ZPRÁVA Z RADY MĚSTA
Zprávu z rady města tentokrát přečetl nový radní Vítězslav Seidl. Od posledního pracovního zastupitelstva uběhlo pět měsíců a proběhly volby. Rada se od konce června sešla celkem 9x, ale přesto byly informace o práci rady kusé, nekonkrétní a víceméně nicneříkající. Nejzajímavější byla zmínka o změnách v přípravě biotopového koupaliště, ale ani zde jsme se nedozvěděli nic konkrétního. V tomto ohledu se ale snad blýská na lepší časy, protože starosta Vetchý později, po vystoupení zastupitele Košťála, přislíbil nápravu společně s paní Hrdinovou, která zprávy připravuje. Ing. Košťál žádal, aby nebyly zprávy tak „jalové“, ale více obsahovaly konkrétní informace. Jako příklad uvedl služební cestu, ve které se nesdělí kdo, a proč tam jel. „Nevím, kdo z nás ví, co je karierní testování CONDI,“ uvedl jako příklad další „jalové“ informace a konstatoval: „Buď to tam nedávejte vůbec, nebo vysvětlete, co to je.“ Dále se zastupitel Košťál vyslovil pro to, aby na úložišti byly k dispozici investiční projekty a pokud možno rozdělené na ty už proběhlé a na ty, co se teprve chystají. Hynek Brýdl reagoval informací, že projekty jsou k dispozici na webu města. Což je pravda, není však jisté, že jsou všechny, ale zde je možné se s nimi seznámit: Investiční akce: Město Lanškroun (lanskroun.eu). Přiklonil se ale k tomu, aby projekty byly kompletní a pro přehlednost rozdělené tak, jak navrhl zastupitel Košťál.
BIOTOPOVÉ KOUPALIŠTĚ
Zastupitele Hurycha zajímalo, kde bude brát budoucí biotopové koupaliště vodu. Místostarosta Smola vysvětlil, že jsou k dispozici dva dostatečně vydatné vrty z minulých dob, kdy se koupaliště teprve plánovalo. Zároveň vysvětlil, že změny v projektové dokumentaci se týkaly protipovodňových opatření, konkrétně výše hráze, která bude biotop oddělovat od Dlouhého rybníka. Zastupitele informoval také o tom, že pravděpodobně nebude nutné pořizovat dokument EIA (posudek vlivu na životní prostředí). Tato věc bude ale ještě k dořešení. Zastupitel Marek reagoval námitkou, že neproběhlo žádné veřejné představení projektu biotopového koupaliště a vyslovil se za to, aby setkání s veřejností proběhlo. Starosta Vetchý to nevyloučil, třeba ve fázi, až se bude žádat o územní řízení, kde budou zcela zřejmé parametry i rozsah stavby. Miloš Smola informoval, že se už řeší provozní věci, například oplocení areálu, pohyb osob atd. I on souhlasil s tím, že se může projekt představit veřejnosti a potvrdil, že všechny stromy, které jsou v kolizi s výstavbou koupaliště, budou pokáceny. Ing. Košťál upozornil na nutnost schválení nabytí majetku formou investice zastupiteli města.
V reakci na radu města se ptal také Jiří Hurych na zahraniční cesty, ze kterých nejsou žádné relevantní výstupy, které by výsledek návštěvy zhodnotily. Starosta konstatoval, že se z cest žádné výstupy nepřipravují a nebylo to ani zvykem. Zastupitel Hurych navrhl, aby se to změnilo s tím, že se pak lépe navazuje na jednání a je přehled o tom, co se dojedná. Radní Brýdl informoval, že jde povětšinou o cesty společenského charakteru, které nemají konkrétní závěry, ale posilují evropskou pospolitost.
