V Orlickém deníku.cz jsem si 24. 8. 2018 přečetl zajímavý článek o možném ovlivňování voleb v Lanškrounu. Zde: https://orlicky.denik.cz/…/lanskrounska-radnice-resi-mozne-…
Redaktor Jiří Šmeral zde informuje o zdvojení petičního listu ve dvou hnutích, které se do letošních komunálních voleb přihlásili. Z expresivního titulku jsem očekával informaci, která by mohla zásadně ovlivnit rozhodování komu můj hlas dát. V textu je dokonce citován zástupce krajského úřadu, který hovoří o možném trestním řešení. Dle sdělení tajemníka úřadu pana Brandejse, jsem se ale nakonec dozvěděl, že se vlastně nic nestalo, protože požadované kvorum 700 podpisů bylo i tak překonáno.
Je předvolební čas a tak jsem si položil otázku, k čemu a hlavně komu tato zpráva prospívá. Určitě by mohla prospět konkurenčním stranám a hnutím, která se o hlasy lanškrounských voličů ucházejí. Určitě by mohla prospět současné koalici, která v Lanškrounu vládne a může se obávat výrazných povolebních změn. A v neposlední řadě může sloužit „poškozenému“ Demokratickému fóru, protože i negativní reklama je reklama.
Důležitý nakonec není obsah původní zprávy, ale otázky, které kolem jednoho petičního archu vyvstávají.
Proč nebyl kontaktován zmocněnec hnutí, který petiční archy předával?
Jak je možné, že se leader hnutí pan Jindřich Marek o této skutečnosti dozví od redaktora deníku a ne oficiální cestou?
Jak se může stát, že se při přebírání petičních archů nezjistí vložená kopie?
Nemohlo k vložení dojít až následně na radnici?
Vědělo o této skutečnosti vedení města?
A nedalo náhodou souhlas s tímto postupem?
Jak se redaktor Šmeral k této informaci vůbec dostal?
Kdo z úřadu mu tuto informaci poskytl?
Nemá někdo zájem nové hnutí poškodit?
Otázek je mnoho a odpovědi zatím chybí. Věřím, že na internetových stránkách městského úřadu a v měsíčníku „lanškrounské OTEVŘENÉ RADNICE“ budou tyto otázky ještě před volbami zodpovězeny. Pokud k zodpovězení nedojde, zůstane jakýsi „pach“, kterým začne nové volební období. A to určitě nikdo nechce.
Za odpovědi děkuje
Vladimír Skalický
Lanškroun, foto: internet