RADA MĚSTA
Místostarosta Smola, který zápis z rady přečetl, měl tentokrát poněkud obsáhlejší a také zajímavější informace. Mimo jiné informoval o vybudování bezbariérové 3,5 km dlouhé trasy okolo rybníků. Zveřejnil také, že byl schválen nový ceník nájemného v bytech s nájmem na dobu určitou v rozmezí 100 – 170 Kč. Tento ceník je platný na jeden rok. Rada schválila záměr prodat rekreační chatu v Oboře číslo 87 a zveřejnila záměr prodat stavební pozemky v lokalitě Na Výsluní. Současně schválila prodej pozemku v této lokalitě novému dětskému lékaři MUDr. Bodo. Schválila také prodloužení sníženého nájmu v nebytových prostorách zařízení Mlíčák. Rada také navrhuje zastupitelstvu města, aby schválilo prodloužení lhůty pro splnění podmínek ve smlouvě o smlouvě budoucí o 6 měsíců společnosti Polyfunkční dům Pivovarské náměstí s.r.o., která má na pivovarském náměstí v prostoru sladovny a ležáckých sklepů postavit dva bytové domy. Miloš Smola informoval o schválení smluv o dílo na realizaci staveb rekonstrukce osvětlení na ulicích Škroupova a Na Výsluní a rekonstrukce ulice Škroupova.
Rada města vybrala dodavatele projekčních prací na přístavbu budovy Sociálních služeb Lanškroun za účelem navýšení kapacity zařízení. RM projednala nový ceník jídel ve školní jídelně Madoret, zvýšení pronájmu na hale B. Modrého a zkrácení sezóny. Ceny obědů v Madoretu aktuálně stojí žáky škol podle věku od 28 Kč u dětí do 6 let po 42 Kč u dětí nad 15 let. Dospělá veřejnost zaplatí za oběd 115 Kč. Více: Ceny » MADORET Lanškroun
RM se věnovala snížení spotřeb energií s cílem snížení provozních nákladů. Ředitele příspěvkových organizací pověřila zajištěním energetického managementu v jim propůjčených nebo pronajatých budovách.
RM jmenovala poradní orgány rady: majetkovou a bytovou komisi, komisi pro životní prostředí a veřejný prostor, komisi pro občanské záležitosti, komisi pro sociální, rodinnou a komunitní politiku, komisi pro prevenci kriminality, komisi pro výchovu a vzdělávání, komisi pro kulturu, cestovní ruch, zahraniční spolupráci, sportovní komisi, dopravní komisi, škodní a likvidační komisi. RM navrhla zastupitelstvu, aby na valné hromadě VAK Jablonné n. O. a.s. zastupovali město Lanškroun Hynek Brýdl a zástupce Oldřich Strnad. Na valných hromadách a Ekola Libchavy s.r.o. by měl město zastupovat místostarosta Miloš Smola. Tento bod zastupitelstvo schválilo. Nicméně před schválením zaznělo, že zastupování města na valné hromadě je trochu „schizofrenní“, neboť se tam nezastupují zájmy koncových zákazníků, ale inkriminovaných společností. Zastupitel Kráčmar se dokonce domnívá, že VAK jen pravidelně a výrazně zvedá ceny stočného a vodného. Zastupitel Košťál s tímto tvrzením nesouhlasí a domnívá se, že cenová politika společnosti VAK je velmi uměřená. Má také za to, že vedení společnosti pracuje dobře a profesionálně. Současně bylo starostou Vetchým konstatováno, že VAK bude v letošním roce investovat v Lanškrouně 8,5 mil. Kč, a to i v rámci investičních požadavků města.
RM jmenovala Mgr. Marii Heinrichovou vedoucí odboru Investic a majetku.
RM schválila zahraniční služební cesty M. Smoly, J. Fuchse a J. Karlíka do partnerského města Dzierzonów a R. Vetchého s L. Ševčíkovou do španělských měst Padrón a Santiago de Compostela.
