V dané oblasti už stojí paneláky ze 70. let, několik bytových domů z let 2002 - 2004 a především rodinné domy postavené v letech 2014 - 2016. Místní obyvatelé věděli, už když parcely kupovali, že na jejich zahrady naváže další výstavba. Plán tehdejšího městského architekta Kokeše počítal s výstavbou řadovek, samostatných domků a několika bytovek o celkovém počtu 43 obytných jednotek (25 bytů, 11 řadových domů a 7 rodinných domů). Vše na sebe navazující a postupně klesající směrem od středu města tak, aby nová výstavba navazovala na již postavené rodinné domy. Místní soukromí investoři museli striktně dodržet celou řadu normativů pro danou oblast a tak počítali s tím, že obdobně i město bude respektovat územní plán zástavby tak, jak byl definován před výběrem parcel a v průběhu podepisování kupní smlouvy. Proto své domy situovali v souladu s existujícími plány. Domy museli dostavět do roku 2016 a již v lednu 2017 město regulativy začalo měnit.
Vedení města se místních neptá
Když před volbami Lanškrounské fórum slibovalo, hovořilo o přípravě parcel pro bydlení v rodinných domech Za Střelnicí a Na Výsluní. Zároveň zmínilo podporu výstavby bytových domů soukromým investorem. Pravda je taková, že už v první polovině roku 2017 změnila rada města regulativy zástavby Za Střelnicí II na návrh městského architekta Ing.arch Oldřicha Bittnera, který vyhověl požadavkům developera. Regulativy pro výstavbu Za Střelnicí II se změnili tak, aby se na plochu cca 5000 m2 vešlo celkem 194 obytných jednotek (176 bytů a 18 řadových domků), tedy více než čtyřnásobek původního plánu. Podle něho zde měly stát především rodinné domy, řadové domy a částečně i domy bytové a to do 3 NP + zastavitelného podkroví. To změnilo usnesení rady na 4 NP. I s tím se ale developer lišácky popasoval. Přízemí poslal kousek pod úroveň terénu, čímž změnil přízemí na podzemí, na které plánuje nastavět další čtyři patra o celkové výšce 15,9 metru, takže je to prakticky pětipatrový dům. Jak je patrné z obrázku, plánuje se zde celkem 8 takovýchto bytových domů po 22 bytech (17 x 2+ kk a 5 x 3 +kk). Nabízí se samozřejmě otázka, jestli to je to, po čem lanškrounští volají? Na ploše cca 120 x 200 metrů bude teoreticky bydlet a parkovat okolo 500 lidí. To je zhruba počet obyvatel Albrechtic. Oslovil jsem v tomto ohledu městského architekta Oldřicha Bittnera. Ten považuje současnou úroveň komunikací v lokalitě za přijatelnou a pro podobný projekt dostatečnou. Připouští, že se ulice často zužují a přibývá parkovacích míst, ale nepovažuje to za špatné, protože se tím zpomaluje provoz v bytových zónách. Výstavbu bytů zde vítá, protože se tím podle jeho názoru příznivě ovlivňuje sociální struktura obyvatel. Z jeho pohledu bude přibývat lidí, kteří si nebudou moci z důvodu rostoucích cen pozemků, nemovitostí i hypoték dovolit stavbu vlastního domu. Připomínám, že v plánu není žádná další občanská vybavenost ani změny komunikací. Zde je na místě se zeptat, kolik budou asi obyvatelé 176 bytů vlastnit aut. 200? Nebo dokonce 300? Na novém sídlišti je zaplánováno pouze 188 parkovacích míst. Již nyní je na Vančurově ulici i na celém sídlišti U Papíren někdy obtížné najít parkovací místo a situace se tak může ještě zhoršit.
Majitelé domů chtějí snížit počet bytových jednotek
Ke změnám regulativ došlo bez veřejného projednání, či oslovení alespoň těch lidí, kteří v bezprostřední blízkosti bydlí. Změněné regulativy nebyly zveřejněny. Vše zatím probíhalo pouze na základě požadavků developera CZ Stavební Holding a.s. Petra Waclawová, která zde v roce 2016 postavila s manželem dům, mi k tomu sdělila: „Na schůzce s vedením města, kterou jsme iniciovali, nás informovali, že s výstavbou v této lokalitě jsme museli počítat. Proto nás v této souvislosti o přípravách projektu neinformovali, tak jak to učinili v případě ulice Čelakovského. Jsem z toho rozčarovaná, protože jsme pozemek kupovali s jasnou informací o tom, co se v okolí může stavět. Nerozumím ani postoji pana starosty, který přestože na předvolebních letácích sliboval, že bude usilovat o aktivní a včasné zapojení občanů do utváření veřejného prostoru, považoval uspořádání kulatého stolu nebo ankety za ztrátu času a názor jeho sousedů, tedy nás, ho naprosto nezajímal. Nicméně nám bylo přislíbeno, že bude jednat s developerem o úpravě projektu. Žádáme, aby se především snížil celkový počet bytových jednotek. Považujeme za nejlepší řešení, kdyby se celá jedna řada bytových domů nerealizovala a postavily se zde buď domy řadové, nebo individuální. Jako minimum požadujeme snížení bližší řady domů o jedno patro. Přestože jsme s dostačujícím předstihem před jednáním požádali, aby byl z jednání pořízen zápis, po jednání jsme ho neobdrželi. Bylo nám slíbeno jeho zaslání e-mailem bez zbytečného odkladu. Ani po 2 dnech nebyl slib dodržen. Musím také konstatovat, že při snaze se dopídit, co se bude za naším plotem za několik měsíců stavět, jsem se na MěÚ setkala s velkým počtem dezinformací a informací neúplných.“
Architekt Bittner připustil, že připomínky občanů jsou relevantní a starosta Vetchý je přednese na schůzce s CZ Stavební Holding. Podle jeho informací jde o snížení řady bytových domů o jedno patro tak, aby se zmenšila jejich výška na úroveň stávajících domů na Kežmarské. Potvrdil mi také, že zatím neproběhlo územní řízení.
Město vychází developerovi maximálně vstříc
Z dostupných zdrojů jsem zjistil, že město vychází vstříc developerovi také v dalších věcech. Developer by měl koupit pozemky bezprostředně pod domy, což znamená, že veškeré ostatní prostranství zůstane ve vlastnictví a údržbě města. Zajímavá je i cena parcel 300 Kč za m2, tedy okolo 1/3 standardní ceny pozemku pro místní občany.
CZ Stavební Holding a.s. staví a stavěla bytové domy, domy a řadovky v několika městech. Vždy jde o architektonicky podobné projekty. Aktuálně nabízí třeba byty v Chebu. Cena bytové jednotky 2+kk 60m2 (53m2 byt, 2m2 sklep a 5m2 balkon) je 1,9 mil. Kč. Podobné nebo vyšší ceny lze očekávat i v Lanškrouně. Dle informací z CZ Stavební Holding se budou nejprve nabízet byty naproti rezidenci Marci. Předpokládají, že do prodeje půjdou nejdříve na konci prosince nebo v lednu. Byty a řadovky Za Střelnicí II. se začnou prodávat až v polovině roku 2019, ne-li později.
František Teichmann