ZPRÁVA Z RADY MĚSTA
Začátek diskuse ke zprávě z rady města odstartovalo téma městských lesů. Zastupitel Bureš se ptal na smlouvu s firmou Optima s.r.o., která má prodat zbytek dřevní hmoty vytěžené předchozím správcem lesa, společností Vančura Invest s.r.o. Jedná se o množství cca 216 m2. Firma Optima zároveň na základě objednávky těží v lokalitě U Kapliček nevytěžené dřevo z roku 2020 označené OLH. Jde o nahodilou těžbu až do 150 m3.
Podle názoru Ing. Bureše jsou uváděné prodejní ceny dřeva nízké a jako příklad uvedl kůrovcové dřevo, které se dnes podle jeho názoru běžně prodává za 1450 Kč/m3, ale Optima nabídla cenu cca 1000 Kč/m3. Čerstvé smrkové dřevo v kvalitě BC má být prodáno za 1500 Kč/m3, ale jako cenu obvyklou uvedl částku 1950 – 2000 Kč/m3. Zároveň se zastupitel Bureš ptal na kácení čerstvého dřeva. Podle informací starosty Vetchého firma Otima těží neuskutečněné zpracování polomu podle zadávacích listů po bývalém správci.
Debata k lesům se vrátila ještě několikrát. Ing. Bureš oznámil, že firma Vančura Invest s.r.o. skončila v Lanškrouně bez předávacího protokolu a znovu zjišťoval, jak firma dodatečně zajistí povýrobní úpravy poničených cest v oblasti Kypuše. Starosta Vetchý sdělil, že odpověď nezná, ale že věc spadá pod odbor investic a odpověď připraví pan Vaculík.
Následně navrhoval Ing. Bureš, aby zastupitelstvo schválilo doplnění výběrového řízení na správce městských lesů o ustanovení, které omezí těžbu v městských lesích do výše dané hospodářským plánem. Svůj návrh opřel zastupitel Bureš o doporučení Ing. Šmahela. Ten v posudku lesů, který vypracoval na základě zadání vedení města Lanškroun, konstatoval, že město by mělo po několik nejbližších let těžbu omezit do doby, než bude obchod se dřevem rentabilnější. Zastupitelstvo tento návrh neschválilo. Starosta závěrem pouze konstatoval, že není třeba se obávat těžby, a že schválený záměr 5000 m3 těžby během dvou let je maximální množství, které nemusí být naplněno.
Ing. Bureš se pak poněkud provokativně ptal, není-li výběrové řízení napsané na míru lanškrounské firmě Optima s.r.o. Vedoucí odboru investic pan Bartas odpověděl, že ho ve spolupráci s LČR a Ing. Šmahelem připravila advokátní firma iora legal, která nemá s Optimou nic společného. Ing. Bureš odpověděl, že podle jeho informací od pana Šmahela neměl s výběrovým řízením nic společného a upozornil, že ceny dřeva se rychle mění a rostou. Pokud se ceny dřeva stanoví na začátku období a to navíc jen na základě cen průměrných, bude to z dlouhodobého hlediska pro město finančně nevýhodné. Dále vedení města připomněl, že ve zprávě Ing. Šmahela je upozornění na neuspokojivý stav mladých lesních kultur, které nebyly ani ožnuty, ani ošetřeny proti okusu. Podle Ing. Bureše jde o cca 4 hektary holin a doporučil, aby se správa lesa soustředila na péči o tento zanedbaný lesní porost a těžila dřevo až v době, kdy se ceny dostanou alespoň na úroveň roku 2016. Starosta Vetchý dodal, že výběrové řízení na správu lesa vychází z doporučení organizace SVOL. Téma lesů dospělo do fáze, kdy bude fajn se mu věnovat samostatně. A tak už si připravuji podklady pro jistě zajímavý text o tomto, jak se říká, domácím stříbře.
