Voda je život. O tomto starém rčení se mohli přesvědčit studenti i učitelé zapojení do projektu Voda je učitel, léčitel i zrcadlo (Water is a Teacher, a Healer, a Mirror), financovaném
a podpořeném v rámci programu Erasmus+. Podíleli se na něm partneři z České republiky, Portugalska (Madeira) a Itálie (Sicílie).
Vzájemná mezinárodní spolupráce započala již v listopadu 2019, kdy se na úvodní schůzce v Lanškrouně sešli koordinátoři projektu. Hlavním mottem celého setkání se stala voda. Do naplánovaného harmonogramu velkou měrou zasáhla celosvětová pandemie onemocnění Covid-19, proto se první vzájemné setkání studentů a učitelů zapojených do projektu uskutečnilo až na jaře 2022.
První destinací pro společné setkání se stala exotická Madeira – malý portugalský ostrůvek ležící v Atlantském oceánu asi 580 km západně od pobřeží Maroka a 980 km jihozápadně od Lisabonu. Prvním nezapomenutelným zážitkem bylo přistání na jednom
z nejkomplikovanějších letišť na světě. Skvělou práci zkušených pilotů, kteří musí mít složené speciální zkoušky, jsme po bezpečném přistání odměnili velkolepým potleskem.
Madeira je nepochybně jedno z nejkrásnějších míst na světě. Je to kout světa s nádhernou přírodou, bohatou na faunu a flóru. V jarních měsících je počasí, zvláště v horách, dosti nevyzpytatelné, ale nám se ukázala v celé své rozkvetlé kráse.
Jelikož je to ostrov velice vzdálený pevnině, museli se zde lidé, již od počátku jejího objevení v roce 1419, naučit pracovat s vodou a jejími zásobami. Madeira je zcela odkázána na vlastní zdroje elektřiny a vody. O tom, že Madeiřané opravdu umí využít každou kapku vody, jsme se mohli přesvědčit během návštěvy horských levád (Levada dos Balcões), čističky vod (Estação de Tratamento de Água Eng. Manuel Rafael Amaro da Costa), vodní elektrárny (Serra de Água) a chovné stanice pstruhů duhových (Ribeiro Frio), která je spravována místními ekology, jež pstruhy po odchování vypouští zpátky do vodního ekosystému
Celý ostrov je velice hornatý. Hory a hornatá půda zde uchovává vodu. Již první portugalští osadníci v 15. století si všimli, že na severní straně ostrova je mnoho dešťových srážek, zatímco jeho jižní část je sušší a téměř tam neprší. Proto, především kvůli zemědělství, bylo potřeba dostat vodu z jedné strany ostrova na druhou. Za tímto účelem byly na ostrově již od 15. století budovány levády, což jsou zavlažovací kanály na svádění vody z hor a její rozvádění po ostrově.
Voda svedená z hor, zde neslouží jen k zavlažování polí, ale poté, co projde čističkami, se běžně používá v domácnostech i jako voda pitná. Na ostrově je na řekách a levádách vybudována řada hydroelektráren, které zásobují energií celý ostrov.
Během našeho týdenního pobytu, který se uskutečnil od 25.3.-1.4., se nám dostalo vřelého přijetí a navázali jsme nová přátelství. Velice přátelští Madeiřané nám ukázali rozmanitost ostrova, viděli jsme mnoho přírodních krás i technologických vymožeností ostrova, ve kterých se projevila důmyslnost zdejších obyvatel. Navštívili jsme řadu zajímavých míst počínaje hlavním městem Funchal, ve kterém jsme byli ubytováni po celou dobu našeho pobytu. Jeho název pochází od portugalského slova funcho = fenykl, což je velice aromatická rostlina, jež se hojně vyskytovala na pobřeží ostrova.
Ve Funchalu také sídlí naše partnerská škola zapojená do projektu, Instituto para a Qualificação Profissional, IP RAM Estrada Comandante Camacho de Freitas, Funchal. Po celou dobu pobytu nás také kromě Madeiřanů doprovázela skupina učitelů a studentů ze Sicílie ze školy Istituto Superiore „Enzo Ferrari“ Vico Picardi, Barcellona P.G. (ME), kam naše a portugalská výprava zavítala na začátku května 2022.
Hned další den po příletu nás naši hostitelé provedli městem a ukázali nám jeho nejvýznamnější místa a památky: radnici, rozkvetlé parky, divadlo, katedrálu, tržiště, uměleckou uličku s pomalovanými vchodovými dveřmi domů a muzeum nejslavnějšího fotbalisty na světě Cristiana Ronalda, jehož rodištěm je právě Funchal. Před hlavním přístavem, se nachází jeho socha v nadživotní velikosti, kterou jsme jen stěží poznali, protože mu vůbec není podobná.
