ZPRÁVA Z RADY
Z ní mimo jiné zaznělo, že odborným lesním hospodářem v městských lesích se znovu stane společnost Lesy ČR. Je to poněkud kuriózní návrat, neboť Lesy ČR samy vypověděly smlouvu v září 2020. Na zastupitelstvu jsme se dozvěděli, že Lesy ČR samy projevily o pozici OLH v Lanškrouně zájem, což souvisí se změnou na pozici správce městských lesů, kterým je od května 2021 firma Lesy Jedlí s.r.o. Důvodem k ukončení předchozí spolupráce měla být podle vyjádření starosty Vetchého nespokojenost s předchozím správcem, kterým byl do prosince 2020 pan Vančura ze společnosti Vančura Invest s.r.o.
Ing. Bureš se ptal na okolnosti výběru odborného lesního hospodáře a přímo se dotázal, proč nebyl osloven Ing. Martin Košťál, který veřejně nabídl v této oblasti pomoc. Starosta Vetchý odpověděl, že byla udělána poptávka u 3 – 4 subjektů a k Ing. Košťálovi sdělil: „Neoslovili jsme ho, ale oslovili jsme jiné. Neměl příslib a my nemáme žádnou povinnost“.
V další části jednání se Ing. Bureš ještě vrátil k lesům v souvislosti s prodejem dřeva. Informoval, že je velký nedostatek dřeva, především kulatiny a vyjádřil se, že nechce ani věřit, za kolik město prodává dřevo firmě Optima. Uvedl, že v dubnu a květnu město prodávalo dřevo o 1000 Kč/ m3 levněji než byly ceny obvyklé. Uvedl také, že ceny ve 3. kvartálu se u čerstvé smrkové kulatiny v kvalitě A, B, C pohybují už okolo 3000 Kč/m3 a u kůrovcového dřeva jsou na 2500Kč/m3.
Ing. Marek se vrátil k bourání polikliniky a upozorňoval na velké množství prachu ve městě i změnu způsobu bourání. Ta měla údajně proběhnout postupným rozebíráním stavby „cihla po cihle“. Místostarosta Strnad, který má výstavbu polikliniky na starost, vysvětloval, že bourání probíhalo během víkendu, bylo technicky zabezpečeno, na nové budově neběžela vzduchotechnika a nebezpečná střešní krytina byla přednostně rozebrána a odvezena k sanaci. Připustil však, že bez zátěže okolí bourat nelze. Později uvedl, že demolice proběhla v pořádku a podle jeho názoru dodavatelská firma nijak neporušila smlouvu.
POMOC OBCÍM POSTIŽENÝCH TORNÁDEM
Zastupitel Kráčmar se ptal na pomoc Lanškrouna postiženým obcím. Starosta vysvětlil, že pomoc zvažují a připravují, ale podle požadavků z místa. V této souvislosti Ing. Kráčmar řekl, že kdo rychle dává, dvakrát dává a vyslovil se pro rychlou pomoc. Navrhl, aby město poslalo na Moravu dřevo, které podle jeho názoru stejně neumí Lanškroun prodat. Starosta Vetchý navrhl, že by město mohlo pomoci každé ze 4 postižených obcí částkou 400 tis. Kč. Ing. Marek vyslovil poděkování lanškrounským firmám, které do postižených obcí vyslaly ze své vůle řemeslníky na pomoc při rekonstrukcích. Zároveň se ptal na odstraňování škod po bouřce, která na konci června postihla Lanškrounsko. Škody jsou podle vyjádření starosty odstraňovány průběžně technickými službami za asistence městské policie.
