SOUD NEPRAVOMOCNĚ UZNAL NÁROKY ING. BUREŠE
Hned po přečtení rady města si vzal slovo zastupitel Roman Bureš a seznámil přítomné s nepravomocným rozsudkem okresního soudu. Ing. Bureš v tomto sporu žaloval město za nerovný přístup ke své osobě ze strany bývalého tajemníka Jaroslava Brandejse a domáhal se doplacení osobního příplatku a odměn, které mu byly podle jeho mínění neoprávněně odebrány v době, kdy byl zaměstnancem MÚ Lanškroun. Soud argumenty žalobce potvrdil a shledal jako důvodné, naopak neuznal tvrzení protistrany a jí uvedené argumenty jako relevantní k odebrání osobního příplatku a odměn a přiznal žalobci odškodné ve výši 39,2 tis. Kč. Město Lanškroun k tomu má zaplatit soudní výdaje ve výši 42 tis. Kč. V rozhodnutí se mimo jiné dočtete: „Tajemník MěÚ pomíjel výsledky vnějších kontrol, nevzal v potaz splnění významných úkolů a negoval návrhy vedoucích zaměstnanců. Takovou praxi vůči ostatním zaměstnancům neuplatňoval. Zaměstnavatel tedy nebyl vůči žalobci objektivní.“ Město s rozsudkem soudu nesouhlasí a odvolalo se, další kolo jednání tak bude řešit krajský soud.
Ve svém vyjádření na zastupitelstvu ale Ing. Bureš zdůraznil, že žalobu na město nepodal kvůli penězům, ale proto, aby poukázal na šikanu, která se mu ze strany tehdejšího tajemníka Jaroslava Brandejse děla. Z vyjádření soudu v rozsudku se o šikaně nic nedočtete, když se soud touto věcí v rozsudku přímo nezaobíral. Pokud se ale seznámíme se situací, která předcházela propuštění Ing. Bureše z MÚ Lanškroun a která je i součástí svědeckých výpovědí uvedených v rozsudku, nelze se slovům o šikaně divit.
Zajímavou poznámku v rozsudku najdeme i v souvislosti s anonymním trestním oznámením na Ing. Bureše, kterým se zabývala policie ČR, a které bylo odloženo s tím, že skutky zde uvedené nebyly prokázány. Bylo zde ale konstatováno, že výpovědi tajemníka Brandejse se shodovaly s anonymními trestními oznámeními. I to má v mozaice výpovědí a souvislostí svou hodnotu a dokresluje atmosféru, která na úřadě vládla v době tajemníka Jaroslava Brandejse.
Spory města Lanškroun a Ing. Bureše tak zatím nespějí k rychlému konci. Advokát města na podzim 2021 doplnil trestní oznámení na Ing. Bureše v souvislosti s duplicitou faktur, na kterou upozornil Ing. Šmahel ve své zprávě. Současně byla podána žádost o přezkoumání postupu policie na nejvyšší státní zastupitelstvo. Nabídka smíru, která těmto krokům předcházela, proběhla před rokem v srpnu na schůzce opozice a koalice a mohla vést k ukončení sporů. Ze strany opozice ale byla zamítnuta, protože ta nesouhlasila s tím, že se město nebude Ing. Burešovi omlouvat a cítila ze strany vedení města nátlak. Opozice se k situaci staví kriticky a udává, že jen z městského rozpočtu stály právní služby vztahující se ke sporům s Romanem Burešem už cca ¾ milionu Kč. Současně koalici připomíná, že výsledkem změn v systému správy lesa jsou jen žalostné ekonomické výsledky a špatná kvalita péče o městské lesy.
