Veřejnost by se také konečně mohla něco více dozvědět o projektu biotopového koupaliště. To se již projektuje, ale veřejnost ještě neměla možnost se k záměru vyjádřit a také zastupitelé mají spoustu otázek.
ZPRÁVA Z RADY MĚSTA
Posledně se mluvilo o tom, že zprávy z rady mají být konkrétnější a obsáhlejší, výsledkem bylo, že zastupitelé dostali k dispozici poněkud „košatější“ text a místostarosta Strnad jen vypíchl nejdůležitější body. Pro posluchače nebo přítomnou veřejnost tak zpráva z rady města ztratila zcela na významu. Obdobně dopadnete, pokud si přečtete zápis z poslední rady města, dozvíte se jen to, že o rozpočtu města na rok 2023 a střednědobém finančním výhledu na léta 2024 a 20025 proběhla rozsáhlá diskuze.
Ve výsledku má tak smysl zaměřit se až na následnou debatu. Zde se zastupitel Tomáš Resler ptal na novou smlouvu s firmou Innogy a MěBP. Od místostarosty Strnada se dozvěděl, že bytový podnik poptal 8 společností a na základě nabídek se rozhodl zůstat u společnosti Innogy, protože její nabídka byla nejpřijatelnější. Dále konstatoval, že část nákupu bude probíhat prostřednictvím burzy a část za fixní nabídku. Josef Fuchs doplnil, že tato smlouva se týká pouze nákupu elektřiny. Nabídková cena byla cca 13 Kč za KWh, ale díky zastropovaní státem bude účtována částka 6,05Kč. Pokud by se cena snížila, může se město dostat i na nižší částku.
Zastupitel Kráčmar se ptal na rekonstrukci osvětlení. Starší typy lamp budou nahrazeny úspornými led svítidly. Jedná se o osvětlení ve vybraných ulicích ne v celém městě. Město již získalo akceptaci žádosti. Do konce května 2023 se bude soutěžit firma, která zakázku realizuje a následně se doladí smlouva na dotaci.
7. prosince rada města dodatečně schválila navýšení nájmu v městských bytech o 20%. Zastupitel Kráčmar se domnívá, že schvalování ex-post není v souladu se zákonem ani příkazní smlouvou. Doporučil toto rozhodnutí právně prověřit a vyslovil názor, že jde o rozhodnutí necitlivé. Radní Fuchs na to reagoval slovy: „Nájmy jsou tam do 4 tisíc Kč. Takže i když budeme aplikovat zákon, nikdy se nedostaneme na tržní nájem. Ostatní lidé v městských bytech platí daleko více. A my jinou možnost, jak zvýšit nájemné, nemáme.“ Starosta Vetchý doplnil, že si město nechá k rozhodnutí udělat právní rozbor a dá ho k dispozici do kontrolního výboru.
ZPRÁVA Z MĚSTSKÉHO ÚŘADU
Tajemnice Ondriášová informovala, že z pozice vedoucího investičního odboru a majetku odchází pan Bartas k 31. 12. 2022, a proto je vypsáno výběrové řízení na jeho pozici. Zastupitele informovala o tom, že městský úřad chce získat nový informační systém i nové webové stránky města. Úřad proto pracuje na žádostech na zavedení eGovernmentu, Portálu občana a geografickém informačním systému.
Ve všech případech se díky těmto projektům státní správa zjednodušuje a elektronizuje. V Lanškrouně takto zatím funguje jen nástroj CzechPoint, který řada občanů už využívá třeba pro ověřování podpisů nebo podávání žádostí.
Tajemnice Ondriášová ještě popsala, že městský úřad se v listopadu a prosinci velmi intenzivně zabýval především přípravou rozpočtu.
I. VSTUPY VEŘEJNOSTI
Pan Janouch hovořil o zvyšování záloh za energie dodávané prostřednictvím MěBP. V červnu mu podražily zálohy o 35 tis. Kč/rok a v listopadu o dalších 18 tis. Kč/rok. Zeptal se, co město dělá pro zmírnění dopadů na občany, kteří odebírají teplo z místní kotelny, a podotkl, že bohužel nemůže změnit dodavatele. Místostarosta Strnad odpověděl, že město může dělat dvě věci. Buď zlepšit technologii spalování, což město v případě kotelny na Vančurově ulici už udělalo. Dále se uvažuje o využití fotovoltaiky na ohřev vody v letních měsících. Město proto vytipovalo některé budovy, na kterých by se mohly fotovoltaické panely instalovat. V plánu je začít instalovat už v létě 2023. V současnosti se také připravuje rekonstrukce rozvodů tepla a teplé vody v lokalitě Dvorské lány a časem i výměna kotlů. Připustil, že se MěBP snaží o levnější nákup plynu. Starosta Vetchý doplnil, že město zadalo energetické audity na budovy příspěvkových organizací.
