ZPRÁVA Z RADY MĚSTA
Místostarosta Miloš Smola přečetl zprávu z rady města, která od minulého zastupitelstva jednala šestkrát. Mimo jiné aktuálně projednala také situaci na Ukrajině. Té se zastupitelstvo věnovalo několikrát, ale vzhledem k rozhovoru se starostou Vetchým toto téma trochu upozadím, neboť by se informace opakovaly. Rada schválila smlouvu o městském vyrozumívacím systému i dodatek č. 1 o provádění komunálních služeb na péči o veřejnou zeleň s Technickými službami Lanškroun. Rada také schválila řád veřejného pohřebiště a pronajala prostor na ul. Strážní pro provoz dětské ordinace. Schválen byl také nový ceník výkupu dřeva na 1. kvartál 2022. Ten později kritizoval Ing. Bureš s tím, že v něm uvedené ceny jsou o 600 – 1000 Kč nižší, než jsou podle něj ceny aktuální. Ty se podle něho díky bonusům pohybují u kulatiny až okolo 3450 Kč/m3. Vedoucí investičního odboru Ing. Bartas konstatoval, že lepší ceny se nepodařilo zajistit a nikdo jim bonusy nenabídl. Následně vyzval Ing. Bureše, aby jako zastupitel s touto věcí pomohl.
Rada také schválila výzvu k podání nabídek na zadání podmínek a projektové dokumentace na akci Přírodní koupací biotop Lanškroun. Dále také zaznělo, že od 1. května bude mít společnost TS Lanškroun nového jednatele pana Marka Kořistku.
Město připravuje projekt biotopového koupaliště
ZAČLENĚNÍ DĚTÍ UKRAJINSKÝCH UPRCHLÍKŮ DO ŠKOL
V rámci problematiky uprchlíků z Ukrajiny se řešilo především vzdělávání dětí. Z jednání vyplynulo, že připravená přijímat ukrajinské školáky byla na začátku března pouze ZŠ A. Jiráska 139. Ostatní školy, dle vyjádření ředitelů, které tlumočil starosta Vetchý, neměli ze strany pedagogů kapacitu a nezvládly by to. Pomoc ale přislíbila třeba i škola z Tatenice. Dnes už víme, že všechny lanškrounské školy se do integrace ukrajinských dětí zapojily. Díky přístupu učitelů i českých dětí se tak vrací váleční uprchlíci alespoň částečně k normálnosti. Lada Sitová, která má školství ve své gesci mě informovala, jak proces integrace probíhá. Základní poradenství k umístění dětí do škol funguje tři dny v týdnu. Zákonní zástupci se mohou domluvit v budově staré pošty č. p. 8 na nám J.M. Marků. V pondělí a čtvrtek je k dispozici od 9 – 11 hodin a ve středu od 13 – 15 hodin. K pondělí 28. 3. bylo do škol v Lanškrouně a okolí umístěno 52 dětí. ZŠ Tatenice 12, ZŠ Dobrovského 12, ZŠ Jiráskova 11, ZŠ Výprachtice 8, ZŠ Dolní Čermná 5, ZŠ Luková 2, ZŠ Smetanova 2. Odbor školství řeší také umístění školkových dětí, těch je celkem 7. Předškoláci jsou 4 a měli by se v nejbližší době zapojit do školek Žižkova a Wolkerova. Problémem zatím jsou menší neočkované děti. Lada Sitová řeší příliv dětí průběžně. Největší nápor z poloviny března je vyřešen a situace se stabilizuje. Zájem umístit děti do školy vyplývá i z toho, že matky velmi stojí o získání práce. Jen lanškrounská firma Schott přijala na volné pracovní pozice 30 žen.
Zkušenost ze ZŠ A. Jiráska ukazuje, že i integrace mladších dětí z 1. stupně do běžných tříd funguje a není třeba se jí bát. Děti novým spolužákům ochotně pomáhají a to včetně vybavení školními pomůckami. Významnou pomocí jsou také děti ukrajinského původu, které do českých škol chodí už léta, protože zde pracují jejich rodiče. Právě ony svou jazykovou vybaveností pomáhají velmi podstatně. Zkušení pedagogové dokáží většinou narychlo oprášit ruštinu a nápomocné jsou také moderní telefonické aplikace s překladači.
Sluší se také připomenout, že velký kus práce odvedla s ukrajinskými dětmi Iva Skalická s celým DDM, kam se scházelo až třicet dětí denně a zajišťoval se pro ně základní adaptační program v době, kdy nebylo jasné, jak a kam se děti umístí.