DISKUZE KE ZPRÁVĚ Z RADY MĚSTA
Zastupitel Marek se ptal, co nabídneme novému dětskému lékaři, kterého město dál shání, když MUDr. Bodo dostal k dispozici novou ordinaci v poliklinice a prodáváme mu také pozemek. Starosta Vetchý vysvětlil, že pan doktor Bodo zatím ordinuje ve starší ordinaci na „zubárně“, ale začátkem dubna se již bude stěhovat do polikliniky. Město proto do uvolněné ordinace i nadále shání dalšího pediatra. MUDr. Bodo má 1500 pacientů a městu stále chybí jeden dětský lékař, protože zde historicky působili vždy tři. Připustil, že dnes všechna města shání pediatry a nabízí zajímavé bonusy v podobě pozemků, bytů a ordinací a Lanškroun nemůže být výjimkou.
Zastupitel Kráčmar se zajímal o energetický management vedoucích příspěvkových ordinací. Starosta Vetchý popsal, že město se intenzivně zabývalo úsporami a potřebuje mít na straně jednotlivých organizací své partnery pro komunikaci. Současně popsal, že očekávají, že ředitelé budou tuto funkci delegovat na zaměstnance. Cílem zatím nejsou přímo úspory. Těm musí předcházet komplexní energetický audit. Očekává však, že jednotliví ředitelé budou proaktivní.
Zastupitel Jiří Hurych se zajímal o zkrácení sezóny na hale B. Modrého. Starosta vysvětlil, že jde o návrat k původnímu termínu ledování na začátek září. Ten byl před časem přesunut do poloviny srpna, ale z úsporných důvodů se začátek ledování posune znovu na září.
Zastupitel Marek také navrhl, jestli by z úsporných důvodů nestálo za to vrátit zasedání zastupitelstva do malé zasedačky nebo na zámek. Zasedání v LArtu se mu jeví jako drahé a komplikované na přípravu. Starosta oponoval, že rozdíl v ceně ve srovnání s budovou zámku není významný a považuje stávající řešení za ideální. V souvislosti s úsporami a investicemi do energetické soběstačnosti se připravuje výstavba fotovoltaické elektrárny o výkonu 50 KWh na budovu Technických služeb Lanškroun. Zastupitel Marek považuje takovou investici za málo ambiciózní. Radim Vetchý sdělil, že jde o začátek podobných investic a doplnil, že u cyklostezky do Lukové se osvětlení neplánuje.
ZPRÁVA Z MĚSTSKÉHO ÚŘADU
Tajemnice MU Radka Ondriášová konstatovala, že k významným změnám na úřadě od posledního zastupitelstva nedošlo, jen popsala personální změny na odboru Sociálních věcí a zdravotnictví. Tam podle jejích slov přišly nové zkušené pracovnice z pracovního úřadu. Informovala také o tom, že vedení odboru Investic a majetku se ujala zkušená zaměstnankyně Marie Heinrichová, která již několikrát v této pozici zastupovala.
- VSTUPY VEŘEJNOSTI
V nich se nejprve pan Skala ptal na kruhový objezd u křížení ulic Komenského a Lidické. Starosta Vetchý vysvětlil, že projekt narazil na negativní stanovisko hygieny a musí se upravit tak, aby vyhovoval. Popsal, že součástí opravy bude řešení komunikace až po Krčmu, kde se změní dopravní situace novou křižovatkou. Pana Skalu také zajímala rekonstrukce ulice Lidická. Tu považuje za katastrofální a nelíbí se mu, že byla oprava přesunuta na rok 2024. Vyslovil také obavu, aby stavba nebyla odsunuta dál a popsal hluboké výtluky ve vozovce. Starosta Vetchý vysvětlil, že Pardubický kraj, který je majitelem, původně plánoval jen frézování vozovky, ale po předběžné obhlídce se ukázalo, že komunikace je zralá na kompletní rekonstrukci včetně „základového kufru“, jinak by nový asfaltový povrch dlouho nevydržel. Proto se oprava o rok odsouvá. Město však v synergii připravuje také opravu přilehlých chodníků. Současně přislíbil, že dopisem vyzve odbor dopravy majitele komunikace, aby zajistil její aktuální opravu po zimě.
