Každopádně ze zodpovědnosti za stav chodníků a komunikací se žádné město vyvázat nemůže. Zde jsou tři z odpovědí, které asi nejlépe charakterizují aktuálně ne zcela jednotné názory Lanškrounských na to, jak se to dařilo v Lanškrouně:
Patrik 38 let:
Už se tomu v práci smějeme, protože kluci z Dobrouče mají v obci sníh perfektně uklizený, ale tady v Lanškrouně je to tragédie. Myslím si, že je to oproti okolním městům hodně špatné.
Zdeněk 74 let:
Myslíme si, že to Technické služby zvládly dobře, tedy vzhledem k tomu kolik sněhu letos napadlo. My jsme stará garda a jsme u nás na ulici zvyklí přidat ruku k dílu. Chodník kolem baráku si udržujeme sami a stejně tak to dělá 90% lidí v okolí. Technický ale sníh prohrnou a chodníky posypou. Myslím, že to bylo bez problémů. Víte, já měl tuhle práci ve fabrice na starost, tak vím, co to obnáší. Každý by chtěl mít kolem sebe hned honem uklizeno, ale to není proveditelný.
Zdeněk 66 let:
Ono by to celkem šlo, ale dvě věci se nezvládly. Za prvé se pořádně nestáhl a neodvezl sníh, když chumelilo, a pak, když přišla obleva, měly se ulice doklidit. To se nepovedlo. Ono se ale není čemu divit, protože v posledních pěti letech si na sníh všichni odvykli.
Na Čechově ulici jsou chodníky v pořádku i díky místním obchodníkům, 100% to ale neplatí
Někde jsou bezprostřední komunikace okolo domů v bezvadném stavu - bytové domy Dobrovského ulice...
...jinde je to o dost horší - B. Martinů
Také frekventované místo u Dělnického domu je vzhledem k úzkosti chodníku hůře schůdné hlavně pro starší občany
Technické služby , s.r.o.
Za úklid sněhu jsou v Lanškrouně odpovědné Technické služby, s.r.o. Tedy společnost vlastněná a zřizovaná ze 100% městem. Místní komunikace a chodníky jsou pak dle Operačního plánu zimní údržby (zde naleznete veškeré informace, včetně toho, kdy má být odklizena vaše ulice: http://www.lanskroun.eu/assets/File.ashx?id_org=7892&id_dokumenty=7224) rozdělené do tří kategorií, podle toho, jak rychle má být zajištěna jejich schůdnost a sjízdnost. I. kategorie do 4 hodin, II. kategorie do 12 hodin a třetí do 48 hodin od vyhlášení. Zásadní informací pak je, že schůdnost a sjízdnost neznamená, že z povrchu je odklizen sníh až na asfalt. Pokud chumelí, přednostně se znovu a znovu uklízí především komunikace z 1. eventuelně 2. kategorie, kdežto na ty ze 3. se nemusí dostat ani do zmíněných 48 hodin. Technické služby mají k dispozici 36 kmenových zaměstnanců. To vypadá celkem dobře, ale využitelná technika jsou dvě multikáry + jedna náhradní (stáří 7, 20 a cca 15 let), dva traktory s radlicí a dva nakladače, využívané na nakládání sněhu a úklid parkovišť. Což znamená, že i při náročné situaci do úklidu sněhu nezapojí více než šest lidí. Čtyři obsluhují stroje a dva čistí pomocí lopat detaily: schody, přechody atd. K tomu mají TS nasmlouvané dvě externí společnosti Bromach, s.r.o. a firmu pana Hrabáčka, které pomocí malotraktorů s radličkami 100 a 120 cm zajišťují úklid úzkých chodníků, kde jiná technika neprojede. Konkrétně jde o Dvorské Lány a Teslov. Město platí TS ročně za veškeré práce (údržba zeleně, komunikací, chodníků, osvětlení, údržbu skládky, svoz popelnic i tříděných odpadů atd.) 23,5 mil. Kč.