Ing. Hurych zavedl debatu na parkovné, které bylo v letošním roce výrazně zdraženo s výjimkou rezidentů v některých lokalitách. Uvedl, že všem zastupitelům bylo nabídnuto parkování v centru zdarma. Zastupiteli Hurychovi se tento přístup nelíbil a řekl, že se při této míře rozdávání parkování zdarma nedostaví žádný finanční efekt. Starosta Vetchý vysvětlil, že tak chtělo vedení města umožnit zastupitelům parkování v centru Lanškrouna při výkonu své funkce. Například při jednání v komisích během zastupitelstva nebo na úřadě. Dále sdělil, že podobně vstřícně bylo umožněno parkování také spolupracujícím organizacím, sociálním službám, Červenému kříži nebo lékařům. Domnívá se přitom, že celkově nebude těchto parkování mnoho.
BUDE V LANŠKROUNĚ OČKOVACÍ CENTRUM?
Poměrně klidné zastupitelstvo přijalo také usnesení, které se přímo dotýká epidemie covid 19. S nápadem na usnesení přišel opoziční zastupitel Ing. Marek. V usnesení chtěl ocenit praktické lékaře, kteří mají prostřednictvím svých ordinací zajistit očkování proti covid 19 a podpořit je snahou o získání vakcín. Zároveň navrhl, aby město zajistilo základní zdravotnické pomůcky pro občany, kteří si je nemohou ze sociálních důvodů dovolit. Město také mělo podle jeho návrhu dát k dispozici formuláře pro pobyt občanů mimo katastr okresu. Zároveň žádal, aby starosta Vetchý vyvinul maximální úsilí ve snaze zajistit pro Lanškroun očkovací centrum.
Starosta Vetchý na návrh usnesení reagoval vstřícně a potvrdil, že s řadou věcí souhlasí. Informoval o jednání s Ing. Markem a představil plán na očkovací centrum, které by mohlo vzniknout v kulturním centru LArt na základě spolupráce s Pardubickým krajem. Jeho podoba byla inspirovaná svitavskou Fabrikou. Doplnil, že vznik centra zatím naráží na státní systém, který s takovou alternativou nepočítá, i nedostatek vakcín. V případě, že by se další centra zřizovala, může být LArt přestavěn na očkovací centrum během 14 dní. Podle mého zjištění už se první vakcinace u praktických lékařů v Lanškrouně rozběhly minulý týden. Na plno však očkování v ordinacích začne až po 1. dubnu. Z debaty na zastupitelstvu následně vyplynulo, že odbor sociálních věcí a zdravotnictví už potřebným lidem ochranné pomůcky vydává. A to nejen svým klientům, ale i lidem v terénu.
Starosta následně text Ing. Marka modifikoval a doplnil usnesení o partnerskou spolupráci s Pardubickým krajem, který je významným koordinátorem očkování u praktiků. Současně s tím informoval, že navrhne navýšení rozpočtu města na krizové stavy z 300 na 400 tisíc Kč. tak, aby mělo město dostatek peněz na ochranné pomůcky. Zavázal se také k jednání s krajským koordinátorem očkování panem Čechem tak, aby zajistil pro místní lékaře více očkovacích vakcín. Navržené usnesení bylo jednomyslně schváleno. Ing. Marek poděkoval za informace, ale upozornil, že by město mělo o svém počínání průběžně a efektivně veřejnost informovat.
ZPRÁVA Z MU
Ta byla omezena na osobní rozloučení se končícího tajemníka MU v Lanškrouně Jaroslava Brandejse. Ten ve své řeči poděkoval starostovi Vetchému i oběma místostarostům Smolovi a Strnadovi. Mimo jiné parafrázoval vojenské rčení, že „Husar, který není ve 30 letech zabit, je zbabělec“, na větou „tajemník, který do pěti let neodejde, nemá sebereflexi“. Poděkovat neváhal ani opozičním zastupitelům a dodal, že mu bylo ctí se s nimi utkat. Poděkoval také úředníkům a veřejnosti. Všem popřál štěstí, hodně zdraví i to, aby si z těžké doby dokázali vzít to dobré. Za opozici na slova pana tajemníka reagoval Jiří Kráčmar a poděkoval mu za „tu sebereflexi“.