Do diskuse se zapojil také radní Brýdl, který vyslovil lítost nad osudem lidí, ale zároveň připustil, že to na něj dělá dojem politického marketingu, ve kterém se jedna strana předhání před druhou, jak bude pomoženo jižní Moravě. Zmínil vydatnou pomoc ze strany vlády, ale není si jist, jestli by i Lanškroun měl jet na této vlně a posílat statisícové částky na Moravu z městského rozpočtu a jednoznačně podpořil materiální pomoc navrženou opozicí. Ing. Bureš doporučil přednostně zpracovat kůrovcové a kalamitní dřevo. Následně pak oslovit okolní pily, které by dřevo zpracovaly do požadovaného řeziva.
Nová tajemnice Ing. Radka Ondriášová navrhla, aby důvěru dostal městský úřad, který dokáže celou pomoc zprocesovat, od zastupitelstva si vyžádala pouze rozhodnutí o tom, v jakém objemu má pomoc na Moravu dorazit. Zastupitelstvo nakonec schválilo pomoc ve formě daru řeziva vyrobeného z objemu 100 m3 vytěžené kulatiny. Konkrétní forma řeziva bude zpracovaná podle potřeby postižených obcí: Mikulčice, Moravská Nová Ves, Hrušky a Lužice.
Aktuálně mi paní tajemnice Ondriášová sdělila, že OLH označil v lese vhodné stromy na pořez a jedná se s pilami o termínu přípravy řeziva. Zároveň probíhá komunikace s moravskými obcemi tak, aby bylo řezivo připravené v požadovaných rozměrech. Realizace bude probíhat postupně a začne těžbou v srpnu.
ŠKODY NA MAJETKU SPLACHEM Z POLÍ V DOLNÍM TŘEŠŇOVCI
Zastupitel Petr Kotyza otevřel problematiku splachu vody a bláta z polí v katastru Dolního Třešňovce, která v letošním roce opakovaně postihuje tamní občany. Zároveň navrhuje, aby se jednalo s firmou pana Jiráska, který pole obhospodařuje a pěstuje zde mák a kukuřici. Podle jeho názoru, je třeba důrazně jednat a najít opatření tak, aby se situace neopakovala. Navrhuje, aby se po debatě s odborníky našlo účelné opatření. Starosta Vetchý souhlasil a informoval, že v této souvislosti město s firmou Farma Jirásek vede správní řízení. To se má týkat hospodaření na travnatém pásu okolo cesty.
Situace v Dolním Třešňovci při jedné z nedávných bouřek (Foto: M. Dušek)
Město vybudovalo kolem postižené parcely obrubníky, ale místní se obávají, že to stačit nebude.
Podél cesty vznikl nový příkop
V této souvislosti mě později kontaktoval e-mailem pan Dušek z Dolního Třešňovce. Napsal mi, že jsou ze situace nešťastní. Podle jeho názoru město včas nic neudělalo a starosta ani místostarosta nereagovali na zaslané e-maily. Proběhlo pouze místní šetření odborem životního prostředí. Pan Dušek mi poslal také několik fotografií, které situaci dokumentují. Zatím to končilo vždy tak, že technické služby dodatečně uklidily nepořádek z komunikace. Vzhledem k tomu, že se aktuálně záhumenní cesta na Horní Třešňovec rekonstruuje, je na místě navrhnout a udělat opatření, která by situaci řešila. To se již svým dílem děje, jen není jisté, jestli to, co bylo zatím uděláno, bude vzhledem k množství vody stačit. Oslovil jsem také Petra Jiráska ze společnosti Farma Jirásek. Ten k situaci sdělil následující: „Vzniklá situace je souhrou více příčin, které na sebe navazují a v důsledku nich dochází při přívalových srážkách k odtoku vody z pole na komunikaci. Komunikace nemá podél pole téměř žádné odvodnění, resp. je jen na velice krátkém úseku příkop. Navíc je odtok z tohoto příkopu zcela nedostačující a není schopen takové množství vody pojmout. Z navazující asfaltové komunikace vedoucí ke skládce přitéká další velké množství vody, která teče mimo tento příkop. Chladné jarní počasí výrazně zpomalilo růst na poli osetých plodin a než tyto stačily pokrýt zem a omezit tak odtoku vody z pole, přišly první vydatné deště, kdy si voda udělala cestičky. Příkop podle komunikace nebyl několik let vyčištěn. Provedla ho až naše firma po prvních problémech s odtékající vodou a stejně tak nebyly vyčištěny příkopy a propustky podél hlavní silnice, kde se voda rovněž hromadila. Ačkoliv na pole aplikujeme organická hnojiva, provádíme hlubokou orbu a volíme vhodný osevní postup, není bohužel ani toto v letošním roce dostačující. Při častých bouřkách s přívalovými lijáky tomu bez větších zásahů podél záhumení komunikace nelze v budoucnu prakticky zabránit“. Další vývoj bude z části záviset i na výsledku jednání, které má na inkriminovaném místě proběhnout v úterý ráno 27. července. Setkat by se měli zástupci města, místních občanů, Technických služeb Lanškroun a Farmy Jirásek. Situací se budu i nadále zabývat.
