Původní varianta řešení zástavby v Lokalitě Za Střelnicí II od P. Kokeše - 2013
Aktuální územní studie lokality Na Výsluní od M. Košaře - 2018
Město do parcel pro soukromou výstavbu už několik let neinvestuje a nemá to z důvodu nedostatku financí v plánu ani letos, snad napřesrok a to i když se městu takto vložené peníze zase vrací. Městské sociální byty se žádné nepostavily od dokončení bytového domu na Sokolské ulici v roce 2006. Oblast Za Střelnicí II. tak spolu s lokalitou Na Výsluní představují nejvýznamnější možnosti pro rozvoj bydlení. Jak lokality zastavět reguluje územní plán a regulativy, které to zpřesňují, eventuálně vizualizují. Současné staronové vedení města však pohlíží na obě lokality jinou optikou. Zatímco oblast Na Výsluní má zůstat vysloveně klidovou zónou a velkorysé parcely pro individuální výstavbu začínají na 700 m2 a končí u 2000 m2, v lokalitě Za Střelnicí II. vyšli vstříc developerovi CZ Stavební holding a.s. a snažili se mu umožnit na jím zakoupených parcelách více než čtyřnásobné navýšení počtu bytových jednotek oproti původním plánům (ze 43 na 194 a to na území o ploše cca 2 ha). Pokud vezmeme v úvahu celou lokalitu Za Střelnicí II, která má cca 6 ha, plánovalo se zde asi 86 obytných jednotek. Po intervenci developera to ale vyšplhalo na 234. Pro úplnost i srovnání se hodí ještě několik informací. V lokalitě Na Výsluní je na bezmála 14 ha plochy plánováno jen celkem 153 obytných jednotek (92 domů samostatných a řadových, 5 bytových domů s celkem 55 byty). Autor Ing. Milan Košař v územní studii píše, že další „zahušťování“ lokality by jí neprospělo. S tím se dá souhlasit, ale ten stejný člověk, a teď se držte, je i autorem zastavovací studie lokality Za Střelnicí II. Tentokrát však pro developera CZ Stavební Holding a.s. Zdá se, že pan architekt zvolil ve dvou okrajových bytových zónách Lanškrouna zcela zásadně rozdílné přístupy k urbanismu. Za Střelnicí II plánoval ve smyslu: „tak copak se tam podaří narvat“ a Na Výsluní volil víceméně velkorysou variantu „místa máme dost“.
Mimochodem zatímco územní studie lokality Na Výsluní byla v únoru 2018 veřejně projednána a následně na základě žádostí občanů upravena (snížil se například počet bytových domů z 8 na 5), u lokality Za Střelnicí se nikdo s veřejným projednáním neobtěžoval, ač došlo k masivním, víše popsaným změnám. Výsledkem byla petice proti výstavbě, kterou podepsalo více něž 500 občanů města a také podání k soudu. To učinili občané z Italské ulice, protože došli k závěru, že vedení města jejich námitky nezajímají. Obě věci se budou projednávat už tuto středu 15. května 2019 na zastupitelstvu.
Na základě žádosti developera CZ Stavební Holding a.s. a studie připravené Ing. Košařem rada města v roce 2017 totiž nadvakrát a „v úplné tichosti“ změnila původní regulativy zástavby území v prostoru Za Střelnicí II. připravené architektem Kokešem v roce 2013. Jak se teď ukázalo, soud shledal tyto změny jako protiprávní. Rozum zůstává stát nad tím, že občané Lanškrouna nejen, že nemají zastání u vedení města, ale ani odpovědných lanškrounských úřadů a musí se svých práv domáhat u Pardubického kraje a následně i soudu. Přitom jde, stejně jako v jiných stále ještě živých kauzách a projektech, o selhání v elementární schopnosti komunikace a manažerská pochybení. Vedení města reprezentované především Lanškrounským fórem prosazuje developerský byznys a vize architektonických kanceláří, ale zapomíná na ty, vůči kterým jsou především zodpovědní. Kritiky označuje za nepřátele čehokoliv a nebojí se je očerňovat ani jim „naznačovat“. Jde o symptomatický problém, který začal u kulturního domu a pokračuje u polikliniky i bytové výstavby. Blamáž z 3. května, kdy zastupitelstvo na základě předchozí domluvy koalice LF, ČSSD a ANO skončilo ještě před tím, než začalo, je jen smutnou třešinkou na čím dál tím méně stravitelném lanškrounském politickém dortu. Jsem jen zvědav, jak se k celé kauze postaví vedení města a jestli konečně začne brát komunikaci s občany vážně.
František Teichmann