PREZENTACE FIRMY JRK
Hned začátek jednání vyplnila prezentace firmy JRK, která by měla pro město analyzovat a navrhovat opatření v oblasti nakládání s odpady. Ing. Andrea Poláková představila to, jakým způsobem může společnost JRK pomoci Lanškrounu v naplňování nové přísnější legislativy v oblasti odpadového hospodářství. V principu jde především o předcházení vzniku odpadů a maximální možné třídění. Za základní věc, kterou každé město potřebuje znát, považuje přehled o odpadech. Zde vychází z hesla: „Co neměřím, to neřídím“.
Řešení problematiky odpadů se nelze podle ní vyhnout a aktuálně ho řeší všechna města. „Legislativa se zpřísňuje, a tak principiálně platí, že nejlepší je ten odpad, který nevznikne. Cíle jsou jasné, do roku 2025 musíme zvládnout minimální množství třídění na úrovni 60%. Růst cen za skládkování má totiž vzrůst z 500 Kč/t na 1800 Kč/t“, říká Ing. Poláková
Dále zmínila, že úspora dnes už znamená, že výdaje spojené s odpady nerostou. Ve vztahu k občanům zdůraznila tři klíčové body. Lidé musí mít nástroje k tomu, aby mohli naplňovat cíle odpadového hospodářství, musí tomu rozumět a musí se do toho aktivně zapojit. Ing. Poláková vysvětlila, že připravují pro každé město individuální projekt šitý na míru, protože v každém městě jsou specifické podmínky.
ODPADY V LANŠKROUNĚ
Analýza odpadů v Lanškrouně ukázala, že vytřídit lze ještě cca 72% směsného odpadu. Nejčastěji jde o bioodpad. Míra třídění v Lanškrouně je aktuálně 48%. To znamená, že Lanškroun je mírně cca 8% nad republikovým průměrem. Na odpady doplácí Lanškroun částkou 3,6 mil Kč/rok. Za tříděný odpad se mu vrací od Eko-komu cca 1,6 mil Kč. Tato částka se může významně zvyšovat díky rostoucím cenám tříděných komodit, jako je třeba papír a kovy. Komunálního odpadu na obyvatele máme v Lanškrouně 211 kg/rok. Náklady na 1 občana = 1134 Kč. Tato částka představuje peníze potřebné na skládkování, tříděný odpad, nebezpečný odpad, výsyp košů atd. V budoucnu tyto náklady z několika důvodů porostou, především díky enormnímu růstu cen za skládkování a sankcím spojeným s neplněním limitů. Časem se limit pro tolerované skládkování sníží na max. 10% z celkového objemu všech odpadů.
JRK má s městem připravit partnerství a harmonogram spolupráce s jasnými cíli. Nejbližším cílem bude přesná evidence odpadů, počet nádob, co v nich je atd. S analýzou se seznámí zastupitelstvo a začnou se podle ní nastavovat parametry dalších kroků. K tomuto kroku dojde až po tom, co bude s firmou podepsaná smlouva.
Při telefonickém rozhovoru s paní Polákovou jsem se ptal na možnost zavedení motivačního systému třídění, který by zvýhodnil rodiny, které poctivě třídí odpady. Taková možnost tu je, ale paní Poláková ji nedoporučuje a není její příznivec. Myslí si, že je už ze zákona daná povinnost občanů třídit a za důležitější považuje informovanost občanů o důležitosti separace a jejich přirozené zapojení do systému. Aktuálně nastavenou částku, kterou občané platí za odpady ve výši 660 Kč/osoba a rok, považuje za adekvátní k velikosti obce.
ZPRÁVA Z RADY MĚSTA
Zde jsme se dozvěděli o projednání organizačního řádu MU Lanškroun od 1. 1. 2022, který pak blíže představila tajemnice Radka Ondriášová. Další ze zajímavých a v následujícím čase projednávaných bodů byla i mimořádná odměna pro jednatele městského podniku Davida Jirgese. Později v diskuzi vyšlo najevo, že odměnu navrhl místostarosta Strnad za práci nad rámec povinností v souvislosti se stěhováním ordinací a celé polikliniky, jednání s lékaři a další starosti s tím spojené. Ing. Kráčmar se podivil nad tím, že se odměna schvaluje před koncem roku, a ne až po uzávěrce roku. Zajímal se také o to, jestli existují nějaké směrodatné ukazatele, podle kterých by se výše odměny jednatele MěBP určovala. Připomněl, že se během podzimu několikrát řešily věci související s odchodem paní Bisové a zatím neznáme výsledky kontroly, které tam měly proběhnout v souvislosti s předáním pohledávek. Starosta Vetchý k tomu vysvětlil, že na odměnu má jednatel nárok podle smlouvy 1x za rok. Ke kontrole na MěBP vysvětlil, že proběhla a jednatel Jirges se k ní má vyjádřit. Dozvěděli jsme se také o memorandu, které rada uzavřela s rybářstvím Litomyšl s.r.o. a projednání rozpočtu města na rok 2022, včetně výhledů na roky 2023 a 2024.