MĚSTO ŘEŠÍ SPOR S DODAVATELEM OKOLO ZÁVAD NA LARTU FORMOU MEDIACE
Další otázka se stočila k informaci o sporu města Lanškroun s dodavatelem stavby Kulturního domu LArt OHLŽS. Starosta Vetchý informoval, že v roce 2019 byly při předávání stavby zaznamenány vady, na které byl dodavatel stavby upozorněn. Ty hlavní se týkaly podlah. Součástí smlouvy byla povinnost vady odstranit i výše pokuty, která vyplývala z nečinnosti. A to za každý den prodlení. Dodavatel vady neodstraňoval a dodnes neodstranil. Město proto podalo žalobu, na základě které by měl dodavatel zaplatit náklady na odstranění vad včetně pokut. Souhrnně v řádu několika milionů. Soud navrhl v tomto případě řešení sporu mediací za účasti obou stran. Lze totiž předvídat, že spor by se vlekl dlouho a složité by bylo také dokazování. Město v tomto sporu zastupují Ing. Josef Fuchs, Hynek Brýdl a právní zástupce města z IORA Legal. Zatím proběhlo první setkání, ve kterém si obě strany vyjasnily své požadavky. Město vzneslo vůči dodavateli stavby cca 95 reklamací. Pokud by ke shodě nedošlo, následoval by soud. Město má v této souvislosti jako bankovní záruku jistinu ve výši 11 mil. Kč. Tu musela firma složit před zahájením stavby.
NOVÁ DĚTSKÁ ORDINACE MÁ FUNGOVAT OD 1. LEDNA 2023
Zastupitele zajímalo také zprovoznění nové dětské ordinace. Starosta vyjádřil naději, že nový pediatr MUDr. Bodo začne fungovat od 1. ledna 2023. Ač je pan doktor zástupce primáře v nemocnici Svitavy, musí ještě do konce roku 2022 absolvovat předepsaný kurz. Starosta dále informoval, že nový pediatr se dohodl s Ing. Míkou, že od něho odkoupí ordinaci a začne ordinovat v prostoru bývalé „zubárny“. Současně začne vybavovat novou ordinaci v poliklinice, kam by se měl přestěhovat na začátku dubna. Připravené prostory na „zubárně“ by pak byly k dispozici dalšímu eventuálnímu pediatrovi.
ZPRÁVA Z MĚSTSKÉHO ÚŘADU
Tajemnice Radka Ondriášová informovala, že počet úředníků se nezměnil a zůstává 67 s tím, že jedno místo v kanceláři starosty a tajemníka zůstává i nadále neobsazené. Úřad se začíná připravovat na lednové prezidentské volby. Současně se teď na konci roku dokončují některé investiční akce, jako příklad uvedla výměnu střešní krytiny na ZUŠ Lanškroun, nebo rekonstrukci ulice K. Čapka, která propojuje ul. Masarykovu s Rybniční u Krátkého rybníka.
Opravená ul. Karla Čapka
Tajemnice informovala také o podaných žádostech o dotace. Ta pro IT by výrazně pomohla a uspořila peníze v oblasti bezpečnosti. Město také zažádalo o dotace pro všechny tři hlavní základní školy ve městě. Bohužel v den výzvy portál zkolaboval pod náporem žádostí a bude proto po odstranění potíží vyhlášen nový termín. Úřad také úspěšně podal žádost do projektu Efekt na realizaci úspor energií za veřejné osvětlení a připravuje se smlouva o poskytnutí dotace.
Tajemnice informovala také o novinkách stavebního úřadu. Jeho velká transformace se odkládá. Podle slov Ing. Ondriášové zůstane zachován nejen stavební úřad v Lanškrouně, ale i všechny malé úřady v okolí: Výprachtice, Tatenice i Dolní Čermná.
- Vstupy veřejnosti
Ty proběhly velmi krátce a vystoupil v nich jediný občan, který sdělil: „Tím, že jste zvolili dva neuvolněné místostarosty, jste dokázali, že jedno z míst bylo zbytečné a bylo to plýtvání“, a dodal, že šlo o hřejivé místo pro někoho, kdo má moc. Směrem k vedení pak směřoval otázku, zda by nebylo lepší mít jen jednoho uvolněného místostarostu, když by to bylo levnější. Na tento dotaz reagoval starosta Vetchý slovy, že jde o výsledek povolebního vyjednávání, který byl schválený zastupitelstvem a nemá k tomu co více říct.
