Z ní vyplynuly následující informace.
Stanislava Švarcová je značně znepokojena tím, co zaznělo na rybářské schůzi ve čtvrtek 7. 9. Starosta Albrechtic a předseda MO ČRS Lanškroun Jaroslav Novák údajně řekl, že je potřeba se zbavit Bureše. Že to bude těžké, ale že by to mohlo jít díky špatně vymáhaným škodám na městských lesích. To, že zhruba taková slova zazněla, potvrdil zastupitel Josef Fuchs (LF). Starosta Vetchý ale odmítl, že by se o odvolání správce Bureše jednalo na radě města nebo kdekoli jinde, ale přiznal, že spolu s tajemníkem Brandejsem zadali investičnímu odboru přípravu výběrového řízení na správu městských lesů. K Ing. Burešovi se vyjádřil v tom duchu, že s jeho prací není v některých ohledech spokojen. Jako příklad uvedl: „Nejsem spokojen s tím, jak se řeší náhrady škod vysoké zvěře na lesním porostu.“ To byl docela bizarní moment této části rozpravy, neboť na jedné straně je správci Burešovi vytýkáno, že neřešil škody na porostu v předešlých letech. Následně je pak starostou Vetchým zpochybněna výše škody, jak ji ohodnotil soudní znalec. Starosta ji doslova označuje za vadnou. Správce Bureš na základě tohoto dokumentu požadoval, aby myslivecké sdružení Rychtářský les zaplatilo cca 28 tis. Kč. To se tamním nimrodům nelíbilo. Věc vzal do svých rukou starosta Vetchý a tajemník Brandejs, kteří se domluvili s myslivci na zaplacení 4,5 tis. Kč. Zbytek cca 4 tis. Kč „doplatí“ formou naturálií v podobě masa, které poslouží k přípravě guláše na Kopu. Tajemník Brandejs pak vysvětlil, že právě takto „lidsky“ se má v podobných případech postupovat, neboť jinak by škody, které zvěř v zimě nadělá, mohly být pro myslivecké spolky likvidační. Neradujte se, čtenáři! Pokud stejně jako já Kopu nepořádáte, gulášek nedostanete.
Zastupitelka Švarcová připomněla, jak výrazně se zlepšilo hospodaření za působení pana Bureše, jeho samotného označila za nadprůměrně schopného, zodpovědného a aktivního. Pan Bureš z výnosů městských lesů například opravuje lesní stezky i cesty, postavil Hlásku na Kypuši a obnovuje studánky a kapličky. Zároveň zdůraznila, že správa městských lesů by měla podle jejího názoru zůstat pod výhradní kontrolou města, neboť les je specifickou hodnotou, kterou je třeba udržovat pro příští generace. Nevěří, že by nějaká s.r.o. organizace spravovala les lépe a vyjádřila značnou obavu o to, jak by lesy mohly brzy vypadat. Počínání vedení města nechápe, neboť rozhodnutí připravit výběrové řízení na nového správce lesa se připravuje bez finanční nebo jakékoliv jiné analýzy. Důležitá je pro běžného občana i informace, že městské lesy mají cca 300 hektarů a hodnotu asi 180 mil Kč. Tedy jde o majetek značně velký.
Starosta Vetchý nicméně trvá na tom, že výtky vůči správci Burešovi jsou oprávněné. Na přípravě podkladů pro výběrové řízení nevidí nic špatného a rozhodl se také zadat audit, který by zhodnotil úroveň současné správy městských lesů. Jak to dopadne se správcem městských lesů Burešem, výběrovým řízením i kvalitou guláše si musíme ještě počkat.
VÝBORY A KOMISE
Na jednání v této souvislosti z úst zastupitelky Švarcové zaznělo, že kontrolní výbor se neschází a je zcela nefunkční (předseda výboru Richard Nosek KSČM). Za obdobně zbytečnou považuje Monika Dušková (ODS) komisi pro cestovní ruch, neboť třeba v případě rekonstrukce IC byla komise, vedená Radimem Vetchým, pouze seznámena s již hotovým projektem, do kterého se již nedalo zasahovat. A když už jsme u komisí a výborů, stojí za zmínku, že z funkce šéfa mediálního výboru, který má na starost hlavně Městské noviny, odstoupil Matěj Brýdl. Nahradí ho duo Miroslav Kuťák (KDU-ČSL) a Marcela Kolajová (LF). Variantu, že se současné lanškrounské noviny zvednou z úrovně neaktuálního a nepřehledného věstníku plného reklamy, považuji za méně pravděpodobnou tomu, že by na místních stráních v příštím roce byly založeny vinohrady.