INDEX KVALITY ŽIVOTA A LANŠKROUN JAKO PROPADÁK ROKU
V následující debatě se rozpovídal Ing. Marek o indexu kvality života, ve kterém si Lanškroun v posledních dvou letech docela významně pohoršil. Toto téma jsem zpracoval v minulém článku. Zde: JAK SE ŽIJE V LANŠKROUNĚ | Listy Lanškrounska (lanskrounsko.info)
Ing. Marek propad vidí v absenci nových bytů i klesajícím počtu obyvatel. Vedení města znovu kritizoval za stav městských lesů, rozklad managementu v Technických službách Lanškroun, kde se podle jeho slov střídají jednatelé jako apoštolové na orloji. Teď aktuálně tuto pozici zastává z pověření rady města místostarosta Smola. Vedení města kritizoval také za nemalé náklady za právní služby v souvislosti se stíháním Ing. Bureše. Jako velký problém vypíchl Ing. Marek nedostatečný rozvoj kapacity domova pro seniory. Kritizoval město také za zánik některých restaurací a jako příklad uvedl tu v Dolním Třešňovci nebo Sport Bar na ul. B. Němcové. Připomněl také kulturní dům LArt, z jeho pohledu nevyhovující a předraženou stavbu. Za nedostatečný považuje také projekt polikliniky, který neumožňuje budoucí rozvoj lékařského zázemí v Lanškrouně. Po technické stránce kritizoval absenci rezervačního systému u ordinací v již provozované části polikliniky. V závěru se zastupitel Marek vrátil k trestnímu stíhání Ing. Bureše. Kritizoval vedení města, že nechce panu Burešovi dát k dispozici původní znění trestního oznámení, které chce pan Bureš zveřejnit a doslova řekl: „Ze dvou zdrojů víme, že trestní oznámení bylo podáno tajemníkem městského úřadu panem Brandejsem“. Podle jeho slov to potvrdila i soudkyně na přelíčení a stručně naznačil, co mělo z úst soudkyně zaznít: „Z oznámení vyplývá, že pan tajemník Brandejs použil při přelíčení na policii zcela stejná slova, jako byla užita na anonymním trestním oznámení“. Starosta Vetchý na to reagoval slovy, že na jednání soudu nebyl a chce, aby slova Ing. Marka byla zaznamenána. K věci jednatele na TS Lanškroun uvedl místostarosta Smola, že jeho pozice je velmi komplikovaná, protože je pod tlakem veřejnosti i zastupitelstva. Oznámil také, že na prvním místě v kvalitě života jsou podle studie Říčany u Prahy, ve kterých působí Ing. Brandejs na pozici tajemníka. Ing. Marka obvinil z toho, že překrucuje fakta a podsouvá lidem, že se v Lanškrouně špatně žije. Což podle něho není pravda a řekl: „Věci předložené Ing. Markem jsou demagogické a nezakládají se na pravdě“. Starosta Vetchý všem doporučil, aby si informace o firmě, která výzkum dělá, dohledali na Googlu, kde zjistí, co je společnost zač, kdo za ní stojí, a kdo to platí. Na slova zastupitele Marka reagoval v tom duchu, že ani neočekával, že by vedení města chválil a konstatoval, že výstupy ze všech studií se dají ohýbat. Zároveň připustil, že ho výsledek Lanškrouna v indexu kvality života mrzí. Konstatoval, že v mnoha ohledech s tím nelze nic dělat ani za 5 či 15 let, ale uvedl, že je třeba o příčinách výsledku diskutovat.
Petr Kotyza reagoval tím, že pokud by výsledek dopadl ve prospěch města, určitě by jeho věrohodnost vedení města nezpochybňovalo. Zároveň zmínil potřebu o výsledku jednat a analyzovat příčiny. Petr Kotyza se také zajímal o převod chaty Zubrovka na skautské středisko. Majetková komise k převodu dala doporučení, ale rada města ho neakceptovala. Starosta vysvětlil, že se převodem bude rada znovu zabývat a zdůraznil, že skauti mohou a mohli chatu dlouhodobě užívat díky smlouvě o výpůjčce.
