POLITIKA JE PŘEDEVŠÍM KOMPROMIS
Sedmičlenná rada města se bude scházet pravidelně 1x za 14 dní ve složení: starosta Radim Vetchý (LF), místostarostové Oldřich Strnad (ANO 2011) a Miloš Smola (3PK), Hynek Brýdl (LF), Josef Fuchs (LF), Vítězslav Seidl (LF) a Stanislav Popelář (ANO 2011).
V zastupitelstvu města Lanškroun, které se schází cca 1x za 3 měsíce se rada bude opírat o dalších pět koaličních členů: Vlaďku Hanyšovou (LF), Jiřího Nečka (LF), Lenku Ševčíkovou (LF), Jaroslava Karlíka (ANO 2011) a Oldřicha Řeháka (ANO 2011).
V křeslech opozice zasednou Martin Košťál (ODS), Stanislava Švarcová (ODS), Petr Kotyza (ODS), Jindřich Marek (DF), Jiří Hurych (DF), Roman Bureš (SPL), Petr Dušek (SPL), Jiří Kráčmar (LMD) a Tomáš Resler (LMD). Opticky opozice posílila o zkušené komunální politiky Martina Košťála a Stanislavu Švarcovou, kteří za sebou mají starostovské angažmá. Konečně i koaliční zastupitel Jaroslav Karlík tuto politickou funkci zastával.
Někdo by možná mohl namítat, že je poněkud paradox, aby Radim Vetchý a Hynek Brýdl spolupracovali s ANO 2011, proti jehož šéfovi Babišovi i populistické politice se oba vymezovali. Komunální realita je ale nejen v Lanškrouně poněkud jiná. Spolupráce i vládních stran s ANO 2011 je docela běžný jev, byť nepřestává platit, že ANO 2011 stále zůstává především stranou jednoho muže. To, že lanškrounští členové a příznivci ANO 2011 v červnu v Lanškrouně vítali v případu dotačního podvodu trestně stíhaného Andreje Babiše a předávali mu obrázek od dětí, se musí přejít, stejně jako fakt, že chvíli na to pan Babiš veřejně mluvil „nepravdu“ o lanškrounských občanech, kteří přišli projevit nesouhlas s jeho vystoupením.
Politika prostě zůstává uměním možného a kompromisy do ní patří, jestli je to moc nebo ne, nechť zváží každý volič i politik sám. Konečně Andrej Babiš se příští rok může stát na pět let českým prezidentem, stejně jako může od soudu vyfasovat pětiletý trest a to i ten nepodmíněný. Vyloučený však není ani souběh obou situací. I to jsou naše současné české politické reálie.
Zastupitelstvo Lanškrouna ustanovilo také tři výbory v tomto složení:
Finanční výbor
předseda: Josef Fuchs
tajemnice: Lada Sitová,
členové: Lukáš Boháč, Hynek Brýdl, Jaroslav Kristek, Milan Michálek, Tomáš Resler, Vítězslav Seidl
Kontrolní výbor
předseda: Jiří Kráčmar,
tajemnice: Romana Pouková
členové: Petra Brejšová, Jiří Hejl, Jiří Krištof, Jiří Neček, Zdeňka Přibylová, Stanislava Švarcová
Mediální výbor
předseda: Lenka Ševčíková
tajemnice: Petra Klementová
členové: Matěj Brýdl, Jiří Hurych, Miroslav Kuťák a Jiří Mareš
KOLIK BEROU ZASTUPITELÉ?
Na ustavujícím zastupitelstvu se schvalovaly měsíční finanční odměny neuvolněným členům rady a zastupitelstva i členům komisí a výborů. Odměny neuvolněných místostarostů byly schváleny ve výši 39 tis. Kč. Předsedové komisí a výborů rady i zastupitelstva budou dostávat 4 343 Kč. Neuvolněný člen zastupitelstva obdrží 2 171 Kč, neuvolněný člen rady 8 687 Kč. Předseda komise projednávající přestupky bude placen částkou 13 000 Kč. Člen přestupkové komise, pokud není zaměstnanec městského úřadu, obdrží 8 000 Kč. Členové výborů a komisí jsou honorováni částkou 600 Kč za každé zasedání.
BUDOU ZASTUPITELSTVA I NADÁLE MÍSTEM BOJŮ?
Předvolební materiály letošních komunálních voleb se obešly bez ostřejší munice na obou stranách. Z toho by mohli optimisté usuzovat, že dojde k jistému komunikačnímu posunu. Některé oficiální proklamace naznačují dobrou vůli. Lanškrounské fórum třeba po volbách na sociálních sítích zmínilo, že chtějí změnit atmosféru zastupitelstev a slibují užší a konstruktivní spolupráci s opozicí: „Uděláme maximum pro to, aby i ostatní strany dostaly možnost účastnit se strategického plánování a měly možnost konstruktivně připomínkovat projekty a záměry vedení města. Pokusíme se neotevírat staré spory a začít spolupráci na úrovni zastupitelstva, výborů a komisí s čistým stolem tak, aby byla do budoucna možná spolupráce i v rámci nejužšího vedení města. Věříme, že půjde o snahu oboustrannou“. Současně si však LF ve vyjádření na FB postesklo nad tím, že někteří opoziční zastupitelé do výborů nepodpořili ani jednoho jejich kandidáta. Opozice zase vyjádřila nevoli nad tím, že koalice dominuje ve finančním výboru. Počkejme si ale na realitu, třeba nás situace příjemně překvapí.
ZÁVĚREM
Práce politiků a těch na komunální úrovni nevyjímaje s sebou nese řadu nepříjemností, včetně vyššího tlaku ze strany veřejné kontroly, významné ztráty soukromí a mimořádné časové zátěže. To není nic záviděníhodného, ale k této práci to patří. Uznávám i to, že politické rozhodování je mnohdy velmi nevděčné, protože řada kroků se může při zpětném pohledu s jinou znalostí souvislostí jevit jako nešikovná, nevýhodná nebo doslova zbytečná. A v Čechách často platí, že po bitvě je každý generál. Hloupá jsou jen ta rozhodnutí, kde se dalo dobře předvídat, že skončí špatně, ale přesto jsou učiněna. Sám za sebe bych si přál, aby se pro všechny významné investice i opatření našla v příštích letech širší politická shoda a při jednáních vítězila věcnost a relevantní argumenty. K tomu přeji všem současným zastupitelům pevné zdraví, pokoru i dostatek dobré vůle a schopnosti sebereflexe.
František Teichmann