Některé souvislosti se ale nabízí. Současně bývá jejich interpretace ze strany politiků značně odlišná. Ve výsledku pak třeba všechny současné politické špičky reflektují výsledek pozitivně, ač se politologové domnívají, že vládní strany dostaly od voličů „políček“ v příklonu k populistům z ANO 2011 i extrémistům SPD.
Když jsem viděl lanškrounskou účast 47,5 %, domníval jsem se, že jde o mimořádně nelichotivý výsledek, ale při srovnání s okolními obdobně velkými městy i historií, ukázalo se, že jde o ten lepší výsledek. Jenom Jablonné nad Orlicí s 53 % a Letohrad s 56 % účastí na tom byly lépe, ostatní města včetně Litomyšle, České Třebové i Ústí nad Orlicí dopadla naopak o chlup hůř. Ve Vysokém Mýtě přišlo dokonce jen 40 % voličů. Ve většině menších obcí Lanškrounska byla účast výrazně lepší. Prvenství ve volební disciplíně si zachovaly Petrovice s účastí 74,6% oprávněných voličů. Povzbuzující je i nízký průměrný věk zvolených zastupitelů 42 let. Ještě mladší bude ale zastupitelstvo v Lubníku, tam je průměrný věk politiků jen 37,6 let. To Lanškrounské zastupitelstvo patří mezi ta starší s průměrem 54 let. Celkově nejmladším zastupitelem v okrese Ústí nad Orlicí je čtyřiadvacetiletý Miroslav Krsek z Lukové. Naopak nejstarší zastupitelku budou mít v Damníkově. Jarmila Krulová oslavila už 77. narozeniny.
Jistě zajímavým trendem je rostoucí počet obcí, kde kandiduje pouze jedna strana. Svědčí to o klesající ochotě občanů některých obcí zapojit se do veřejného dění. To se stalo v Albrechticích, Horní Čermné, Horních Heřmanicích, Trpíku i Výprachticích. Za následek to má většinou nízkou volební účast, která klesá pod 40 %. Určitě z toho nevyplývá, že by lidé byli s vedením obce nespokojeni, jen je nemotivuje k volbám chodit, když je výsledek předem znám. Tento důvod asi způsobil i nejnižší volební účast v okrese Ústí nad Orlicí v obci Skořenice, kam přišlo odvolit jen 29,2 % voličů. Na Lanškrounsku mají nejnižší volební účast Výprachtice. I tam kandidovala jediná strana a to ČSSD. Což je poněkud paradoxní situace vzhledem k tomu, že jinak sociální demokraté prakticky zmizeli z nabídky obdobně jako komunisté. Ti, kde se objevili, až na výjimky neuspěli. Obcím dnes vévodí uskupení, která tvoří různí „nezávislí“ členové, kteří nesází na tradiční ideově zakotvené strany a jejich hodnoty, ale na osobní prestiž, schopnosti a všeobecné povědomí. Logo tradiční strany se stalo synonymem neúspěchu, který se propsal z velké politiky až do vesnic. Osvědčení starostové se ale na venkově příliš často nemění a nemají ani významnou opozici. Dílem k tomu přispěla poslední desetiletka, ve které jsme jako stát, obce a ve velké míře i jednotlivci bohatli a žili si dobře. Obce investovaly a nevznikaly důvody, proč něco měnit.
Určitě raritní je, co do počtu stran, obec Žichlínek, kde prakticky každý spolek postavil svou kandidátku: myslivci, sportovci, fotbalisti, ochotníci, hasiči i křesťané. Vítězně nakonec odešli myslivci i s dosavadním starostou.
Bohužel už z názvů stran zmizely dříve přece jen vzletnější názvy nebo smysl pro humor. Výjimkou je snad jen strana Pravá pro Králíky z Králík. Názvům nejčastěji dominují různí nezávislí, nezávislí s podporou, odborníci, hasiči nebo myslivci. K poetickým tradicím se hlásí jen heřmanický Heřmánek, krasíkovská strana Pohoda nebo seskupení z Anenské Studánky Za obec krásnější. Nezbývá než konstatovat, že snad každý by si přál, aby jeho obec byla krásnější. Přejme si to i my v Lanškrouně.
František Teichmann, volby.cz