Pan Skalický se zeptal na plnění rozpočtu v kapitole městské lesy. Zarazilo ho malé čerpání peněz na opravy a pěstební činnost. Jako příklad uvedl plánovaných 800 tis. Kč na pěstební činnost oproti 370 tis. Kč dosud utraceným. Následně ho zajímalo také navýšení rozpočtu na odpady o 800 tis. Kč, vstupy do lesů za 1,4 mil. Kč, a závěry ze spolupráce s firmou JRK, která pomáhá Lanškrounu nastavit a propagovat systém třídění odpadů.
Místostarosta Smola popsal, že firma JRK finalizuje evidenci sběrných nádob a první relevantní výstupy o využití nádob budou k dispozici na začátku roku 2023. Načipovaných je téměř 99% všech nádob. Přislíbil, že výstupy dat budou časem k dispozici i občanům. K růstu rozpočtu za odpady vysvětlil, že jde o zdražování související se skládkováním, které se průběžně zdražuje. Jak přesně to finančně dopadne, se teprve uvidí. Klíčem k úsporám je lepší třídění a snížení podílu směsného odpadu.
Starosta Vetchý vysvětlil, že vstupní brány do městských lesů mají omezit vjezd neoprávněných vozidel, jako jsou třeba čtyřkolky. Je zde žádáno o dotaci, která pokrývá až 100% nákladů. Nová brána má stát u pramene u Olšového rybníka a další čtyři na cestě od autosalonu směrem k chatové oblasti u lesních vil.
Vedoucí odboru investic a majetku Bartas dodal, že aktuálně podepisoval faktury za pěstební činnost a tudíž není možné zhodnotit čerpání rozpočtu v kapitole městských lesů.
HLAVNÍ ČÁST JEDNÁNÍ
Zastupitelstvo schválilo, že starosta Radim Vetchý bude zastupovat město na valných hromadách Místní akční skupiny – MAS Lanškrounsko.
Zastupitelstvo jednalo o zprávě z kontrolního výboru. Zastupitel Košťál navrhl, aby zastupitelstvo nebralo zprávy z kontrolního výboru jen na vědomí, ale přímo se k ní vyjádřilo usnesením, kde ho buď příjme, nebo odmítne. Starosta s tímto názorem vyjádřil souhlas a požádal tajemnici Ondriášovou o přípravu usnesení do interpelací.
Zastupitel Brýdl konstatoval, že se ze zápisu kontrolního výboru mnoho nedozví. Bod 3 se týkal jeho společnosti. Podle něho chybí informace o tom, k čemu došlo, a kdo je za to odpovědný. Společnost zastupitele Brýdla údajně poskytla plnění dříve, než byla vystavena objednávka. S tím Hynek Brýdl nesouhlasil, protože podle jeho vyjádření došlo k ústní objednávce od místostarosty Smoly a dodal, že to bylo v situaci, kdy se sem valili uprchlíci z Ukrajiny a bylo nutné jim okamžitě pomoci s ubytováním. „Asi došlo k pochybení, ale nechci, aby to vypadalo, že se moje společnost nezákonně obohatila“, konstatoval radní Brýdl. Pan Kráčmar nesouhlasí s tím, že by vše nebylo vysvětleno ani s tím, že by z toho vyplývalo nezákonné obohacení. Kontrolní výbor se dle jeho slov snaží situaci narovnat. Tajemnice Ondriášová vysvětlila, že chyba nastala na straně kanceláře starosty a tajemnice.
PROJEDNÁVÁNÍ ROZPOČTU 2023
Vedoucí finančního odboru paní Krčová ho představila jako rozpočet schodkový s tím, že se do něj zapojují prostředky uspořené v minulých letech. Konstatovala však, že město je v dobré finanční kondici a to i přes složitou situaci související s růstem cen energií. Radní Fuchs a předseda finančního výboru vysvětlil, že se v rozpočtu na rok 2023 snažili šetřit a být opatrní v predikci příjmů.