ZPRÁVA Z MĚSTSKÉHO ÚŘADU
Starosta Vetchý, který zastupoval tajemníka až do 30. 6. 2021 konstatoval, že k žádným významným změnám na úřadě nedošlo, pouze oznámil odchod dvou zaměstnanců. Z odboru Investic a majetku J. Drápala a z odboru cestovního ruchu a informací J. Urbanové. Vyjádřil také, že se těší na spolupráci s novou tajemnicí.
Ing. Marek se ptal na důvody propuštění zaměstnankyně Kláry Bisové z bytového podniku pro nadbytečnost. Zajímalo ho, jestli proto byly vážné důvody. Starosta odpověděl, že rozhodnutí je v kompetenci jednatele organizace pana Jirgese. Ing. Kráčmar poznamenal, že se zde opakuje schéma, při kterém jsou lidé kandidující za opoziční strany propouštěni ze zaměstnání na MÚ nebo v organizacích města pro nadbytečnost a připomněl třeba případ pana Ing. Bureše. Konstatoval, že nepohodlným lidem se ruší místa, což vzbuzuje otázky i debaty.
I. VSTUPY VEŘEJNOSTI
Zde po delší době vystoupil znovu Vladimír Skalický a upozornil na přeplněné kontejnery v některých částech města. Starosta připustil, že o problému ví, a že se připravuje redistribuce kontejnerů tak, aby lépe odpovídala potřebám obyvatel. Dále se řešila změna odpadového hospodářství vůči živnostníkům. Starosta potvrdil, že rada rozhodla o vyloučení živnostníků ze systému a šla jim výpověď i informace, jak mají postupovat. Bylo doporučeno, aby se živnostníci obraceli na jednatele TS Lanškroun pana Ing. Keprtu. Radní Brýdl reagoval zprávou, že on patřil k těm, komu informační dopis nepřišel a jednání ze strany městského úřadu označil za zcela neempatické a žádal, aby vůči živnostníkům bylo jednáno empatičtěji. Starosta připustil, že při rozesílání dopisů došlo k chybě na odboru životního prostředí. Neodpustím si zde jízlivou poznámku. Pokud už se náš úřad pyšní označením Přívětivý úřad Pardubického kraje 2021, měl by tomuto označení dělat čest bez výjimky. Ing. Marek uvedl, že by rád, kdyby se podobně důležité informace dočetl v Městských novinách Lanškroun.