PRODEJ POZEMKU PROPOJUJÍCÍHO ULICE DOBROVSKÉHO A KRÁLICKOU
Dále se projednával záměr koupě pozemku v lokalitě Králické ulice. Jedná se o pozemek, který by umožňoval vznik tzv. severního koridoru, tedy dopravní propojení mezi ulicemi Dobrovského, Králickou a později i dál na Třešňoveckou. O parcelu mají zájem dva subjekty. Soukromý investor firma Zakov steel a.s. pana Žáka i firma Pardubického kraje Správa a údržba silnic. Ing. Kráčmar vyslovil názor, že je v zájmu města vytvořit severní koridor a proto by bylo chybou prodat pozemek soukromé společnosti. Starosta Vetchý se s tímto názorem ztotožnil, ale neví, s jakým záměrem má o pozemek zájem Správa a údržba silnic. A proto nechce předjímat rozhodnutí a předem handicapovat jakoukoliv stranu.
ZPRÁVA Z MĚSTSKÉHO ÚŘADU
Tajemnice Radka Ondriášová poděkovala za organizaci sbírky na pomoc Ukrajině pro Český červený kříž. Jmenovitě dobrovolným hasičům a zaměstnancům úřadu, kteří vše zajišťovali. Dále třeba informovala, že v souvislosti se změnami stavebních úřadů dojde na přenesení kompetencí 4 malých pracovišť lanškrounského regionu na stavební úřad v Lanškrouně.
- VSTUPY VEŘEJNOSTI
Vladimír Skalický v nich vystoupil s několika příspěvky. Hned ten první vybídl zastupitele a především vedení města, aby se připravili na připravované dotace v oblasti veřejného osvětlení. Ministerstvo hospodářství a průmyslu zde alokovalo částku 1,7 miliardy Kč na následujících 5 let. Krom nového osvětlení pak mohou města ušetřit také na energiích. Starosta Vetchý avizoval, že se chce v této věci s panem Skalickým sejít.
HLAVNÍ ČÁST PROGRAMU
V hlavní části jednání se řešil převod nemovitosti Zubrovka na lanškrounské skautské středisko. Rada tento převod před časem nedoporučila a jednání o tomto bodu se odročilo. Josef Fuchs však po návštěvě místa svůj postoj přehodnotil a navrhl bezplatné převedení stavby na spolek Zubr a Dikobraz Lanškroun. Označil stav budovy za tristní a upozornil i na špatný stav příjezdové komunikace. Vedoucí skautského střediska Jiří Dušánek zastupitele seznámil s plánem využití Zubrovky pro nejmladší oddíly vlčat a světlušek i záměrem na vlastní náklady budovu opravit. Převod budovy byl následně schválen.
Chata Zubrovka je momentálně ve špatném technickém stavu, ale skauti ji chtějí na vlastní náklady opravit
Starosta Vetchý popsal záměr státní společnosti Ředitelství silnic a dálnic rekonstruovat lanškrounské křižovatky u silnice 1. třídy 1/43. Konkrétně jde o křížení s ulicí Husovou a 5. května u Penny marketu, Lidickou u výjezdu na Žichlínek a Dukelskou u Krčmy. Ve všech případech by se měla zvýšit bezpečnost i propustnost míst. Podle vyjádření starosty je příprava rekonstrukce ve vysoké míře rozpracovanosti. Zastupitelstvo následně záměr rekonstrukcí podle přiloženého záměru schválilo.
INVESTICE
ZUŠ Jindřicha Pravečka provede rekonstrukci koncertního sálu. Za 369 tis. Kč se vylepší nevyhovující akustika prostoru, vybuduje nové osvětlení i obklady stěn. Investice bude financovaná z investičních prostředků školy.
U řady projektů ve městě se významně měnily částky, za které budou stavby realizované. A to jak směrem nahoru, tak i dolů. V případě růstu cen je nejčastěji argumentováno překlopením rozpočtu do nových ceníků pro 1. kvartál 2022.
V rámci navýšení kapacity skládky v Dolním Třešňovci se po poptávkovém řízení plánovaný rozpočet na přesunutí přístřešku pro kompaktor a úpravu panelové komunikace zvyšuje o 340 tis. Kč. Ze 700 tis. Kč na 1.040 tis. Kč.
Dopravní řešení parkování a vjezdu k ZŠ Dobrovského stoupne dokonce o 2,1 mil. Kč ze 4 mil. Kč na 6,1 mil. Kč. Také stavba polikliniky se prodraží. Původní záměr dodavatele stavby VW Wachal a.s., který vysoutěžil dílo za cca 120 mil. Kč, byl navýšit rozpočet o cca 9 mil. Kč a vycházel z masivního růstu cen. Starosta Vetchý i radní Brýdl se shodli, že nastala tvrdá vyjednávání a díky pomoci stavebního dozoru pana Hudečka se podařilo najít kompromis ve výši 5 mil. Kč. S tím, že růst cen nese dílem město, ale i dodavatelská společnost. Ing. Kráčmar ocenil práci pana Hudečka, ale i tak se mu zdá, že částka je vysoká a zajímal se o konkrétní výši faktur. Starosta Vetchý vysvětlil, že kompromis byl nutný, protože hrozilo i odstoupení dodavatele od stavby.