Po vstupech veřejnosti, do kterých se nikdo nepřihlásil, Ing. Marek přišel s kritickou poznámkou k právě probíhající výstavbě polikliniky. Do souvislosti dal informaci o tom, že z pronájmu ordinací získá město maximálně cca 1,45 mil. Kč za rok, ale investice města se pohybuje okolo 150 mil. Kč. Zároveň prohlásil, že poliklinika řeší víceméně jen současné potřeby nikoli budoucnost zdravotnictví a většina ordinací stále bude zůstávat i nadále mimo budovu polikliniky, protože se tam zkrátka nevejdou. Zopakoval pak svůj názor, že varianta výstavby „na zelené louce“ v prostoru po autodružstvu by byla levnější a umožňovala by podstatně větší možnosti dalšího rozvoje.
Radní Brýdl reagoval poznámkou, že polikliniku nelze chápat jako byznys, ale službu veřejnosti a nízké motivační nájemné má koncentrovat lékaře do nového zařízení. Ing. Marek vysvětlil, že mu nevadí nízké nájemné a chápe ho. Problém vidí v tom, že si město před zahájením stavby jasně nedefinovalo finanční rámec a rozvahu, která by výstavbu ekonomicky limitovala.
Hynek Brýdl odvětil, že konkurenční projekt by dnes možná neměl ani schválenou projektovou dokumentaci a vystoupení zastupitele Marka označil za zbytečné politické dohady.
PLÁN ROZVOJE MAJETKU
Ing. Kráčmar při projednávání konstatoval, že situace v opravě ulic je tristní, a že město o své ulice, komunikace a majetek nepečuje. Krom nízkého počtu opravovaných ulic uvedl také fakt, že se v letošním roce nepřipravuje žádná rekonstrukce mostu nebo lávky, ač některé jsou v dezolátním stavu. V plánu na letošní rok je oprava těchto ulic: Seifertova, Jilemnického a Olbrachtova. Často jde o investice, které měly být opravené už dříve a jejichž oprava se odkládala. Starosta s názorem J. Kráčmara nesouhlasí, ale uznal, že některé mosty jsou ve špatném stavu.
Ing. Kráčmar i RNDr. Lukáš Boháč se shodli, že se jim nelíbí, jsou-li peníze z fondu rozvoje majetku používané na stavbu polikliniky s tím, že peníze budou chybět na opravy majetku. Plán rozvoje majetku byl zastupitelstvem schválen.