Zastupitel Ing. Hurych v této souvislosti vyslovil názor, že město musí mít na úřadě člověka, který lesům rozumí a kterému úřad důvěřuje. To je podle něho základní podmínka, bez které nebude správa lesů fungovat. A k reorganizaci spuštěnou tajemníkem Brandejsem řekl: „Změna nepřinesla, co se péče týče a hospodaření, vůbec nic. Tento můj názor můžete vyvrátit tím, že na příští zastupitelstvo přinesete zprávu o výsledku reorganizace a pak se o tom můžeme bavit. Jsem toho názoru, že to, co fungovalo, reorganizace zničila.“
K trestním oznámením, která se stala běžnou součástí lanškrounské politiky, sdělil následující: „Nejsem příznivcem trestních oznámení a souhlasím s tím, že je to mrhání prací policie, která vyšetřuje bezdůvodné věci.“
Starosta Vetchý na to reagoval vyjádřením: „Reorganizace přinesla druhou kontrolu v podobě odborného lesního hospodáře, kterým teď jsou Lesy ČR. Této organizaci my důvěřujeme. Myslím si, že evidence toho, co se v lesích děje, je teď velice průhledná a přinesla zveřejňování smluv podle zákona o zadávání veřejných zakázek, což se dříve nedělo.“
Zastupitel Jiří Kráčmar od starosty očekával, že se k rozhodnutí soudu vyjádří a konstatoval, že z nálezu soudu vyplývá, že trestní oznámení a napadání Ing. Bureše byla účelová. Připustil, že chyby dělá každý, ale fatální chybou je v ní setrvávat.
Starosta Vetchý reagoval tím, že se odmítl ke kauze vyjadřovat a sdělil, že už se vyjádřil mnohokrát. Odmítl komentovat i dva roky staré video, protože se od té doby už událo a změnilo mnoho věcí. Rozsudek nechtěl komentovat i proto, že je nepravomocný a město se odvolalo.
Radní Brýdl komentoval kauzu v tom smyslu, že už všechny unavuje a nikdo se v ní nevyzná. Současně ale sdělil, že nebylo prokázáno, že by byl Ing. Bureš šikanován, ale ani diskriminován. A dodal: „Vedení města za tím chtělo udělat tlustou čáru, ale vy tady tu kauzu přiživujete a vytváříte. Vy jste měli podmínku, že se vedení města za Brandejse bude omlouvat, to bylo zamítnuto.“ A konstatoval, že nevidí důvod, proč se omlouvat. Hynek Brýdl naznačil, že soud se případem zaobírá proto, že Ing. Bureš je aktivní politik. Tento argument však soud v rozsudku nijak nezmiňuje, takže jde o čistou spekulaci. Stejně tak je argumentačním faulem veřejně na zastupitelstvu zmiňovat údajné skartace dokumentů Ing. Burešem při jeho odchodu z úřadu. Nikdo z nás nemůže ověřit, jestli skartace probíhaly, ani to, jestli šlo o cokoli nekalého.
Jiří Kráčmar na to konstatoval, že pokud se má udělat tlustá čára, musí mu předcházet vyrovnání a odpuštění. Starosta ho doplnil slovy, že město musí hájit své zájmy.
Zastupitel Petr Kotyza vedení města připomněl, že má řádně spravovat městský majetek, což se podle jeho slov v lesích neděje. „Vždycky zpochybňujete čísla, ale šly jste ze zisků do ztrát! Postavte se k tomu a postarejte se o to, aby to začalo fungovat“, dodal a připomněl všem, že je tahle záležitost i o svědomí. Zastupitel Boháč si nepřeje, aby kauza vyznívala tak, že pokračuje kvůli opozici a konstatoval: „Měli jste několik příležitostí k tomu to ukončit!“
Za mě osobně mohu jen připomenout článek, který jsem publikoval před rokem, a který mapoval ekonomiku lesů: LANŠKROUNSKÉ LESY Z PROSPERITY DO ZTRÁT | Listy Lanškrounska (lanskrounsko.info)
ZPRÁVA Z MĚSTSKÉHO ÚŘADU
Tajemnice Radka Ondriášová se ve svém příspěvku vrátila k problematice uprchlíků z Ukrajiny a připomněla, že město zatím drží možnost přechodného ubytování pro uprchlíky na zámku. Zde se ale lidé nezdrží více než několik dní. Město teď má nejvíce práce s umísťováním dětí do mateřských a základních škol. Zároveň vzpomenula v souvislosti se zajištěním dětí spolupráci s DDM a RC. Vedení města do dnešních dnů nemá k dispozici informace o přesném počtu běženců v našem regionu s tím, že policie tato čísla nesděluje a platí odhad, že je to přes cca 300 osob. Starosta Vetchý sdělil, že aktuálně je běžencům přiděleno šest městských bytů a je počítáno s tím, že do konce roku to bude celkem osm. S vybavením bytů pomáhají většinou dobrovolníci z místních firem. Také konstatoval, že aktuálně jsou potřeby povětšinou zajištěné.