Radní Brýdl k indexu kvality života a nevalném výsledku Lanškrouna podotkl, že jeho zajímají fakta. Řekl, že za studií stojí společnost Obce v datech s.r.o., která byla založena panem Havránkem v roce 2017 a má základní jmění ve výši 10 tis. Kč. Společnost podle jeho slov poskytuje poradenské služby obcím. K tomu dodal, že obec Říčany je zákazníkem této společnosti. A konstatoval, že na webu obce lze dohledat PR článek o společnosti Obce v datech od bývalého starosty, mediálně známého moderátora pořadu Tajemství přírody Vladimíra Kořena. Data jsou tudíž pro něho nevěrohodná, neboť se nejedná o anketu nezávislých odborníků. Následně na adresu zastupitele Marka uvedl: „Je třeba smeknout před úrovní demagogie, jakou jste zde předvedl“. Ke kvalitě života uvedl, nechť ji posoudí sami občané.
To určitě udělají, ale neodpustím si komentář. V souvislosti s indexem kvality života nepoužil Hynek Brýdl jediný faktický argument, nýbrž učebnicové argumentační fauly, když zpochybňuje toho, kdo data připravil a nikoliv konkrétní závěry. Což není nic jiného než příklad demagogie.
ZPRÁVA Z MĚSTSKÉHO ÚŘADU
Tajemnice Ondriášová oznámila, že Aleš Hampl odchází do penze a na jeho místo nastoupí nový referent krizového řízení Jan Šťastný. Z úřadu také odchází manažerka projektů Radka Karlová, tu nahradí paní Romana Uhlíková, která zde dlouhodobě byla na praxi. Informovala dále, že na městském úřadě proběhla kontrola hospodaření. Tu zajistila externí auditorská společnost a z části i on-line zaměstnanci krajského úřadu. Výsledky nebyly v den zastupitelstva známé, ale paní tajemnice neměla signály o tom, že došlo k nějakým závažným připomínkám. Dále informovala o změnách v organizačním řádu městského úřadu. V rámci nich přechází některé agendy pod jiné odbory. Změny však nijak neovlivní běžný chod úřadu, ani počty zaměstnanců.
- VSTUPY VEŘEJNOSTI
Zde nejprve vystoupila auditorka paní Zdeňka Přibylová. Podotkla, že kontrola hospodářské činnosti na MěBP neproběhla podle kontrolního řádu. A nabízela své služby ve věcech správného účtování, nastavení a implementaci nových programů. V této souvislosti žádala o možnost účasti při kontrole i nastavování parametrů hospodářské činnosti. Zároveň naznačila, že městu hrozí v této věci „velký problém“ a chtěla se na některé odborné věci zeptat vedoucí finančního odboru paní Krčové. Ta nebyla ze zdravotních důvodů přítomna. Pan starosta Vetchý vysvětlil, že pan jednatel Jirges a paní účetní na všem pracují a vše se nejprve dozví rada. Podle názoru starosty Vetchého pan jednatel i paní účetní vědí, co mají dělat a pomáhá jim s tím také externí firma. Připustil však, že pokud bude potřeba, tak se na ni v této věci případně obrátí.
ROZPOČTOVÁ OPATŘENÍ
Zde mě nejvíce zaujalo projednání příspěvku na rolbu pro úpravu běžeckých tratí. O dotaci ve výši 0,5 mil. Kč zažádalo sdružení Orlicko, které upravuje běžecké tratě okolo Suchého vrchu a Bukové hory. Nová rolba stojí cca 4 – 5 mil Kč. Sdružení disponovalo významnou částkou, kterou dlouhodobě za tímto účelem spořilo. Projekt podpořil také Pardubický kraj, okolní obce a města i sami lyžaři ve sbírce. Rada města doporučila přispět částkou 200 tis. Kč, kterou zastupitelstvo schválilo. Částka odpovídá tomu, co přispělo město Letohrad. Nová rolba už tratě upravuje a její dofinancování proběhlo prostřednictvím úvěru v řádu několika set tisíc Kč.