Rozpočet počítá s celkovými příjmy 231 mil. Kč a výdaji ve výši 253 mil. Kč. Po připočtení splátky úvěru 8,4 mil. Kč dosáhnou výdaje hodnoty 261,5 mil. Kč. Do rozpočtu se proto zapojí úspory z minulých let ve výši 30,5 mil. Kč.
Plánované příjmy v roce 2023
Schválené výdaje města v roce 2023
Investice města v roce 2023
Nejnákladnější investicí města bude letos rekonstrukce Čechovy ulice, která vede okolo nové polikliniky
Město za 7 milionů Kč opraví také komunikaci s chodníky, která propojuje Seifertovu ulici s Vančurovou
Diskuzi o rozpočtu začal zastupitel Košťál. Navrhl, aby se vrátilo k dříve podle něho osvědčené praxi semináře o rozpočtu pro zastupitele, protože se mu zdá orientace v něm velmi komplikovaná. Položek je zde podle něho mnoho a dotazů by mohlo být hodně. Vadí mu složitá orientace v tabulkách a absence loňského rozpočtu včetně jeho plnění. „Člověk si musí vedle sebe poskládat tři dokumenty a není to vůbec komfortní“, konstatoval Martin Košťál. Nelíbilo se mu, že na straně příjmů se rozpočet držel velmi „při zdi“, a nechápal proč. Jako příklad uvedl, že daňové příjmy za DPH byly v loňském roce 95 mil. Kč a v roce 2023 se plánuje jen 85 mil. Kč. Daň z příjmu v roce 2022 činila 35 mil. Kč a v roce 2023 se počítá jen se 31 mil. Kč. „To v roce 2023 klesnou mzdy?“, položil řečnickou otázku a sám si odpověděl, že těžko. Překvapilo ho, že na MÚ v Lanškrouně rostou výdaje o 10%. Navrhl, zda-li by nešlo dát zastupitelům k dispozici tabulku v excelu namísto PDF bez vazeb. Podivil se také nad nárůstem peněz pro některé příspěvkové organizace a konstatuje, že rozpočet kulturního centra vzrostl z necelých 5 mil. Kč v roce 2016 na téměř 14 mil. Kč v roce 2023. „Asi také mnozí víme, čím to je“, čímž narážel na kulturní dům LArt, který významně prodražil provoz kultury v Lanškrouně. Nelíbí se mu ani informace okolo rozpočtu městských lesů. „Jsem přesvědčen, že město nepečuje o majetek správně a nehospodaří s péčí řádného hospodáře. Z městských lesů nám každoročně utíkají miliony!“, konstatoval a sdělil, že průměrné zhodnocení 1461Kč/m3 bylo loni nízké, ale naopak výdaje na pěstební činnost a těžbu byly vysoké. Předpokládá, že při správě ve vlastní režii by město ušetřilo statisíce. Jako příklad uvedl zastupitel Košťál sazenice stromků. Jejich cena je podle něho 10Kč/ks, ale v rozpočtu se počítá s cenou 25 Kč/ks. Jako příklad šlendriánství uvádí fakturu s částkou 100 tis. Kč za sazenice, bez uvedení počtu kusů. Starosta Vetchý připouští, že takto by faktury vypadat neměly.
Zastupitel Košťál dále kritizoval dostupnost připravovaných projektů. V rozpočtu napočítal cca 20 investičních akcí, ale na webu města získal informace jen o pěti z nich. „Kolikrát jde jen o jednotlivé výkresy bez legendy a vysvětlení“, dodal. To je podle něho naprosto nedostatečné. Na úložišti pro zastupitele nenašel ani jednu investiční akci.
Následně se zeptal na projekt Seifertova ul. II. Starosta Vetchý vysvětlil, že jde o dokončení projektu z loňského roku – propojení ulice Seifertova a Vančurova. Hotový projekt počítá s investicí 7 mil. Kč. Starosta později popsal také opravu ulice Na Výsluní, kde by se mělo obměnit veřejné osvětlení a povrchy, ale jen na malé části ulice navazující na ulici Škroupovu.
