Vzhledem k tomu, že z bývalých stran vládnoucí koalice má 3PK nejvíce mandátů a Martin Netolický nejvíce preferenčních hlasů, celkem 6777, je jasné, že ani na pozici hejtmana se asi nic nezmění. Lanškrounský zástupce Bohumil Bernášek v krajském zastupitelstvu pravděpodobně skončí. Aktuálně je 2. náhradníkem. Před ním je ještě Lenka Pařízková. Ze 14. místa na kandidátce oba přeskočil bývalý hejtman Radko Martínek. Ten nakonec doskočil až na celkově 3. pozici v koaličním hnutí 3PK a stal se jednoznačně „skokanem pardubického kraje“ těchto voleb napříč stranami. Otázkou je, zda-li mandát příjme.
V opozici skončí jak vítězné ANO, tak i Piráti. Martin Kolovratník z ANO už přiznal, že očekával lepší výsledek. Zklamání je pochopitelné, jako vítěz voleb podruhé za sebou míří do opozice. Piráti byli v našem kraji nováčci a zaznamenali solidní výsledek. Před 4 roky v našem kraji nekandidovali a teď mají 7 mandátů. Propadák zaznamenali sociální demokraté. To se však netýká našeho kraje. Zde sice kandidovala ČSSD v koalici, ale nikdo zřejmě nepochyboval, kdo za ni stojí. Svým způsobem zde asi Martin Netolický zúročil jasné a kritické vymezení se vůči účasti ČSSD ve vládě i to, že je to politik, který je prostě vidět a stojí za ním konkrétní výsledky. Velká pardubická koalice ukazuje, že je i zdatným stratégem a dokáže dělat kompromisy.
Komunisté jsou další poražení z těchto voleb. V Pardubickém kraji ztratili všech 5 křesel a v zastupitelstvu končí. Obdobné je to i jinde. Pouze ve čtyřech krajích budou mít zastoupení. Nemyslím si však, že by voliči KSČM postupně vymírali, ale spíše přešli k politicky vyhraněnějšímu SPD. To v řadě krajů posílilo a celkem zhruba zdvojnásobí počet mandátů. Ten se bude blížit čtyřicítce. SPD bude součástí devíti ze čtrnácti zastupitelstev krajů. V našem kraji však nezasedne, neboť od minulých voleb posílila jen o 0,1% bodu na 4,8%.
JAK SE VOLILO V LANŠKROUNĚ
Oproti krajským výsledkům, se ty lanškrounské nijak zásadně nelišily. Některé strany tu získaly o pár procent více, jiné naopak ztratily. Nejmarkantnější rozdíl je u strany 3PK, která měla v našem městě o 4% více. Pomoci mohlo to, že za stranu na 9. místě kandidoval radní pro školství Bohumil Bernášek. ANO a koalice ODS+TOP09 měla v Lanškrouně o cca 2,5% více. Naopak komunisté oslabili na 2,7% a neuspěli zde ani STAN, kteří se dostali pod 5%. SPD naopak o 2 desetiny překročila minimální 5% hranici.
LANŠKROUNSKO VOLILO TROCHU JINAK
Lanškrounské obce jsou docela specifické, protože nelze v žádném případě říci, že by zde lidé volili podobně. To platí i o volební účasti. Ta oscilovala mezi 23% v Cotkytli a 52% v Horním Třešňovci. Ve 12 obcích zvítězilo uskupení 3PK s lídrem Martinem Netolickým. Ve Výprachticích, kde se historicky ČSSD vždycky dařilo, získala tato pragmatická koalice dokonce 50%. Na druhém místě skončilo ANO, které zvítězilo v 9 obcích. Jen v Petrovicích předběhla 3PK i ANO Koalice pro Pardubický kraj.
Suma sumárum je zřejmé, že menší strany a hnutí na úrovni krajů našly recept na Babišovo ANO. To sice vítězí, ale s malým, nebo žádným koaličním potenciálem. Dva roky před volbami do poslanecké sněmovny je to věc k zamyšlení jak pro strany napříč politickým spektrem, tak i pro samotné ANO, kterému se sázka na stranu jednoho muže nemusí vyplatit.
František Teichmann, zdroje: volby.cz, ČT1, FB M. Netolického