VE ŠKOLE V DOLNÍM TŘEŠŇOVCI SE ŠKOLNÉ PLATIT NEMUSÍ!
Další zmínka se týkala základní školy Dolní Třešňovec. Moniku Duškovou zajímalo, jestli se v ní platí školné nebo ne. Starosta Vetchý potvrdil, že jde o státní školu, kde se školné neplatí, pouze lze přispívat na poněkud odlišný styl výuky a pomůcek prostřednictvím dobrovolného příspěvku ve výši 500 – 2000 Kč/měsíc. Více jsme se tomuto tématu již věnovali v rámci samostatného článku.
BUDE SOUTĚŽ I PRO MĚSTSKÉ STRÁŽNÍKY?
Jako vždy jsem se těšil na zprávu tajemníka městského úřadu. Nedozvěděl jsem se sice nic, ale vypadá to, že se na svět začíná klubat další motivační soutěž. Ale nepředbíhejme. Zastupitelka Švarcová se dotázala, kdy jí budou zaslány písemná pravidla soutěže Úředník roku a její hodnotící kritéria. Pan tajemník Brandejs se omluvil, že tak ještě neučinil a slíbil nápravu. Na dotaz, kolik že občanů se do soutěže přihlásilo, sdělil, že asi 17. Podle Švarcové je to od začátku roku jen 14 lidí. Někteří chválí ředitelky Borkovcovou a Netušilovou, což nejsou úřednice, část respondentů není podepsána, nebo jsou uvedeny pouze iniciály. To nepovažuje zastupitelka Švarcová za příliš vypovídající. Tajemník Brandejs s jejím názorem nesouhlasí a opět se pochlubil, že je jeho aktivita prezentována jako příklad dobré praxe na republikové úrovni. Pan Brandejs také přiznal, že cena pro vítěze Úředník roku bude zájezd. Když zjišťovala Stanislava Švarcová, kde na to vezme pan tajemník peníze, sdělil, že z fondu, kam přispívají všichni zaměstnanci, včetně městských policistů a těch úředníků, kteří s veřejností nepřichází do styku. To připadá zastupitelce Švarcové značně nesystémové a nespravedlivé, třeba vůči policistům. A už je to tady, pan tajemník se toho chytil a konstatoval, že nápad na soutěž pro městské policisty je pro něho inspirativní. Stanislava Švarcová už jen ostře dodala: „Úřad fungoval i bez soutěží velice dobře, ale jen do té doby, než jste tam přišel vy!“ Iniciativně navrhuji, aby byl vítěz soutěže, která by se mohla jmenovat „Bengo roku“ obdarován zážitkovým poukazem na seskok padákem. Nechť se nejlepší policajt za investované peníze psychicky i fyzicky zocelí!
Nové IC bude a matky MOHOU kojit!
V novém IC bude Family point - koutek pro matky a jejich děti
Za zmínku stojí, že informační centrum měsíčně navštíví cca 500 - 1100 lidí. „Otec získává informace, matka odpočine nebo nakojí. “ Těmito slovy Radim Vetchý popisoval představu fungování rekonstruovaného IC s Family pointem a veřejnými záchodky za více než 4 mil. Kč. Mohu jen připomenout, že původně rozpočtovaná investice do IC 700 tis. Kč narostla o 3,4 mil. Kč a hlavně z tohoto důvodu v červnu rozpočtové opatření o jeden hlas neprošlo. Stanislavě Švarcové starosta potvrdil, že i on původně uvažoval o tom, že by IC bylo ve vestibulu radnice, ale momentálně toto nevidí jako možné z důvodu nedostatku prostoru. Následná debata se stočila především na potřebu veřejných záchodů ve městě. Zde se diskutující shodli na potřebě je vybudovat, neboť se neustále opakují potíže s dostupností toalet v centru a to nejen během konání veřejných akcí. I proto nakonec toto rozpočtové opatření prošlo bez větších potíží čtrnácti hlasy.
Uf, je to za mnou, bylo to dlouhé.
František Teichmann