- VSTUPY VŘEJNOSTI
Vladimíra Skalického zajímala také problematika odpadů. Zde jsme se z úst místostarosty Miloše Smoly dozvěděli, že v týdnu od 16. do 20. května je v plánu čipování cca 80% sběrných nádob na komunální odpad. K tomu město pořídilo také evidenční systém a čtečky do svozového vozu. Během léta pak budou k dispozici základní data ze zkušebního provozu. Pana Skalického zajímalo, kolik celý systém stál, jak proběhlo výběrové řízení, a kdo je dodavatelem. Současně upozornil, že považuje situaci, kdy poradenská firma je i dodavatelem technologie na sběr dat, za možný střet zájmů. Později vyšlo najevo, že software dodala poradenská firma JRK. Což v interpelacích kritizoval Ing. Kráčmar, ten sice připustil, že pravděpodobně nedošlo k porušení zákona, ale považuje to za neseriózní. Vedení města kritizoval za to, že nebyla nabídnuta žádná jiná alternativa. Starosta Vetchý i místostarosta Smola spolupráci se společností JRK obhajovali. Radní Brýdl však dodal, že i on sdílí rozhořčení opozice a měl za to, že firma JRK bude pouze firmou poradenskou, a to že dodává také systém a další produkty za nešťastné. „Měli to říct na začátku,“ konstatoval.
OBECNÍ VYHLÁŠKA O PODMÍNKÁCH SPORTOVNÍCH A KULTURNÍCH AKCÍ
13 hlasy schválená obecně platná vyhláška města Lanškroun vznikala už v loňském roce na podzim a omezuje program veřejných venkovních i vnitřních akcí v oblasti Lanškrounských rybníků takto: Základním pravidlem je, že všechny akce se mohou uskutečnit od 6. hodiny ráno do 24. hodiny večer. Výjimkou jsou pouze tyto dny: červencové konání hasičských závodů O zelený pohár a pohár starosty, Lanškrounská KOPA, kdy je termín prodloužen do 1. hodiny ráno. Nejdéle lze divočit na Silvestra, kdy se povoluje pořádat akci až do 2. hodiny ráno. Pořadatel akce ji musí současně včas a to nejméně 5 dní před konáním ohlásit, musí zajistit adekvátní pořadatelskou službu, nesmí přesáhnout kapacitu objektu a musí zajistit orgánům veřejné správy potřebnou součinnost a spolupráci k zajišťování veřejného pořádku při konání akce.
Mapka oblasti, kde bude nová vyhláška platit
Proti této normě se vyslovil Ing. Hurych, který uvedl, že se mu nelíbí. Nemyslí si také, že se problematika vandalismu tímto způsobem vyřeší. Očekává, že se mládež o to více přesune do města. Kritizoval především její přísnost a to, že se vztahuje jak na venkovní, tak i vnitřní akce. Chtěl omezit platnost vyhlášky jen na akce venkovní, což zastupitelé neschválili. Obdobně se vyjádřila i zastupitelka Iva Skalická, která uvedla, že veškeré restrikce a výjimky považuje za cestu do pekel a dodala: „Jsem ráda, že jsem mohla prožít devadesátá léta, kdy jsem mohla trávit ráno ve 4 hodiny na Koupáku“, a současně konstatovala, že tu pro mladé z hlediska zábavy nic jinak není. Starosta Vetchý vysvětloval, že město muselo řešit četné stížnosti na soustavné rušení nočního klidu. Zastupitel Popelář a šéf městské policie zase hovořil o rostoucí brutalitě návštěvníků, kteří cestou z diskotéky demolovali veřejný i soukromý majetek.