HLAVNÍ ČÁST PROGRAMU
Zde se mimo jiné schvaloval prodej parcel v lokalitě Za Střelnicí III. Jak se dalo očekávat, ceny za parcely se v elektronické aukci vyšplhaly. Z vyvolávací ceny 1300 Kč/m3 postupně vystoupaly nad částku 2000 Kč/m3. U jedné z parcel jsem se dopočítal k na Lanškroun poměrně astronomické cifře 2937 Kč/m3. Pro současné i budoucí zájemce o stavění to znamená, že si i v budoucnu budou muset připravit na parcelu podobné nebo vyšší částky. Obávám se, že je to dobrá zpráva především pro přilehlé obce, které mohou na chystané přípravě parcel vydělat dvojím způsobem. Za prvé je nic nenutí k tomu, aby nabízely zasíťované pozemky levně, ale naopak je mohou prodávat se slušným ziskem, i když cena zůstane významně příznivější než v Lanškrouně. A za druhé budou snadno získávat mladé rodiny z Lanškrouna, pro které nebude nákup parcely v Lanškrouně dostupný. Tím spíše, když město další investice do síťování pozemků plánuje až po roce 2023.
Zastupitelstvo mělo možnost využít předkupního práva k získání nemovitosti po zubní ordinaci MUDr. Bílého v areálu bývalé Pakovky. Ing. Marek navrhoval, aby město objekt za 5, 6 mil. Kč koupilo a vyřešilo propojení ulic Opletalova a Třešňovecká, kde chybí bezpečný prostor pro pohyb chodců. Zastupitel Kráčmar v tomto smyslu navrhl usnesení. Starosta konstatoval, že lze do prostoru navrhnout bezpečné řešení dopravní situace i bez odkoupení nemovitosti a odkup stejně jako rada nedoporučil. Zastupitelstvo návrh Ing. Kráčmara neschválilo. Ve druhých vstupech veřejnosti se na tento úsek ptal Vladimír Skalický zastupitele a velitele městské policie Stanislava Popeláře, ten navrhuje, aby se místo udělalo tak, aby bylo co nejvíce bezpečné. Pan Skalický zároveň nesouhlasí s názorem starosty a obává se, že věc se může rychle a efektivně řešit až poté, co se, jako v případě cyklostezky do Rudoltic, stane nějaké neštěstí.
Zastupitel Kráčmar se dotazoval na situaci, kdy městem zřizovaná obchodní společnost městský bytový podnik vykazuje zisk, ze kterého musí odvést daň ve výši cca 200 tis. Kč. Považuje to za zcela zbytečné a neekonomické s tím, že by hospodářský výsledek měl končit nulou. I tato věc se bude teprve projednávat na nejbližším zastupitelstvu, kam bude přizván jednatel společnosti David Jirges. V následné diskuzi konstatoval radní Hynek Brýdl, že je v pořádku, pokud obchodní společnost vytváří zisk. Následně ještě reagoval místostarosta Strnad v tom smyslu, že debata je neodborná.
Aktuální stav Smetanovy ulice u ZŠ
Zastupitel Boháč se také ptal na rekonstrukci Smetanovy ulice, která nebyla součástí plánu obnovy majetku, a přesto se pro letošek připravuje. Starosta vysvětlil, že ulice je značně poznamenána zásahem plynařů a rekonstrukcí sítí společnosti VAK. Město stálo před rozhodnutím, zda ulici pouze opravit z nejhoršího nebo zásadnějším způsobem opravit alespoň ten nejvíce postižený úsek u školy s tím, že kompletní rekonstrukce ulice v celé délce přijde na cca 15 mil. Kč. Zároveň informoval o příspěvku společnosti VAK (140 tis. Kč) a plynařů (88 tis. Kč) na rekonstrukci ulice. Obnova Smetanovy ulice se z důvodu finanční náročnosti proto projektuje na etapy. Zastupitelstvo následně schválilo, že 1. etapa rekonstrukce Smetanovy ulice se prohloubí schodek rozpočtu města o 4,6 mil. Kč. Další navýšení schodku způsobil schválený příspěvek města Lanškrouna na cyklostezku Lanškroun – Sázava ve výši 274 tis. Kč.
