Zopakovat pouze mohu, že nesouhlasíme s tím, jak je celý projekt od začátku řízen a prezentován veřejnosti. Nesouhlasíme ani s tím, že si město vybralo jediného projektanta firmu Ateliér 90 a tu navíc zásadním způsobem zvýhodnila ve výběrovém řízení na dodavatele projektové dokumentace. Nic se nemění také na tom, že trváme na zastavení projektu, který vznikl výše zmíněnými kroky. Tento náš názor podporuje také několik stovek občanů, kteří se podepsali pod naši petici.
V kině
Samotné setkání, deklarované jako diskuse, mělo tři části. V první, nejrozsáhlejší architekt Vlachynský prezentoval projekt KD v Lanškrouně a nemálo času věnoval také dalším svým již realizovaným stavbám. Nemohu se zbavit dojmu, že tato sebeprezentace byla nadbytečná. Pak následovala přestávka, která se protáhla na cca 20 minut, a až poté začala diskuse, na kterou zbylo suma sumárum 60 minut času.
Z prezentace je zřejmé, že projekt oproti námi kritizované studii dostál určitých změn. Především přibylo parkovacích míst, zvýšil se počet šaten pro herce a objekt se celkově o něco zmenšil. Zároveň však zůstávají nedořešeny všechny další zásadní připomínky. Budova vily není smysluplně propojena s novým objektem, který nejen architektonicky, ale především i funkčně vytváří dojem solitéru. Architekt celou budovu rozšířil o další funkce, které nebyly zadavatelem žádané, avšak tato rostoucí multifunkčnost spíše komplikuje zásadní požadavky KD. Za největší slabinu považujeme nedomyšlené, technicky komplikované divadelní jeviště a uspořádání sálu při plesech, což jsou mimochodem dvě stěžejní role, které by měl dům naplňovat. Problematická však je také obslužnost zázemí z hlediska transportu kulis nebo zásobování. Ani pohyb hostů po budově nebude pohodlný. Plesové uspořádání, při kterém většina sedících hostů neuvidí na taneční sál, považujeme za nešikovné. Navrhované umístění aktivit dětí do budovy vily také neshledáváme jako koncepční. A našla by se celá řada dalších výtek.
A zase ty peníze
Pro leckoho jsou argumenty funkčnosti druhořadé a subjektivní, ale začínají sílit také argumenty finanční. Vedení města už připustilo, že stavba nebude stát avizovaných 100 – 120 milionů, ale 130, a to bez DPH. Celkově se tak už dnes počítá s cenou 157 milionů. Mimochodem, i tak se jedná o ceny na samém dně možných nákladů. Například kubíková cena rekonstrukce historické budovy Na Rybníčku v Opavě, často prezentovaná v souvislosti s architektem Vlachynským, přišla na 9000 Kč. V Lanškrouně by však měla stačit částka okolo 4100 Kč. Tvrdíme, že pokud by se měl projekt realizovat ve stávající podobě, přesáhnou konečné náklady 200 mil. Kč.
Naše aktivita nepolevuje, stále si totiž myslíme, že pokud se vrátíme na začátek, bude to pro lanškrounskou kulturu to nejlepší řešení. Proti němu ale hraje čas. Pro spoustu lanškrounských občanů jsou principy, ze kterých nechceme slevit, podružné. Netrpělivost vyplývající z dlouhodobě neuspokojivé situace v lanškrounském zázemí pro kulturu tlačí na rychlé řešení.
Koncepce
Stále považujeme za jedno z klíčových slov koncepci. Nejdříve přece musíme vědět, k čemu budeme nové prostory potřebovat a jak je využívat i ve vztahu ke stávajícímu zázemí města, do kterého se v posledních letech nemálo investovalo. Teprve poté můžeme racionálně plánovat. Podobně důkladná má být také finanční rozvaha, která musí chtě nechtě brát v potaz také plánované investice do polikliniky, dluhové možnosti města a náklady spojené s provozem KD. A to nám stále chybí!
František Teichmann