Takto vypadá nová rolba, která brázdí okolí Suchého vrchu (zdroj FB Orlicko)
PLÁN OBNOVY MAJETKU A ROZPOČET MĚSTA V ROCE 2022 A DÁL
Starosta Vetchý hned na začátku představil plán obnovy majetku jako živý dokument, který se průběžně upravuje a doplňuje. Dále pak představil ty investiční projekty, se kterými se v roce 2022 počítá. Zde je přehled těch nejvýznamnějších:
Rekonstrukce podlah ZŠ a MŠ Dolní Třešňovec 0,5 mil. Kč
ZŠ A. Jiráska výměna topných těles 0,8 mil. Kč
ZŠ A. Jiráska oprava chodby u jídelny 0,5 mil. Kč
ZŠ B. Smetany rekonstrukce podlah 0,9 mil. Kč
ZŠ Dobrovského – dopravní řešení vjezdu a parkování 4 mil. Kč
MŠ Vančurova – herní prvky, elektroinstalace 0,525 mil. Kč
DDM Damián – rekonstrukce chodby 0,5 mil. Kč
Rekonstrukce parčíku v Dolním Třešňovci 1,4 mil. Kč
ZUŠ Lanškroun rekonstrukce střechy a úprava učeben 1,6 mil. Kč
Klimatizace podkrovních kanceláří MU Lanškroun 0,35 mil. Kč
Osvětlení cyklostezky La – Albrechtice 3,9 mil. Kč
Zatrubnění potoka ul. Krátká 0,52 mil. Kč
Rekonstrukce ulice B. Smetany 5,9 mil. Kč
Rekonstrukce ul. K. Čapka 4,5 mil. Kč
Poliklinika Lanškroun 43 mil. Kč
Projektové dokumentace (např. biotopové koupaliště) 6 mil. Kč
Pro rok 2023 se počítá s těmito dalšími investicemi v majetku města: dokončení opravy ul. Seifertova II. etapa, opravy ulic: B. Smetany, Opletalova, Čechova, Strážní a F. Kavky.
K rozpočtu, který je naplánován s relativně velkým schodkem, starosta Vetchý řekl, že byl připraven s opatrnou až pesimistickou prognózou. Město počítá s příjmy 219 mil. Kč a výdaji včetně splátek úvěru ve výši 267 mil. Kč. Rozdíl – 48 mil. Kč chce město pokrýt zapojením ušetřených prostředků z minulých let s tím, že zůstatek na účtu města byl na konci roku 2021 cca 62 mil. Kč
DISKUZE K ROZPOČTU
Zastupitel Kotyza zhodnotil návrh rozpočtu na straně příjmů, jako až příliš opatrný. Zároveň se ptal, jestli město nerezignovalo na bytovou výstavbu a připomněl kritický článek Jindřicha Marka, který na tento dlouhodobý problém mladých lidí, rodin i zaměstnanců řady firem zmínil. Zdůraznil, že výstavba městských bytů není jednoduchá a trvá poměrně dlouho, než se projekt připraví a realizuje. Starosta Vetchý reagoval informací o Jelínkově statku, který by mohl být vhodnou příležitostí pro podobný typ městské investice. Dále starosta zmínil, že odbor investic připravuje projekt rozšíření penzionu pro seniory. Aktuálně se čeká na nabídku projekční firmy.
Jelínkův statek na Dvorských Lánech by se mohl změnit na městský bytový dům, alespoň to připustil starosta Vetchý
Zastupitelka Tovtíková se ptala na parčík v Dolním Třešňovci. Cena 1,4 mil. Kč se jí zdá poměrně vysoká. Starosta Vetchý vysvětlil, že se připravuje zadání, na kterém spolupracuje zahradní architektka se zastupitelkou Hanyšovou. Krom revitalizace dřevin a výsadby nových stromů má projekt řešit i terénní úpravy, mobiliář a zatravněnou příjezdovou komunikaci.
Parčík v Dolním Třešňovci
Ing. Bureš se vyslovil k městským lesům. Upozornil, že rozpočet neplánuje prořezávky v mladých lesích, které se mají udělat na ploše cca 70 hektarů. Dále kritizoval nízké plánované výkupní ceny dřeva na straně příjmů (cca 1100 Kč/m3 v průměru) a celkově další schodkový rozpočet městských lesů ve výši – 700 tis. Kč.
Ing. Kráčmar kritizoval převody akcí z let 2022 a 2023 na další roky a jejich nízkou projektovou připravenost. Starosta Vetchý oponoval, že v současné době rostoucích cen je problém cokoliv plánovat, neboť se ceny mohou významně lišit a dodal: „Chceme projekty připravovat s kvalifikovanými rozpočty, byli jsme opozicí po právu kritizovaní za to, že ceny pak neodpovídají realitě. A to nelze dělat dost dobře několik let dopředu“. Následně zmínil i problémy s nedostatkem projekčních firem, které jsou zavalené prací. Ing. Kráčmar dále kritizoval rozpočet za nehospodárnost bez cílů v oblasti úspor a navrhl protinávrh v tom smyslu, že se rozpočet přepracuje tak, aby byl úspornější na straně výdajů. Jeho návrh nebyl schválen.