Paní Pecháčková bydlící u Třešňovecké ulice si stěžovala na nepřiměřeně rychlý průjezd nákladních aut tímto poškozeným úsekem silnice, otřesy a hluk a žádala o nápravu snížením rychlosti nebo alespoň měřením rychlosti vozidel policií. Zastupitel Popelář a šéf městské policie vysvětlil, že měřit mohou pouze tam, kde to povolí inspektorát a současně je dostatečná nehodovost. Starosta Vetchý přislíbil, že stejně jako v případě Lidické ulice vyzvou majitele komunikace Pardubický kraj, aby zajistil kontrolu a případně i opravu komunikace.
Pan Krajči se na zastupitelstvu ptal, jak je řešena kvalita městských novin, kterou považuje za špatnou a neodpovídající očekávání. Upozornil i na to, že městské noviny stojí nemalou částku. Předsedkyně mediálního výboru zastupitelka Ševčíková popsala, že mediální výbor neřeší obsah novin, ale kontroluje ho. S názorem pana Krajčiho nesouhlasí a myslí si, že noviny v posledních letech ušly kus cesty a řada věcí se zlepšila. Připustila, že si ráda názory a náměty p. Krajčiho vyslechne a nechá se inspirovat. Popsala, že se ptali veřejnosti a nechali se inspirovat tiskem podobného charakteru.
Radní Brýdl informoval, že se před časem setkal se mnou a diskutovali jsme o fungování městských novin, nicméně konstatoval, že ke spolupráci z jemu neznámých důvodů nedošlo.
Ano před zhruba pěti lety jsme se na toto téma sešli. Navrhoval jsem konkrétní změny ve formálním uspořádání novin, členění i nutnosti iniciativního a aktivního přístupu členů redakce k obsahu. Zároveň jsem nabídl, že městské noviny mohou za symbolickou úplatu přebírat veškeré texty z webu lanskrounsko.info. Ze strany redakce městských novin k takovému kroku nikdy nedošlo.
Pan Krajči doporučil, aby lidé starající se o obsah, projevili vůli vzdělávat se v psaní mediálních textů.
HLAVNÍ ČÁST JEDNÁNÍ
Zastupitelstvo schválilo novou směrnici o poskytování stravného členům zastupitelstva, úředníkům a městským policistům na domácích služebních cestách v těchto výších:
5 – 12 hodin 129Kč
12 – 18 hodin 196 Kč
18 – 24 hodin 307 Kč
ZPRÁVA Z KONTROLNÍ KOMISE
Po projednání a diskuzi se starosta Vetchý s Jiřím Kráčmarem, předsedou kontrolní komise a tajemnicí Odriášovou shodli, že bude pro hlasování připraveno toto znění:
ZM ukládá:
- Tajemnici městského úřadu zajistit členům kontrolního výboru přístup k elektronické verzi příloh usnesení rady města.
- Tajemnici městského úřadu zajistit realizaci opatření k odstranění nedostatků, která jsou navržena v zápisu o kontrole hospodaření v městských lesích.
- Kontrolnímu výboru provést kontrolu evidence a vymáhání pohledávek a nastavení systému správy pohledávek spravovaných v rámci hospodářské činnosti města Městským bytovým podnikem Lanškroun spol. s r. o.
Pan Kráčmar konstatoval, že některé nedostatky v plnění smlouvy se správcem městských lesů Lesy Jedlí s.r.o. jsou poměrně závažné. Například nejsou písemně potvrzované objednávky, v zakázkových listech není potvrzeno plnění a Ing. Kráčmar tak konstatoval: „Nevím, na základě čeho se fakturuje a proč se fakturuje za ceny staré 4 – 5 měsíců“. Navrhuje, aby při prodeji dřeva byl vyloučen zprostředkovatel a prodávalo se přímo odběrateli. Zaznělo také, že Lanškroun zůstává členem SVOLU (organizace zastřešující majitele lesů – poznámka autora), ale žádné dřevo se neprodává přes tuto organizaci, ale prostřednictvím správce. Tajemnice Ondriášová informovala, že městské lesy získaly v roce 2022 tři dotace a pravidelně se o ně žádá. Starosta navrhl, že bude iniciovat zastupitelskou diskuzi nad zapracováním připomínek do smlouvy se správcem lesa tak, aby se tyto věci zlepšily.