Ke vstupním branám do městských lesů se zastupitel Košťál vyjádřil v tom smyslu, že se obává o průjezd těžké techniky a zdá se mu investice nesmyslná, i když se má realizovat ze 100% z dotace. Starosta Vetchý vysvětlil, že brány počítají s vjezdem těžké techniky do lesů, ale chrání lesy před motorkáři, řidiči čtyřkolek atd. Martina Košťála zajímala také pískovcová socha kosmonauta z osmdesátých let, která se má rekonstruovat za 57 tis. Kč. Socha je příklad klasického socialistického realizmu a najdeme ji na sídlišti U Papíren. Diskuze se stočila i na rekonstrukci 315 elektrických svítidel. Z popisu nebylo zřejmé, jestli se vymění celé lampy nebo jen žárovky. Pan Bartas vysvětlil, že jde o výměnu vrcholových svítidel, základní „kandelábr“ zůstane, svítidlo se změní za ledkové. Předpokládá se, že dotace z programu Efekt ve výši cca 3 mil. Kč pokryje asi 58% nákladů. Návratnost výdajů města bude 2 - 3 roky. Projekt předpokládá energetické úspory cca 69%.
Dále se podivil nad tím, že největší položkou rozpočtu na investice je v roce 2023 projektová příprava a ptal se, v čem bude spočívat projekt rekonstrukce kina za cca milion Kč. Starosta Vetchý popsal havarijní stav stropu i potřebu nouzového osvětlení a nouzového východu. Obdobně se zajímal o projekt nové hasičské zbrojnice. Starosta popsal stav, kdy profesionální hasiči PK plánují postupný růst počtu hasičů o osm lidí, což vytváří tlak na město, aby jim vytvořilo dostatečné zázemí, neboť stávající prostor sdílí se sborem dobrovolných hasičů. Oběma organizacím nebudou prostory do budoucna stačit a dobrovolní hasiči budou postupně omezováni. Proběhla soutěž o návrh studie a v letošním roce by se měla zadat projektová dokumentace. V tomto případě počítá starosta Vetchý, že na realizaci stavby budou k dispozici dotace.
Město plánuje také dotaci na přístavbu domova pro seniory. Ve stávajícím objektu nelze z požárně-bezpečnostních důvodů provozovat 16 lůžek. To by měla dostavba vyřešit a současně nabídnout další prostory pro nových 22 lůžek. Projekt počítá s částkou cca 106 mil. Kč. Pan Košťál vzhledem k vysoké ceně vznesl otázku, jestli by nestálo za to postavit novou budovu. (Cena jednoho lůžka, včetně těch co nelze využívat, vychází na 2,7 milionu Kč.) Starosta takové úvahy vzhledem k fungování domova odmítl, stejně jako rekonstrukci domova za provozu. Zmínil však, že město počítá s dotací. Spoluúčast města by měla být jen zaplacení DPH.
Zastupitele Košťála zajímala také příprava projektů Územního systému ekologické stability (ÚSES) za 1,5 mil. Kč. Na webu našel pouze výkresy bez komentáře a legend. „Nejprve je třeba dokončit změny územního plánu tak, aby mohlo dojít ke zpracování konkrétních projektů, na které i zde budou čerpané peníze z dotací až do výše 100%“, popsal starosta Vetchý a vysvětlil, že je nutné, aby na těchto záměrech Lanškroun spolupracoval s přilehlými obcemi, protože bez nich by nedávaly projekty smysl. Uvedená částka však zahrnuje jen projekty v katastru Lanškrouna. Projekty většinou vytváří území (biokoridory) s výsadbou zeleně, ale patří sem i travnaté pásy, remízky, budování tůní atd.
Zastupitel Košťál v rozpočtu postrádal jakékoliv investice do výstavby městských bytů nebo přípravy pozemků na individuální výstavbu, ač byla otázka bydlení akcentována u prakticky všech politických stran a hnutí. Také ho překvapilo, že v rozpočtu se nepočítá s opravou chodníků na Lidické ulici. Zde starosta odkázal na schůzku s hejtmanem PK Martinem Netolickým, která má proběhnout v únoru 2023. Zde by mělo být už definitivně jasné, jestli dojde k rekonstrukci Lidické ulice i s výstavbou kruhového objezdu na křižovatce se silnicí I. třídy. Pokud by se rekonstrukce uskutečnila, zajistí se prostředky na opravu chodníků rozpočtovým opatřením. K rekonstrukci není potřeba projektová dokumentace.