Kontaktoval jsem proto Oboru Resort, dříve restaurace Hurt, restauraci Knoflík i restauraci Koupaliště, abych zjistil, jaký postoj k této vyhlášce mají. Všichni se shodli, že vznikla bez jakýchkoliv konzultací s nimi. Provozní z Resortu Obora paní Zaplatilková s vyhláškou neměla problém i když o její platnosti nevěděla. Obora pořádá výhradně soukromé akce a poskytuje dále restaurační a ubytovací služby. Z hlediska klidu pak vyhlášku vítá. Stanislava Zachařová, která provozuje restauraci a kemp Knoflík, vnímá vyhlášku jako diskriminační, chápe sice, proč město chtělo regulovat provoz, ale nerozumí tomu, proč tak přísně. Současně konstatovala, že v posledním roce byl provoz diskoték na Koupališti bez větších problémů. Velmi kritický byl vůči vyhlášce Jan Minář, který provozuje restauraci Koupaliště. V loni v červenci dostal výpověď s roční výpovědní dobou bez udání důvodů. O vyhlášce se dozvěděl až na schůzce u starosty Vetchého teď 12. května, tři dny před tím, než měl otevřít. „Po setkání s vedením města jsem volal od loňského července. Nikdo si nenašel čas se sejít a vyjasnit si podmínky. A teď to beru jako podraz, protože mě postavili před hotovou věc. Vaz mi nezlomil ani covid a teď to udělá vlastní město,“ dodal rozhořčeně. Nejvíce se podivuje nad skutečností, že o obsahu vyhlášky nevěděl předem a nemohl se podle toho zařídit. K poslednímu červnu proto ukončuje provoz. Tak si říkám, kampak asi tak lanškrounská mládež vyrazí.
KONCEPCE CYKLODOPRAVY VE MĚSTĚ
Město investuje 500 tis. Kč do návrhu koncepce rozvoje cyklodopravy ve městě. Cílem je materiál, který bude navrhovat konkrétní řešení pro to, aby město bylo dobře a bezpečně dostupné cyklistům. Současně obsahuje i návrhy na bezproblémový pohyb cyklistů v centru města. Jeho dodavatelem je pan Cach a město očekává, že budou navrženy pruhy pro cyklisty, úpravy křižovatek i navržení obousměrných provozů pro cyklisty u některých jednosměrek. Zastupitel Hurych i Boháč se podivovali nad pro ně vysokou částkou a jsou zvědaví, jak bude koncepce vypadat. Starosta tento záměr obhajoval a vidí v něm významný přínos k bezpečnosti. Ubezpečil, že dojde k veřejnému setkání před přípravou koncepce tak, aby se do ní mohli zapojit občané. A i po zhotovení bude znovu představena občanům města. Hynek Brýdl doplnil diskuzi o informaci, že Lanškroun je zapojen do mezinárodní cyklotrasy číslo 8, které propojuje Moravu s Čechami a tato investice tak zapadá do národní koncepce cyklodopravy a bude rozvíjet turistický ruch.
CELOROČNÍ PODPORA SPORTU DĚTÍ A MLÁDEŽE DO 20 LET
Zastupitelstvo města schválilo podporu sportovních oddílů v těchto výších:
Fotbalový oddíl Lanškroun, z.s. 367.000 Kč
Volejbalový oddíl TJ Lanškroun, z.s. 670.000 Kč
Oddíl ledního hokeje 485.000 Kč
Oddíl florbalu 70.000 Kč
Oddíl stolního tenisu 60.000 Kč
Šachový oddíl 68.000 Kč
Oddíl badmintonu 65.000 Kč
Oddíl jachtingu 60.000 Kč
Atletický oddíl 60.000 Kč
Horolezecký oddíl HK Lanškroun, z.s. - 130.000 Kč
INTERPELACE ZASTUPITELŮ
Petr Kotyza se ptal na dokončení úpravy Seifertovy ulice, konkrétně na dokončení zelených ploch. Dle vyjádření zástupce oboru investic teď aktuálně probíhají závěrečné terénní úpravy a mělo by proběhnout také osetí trávou. Zajímala ho také ulice Lidická, o jejíž rekonstrukci žádá kraj město již delší dobu. Starosta Vetchý má z kraje čerstvou informaci o tom, že kraj má k dispozici částku cca 11 mil. Kč na obnovu živičného povrchu. Termín není zatím znám, chodníky by muselo zainvestovat město v součinnosti. Starosta předpokládá, že by se obnova chodníků mohla provést bez projektové dokumentace.
Ing. Hurych se ptal na to, zda je pravdivá informace pana Ing. Šmahela, který ve své posudku upozornil na rozdíl v množství cca 1500 m3 dřeva. Starosta zopakoval, že posudek upozornil na dualitu některých faktur, ale na chybějící množství dřeva nedokázal odpovědět. Vzhledem k tomu, že o tomto problému mluvil také Ing. Bureš ve svém vystoupení, je pravděpodobné, že tématika městských lesů na lanškrounském zastupitelstvu ani náhodou nekončí.
František Teichmann