Debata se znovu stočila k bezbariérové trase okolo rybníků. Starosta popsal, že na projekt město získalo dotaci 300 tis. Kč z Pardubického kraje a cca 320 tis. Kč jde z rozpočtu města. Základem úprav trasy je zpřístupnění lokality imobilním občanům. Proto se povalové chodníky opatřily modřínovými vodícími lištami, které brání sjetí vozíku. Upravený bude štěrkem a zeminou také terén na hrázích Olšového a Pšeničkova rybníku. Na mostek u Eduardova pramene se doplní zábradlí. Projekt, který vzešel od vozíčkářské sekce KČT, měl být součástí rozpočtu na rok 2023, ale opomenutím k tomu nedošlo.
Povalové chodníky mají modřínové vodící lišty.
Hráz Olšového (na fotografii) i hráz Pšeničkova rybníka mají být vyspravené zeminou a kamenivem.
Zastupitelé probírali také dotační program Podpora památkové péče na rok 2023. Pro letošek je do něj alokována částka 400 tis. Kč. Program nebyl v posledních letech významněji využíván. Slouží k podpoře soukromých investorů, kteří v centrální památkové zóně města opravují své nemovitosti. Starosta navrhuje, aby se program více propagoval, vedoucí odboru investic Heinrichová si myslí, že částka není dostačující a očekává v letošním roce větší zájem.
Polyfunkční dům Pivovarské náměstí s.r.o. zažádal o roční prodloužení lhůty ke splnění podmínek vyplývajících ze smlouvy o budoucí kupní smlouvě. Svou žádost společnost zdůvodnila potížemi při zpracování projektové dokumentace a riziky spojenými s demolicí ležáckých sklepů, kterou musí firma realizovat do 24 měsíců. Rada města doporučila prodloužit firmě lhůtu o šest měsíců. Zde je odkaz na informace o projektu: Pivovarské náměstí: Investiční akce: Město Lanškroun (lanskroun.eu)
Zastupitel Tomáš Resler vyjádřil obavu, aby to nedopadlo tak, že firma využije jen sladovnu a sklepy zůstanou tak, jak jsou. Podivil se také nad tím, že památkáři povolili demolici sladovny, kterou považuje za cennou a vhodnou k rekonstrukci. Tady je vhodné připomenout, že Tomáš Resler měl o objekt zájem a chtěl ho koupit za účelem rekonstrukce a výstavby víceúčelového domu s restaurací a byty. Město ale dalo přednost výše uvedené společnosti právě proto, že měla zájem realizovat výstavbu bytů také v prostoru ležáckých sklepů. Později v interpelacích se ukázalo, že společnost má s městem dvě smlouvy, zvlášť na ležácké sklepy a zvlášť na sladovnu a tyto smlouvy nejsou nijak provázané. Zastupitel Marek předvídá, že firma od smlouvy odstoupí a sklepy realizovat nebude. Starosta Vetchý takovou možnost připustil, ale předpokládá, že by to dala firma vědět dopředu. K budově sladovny již také existuje pravomocné vyjádření stavebního úřadu.
Hynek Brýdl doplnil, že sdílí obavu Tomáše Reslera. Firma podle něho chtěla obě realizace časově rozdělit. To rada nedoporučila, byť spojení obou akcí bude představovat uzavření celého Pivovarského náměstí. „Jde o to, co je menší zlo. Je lepší na 1,5 roku zabrat náměstí, než aby tu zbyly zchátralé pivovarské sklepy. Pojďme o tom ale ještě diskutovat“, nadhodil radní Brýdl.
Zastupitelstvo firmě Polyfunkční dům Pivovarské náměstí s.r.o. prodloužilo termín lhůty o radou navržených šest měsíců.