Do diskuze se dále zapojil Jiří Kráčmar. Připomněl, že se naplňují obavy, které sdílel s opozicí při přípravě nového kulturního stánku (LArt) v souvislosti s nárůstem nákladů na provoz, energie, údržbu. „Vy jste nám ale argumentovali, že si na sebe LArt vydělá“, řekl doslova. Zajímal se následně o položkové rozpočty kulturního centra od roku 2018. Ty dostane dodatečně k dispozici. Zastupitele Kráčmara zarazily také vysoké náklady, které směřují na ZŠ Dobrovského, a které od roku 2019 vzrostly z necelých 2 mil. Kč na aktuálních 4,2 mil. Kč, což je jednoznačně nejvíce ze všech škol a v přepočtu na žáka je nárůst prostředků ještě markantnější. Ing. Krčová vysvětlovala nárůst zajištěním provozu polytechnického centra a dodala, že nelze takto jednotlivé školy posuzovat, je třeba se podívat na detaily, neboť peníze mohly směřovat do oprav. Kráčmar na to odpověděl, že v roce 2019 byly náklady na žáka v lanškrounských školách vyrovnané cca 5000 Kč/rok. V rozpočtu na rok 2023 to ale vychází nerovnoměrně. 7 000 Kč na žáka u ZŠ A. Jiráska, 8 000 Kč u ZŠ Smetanovy a 11 000 Kč u ZŠ Dobrovského. A těmto rozdílům nerozumí.
Do diskuze se zapojil také radní Brýdl, když konstatoval, že s naprostou většinou připomínek opozice souhlasí. Situaci okolo podkladů k rozpočtu a investičním akcím považuje za tristní a chce ji řešit. Zveřejňování dokumentů považuje za nedostatečné, neboť se projekty zveřejňují nahodile a nesystematicky. Zastupitelé nemají pak přehled o tom, co se připravuje. Chce v této souvislosti požádat paní tajemnici, aby připravila systém, kdo a jak bude informace zveřejňovat. Zastupitele Košťála vyzval, aby navrhl změnu rozpočtu tak, aby částka za sazenice odpovídala realitě. Ten reagoval v tom duchu, že svou nabídku již vedení města přednesl. Před časem totiž nabídl své lesnické zkušenosti městu s tím, že je ochoten pro město pracovat. Město jeho nabídku neakceptovalo. „Nechci soupeřit se současným lesním správcem. Cena sazenic je marginální. Za dřevo bychom měli dostávat o 2 mil. Kč ročně víc a to já neudělám teď tady z fleku, to neumím“, konstatoval Martin Košťál.
Ing. Kráčmar k tomu dodal, že když má město smlouvu s Lesy Jedlí, které daly nabídku 25Kč/ks sazenice, těžko ji budou měnit na 10Kč/ks a přepokládá, že pokud město samo sazenice nakoupí levněji, nebude je chtít vysadit a dodal: „To je začarovaný kruh, musíme změnit hospodaření v lesích a mít tam vlastního člověka“. Starosta Vetchý navrhl, aby se sazenice poptaly, protože město nemusí objednat sazenice u správce lesů. Petr Kotyza ještě dodal, že cenu sazenice ovlivňuje i stáří stromku a jeho druh. O tom, ale podle něho má rozhodovat odborný lesní hospodář a připomněl: „Chybí tu koncepce hospodaření, kritizovali jsme to mnohokrát. Připadá mi to marné se k tomu vracet!“ Ocenil názor Hynka Brýdla a připomněl, že se po volbách o investicích mnohokrát jednalo. Navrhuje jednat o investicích více i mimo zastupitelstvo a s občany. I zastupitel Kotyza se přidal k názoru, že příjmy rozpočtu jsou zbytečně poddimenzované. Podle něho se zanedbávají opravy a dlouhodobě se neinvestuje do bytové výstavby. Radní Josef Fuchs zopakoval, že se nebrání rozpočtovým opatřením a investicím do oprav, pokud budou příjmy lepší, ale konstatuje: „Já jsem raději skeptický, ano, držíme se v příjmech při zemi.“
Zastupitel Marek se ptal na investiční a strategickou komisi. Starosta Radim Vetchý oznámil, že bude teprve ustanovena. Marek pokračoval s tím, že rozhodovat o investicích bez znalosti souvislostí nejde a vyhledávání v poznámkách označil za doslova detektivní práci. Poté konstatoval: „To, jak je nám rozpočet předkládán, je výsledek manažerských schopností vedení města a vedoucích jednotlivých odborů.“ Následně vyjmenoval důvody, proč rozpočet nepodpoří: 1. Město podle něho nepostoupilo ani o píď v nápravě hospodaření v městských lesích. 2. Rozpočet má jen málo investic na rekonstrukce a přitom řada ulic na obnovu již léta čeká. 3. Nelíbí se mu nízké investice do obnovitelných zdrojů. 4. Příjmy města považuje za podhodnocené. Jako příklad uvádí příjmy z DPH. Predikce ministerstva financí hovoří o příjmu Lanškrouna 104 mil. Kč, ale v rozpočtu má město o 19 mil. Kč nižší částku. Tento postup považuje za netransparentní a kritizuje také velké zůstatky na účtu města.