Vyjádření ředitele Technických služeb, s.r.o. Vladimíra Skalického
Letošní zimu nepovažuji za kalamitní
„Jsem ve funkci od roku 2012 a za těch pět let je to první zima, kdy skutečně napadl sníh. Od roku 2014 se změnil obchodní vztah mezi naší společností a městem v tom, že nemáme paušál na zimu, ale peníze dostáváme na základě sazebníku za to, co skutečně odjezdíme. Letošní rok nepovažuji za kalamitní, ale za rok, kdy napadlo hodně sněhu a tak byl úklid města náročný. Naše technika a lidi něco umí, to co bylo možné, to jsme udělali, jak nejlépe to šlo. Krom samotné údržby komunikací totiž musíme zajistit také tříděné odpady, popelnice, sběrný dvůr, skládku, hřbitov atd. Pokud to situace vyžaduje, nastupují zaměstnanci ve 3 hod. ráno na směnu a v případě potřeby práce ustávají až ve 22 hodin. Rád bych řekl, že situace jako byla ta letošní lednová, také znamená, že i ti lidé se spoustu věcí učí za pochodu a že k dispozici je pouze ta technika, kterou máme. A já říkám, že s mechanizací jsme doslova na hraně, protože když mi jeden stroj nejede, tak mám 50 % průšvih a prakticky nejsem schopen dostát povinnostem. Stojí také za zmínku, že zaměstnanci v TS pracují za částky od 90 do 115 Kč/hod. A jen za měsíc leden jsme vyčerpali na údržbu komunikací 1 mil. Kč, což představuje standardní náklady na celé pětiměsíční zimní období od 1.11. do 31.3.“
Vedení města odmítlo navýšení plateb za práce TS
„Problémy nám přináší také vztahy s městem. Zavedli jsme valnou hromadu, což představuje v naší společnosti jednání rady města. Na podzim 2016 jsem přednesl požadavek na ceník služeb, za který pracujeme pro město. V těchto nových cenách bylo zahrnuto navýšení o celkem 2 - 3 miliony Kč tak, aby mohlo dojít k nárůstu mezd zaměstnanců a mohl jsem vytvořit rezervu na nákup nové techniky. Mimochodem se obávám třeba i situace na jaře, kdy nebudu moci otevřít sběrné dvory, neboť nebudu mít STK na třiadvacet let starém autě, které sváží odpad. To je stejné, jako když mi v zimě vypadne auto na zimní údržbu. To bez peněz nemá řešení. Proto jsem předložil rozpočet s navýšením tak, abych mohl zajišťovat to, co mám. Rada města mi ho ale shodila ze stolu. Já jsem tedy v situaci, kdy mám tak tak na to, abych udržel lidi a techniku, za kterou platím co chvíli desetitisícové částky na opravy. Peníze mě stojí také prostoje nebo externí služby za nefunkční zařízení. Bohužel vedení města na to neslyší, protože má své plány. Zatím to není věc veřejná, ale rada chystá projekt, jak to udělat s technickými službami, aby to město finančně moc nebolelo. Více o tom mluvit nechci.“
Nákup techniky je zdlouhavý, město šetří
„Nesnadné je přesvědčit vedení města k jakémukoliv nákupu techniky. Všechny investice nad 200 tis. Kč mi totiž musí posvětit rada. To považuji za legitimní a chápu to. Mně pak ale dva roky trvalo, než svolili k nákupu vysokozdvižné plošiny, bez které by se třeba nedaly odstraňovat rampouchy ze střech nebo prořezávat a kácet stromy. V nejbližších letech však bude odcházet další technika, bez které se neobejdu. A je to do jisté míry dáno i historicky danou praxí, že dokud to jezdí, tak ať to vydělává. Mně z principu nejde o nic jiného, než abychom dostali odpovídajícím způsobem zaplaceno za to, co pro město děláme a měli jsme možnost udržet si zaměstnance a průběžně obnovovat a doplňovat zařízení.
Na jarní hromadě letos na jaře proto znovu radě předložím rozpočet tak, jak jsem to udělal už na podzim, a snad na to již uslyší. Zároveň budu souběžně s tím žádat o nákup nové techniky tak, aby bylo možné třeba zajistit úklid i úzkých chodníků.“
Závěrem
Osobně se domnívám, že bezvadnou zimní údržbu města zajistit lze. Bezpochyby to však vyžaduje značné náklady i pravidelné investice, dobré technické vybavení a také dobrou vůli každého z nás, protože když je pro nás problém vyházet sníh alespoň kolem vlastního auta, necháme sníh zašlapat do chodníku před vlastním vchodem v očekávání toho, že to má někdo zařídit, těžko budeme spokojeni.
Řada z nás tráví čas sportem, těla trénujeme v posilovnách, na lyžích nebo i kurtech, nemohu se však zbavit dojmu, že pár desítek minut vyhazovaní sněhu bývá pro leckoho nepřekonatelné martýrium, byť je to pohyb velmi smysluplný.
František Teichmann