádu desítek milionů Kč.“ Zajímalo ho, jak to bude město řešit, proč jsou ceny tak vysoké, a kdo za to nese odpovědnost. Starosta Vetchý na to reagoval: „Rada rozhodla nerozpočítávat do cen marži a zároveň budeme hlídat případné dotace na podporu drahých cen plynu. MěBP hlídá ceny plynu, které se mění a průběžně ho nakupuje v době, kdy je cena nejvýhodnější“. Pro pana Janoucha je tento systém nákupu plynu z měsíce na měsíc nepředvídatelný a nese v sobě vysokou míru nejistoty. Kriticky se na nákupy plynu skrze MěBP dívá také Ing. Kráčmar, když se k této otázce vrátil při interpelacích na konci jednání zastupitelstva.
Ladislav Skalický na předchozí debatu reagoval konstatováním, že by bylo dobré, kdyby na zastupitelstvu byli přítomni i jednatelé společností s.r.o. zřizovaných městem, ač to není vysloveně jejich povinnost a mohli se k problematice přímo vyjádřit. Reagoval tak na nepřítomnost Davida Jirgese z MěBP. Potom poděkoval tajemnici Ondriášové a spolupracujícím úředníkům za odpovědi na své otázky. Znovu se vrátil k problematice odpadů a ptal se na spolupráci se společností JRK, která má tuto věc na starost. Místostarosta Smola odpovídal: „Komplexnost služeb společnosti JRK byla nejlepší. Vsadili jsme na tuto společnost, protože nabízela veškeré služby v odpadovém hospodaření a to včetně poradenství. Bezplatně nám zpracovala analýzu a pomohla nám s vyhláškou. Smlouvu jsme podepsali na rok, a pokud budeme spokojeni, nevidím důvod, proč s touto firmou dále nepokračovat.“ Pan Skalický konstatoval, že nekritizuje spolupráci s JRK a přeje si, aby byla úspěšná, ale nelíbilo se mu, že si město nezajistilo více podrobných nabídek a informací.
HLAVNÍ ČÁST JEDNÁNÍ
V něm se krom majetkových věcí a prodejů pozemků řešily také rozpočtové změny. Ing. Hurych se zde zajímal o navýšení rozpočtu v kapitole poliklinika Lanškroun. Chtěl vědět, co znamená „optimalizace řešení budovy jako celku s ohledem na nejnovější trendy v procesu výstavby“, které zdraží městu budovu o cca 1,9 mil. Kč. Vedoucí investic pan Bartas nevěděl, o jaké změny se jedná, ale po telefonické konzultaci vysvětlil, že 4 roky starý projekt nereflektoval některé změny ve vzduchotechnice a současně vznesli hasiči požadavek na zavedení systému generálního klíče. Lukáš Boháč se zase zajímal o rekonstrukci ulice Na Výsluní. Zajímalo ho, proč se má ulice opravovat, když v plánu obnovy se s ní počítá až v roce 2024. Místostarosta Smola konstatoval, že plánovaná oprava nejhorších míst, která měla proběhnout ještě letos, se ukázala tak zásadní, že je z ekonomického hlediska efektivnější opravit celou ulici kompletně.
VÝVOJ ROZPOČTU VÝZNAMNĚ OVLIVŇUJE RŮST CEN ENERGIÍ
Při schvalování rozpočtových opatření začal na městskou kasu významně dopadat růst cen energií a především plynu. Na posledním zastupitelstvu byla schválena opatření ve výši cca 3 mil. Kč, jen na pokrytí rostoucích cen plynu pro organizace: Madoret, muzeum, KC, ZŠ a MŠ Dolní Třešňovec, Hasiči Dolní Třešňovec, správa městských budov a obřadní síň. Nejvyšší navýšení na úhrady plynu putovaly do KC ve výši 1,1 mil. Kč. O nemilosrdných cenách promluvila už dříve i paní Tovtíková, zastupitelka a vedoucí školní jídelny Madoret. Seznámila přítomné s tím, že od ledna do dubna vyčerpala prostředky na úhradu plynu plánované na celý rok. Měsíční zálohy se jí zvýšily o 300%. Platby se Madoretu mění každý měsíc a až na jeho konci se dozví, jaká je jeho cena, protože plyn dostává prostřednictvím MěBP. I proto neví, jestli poslední navýšení bude na růst cen stačit.
SPORTOVÁNÍ V LANŠKROUNĚ
Do diskuze se dostala také výstavba nové sportovní haly pro míčové sporty (volejbal a florbal), která by se měla realizovat v případě získání dotace z NSA (Národní sportovní agentury) vedle haly B. Modrého. Zastupitel Marek upozornil, že vytíženost sportoviště bude především v odpoledních a večerních hodinách a kritizuje tuto investici z důvodu toho, že nebude moct být k dispozici lanškrounským školám, které jsou v centru a mají to daleko. Nelíbí se mu, že hala bude podle jeho názoru sloužit jen omezenému množství sportovců a dětí a současně bude přinášet nemalé náklady na energie a provoz. Starosta Vetchý reagoval, že tuto stavbu bude schvalovat už nové zastupitelstvo a investice je podmíněna ziskem dotace z NSA. Ing. Hurych se vyslovil pro audit všech sportovišť a zjištění jejich aktuální vytíženosti tak, aby se při rozhodování o investicích mohla reflektovat všechna důležitá data. S tím starosta vyslovil souhlas.
Ing. Kotyza kritizoval předložený a schvalovaný Plán rozvoje sportu ve městě. Zdá se mu ušitý horkou jehlou a navrhuje, aby si nad tímto dokumentem sedli zástupci oddílů i škol. Později zaznělo, že schválení dokumentu je nutnou podmínkou pro žádání dotací do sportu.
Přeměřil jsem vzdálenost plánované haly od náměstí J. M. Marků a vzdálenost je přesně 1400 m, což představuje cca 20 – 30 minut chůze. Oslovení tělocvikáři ze ZŠ A. Jiráska Daniel Skalický i David Kopecký si myslí, že by se v rámci tělocviku dala hala využít, ale pouze nepravidelně cca 3x do roka pro jednu třídu, pro pravidelný tělocvik bude ale hala nevyužitelná. Oba se také vyslovili pro vylepšení stavu Dělnického domu, který svou ideální polohou naopak řeší většinu tělocviků pro školy situované ve středu města.
- VSTUPY VEŘEJNOSTI
Monika Dušková v nich poděkovala úřednici Ladě Sitové za její práci v oblasti školství a přímo uvedla, že Lada pracuje velmi ochotně a vstřícně i mimo pracovní dobu a byla velkou oporou všem ředitelům škol nejen v náročném covidovém období, ale i během jara a při potřebě umístit děti z Ukrajiny do lanškrounských škol.
V závěrečných interpelacích se zastupitelé vraceli ještě k odpadům a poliklinice. Zásadní věci už však nezazněly.
František Teichmann, foto autor