Fuchs přebytky rozpočtu ospravedlňuje potřebou rezervy na velké investiční akce, jako je biotopové koupaliště, výstavba hasičské zbrojnice nebo rozšíření domova pro seniory. Starosta Vetchý dodal, že koupaliště se určitě v příštím roce stavět nezačne. Diskuze se stočila i na kácení stromů u koupaliště. Ty by měly zůstat stát i v roce 2023, radní Seidl ale oznámil, že stav řady dřevin na břehu Dlouhého rybníka není dobrý a bylo by nutné je pokácet i bez výstavby biotopu. Opírá se přitom o komisi životního prostředí a názor odborných posudků. Rozpočet města na rok 2023 byl schválen 13 hlasy.
STŘEDNĚDOBÝ ROZPOČET NA ROKY 2024 A 2025
Zastupitel Kráčmar se divil, proč není rozpočet dotažen až do roku 2026, tedy do konce volebního období. Podivil se také nad nárůstem mezd úředníků o 21%. Starosta Vetchý vysvětlil, že město chce uspíšit digitalizaci úřadu a hledá vhodné dotační programy. Zároveň připustil, že některé nárůsty mezd definuje stát a město s tím nic nenadělá. Zastupitel Kráčmar odvětil, že město může ovlivnit počet úředníků a jejich efektivitu. Kritizoval také nízké kapitálové výdaje na opravy ulic a obává se, že za alokovaných 25 mil. Kč se opraví jen velmi málo a dodal: „Byl bych odvážnější na straně příjmů i výdajů“, a navrhl v tomto smyslu usnesení, které nebylo přijato. Radní Fuchs znovu obhajoval schodkový rozpočet, který nepovažuje za problematický, pokud se financuje z přebytků minulých let a není řešen půjčkou.
DOTACE A ŽÁDOSTI O DOTACE
Zastupitelstvo schvalovalo jednotlivé dotační programy a jejich finanční naplnění. O podpoře do 50 tis. Kč bude rozhodovat rada města. Nad tuto částku schvaluje dotace zastupitelstvo. Všechny dotační tituly byly zastupitelstvem schváleny, nejvíce výhrad se objevilo okolo podpory pořádání Překážkového závodu MČR, na který je navržena podpora ve výši 75 tis. Kč.
SPORT – dotace je určena na sportování dětí a mládeže do 20 let. Na podporu v roce 2023 jsou vyčleněny prostředky ve výši 3 mil. Kč. Z toho 400 tis. Kč putuje na úhradu nájmů v objektech, které nejsou v majetku města Lanškroun. 400 tis. Kč putuje na odměny trenérům. Žádosti mohou zájemci podávat během měsíce února. Dotace pokrývá maximálně 75% uznatelných výdajů. O podporu lze žádat v termínu: od 1. 2. 2023 do 28. 2. 2023.
KULTURA – dotace je určena pro podporu aktivit v oblasti kultury. Dotace není omezena věkem a můžou o ni žádat i dospělí. Celková výše dotačního programu na rok 2023 je 250 tis. Kč. Maximální podíl uznatelných výdajů je 80% u mládeže a dětí, u dospělých 60%. O podporu lze žádat v termínu: od 1. 2. 2023 do 28. 2. 2023.
