„Nechci se nějak vášnit, ale je to strašné a neustále stejné. Buď nás sužuje bláto, nebo prach. Naši zákazníci i dodavatelé jsou nuceni projíždět po inkriminované cestě v majetku města a stěžují si na zašpinění aut. Je to dennodenní problém, ale ne jediný. Jak naše firma, tak i JCEE pracují s technologiemi, které vyžadují čistotu, včetně bezprašnosti a to nemůžeme v letních měsících dost dobře zajistit,“ tvrdí pan Křivohlávek.
KUPTE SI TO A OPRAVTE, ŘÍKÁ MĚSTO
Inkriminovaný pozemek ve tvaru T vlastní město Lanškroun pod parcelním číslem 3983/1 a je veden jako ostatní komunikace. V bezprostřední blízkosti sídlí firmy: SENHA, Morelli, JCEE, VNT electronics a Pevi. Michal Křivohlávek odhaduje, že firmy zaměstnávají okolo 250 zaměstnanců a denně sem přijíždí spousta zákazníků, dodavatelů a návštěv. Popisuje také, že vedení města poslal konkrétní návrh řešení, ale nikdo s ním nemluví: „Ten problém se neřeší léta. Předloni jsem přišel s konkrétní nabídkou. Nechal jsem provést sondy, stavební firma mi vypracovala projekt s cenovou nabídkou. Oslovil jsem město s tím, že by firmy Morelli a JCEE zaplatili 50% nákladů ve výši cca 500 tis. Kč a zbytek dofinancovalo město. Bohužel opět jsem neměl od pana starosty Vetchého a místostarosty Smoly žádnou odpověď. Žádal jsem o jednání a nalezení řešení. V prosinci loňského roku jsem to zkusil znovu a tentokrát přes podatelnu. Bohužel ani po třiceti dnech lhůty se mi nikdo neozval, tak jsem se připomněl v lednu důrazněji. Bylo mi sděleno, že má žádost se omylem založila do jiného šanonu. I přes sliby, že se dostaví pan starosta s místostarostou, se tak nestalo a přišel jen pan Pražan a pan Pavelka. Ze schůzky vyplynulo, že ani po 21 letech žádostí o opravu silnice se opět nic nestane a bylo nám doporučeno, ať si silnici od města koupíme a opravíme na vlastní náklady. Mrzí mě na vedení města tak malá podpora těch, kdo plní městskou pokladnu. Upřímně nevím, do jaké doby se vracíme, nebo kde se ocitáme, že si jako plátci daní ještě budeme kupovat majetek od města. S tím, že ho opravíme, aby občané města nemuseli chodit do práce v gumákách. Tato skupina firem dává práci cca 250 lidem převážně místních. Tyto lidé tu pracují a platí daně stejně jako naše firmy.
Mrzí mě, že se za rybníkem postaví například spartanské hřiště za 600 tis. Kč, které slouží pár jednotlivcům. Když se tam pak pořádají závody, město přispěje další desetitisíce na jejich konání. A to si každý účastník platí 1000 Kč startovného. Takže tu někdo vydělá a město to dotuje. Hřiště za tři roky shnije v bažinách a silnice, co by byla na desetiletí, tu stále nebude. Úsměvné na tom je, že při cestě do práce se umažete více než na tom hřišti a zadarmo. Myslím si, že město by se mělo prioritně starat o chodníky a silnice, aby lidi měli kudy chodit do zaměstnání a firmy byly spokojené. A teprve zbytek by se měl investovat do „radovánek“ a ambic jednotlivých radních. Vedení města by mělo chodit po firmách a ptát se majitelů, co potřebují pro další rozvoj. Místo toho ho víc zajímají osobní ambice typu kulturák a neuvědomuje si, že prosperita a rozvoj firem = naplněný rozpočet města.“
Stav komunikace v Dolním Třešňovci ve směru k Mariánské hoře, slibovaná rekonstrukce se odkládá
Komunikace v Dolním Třešňovci je v žalostném stavu hned za hřištěm
Seifertova ulice včetně přilehlých chodníků je ve špatném stavu, obdobně, nebo hůř na tom např. ulice Lidická
SLIBEM NEZARMOUTÍŠ, TÍM SPÍŠ TÍM PŘEDVOLEBNÍM
Stav komunikace dokládají fotografie. Jestli lze problém vyřešit tak, jak navrhuje pan Křivohlávek, neumím posoudit. Nedávno jsem si poslechl rozhlasový rozhovor s panem starostou Vetchým, kde si postěžoval na opozici v tom smyslu, že by očekával více konstruktivního přístupu. Nechci posuzovat, zda koalice, která včera na zastupitelstvu opět zamítla výzvy opozice i lékařů na vytvoření odborné studie druhé varianty polikliniky má oprávněný pocit z nekonstruktivního přístupu opozice, ale hádám, že by konstruktivnější přístup vedení města ocenili mnozí spoluobčané, včetně pana Křivohlávka. A stačilo by jenom plnit předvolební sliby. Odkládá se totiž například i oprava komunikace v Dolním Třešňovci či ulice Seifertova. Zatím prý na příští rok. Takže další rok bláta děr a rozbitých chodníků. Jak ale říká klasik: slibem nezarmoutíš. Červen 2018: „Pro příští rok je naplánována oprava cesty, která propojuje Lanškroun, Dolní Třešňovec a Horní Třešňovec, Tato cesta je hojně využívána obyvateli zmíněných obcí a poslouží i těm, kteří pokračují na kole dál na Mariánskou horu,“ upřesňuje Radim Vetchý.
František Teichmann