U rekonstrukce ul. K. Čapka se díky soutěži cena naopak snížila oproti kvalifikovanému odhadu o 1,5 mil. Kč. Cca 0,5 mil. Kč ještě zůstává v rezervě. Obdobně se snížil i rozpočet u rekonstrukce ul. B. Smetany. Zde vysoutěžená částka snižuje odhadované náklady o 1,4 mil. Kč a i zde v rezervě zůstává 0,5 mil. Kč.
NA HUMANITÁRNÍ ÚČELY ANO NA VOJENSKÝ MATERIÁL NE
Zastupitelstvo také odsouhlasilo dar Českému červenému kříži ve výši 100 tis. Kč na humanitární pomoc Ukrajině. Petr Kotyza v tomto bodu navrhl poslat z rozpočtu města ještě dalších 100 tis. Kč na sbírku, kterou pořádá Český zastupitelský úřad Ukrajiny v ČR. V tomto případě jde o nákup obranného vojenského materiálu. Petr Kotyza to okomentoval tak, že Ukrajina nebojuje sama za sebe, ale i za naši svobodu a demokracii. Připustil, že ač se to v něm pere, humanitární pomoc válku nevyhrává. V následující poměrně emotivní, ale výhradně věcné debatě vystoupil třeba starosta Vetchý, který připomněl, že to, co schvaluje zastupitelstvo teď v březnu, není konečná částka pomoci. Město bude mít s uprchlíky další výdaje a ty mohou v čase i narůstat. Zároveň přiznal, že má s posíláním peněz na zbraně problém, i když rozumí tomu, že to může mít smysl. „Své děti vychovávám k tomu, aby život chránily, a teď mám zvednout ruku na nákup zbraní“, poznamenal třeba. K jeho názoru se přidal také Oldřich Strnad. Hynek Brýdl, který se označil za pacifistu, naopak podpořil záměr Petra Kotyzy. „Bohužel jsme dnes v situaci, kdy nezbývá nic jiného, než přispět na zbraně.“ A připustil, že tím radikálně mění svůj názor, který měl ještě před 10 dny na radě města.
Iva Skalická byla naopak kategoricky proti a argumentovala tím, že chybí peníze na vzdělávání ukrajinských dětí a vyzvala zastupitelstvo k pomoci školám. Petr Kotyza chápe problematickou situaci škol, ale nemá pocit, že by pomoc směřující na obranu Ukrajiny proti agresorovi byla v rozporu s pomocí uprchlíkům. Obdobný názor vyslovil také Jiří Kráčmar. Lada Sitová upozornila, že řádný rozpis financování se bude dělat až poté, co budou ukrajinské děti do škol přijaté. Obce jako zřizovatelé škol budou pak tuto skutečnost reflektovat a souvisí to i s platy učitelů. Zastupitelstvo tento bod o pomoci s nákupem obranného materiálu neschválilo. Těsná většina zastupitelů byla buď proti, nebo se zdržela hlasování.
BUDOVÁNÍ ÚZEMÍ EKOLOGICKÉ STABILITY
Zastupitelstvo schvalovalo také změnu územního plánu ve zrychleném řízení v souvislosti s malým pozemkem 283/9 o rozloze 66 m2. Tato plocha je součástí parčíku u Dolního Třešňovce a bude zmíněným procesem převedena z vlastnictví státu na Lanškroun a zařazená do ploch tzv. ekologické stability. Ty budou postupně budované na řadě míst a jejich smyslem je krom té ekologické také protierozní a rekreační. Většinou půjde o plochy s výsadbou keřů a stromů. Stát bude tyto projekty, do kterých se zapojí také obce Lanškrounského regionu, podporovat až do výše 100% nákladů.
Pozemek mezi zahradou školy v Dolním Třešňovci a parčíkem bude součástí ploch ekologické stability
INTERPELACE ZASTUPITELŮ
Zde se probíral třeba dotazník k odpadům. Ten vyšel v Městských novinách Lanškroun v posledním čísle 3. Město aktuálně musí zjistit, kolik přesně popelnic vyváží a jak moc jsou naplněné. To se zatím neeviduje. Místostarosta Smola vysvětloval, že každá popelnice bude očipovaná na majitele a následně se zváží a zkontroluje její obsah. Výsledky se budou analyzovat tak, aby se dal v budoucnu upravovat svoz a především se zapracovalo na snížení množství netříděného komunálního odpadu. Aktuálně se v Lanškrouně vyprodukuje cca 220 kg netříděného odpadu na hlavu. Toto množství musí rychle klesnout pod 190 kg, tak aby nemuselo být město finančně sankcionované a nakládání s odpady by se rychle prodražilo.
Petr Kotyza vysvětloval kácení stromů v Lanškrouně. Řekl, že se komise posuzuje každý jednotlivý strom především z hlediska zdravotního stavu, ale i vhodnosti pro danou lokalitu. „Někdy je lepší nevhodný strom už nenechat růst, skácet ho a poblíž vysadit vhodnou dřevinu, která díky prostoru a světlu bude dříve plnit svou funkci“, konstatoval.
František Teichmann