HLAVNÍ ČÁST JEDNÁNÍ
V něm se projednávalo nejprve udělení čestného občanství pro paní doc. Marii Mackovou, vysokoškolskou kantorku, autorku řady odborných statí a publikací mapujících život v 19. a 20. století. Jako lanškrounská rodačka se intenzivně věnovala také svému městu a jeho okolí. Koalice se 10 hlasy zdržela, naopak zástupci opozice a zastupitelka Ševčíková hlasovali pro. Výsledek 10 na 10 znamená, že čestné občanství uděleno nebude. Starosta později v interpelacích sdělil, že on se na tuto věc dívá tak, že ze stejných důvodů už byla paní doc. Mackové udělena pamětní medaile města a nevidí tak důvod, proč ji udělit čestné občanství.
MĚSTO NAVYŠUJE PŘÍSPĚVKOVÝM ORGANIZACÍM PENÍZE NA ENERGIE
Rozpočtová opatření 72 – 79 se týkala navýšení příspěvků na energie organizacím zřizovaných městem. Šlo především o školy, školky, knihovnu a městské muzeum. Celkově si opatření vyžádají prostředky ve výši 2,298 mil. Kč, o které si jednotlivé školy zažádaly. Zastupitel Tomáš Resler vznesl poznámku, ve které ocenil přístup ředitelky ZŠ A. Jiráska Moniky Duškové, která v žádosti uvedla nejen požadovanou částku, ale i to, jaká všechna opatření byla ve škole zavedena ve snaze snížit spotřebu tepla i energií. Ostatní instituce podle něho pouze suše zažádaly o peníze. Starosta Vetchý souhlasil s tím, že i ostatní ředitelé by mohli informovat o zavedených úsporných mechanismech.
Zastupitel Hurych se ptal na MŠ Žižkovu, která žádá oproti ostatním školkám o výrazně vyšší částku 461 tis. Kč. Což při počtu 88 dětí dělá 5238 Kč na každé dítě. Starosta Vetchý tuto věc zjišťoval a ukázalo se, že MŠ Žižkova je dlouhodobě energeticky nejnáročnější, což vyplývá především z dispozic budovy i jejích omezených možností na zateplení. Zastupitel Tomáš Resler informaci potvrdil. Budova má podle něho zdaleka nejhorší energetický štítek. Starosta také informoval, že město připravuje projekty investic do zvýšení energetické soběstačnosti města formou fotovoltaiky, zateplení i úsporných řešení. Hynek Brýdl konstatoval, že za nejdůležitější považuje úspory a připomněl, že nejlepší je ta energie, která se nespotřebuje. Obává se, že nižší spotřeba plynu v posledním období souvisela především s teplým podzimem a mírnil představy o tom, že lze rychle realizovat investice do zateplování budov, neboť jde o dlouhodobý a byrokraticky nesnadný proces. Zastupitel Marek upozornil, aby se realizace úspor nezvrhla v to, že dětem bude ve školách zima.
ODMĚNY SPORTOVNÍM TRENÉRŮM
Zastupitelstvo schválilo odměny trenérům pracujícím s mládeží do 20 let na období 2022/2023. Podmínkou odměny trenéra je, že s mládeží pracuje dlouhodobě, minimálně 2x týdně a má odpovídající kvalifikaci. Schválené částky: FO Lanškroun 75.000 Kč, HK Lanškroun 13.000 Kč, VO Lanškroun 78.000 Kč, TJ Lanškroun 234.000 Kč.
Zastupitelstvo také schválilo podporu ve výši 100 tis. Kč pro Charitu Ústí nad Orlicí, na podporu sociálních služeb, poradenství a třeba i domácí hospicové péče. Ústecká charita v Lanškrouně zajišťuje také nízkoprahové centrum pro lidi bez přístřeší. I jim byla schválena podpora ve výši 65 tis. Kč.
