Řeč je o máku setém, který se v několika odrůdách pěstuje tradičně i na Lanškrounsku. Češi jsou rádi hrdí, stejně jako i jiné mininárody, na to, v čem jsou světové špičky. Negativní nej se snažíme ignorovat, na pozitivních se dokážeme vozit jako surfaři na povedené vlně. Z hlediska máku to není až tak známé, ale i v jeho případě se lze mocně nadechnout do plic, pohlédnout do okolí a očekávat respekt. S mákem to umíme a jsme v této komoditě světovou velmocí. Oficiální statistiky hovoří o tom, že je u nás vyprodukováno více než 50% legální světové produkce potravinářského máku. Druhé Turecko se krčí daleko za námi se 16 %. Dílem vděčíme této proslulosti i faktu, že v mnoha zemích je pěstování máku zakázané, protože asijské odrůdy s vysokým podílem morfinu slouží jako základ výroby opia a následně heroinu. Kouření opia mělo v některých oblastech světa tradici natolik proslulou, že to jejich civilizaci téměř zničilo. Nemluvím přitom o nějakém piďi státečku, ale Číně 18. a 19. století.
Český mák se dnes z více než 90% vyváží do mnoha zemí. Především tradiční kuchyně v Polsku, na Ukrajině, v Rakousku a Bavorsku si na máku pochutnává. V Čechách roste na cca 35 tis. hektarech. Výnos je značně proměnlivý a nejčastěji se pohybuje mezi 0,5 – 0,9 t/ha. Výkupní ceny máku záleží na jeho kvalitě a roční sklizni. Většinou pěstitelé dosáhnou na 45 – 65 Kč/kg. I to je odpověď na to, proč se mák pěstuje. Při dobré úrodě je to komodita velmi rentabilní. I Česká republika musí tuto plodinu hlídat a tak platí ohlašovací povinnost pěstitelů máku od osevní plochy 100m2.
Milovníky máku, mezi které se řadím i já, potěší jistě fakt, že mák je velmi cenným zdrojem vápníku, železa, zinku a cenných mastných kyselin.
František Teichmann