V pondělí nás čekala prohlídka školy, kde jsme byli uvítáni paní ředitelkou, učitelským sborem a studenty. V prostorné aule školy byl pro nás připraven zajímavý kulturní program s tanečním a hudebním vystoupením. Překvapili nás také divadelním představením, v němž pro nás zdramatizovali legendu o objevení ostrova Madeira a o jejích prvních osadnících. Velice netradiční formou nás tak seznámili s historií ostrova.
Na společné svačině (coffee break) jsme mohli ochutnat kulinářské speciality ostrova. Během celého našeho pobytu jsme rozhodně nijak nestrádali a užily si i naše chuťové buňky, třeba v restauraci s výhledem na oceán jsme mohli ochutnat tradiční madeirskou černou rybu tkaničnici atlantskou, která byla servírovaná s grilovaným banánem.
Po coffee breaku jsme si prohlédli celou školu i s jejími odbornými učebnami/pracovišti (autoopravna, výroba a oprava klimatizací, pěstování rostlin, …). Navštívili jsme také hodinu portugalštiny, kde jsme se mohli naučit základní slovíčka v portugalštině. Každý ze zástupců dané země mohl obohatit ostatní o slovíčka ve svém rodném jazyce, především tak o to, jak pozdravit, poprosit a poděkovat.
Na středu odpoledne byly naplánované studentské aktivity, ve kterých studenti prezentovali svou práci na projektu. Naše studentky si připravily prezentace o vodě v České republice (lázně a s tím spojené léčivé prameny, Lanškrounské rybníky, naše nejdelší řeky a mnoho dalších)
a divadelní představení o nadpřirozené postavě z vodního světa (Vodník od K. J. Erbena). Nakonec jsme si zazpívali naší lidovou píseň Holka modrooká.
Pro některé studenty to byla první cesta do zahraničí, a proto si vzpomínky z ní jistě uchovají po celý život. Díky zahraničnímu pobytu si mohli studenti procvičit znalost anglického jazyka, získat mnoho dalších znalostí, dovedností, životních zkušeností a v neposlední řadě navázat nová přátelství. Radost z mezinárodní spolupráce byla oboustranná. Zvláště pro studenty z ostrova bylo obohacující potkat se s novými lidmi, aby si dle slov své paní ředitelky uvědomili, že svět existuje také mimo ostrov.
Na závěr mi dovolte ještě pár řádků o krásných výletech, které jsme absolvovali. Jeden z výletů byla procházka v horách v Údolí jeptišek (Eira do Serrado, Curral das Freiras). Bohužel kvůli špatnému počasí jsme nemohli uskutečnit výšlap na nejvyšší vrchol Madeiry Pico Ruivo, ale už cesta autobusem úzkými serpentinami v horách byla adrenalinovým zážitkem. Navštívili jsme také tematický kulturní park v Santaně, kde se nám představila tradiční architektura a řemesla Madeiry a v 3D kině jsme mohli na vlastní kůži zažít extrémní sporty provozované na Madeiře (potápění, windsurfing, paragliding, jízda na horském kole). Byli jsme i v jednom z posledních fungujících vodních mlýnů na Madeiře ve vesničce São Jorge, kde nám velice charismatický pan mlynář, původem z JAR, ukázal svoje řemeslo. Navštívili jsme mnoho překrásných vyhlídek (o Flo, Véu da Noiva). Za zmínku stojí také unikátní vavřínový prales Fanal (Laurissilva) zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO, útesy a přírodní lávové bazény na pobřeží oceánu v Porto Moniz.
Poslední den jsme navštívili maják Ponta do Prago, jeden z nejvyšších vodopádů na Madeiře Garganta Funda, botanickou zahradu v Prazeres, veřejnou prádelnu Lavadouros públicos, menší fabriku na zpracování tradiční madeirské suroviny, cukrové třtiny, ve městě Calheta, ze které se vyrábí nejen rum, ale také speciální moučník Bolo de mel. Poslední společně strávený den jsme zakončili návštěvou města Camara de Lobos, které je postavené na útesech.
V minulosti si tuto zátoku oblíbili tuleni atlantští, proto také název města v překladu zní „Domov tuleňů”. Třešničkou na dortu byla návštěva vyhlídky nad druhým nejvyšším útesem Evropy Cabo Girão.
Ráda bych poděkovala hlavní organizátorce výjezdu Mgr. Radmile Janouškové za možnost vycestování. Už se moc těšíme, kam vyrazíme příště!
Veronika Kristlová
Školy zapojené do projektu:
Česká republika: SZeŠ Lanškroun
Madeira (Portugal): Instituto para a Qualificação Profissional, IP RAM Estrada Comandante Camacho de Freitas, Funchal
Sicily (Italy): Istituto Superiore „Enzo Ferrari“ Vico Picardi, Barcellona P.G. (ME)