- VSTUPY VEŘEJNOSTI
Pan Krajči se ptal na přípravu a stav projektu sportovní haly. Starosta Vetchý informoval, že projekt má stavební povolení, ale Národní sportovní agentura po personálních změnách nefunguje a nejsou zatím vypsané dotační tituly. Město už hledalo i jiné dotační možnosti z Operačního programu Životní prostředí. Podmínkou je však prakticky pasivní energetická bilance, což je u staveb tohoto typu značně komplikované. Projektanti proto aktuálně posuzují, je-li reálné projekt dopracovat tak, aby plnil podmínky. Současně projekt doplňují o energetická opatření, která budou směřovat k nulové energetické bilanci. Rada města jim na tento účel vyčlenila 300 tis. Kč. Starosta Vetchý připustil, že situace je aktuálně velmi dynamická a nakonec bude zajištěn z dotace z NSA. Za ideálních podmínek by se letos dořešilo financování a proběhlo výběrové řízení na dodavatele. Při shodě a podpoře zastupitelstva by se však mohlo stavět nejdříve za rok. Následně však do projektu vstoupil ještě hejtman Martin Netolický. Při návštěvě Lanškrouna navrhl, že by se Pardubický kraj na projektu finančně spolupodílel. Městský projekt by se spojil s plánovanou výstavbou nové sportovní haly a tělocvičny u SZeŠ. Nová již vyprojektovaná hala vedle stadionu B. Modrého by měla v dopoledních hodinách sloužit studentům zemědělské školy na výuku tělocviku a odpoledne sportovcům.
Zastupitele Jindřicha Marka zajímalo, jaké budou provozní náklady. Informace nikdo z přítomných neznal a budou zaslány, místostarosta Strnad jen konstatoval, že budovu budou vytápět tepelná čerpadla. Radní Brýdl navrhl, aby se tyto otázky provozu prodiskutovaly na úrovni lídrů stran, ale v okamžiku, kdy na ně budou respondenti připraveni. Radim Vetchý na to reagoval, že bude iniciovat setkání, na kterém se vše vysvětlí, předejde sporům a různým výkladům a najde model, na kterém bude široká shoda. Zastupitel Kráčmar souhlasí s návrhem pana Brýdla a chce, aby byly dopředu známé nejen náklady na provoz, ale i využitelnost sportoviště a dodal: „Ať nejsme ve stejné situaci jako u LArtu, na jehož provoz město dnes doplácí 10 mil. Kč ročně.“
Do diskuze se zapojila také paní Přibylová, upozornila na nový Občanský zákoník a význam strategického plánu města z hlediska financování. Upozornila na údajné nereálné výhledy v daňové oblasti plánu. Současně se domnívá, že není zohledněn zákon o rozpočtové zodpovědnosti v souvislosti s příjmem úvěrů.
INTERPELACE ZASTUPITELŮ
Zastupitel Dušek připomněl příslib z minulého zastupitelstva, že budou zveřejněny aktuální projekty na úložišti. To se podle něho nestalo. Starosta Vetchý vysvětlil, že to bylo řešeno s paní tajemnicí. Na úložišti budou všechny rozpracované projekty a ty hotové kompletně včetně příloh. Na webových stránkách města je pak město zveřejní jen v redukované podobě. Tajemnice Ondriášová vysvětlila, že vedoucí investic je na své pozici krátce a zatím se to nestihlo. Počítá s tím, že to bude do poloviny března.
Pana Duška dále zajímala dostavba domova pro seniory a ptal se, je-li součástí rozšíření i zvětšení parkoviště. Starosta Vetchý doplnil, že to prověří, a že rada města vybrala dodavatele projektové dokumentace.
Poslední část diskuze se stočila k výstavbě biotopového koupaliště. Místostarosta Smola popsal, že aktuálně byla podána žádost na vodoprávní úřad ve věci protipovodňové hráze. Informoval zastupitele také o tom, že v březnu by mělo proběhnout veřejné projednání projektu.
Zastupitel Hurych se ptal na výpovědi z nájmů ze zahrádek u budoucího koupaliště. Pan Smola vysvětlil, že zde bude končit areál koupaliště čistící zónou. Výhodná je zde přirozená spádovost terénu. Současně tudy povede cyklostezka a pěší trasa, které obkrouží zpoplatněný areál.
František Teichmann