ROZPOČET 2021
Zde si dovolím malý úvod. Celkové příjmy jsou na rok 2021 plánované ve výši 244,6 mil. Kč. Plánované výdaje dosahují částky 273,3 mil. Kč. Pokud k tomu přičteme splátky úvěrů ve výši 8,4 mil. Kč. Dostaneme výslednou částku – 37,2 mil. Kč. Většinu výdajů tvoří mandatorní výdaje, tedy ty povinné, které město musí hradit. Jde především o platby za organizace, které zřizuje město: školy, technické služby, výdaje na městský úřad, městkou policii atd. Nejzajímavější částí rozpočtu jsou vždy investice. Těm dominuje investice do polikliniky ve výši 58 mil. Kč. Ostatní výdaje města už zdaleka nedosahují takových částek a jde především o opravy a rekonstrukce některých ulic. Zde je přehled nejvýznamnějších investic nad 1 mil. Kč:
INVESTICE NAD 1 MIL. KČ
Poliklinika 58 mil. Kč
Rozvoj veřejného osvětlení 1,3 mil. Kč
Ul. Jilemnického 2,5 mil. Kč
Cesta D. Třešňovec – H. Třešňovec 3 mil. Kč
Ul. Olbrachtova 6 mil. Kč
Ul. Seifertova - I. etapa 9 mil. Kč
Spoluúčast cyklostezka Lanškroun - Sázava 2,5 mil. Kč
Skládka navýšení kapacity 8,5 mil. Kč
Zasíťování pozemků Za Střelnicí 8,5 mil. Kč
Transportní systém - Sociální služby Lanškroun 1,4 mil. Kč
Pod korunami stromů 1,7 mil. Kč
Participativní rozpočet 1 mil. Kč
Památková péče 1,43 mil. Kč
Celkem (včetně všech i menších investic) 120, 96 mil. Kč
Ulice Jilemnického
Ulice Olbrachtova
Ulice Seifertova
V rozpočtu jsou uvedeny také investice podmíněné ziskem dotací. Těm dominují dvě větší akce. Jednak výstavba šaten u lehkoatletického stadionu za 3,3 mil. Kč a vestavba jazykových učeben na ZŠ A. Jiráska za 3,8 mil. Kč.
Před schvalováním rozpočtu proběhlo několik menších změn. Například rozpočet městské policie narostl o 160 tis. Kč na platby spojené s konektivitou kamerového systému a navýšena byla o 100 tis. Kč také částka na krizové řízení v souvislosti s pandemií covid 19 na nákup ochranných prostředků.
Ing. Hurych navrhl zřízení potravinové banky, která by pomáhala lidem v nouzi. Starosta Vetchý se zavázal k tomu, že bude iniciovat vznik skupiny, která návrh projedná.
Ing. Kráčmar znovu otevřel tématiku lesů. Upozornil na to, že jen na správu městských lesů a odborného lesního hospodáře se počítá v roce 2021 s částkou 800 tis. Kč. Zároveň konstatoval, že městské lesy plánují na rok 2021 ztrátu 1,1 mil. Kč. V této souvislosti dodatečně „poděkoval“ tajemníku Brandejsovi za zpackanou reorganizaci v řízení městských lesů. Navrhl také usnesení, které by odložilo výchovné nekalamitní zásahy v lesích až na dobu, kdy se bude dřevo prodávat za lepší částky. Tento návrh zastupitelstvo nepodpořilo. Podle radního Brýdla stojí v doporučení Ing. Šmahela, že je nutné dělat výchovné zásahy, protože ty nebyly v lesích dlouhodobě prováděny.
Debatovalo se také o umístění úsekového radaru v Horní Čermné, neboť původně měl vymáhání pokut za překročení rychlosti zajišťovat Městský úřad v Lanškrouně. Starostka H. Čermné informovala o tom, že policie s umístěním radaru v navrhovaném úseku nesouhlasí a věc je zatím nedořešená.
Zastupitel Koutník se ptal také na rekonstrukci Krátkého rybníka, která měla už probíhat. Ing. Fuchs osvětlil, že došlo k prodlení, neboť na ministerstvu byla přislíbená dotace definitivně schválena až minulý týden. Už došlo k přeložce sloupu elektrického vedení a aktuálně nic nebrání tomu, aby se stavba rozjela.