CELOROČNÍ ČINNOST SPORTOVCŮ
Město také schválilo příspěvky sportovním oddílům na celoroční činnost. Zde je přehled schválených částek, které jsou o cca 40% nižší než v loňském roce:
TJ Lanškroun, z.s.- volejbalový oddíl 385.000 Kč
TJ Lanškroun, z. s. - odd. ledního hokeje 260.000 Kč
TJ Lanškroun, z. s. - odd. florbalu 40.000 Kč
TJ Lanškroun, z. s. - odd. stolního tenisu 42.000 Kč
TJ Lanškroun, z. s. - šachový oddíl 40.000 Kč
TJ Lanškroun, z. s. -odd. badmintonu 45.000 Kč
TJ Lanškroun, z. s. - jachting 40.000 Kč
TJ Lanškroun, z. s. - atletický oddíl 36.000 Kč
Sportovní klub policie DUHA Lanškroun, z. s. 30.000 Kč
HK Lanškroun z. s. 80.000 Kč
SH-ČMS, Sbor dobrovolných hasičů Lanškroun 14.000 Kč
SH-ČMS, Sbor dobrovolných hasičů Dolní Třešňovec 10.000 Kč
Spolek Lukostřelnice Diana Lanškroun 16.000 Kč
TJ Sokol Dolní Třešňovec, z. s. 10.000 Kč
Cyklistický klub Lanškroun, z. s. 15.000 Kč
TJ Lanškroun, z. s. - odd. lyžování 7.000 Kč
INTERPELACE ČLENŮ ZASTUPITELSTVA
Ing. Marek se ptal, kolik vybere městská policie měsíčně na pokutách za měření rychlosti. Pan Popelář odpověděl, že se měří cca 2x do měsíce a vybere se okolo 12 tis. Kč. Následně na to Ing. Marek navrhl, aby se městští strážníci více starali o veřejný pořádek a klid, místo neefektivního měření dodržování rychlosti. Zastupitel Popelář reagoval, že není cílem městské policie vybrat co nejvíce peněz na pokutách a nesouhlasil s tím, že by se v Lanškrouně veřejný pořádek neudržoval.
Zastupitel Boháč chtěl znát plán údržby zeleně a dalších činností a navrhuje jeho zveřejnění tak, aby se mohli občané informovat o tom, co je v plánu. Starosta vysvětlil, že se letos především plán údržby zeleně nedaří naplnit, protože TS Lanškroun se potýkaly s dlouhodobými pracovními neschopnostmi. Oznámil, že skupina ve složení: místostarosta Smola, vedoucí odboru životního prostředí paní Juřinová a jednatel TS Lanškroun pan Keprta pracuje na efektivním plánu. Jen konstatuji, že je to asi poprvé, co pozemky okolo sídliště U Papíren bohatě rozkvetly a tráva dosahuje až k pasu. Z ekologického hlediska by bylo nejlepší trávu posekat a usušit na seno. Možná by se mezi paneláky mohlo schovat i několik králíkáren. Každopádně dnes už se technické služby do trávy na sídlišti zakously a tráva rychle mizí.
Sídliště U Papíren s bohatým lučním květem
Starosta Radim Vetchý se na dotaz zmínil o Lanškrounské Kopě. Měla by mít oproti minulosti skromnější podobu a vystoupí na ni část z umělců nasmlouvaných na zrušený loňský ročník.
Fotografie z konce června ukazuje přípravu armatur přelivu Krátkého rybníka před betonováním
Aktuální fotografie ukazuje ujíždějící svah, který narušuje i statiku přeloženého sloupu elektrického vedení
Závěrem se na zastupitelstvu projednával bezpečnostní přeliv u Krátkého rybníku. Ten má oproti plánům zpoždění. Ing. Fuchs vysvětlil, že bylo třeba přeložit sloup elektrického vedení a zpevnit ujíždějící svah, jehož pohyb způsobuje spodní voda. Zároveň počítá s tím, že firma zvládne zakázku bez navýšení, protože krom těchto vícenákladů se objevily také méněnáklady. Každopádně napouštění Krátkého rybníka se určitě přesune do podzimních měsíců.
František Teichmann, foto autor a M. Dušek