ZMĚNY OBECNĚ ZÁVAZNÉ VYHLÁŠKY V ODPADOVÉM HOSPODÁŘSTVÍ
Město Lanškroun muselo přepracovat znění vyhlášky tak, aby odpovídala platné legislativě, která například říká, že od roku 2025 bude nutné vytřídit 60% veškerého odpadu a v následujících 10 letech toto množství poroste až na 70%. V současné době se míra vytřídění odpadu pohybuje na cca 48 % (stav na konci roku 2021).
Další významná změna se týká nakládání se sutí. Do letošního roku mohli občané Lanškrouna dovézt do sběrného dvora demoliční suť do 300 kg/rok zdarma. Jednalo se o nadstandardní službu, kterou jiná města většinou neposkytují a Lanškroun za ni ročně zaplatil 200 – 300 tis. Kč. Tato možnost byla ale zneužívána některými občany podnikajícími v oblasti stavebnictví. Od roku 2023 bude možné stavební suť likvidovat ve sběrném dvoře i nadále, ale už výhradně za poplatek. Ten se bude lišit podle charakteru suti. V roce 2021 se pohyboval v rozmezí 800 – 4500 Kč/1t.
REGENERACE MĚSTSKÉ PAMÁTKOVÉ PÉČE
Zastupitelstvo schválilo zařazení budov do anketního dotazníku k Programu regenerace městské památkové zóny na rok 2023. Pracovní skupina pro regeneraci městské památkové zóny Lanškroun sem navrhla tyto akce: obnovu sklepů pod budovou zámku, které jsou zasypané odpadem, rekonstrukci fasády budovy gymnázia, rekonstrukci schodiště na gymnáziu a rekonstrukci střechy gymnázia. Při výběru byla hodnocena rozpracovanost, technický stav, potřeba obnovy, finanční možnosti a připravenost jednotlivých akcí. Starosta Vetchý informoval, že zasypané sklepy pod zámkem jsou patrně poměrně rozsáhlé a jejich obnova by snížila vlhkost budov nad nimi.
INTERPELACE ZASTUPITELŮ
Ing. Hurych se zeptal jednatele MěBP Davida Jirgese na evidenci a vymáhání pohledávek. Pan Jirges konstatoval, že v tomto ohledu proběhl na bytovém podniku audit, jehož závěr nezná. Podle jeho názoru se vymáhání pohledávek zlepšilo. Osvědčil se nově zavedený PC program, který po neuhrazení pohledávky řeší vzniklou situaci následovně: nejprve je zaslána upomínka formou SMS zprávy, následuje doporučený dopis a pokud ani pak není dluh uhrazen, začne běžet výpověď.
Ing. Hurych se domnívá, že by MěBP měl lépe informovat občany o situaci s energiemi a dalších novinkách. MěBP v Lanškrouně totiž zajišťuje správu stovek městských bytů a současně dodává také teplo a teplou vodu organizacím zřizovaných městem i stovkám soukromých a družstevních bytů. Pravdou je, že informace na webu MěBP Lanškroun jsou staré, poslední aktualita je z května 2021, ty další z let 2019 a 2016. Informace o tepelném hospodářství se týká naposledy roku 2015. Lze konstatovat, že web MěBP v Lanškrouně dlouhodobě neinformuje. David Jirges tuto situaci přiznal a přislíbil nápravu. Informoval zastupitele, že už v dubnu poslal občanům dopis, ve kterém je vyzval, aby si zálohy za teplo a teplou vodu cca 4x navýšili. Ing. Kráčmar na to reagoval v tom smyslu, že se mu to zdá přehnané a chtěl vědět, za kolik bude MěBP produkovat teplo. David Jirges nedokázal odpovědět, protože ještě neznal ceny plynu na prosinec.