Rozpočet města na rok 2021 byl schválen 15 hlasy. Zdrželi se zastupitelé: Hurych, Kotyza, Marek a Boháč. Proti byl zastupitel Bureš. Střednědobý rozpočtový výhled na roky 2022 – 2023 byl následně schválen také. Rozpočet najdete na stránkách města zde: File.ashx (lanskroun.eu)
II. VSTUPY VEŘEJNOSTI
Zde už vystoupil, a nebojím se říci tradičně, Vladimír Skalický. Ten se podivil nad dalším růstem rozpočtu Technických služeb, tento růst nezpochybňoval, ale zajímalo ho vysvětlení. Místostarosta Smola vysvětloval, že finanční nároky narostly v souvislosti s novými ceníky a vychází z potřeb města, které si práce u TSL zadává. Pan Skalický dále připomněl slova pana Ing. Pilného, kterému se nelíbí rostoucí náklady občanů na svoz odpadu pro domácnosti. Nesouhlasí především s tím, že systém nezohledňuje třídění a není nijak motivační. Miloš Smola připustil, že zavedení motivačního systému není jednoduché, protože pro rodinné domy by to možné bylo, ale bytové domy, kde nemá každá domácnost svou popelnici, je to už složité. Připustil však, že se o nalezení motivačního systému budou snažit.
INTERPELACE
Ing. Koutník se ptal na cyklostezku do Sázavy, která křižuje silnici u nepřehledné zatáčky na začátku obce Sázava. Starosta Vetchý vysvětlil, že projekt dlouhodobě počítá s variantou, kdy cyklostezka vede po levé straně ve směru od Lanškrouna podél Pekařství Sázava.
Ing. Marka zajímalo, kolik peněz investoval a bude v nejbližší době investovat Pardubický kraj do budovy gymnázia, která byla před rokem bezplatně převedena na kraj.
Upozornil také na to, jak v posledních letech rostou městu mandatorní výdaje. Konkrétně uvedl například organizaci TS Lanškroun, které vzrostl v posledních několika letech rozpočet z 20 na 30 milionů ročně. Dále upozornil i na KC Lanškroun, kde rozpočet po vybudování LArtu vyrostl z 10 na 16,8 mil. Kč. Následně uvedl deset bodů, které ho vedly k tomu, proč nemohl podpořit rozpočet města na rok 2021. Mimo jiné uvedl:
Velké předražené investice minulých let, které vedou k omezené údržbě stávajícího majetku. Nelíbí se mu také, že se ze správy městských lesů vytratila citlivá péče o les a navíc vykazuje záporný ekonomický výsledek. Nelíbí se mu ani výdaje na projektové dokumentace a to proto, že město rezignovalo na veřejné projednávání svých plánů. V rozpočtu postrádá návaznost investic na strategický plán města. Pochválil finanční odpor za pečlivou přípravu rozpočtu, ale chybí mu doplňující a vysvětlující komentář. Stávající podobu rozpočtu považuje za složitou a nepřehlednou. V rozpočtu také postrádá výdaje do nejstarších a imobilních spoluobčanů. Kritizoval také výdaje do Městských novin, které podle jeho názoru nemají informační efekt. TS kritizoval, že ač se jejich rozpočet zvyšuje, nedokáží zajistit ani čistotu centra města. Uvedl také, že od roku 2013 bylo z bytového fondu do rozpočtu města převedeno téměř 48 mil. Kč.
Vůči jeho námitkám se vymezil radní Brýdl, když sdělil, že náklady čistě na tisk Městských novin Lanškroun klesly meziročně z 383 tis. Kč v roce 2019 na 289 tis. Kč v roce 2020. Zastupiteli Markovi oponovala také Vlaďka Hanyšová, která uvedla, že město seniory podporuje a podporuje také organizace, které se seniory aktivně pracují. Hynek Brýdl připomněl také částku 1,4 mil. Kč v rozpočtu na úpravy v sociálních službách právě v souvislosti s imobilními klienty. Jindřich Marek zopakoval, že celková kapacita v sociálních zařízeních pro seniory je velmi nízká.
Ing. Bureš zažádal o možnost zveřejňovat na webu města průběhy všech výběrových řízení, včetně informací o tom, které subjekty se do nich hlásily. Starosta Vetchý přislíbil, že věc projedná, je-li to s ohledem na legislativu možné. Pokud ano, pak vyhoví. Na závěr všem zúčastněným poděkoval za vstřícnost a věcnost a popřál jim pevné zdraví.
František Teichmann