Zastupitel Kráčmar chtěl také vysvětlení položky odměny v kapitole mzdových nákladů MÚ Lanškroun. Když v loňském roce tam byla položka 0. Tajemnice Radka Ondriášová vysvětlila, že byla po příchodu ve svízelné situaci, protože neměla žádné mzdové prostředky na motivaci úředníků. A jediné prostředky byly ty, které se uspořily za nemocenské a díky nižšímu počtu zaměstnanců. Později bylo připomenuto, že nula tam byla v roce 2021 proto, aby bývalý tajemník všechny peníze na odměny „nerozfofroval“.
Zastupitel Boháč navrhl, aby se do plánu obnovy majetku zanesla také sportoviště, protože ač jsou relativně nová, bude nutné je postupně opravovat a rekonstruovat. Zajímal se také o budoucí velké investice a jejich financování. Starosta Vetchý vysvětlil, že v případě haly je projekt podmíněný získáním dotace z Národní sportovní agentury. Hledat dotace se bude i u biotopového koupaliště eventuálně se dofinancuje z úvěru.
Při následném hlasování byl jak plán obnovy majetku, tak i rozpočet města, podpořen 13 hlasy z 19 přítomných zastupitelů.
INTERPELACE ZASTUPITELŮ
Hynek Brýdl se obrátil na vedoucího investičního odboru Ing. Bartase s dotazem, je-li technologicky možné a účelné opravovat fasádu na Langrově vile LArtu teď v prosinci, při teplotách pod 5°C. Připomněl, že na nedostatky upozorňoval od července 2021 a očekával, že opravy proběhnou nejdéle do konce října, což se nestalo.
Dále se řešilo stání automobilů u obchodu v Dolním Třešňovci. Podle informace vedoucího městské policie a zastupitele Popeláře věc projednala dopravní komise i dopravní inspektorát, který navrhl podélné žluté dopravní značení, které zakazuje stání vozů. Zároveň pan Bartas vysvětlil, že odbor investic zadal studii na řešení stání pod obchodem.
Běžná dopravní situace u obchodu v Dolním Třešňovci.
Zastupitel Kráčmar se také ptal na složitou a nebezpečnou situaci, která se každý den odehrává u křižovatky ulic Lidická a Komenského. Starosta Vetchý vysvětlil, že je zde v plánu vytvoření kruhového objezdu. Aktuálně probíhají projekční práce, které již prošly připomínkovým řízením a je možné, že věc bude ŘSD (Ředitelství silnic i dálnic) jako majitel komunikace řešit již v letošním roce. Dále zmínil, že krom této křižovatky má proběhnout také úprava dalších velkých křižovatek, včetně té u Krčmy a vjezdu do náměstí.
Křižovatka silnic Lidická a Komenského se má změnit na kruhový objezd
Zastupitel Lukáš Boháč vyzval k bezodkladné opravě výtluků a děr na ul. B. Smetany, včetně odstranění dlažby z chodníku, která omezuje pohyb osob i zimní údržbu.
Průjezd silnicí v úseku okolo ZŠ B. Smetany prověří vaše tlumiče
Ing. Marek upozornil na možný nárůst dopravy v souvislosti se stavbou polské dálnice na obec Boboszów. I z tohoto důvodu navrhoval, aby došlo k propojení ulic Dobrovského a Kralické z prostoru benzínové stanice Prim a podél firmy Stavebniny Appl. Starosta Vetchý v tom dobré řešení nevidí a jako jediná rozumná věc se mu do budoucna jeví výstavba obchvatu města směřující od Rudoltic po Albrechtice.
Ing. Bureš se zajímal o smlouvy s Lesy Jedlí, které zajišťují práce v lese. Upozornil na nesrovnalosti ve schvalování ceníků radou města a také podezření, že společnost Lesy Jedlí vykazuje říjnové faktury ještě za ceny pro 3. čtvrtletí. Což je podle Ing. Bureše v rozporu se smlouvou a znovu kritizoval nízké výkupní ceny dřevního sortimentu. Vedení města připomněl, že navržené změny ve správě městských lesů a jeho odvolání na konci roku 2018 měly zvýšit kontrolu a přinést úspory. Starosta Vetchý reagoval, že se budou věcí zabývat a dají Ing. Burešovi vědět s tím, “že i čtyři oči mohou přehlédnout“.
V závěru starosta všem poděkoval za práci pro město, popřál šťastné Vánoce a hodně zdraví a úspěchů v novém roce.
František Teichmann