CENY TEPLA DODÁVANÉHO MĚBP V LANŠKROUNĚ STOUPLY NA TROJNÁSOBEK
Pana Jirgese jsem oslovil s žádostí o dodatečné informace. Sdělil mi, že odborným odhadem došli k závěru, že cena za 1 GJ dodané energie se bude za celý rok 2022 pohybovat okolo 1500 Kč. To je cca 3x více než v roce 2021. Rok 2023 podle něho určitě ovlivní vládou garantovaná a zastropovaná cena plynu na úrovni cca 3Kč/KWh. Zastropování ale bude snižovat cenu jen v případě, že by trh tuto hodnotu překročil. Podle Jirgese se odborníci shodují na tom, že ceny plynu budou v roce 2023 celkově nižší a v létě by mohla cena klesnout na cca polovinu té současné, tedy na částky 60 – 75 EURO/MWh. Díky zastropovaní může také garantovat, že náklady na teplo pro občany v Lanškrouně v příštím roce klesnou, i kdyby k výraznému zlevnění nedošlo. Podle tabulky, kterou mám k dispozici od jednatele Jirgese, nakupoval MěBP v roce 2022 plyn na burze v cenách od cca 74 EUR/MWh v únoru, po 288 EUR/MWh v srpnu. Poslední nákupy plynu v prosinci se pohybovaly v rozmezí 128 – 131 EUR/MWh. David Jirges také informoval, že MěBP plánuje investice do teplovodu na Dvorských Lánech a rekonstrukce účinnějších kotelen. V obou případech by se měly šetřit peníze občanů města.
Aktuální ceny plynu mírně rostou. Dnes je cena na 143 EUR/MWh, což je z dlouhodobého pohledu stále cca 5x více, než bylo dlouhá léta, kdy cena plynu pohybovala okolo 25 EUR, běžné. S tím je však definitivně konec a plyn už nikdy nebude v úrovni okolo 20 EUR/MWh. Vysoké ceny plynu nejsou ale celosvětové, například v USA zůstávají ceny na rozdíl od Evropy výrazně nižší.
NÁJMY V OBECNÍCH BYTECH ROSTLY PODLE TYPU SMLUV
J. Kráčmara zajímalo také navyšování nájmů. Pan Jirges popsal, že MěBP eviduje tři typy smluv: na dobu určitou, která je na 2 roky a nájem se mění každoročně, na dobu neurčitou s inflační doložkou a na dobu neurčitou bez inflační doložky. „U nájemníků s inflační doložkou se nájem zvedal na jaře 2022 a těm bez inflační doložky v září. Zákon v tomto případě umožňuje zvýšit nájem 1x za tři roky o 20%. Což jsme udělali,“ konstatoval jednatel Jirges. Pana Kráčmara zajímalo, jestli bylo navýšení schváleno radou, neboť to dle příkazní smlouvy musí učinit a pokud ne, mohlo by být navýšení neplatné. Starosta Vetchý potvrdil, že to schváleno nebylo. Co z toho vyplývá nevím, ale mohl by to být problém neboť mi teď není jasné, jestli je navýšení platné.
Hynek Brýdl na závěr vysvětlil proč, a za jakých okolností město v září 2021 ukončilo společný nákup plynu prostřednictvím sdružení Orlicko. Z dlouhodobého hlediska se to radě zdálo nevýhodné, protože se dal plyn nakupovat levněji. Hynek Brýdl připustil, že shodou okolností těsně po tomto rozhodnutí došlo k enormnímu růstu cen, a protože musel být dodržen zákon o zadávání veřejných zakázek a trvalo více než měsíc, než MěBP podepsal smlouvu na nákup plynu. Od té doby nakupuje MěBP veškerý plyn na burze, a to většinou na cca měsíc dopředu. Zastupitel Kráčmar posloupnost skutečností potvrdil, ale také vzpomenul, že spolu s Ing. Markem upozorňovali na rizika spojená s touto změnou.
Hynek Brýdl se také zastal jednatele Jirgese v tom smyslu, že není jeho povinností být na jednání zastupitelstva a není tudíž nutné ho tu „grilovat“. Jiří Kráčmar nesouhlasil s termínem grilování, protože podle něho šlo o věcné dotazy a připomněl, že historicky to byla přítomnost jednatele MěBP standardní věc. První pracovní jednání nového zastupitelstva skončilo po cca 2 hodinách, což je, vzhledem že šlo o jednání po 6 měsících, čas vskutku rekordně krátký.
František Teichmann