SOCIÁLNÍ SLUŽBY – dotace je určena na podporu organizací, které se zabývají sociálními službami a podobnou agendou. Výše dotace na rok 2023 je 170 tis. Kč. O podporu lze žádat v termínu: od 1. 2. 2023 do 28. 2. 2023.
DOTACE NA PRONÁJMY
Dotace slouží k podpoře subjektů, které hradí pronájem prostor v nemovitostech ve vlastnictví města. Celková výše dotace: 200 tis. Kč. Maximální výše podpory jednoho subjektu je 40 tis. Kč. Subjekt může využít dotaci do 70% uznatelných nákladů. Podpora studentů na maturitní plesy činí 5 tis. Kč. O podporu lze žádat v termínu: 1. 2. 2023 – 30. 11. 2023.
DOTACE PRO KČT – KOPA
Město podpoří KČT v přípravě 54. ročníku Kopy na zajištění pamětních medailí, grafických návrhů a zahájení turistické sezóny částkou 150 tis. Kč.
DOTACE PRO OIK TV
Město podpoří výrobu reportáží a chod regionální televize OIK TV částkou 300 tis. Kč.
DOTACE PŘEKÁŽKOVÉHO ZÁVODU
Město podpoří částkou 75 tis. Kč Českou asociaci překážkových sportů z.s. za účelem pořádání Mistrovství ČR v OCR ve dnech 5. – 7. 5. 2023.
DOTACE TJ SOKOL D. TŘEŠŇOVEC
Dotace ve výši 50 tis. Kč slouží k zajištění a údržbě sportovního areálu a fotbalového hřiště v Dolním Třešňovci.
DOTACE FOTBALOVÉMU ODDÍLU
Město poskytne FO Lanškroun 642 tis. Kč na údržbu fotbalových hřišť a pronájem traktoru.
DOTACE TJ LANŠKROUN ODDÍL LEDNÍHO HOKEJE
Město poskytne hokejovému oddílu částku 1,8 mil. Kč na náklady spojené s údržbou ledové plochy v areálu stadionu B. Modrého v Lanškrouně.
DOTACE PRO JUNÁK
Skautské středisko Zubr a Dikobraz v Lanškrouně obdrží 100 tis. Kč na svou celoroční činnost.
SENIOR DOPRAVA
Oblastní spolek ČČK v Ústí nad Orlicí žádá dofinancovat náklady na senior dopravu ve výši 84 tis. Kč. Město již poskytlo částku 250 tisíc, ta ale nezahrnovala celou žádanou částku 334 tis. Kč. Z důvodu růstu cen pohonných hmot a mzdových prostředků požádal Český červený kříž znovu o dofinancování.
II. VSTUPY VEŘEJNOSTI
Občan Skalický požádal, zdali by mohly být pozvánky na besedy a diskuzní akce posílány skrze infokanál a narážel na to, že přehlédl pozvánku na besedu o odpadech. Vedoucí IC Tereza Juřinová připustila tuto možnost, ale současně informovala, že služba rozesílky je placená částkou cca 500 Kč za každou zprávu.
INTERPELACE ZASTUPITELŮ
Radní Brýdl se ptal, jak je inzerováno volné místo vedoucího odboru investic a majetku. Tajemnice Ondriášová informovala, že nabídka šla do všech okolních měst a obcí a také prostřednictvím JOBS.CZ.
Martin Košťál upozornil, že plánovaný termín dalšího zasedání zastupitelstva se kryje s termínem jarních prázdnin, což považuje za nešikovné a navrhuje posunout zasedání na jindy.
Zastupitel Marek se ptal na projekt biotopového koupaliště. Zajímalo ho, jak bude naloženo s budovou restaurace koupaliště. Místostarosta Smola informoval, že se aktuálně tato věc řeší, ve hře je to, že se budova do projektu zapojí a bude jeho součástí. Ing. Marka zajímají další detaily projektu, řešení vstupného, travnatých ploch atd. a žádá veřejné projednání. Místostarosta Smola ho nevylučuje a chce věc dořešit na začátku roku 2023. Radní Seidl navrhl uspořádat seminář k biotopu pro zastupitele na začátku roku 2023.
Starosta na závěr poděkoval všem zastupitelům a popřál jim zdraví v novém roce 2023.
František Teichmann