Naší cílovou destinací bylo městečko Milazzo, které se nachází na severovýchodním výběžku Sicílie
a trajektem se odtud za pouhých 20 minut dostanete do Itálie. Ubytovaní jsme byli v jednom z místním Bed @ Breakfast, takže naše stravování se převážně odehrávalo v místní malé kuchyňce, kde jsme si připravovali snídaně a večeře.
Náplní celého týdne bylo družit se se studenty se Sicílie a z daleké Madeiry, pracovat na projektu
a vytvářet výstupy (prezentace, plakáty, …).
Dále jsme navštívili 3 budovy místní střední školy Enza Ferrariho, které jsou celkem 4. V každé se učí jiné obory a my jsme tak měli možnost nahlédnout do chemické laboratoře, počítačové učebny či technické dílny. Nejvíce nás ale zaujal obor pěstování a zahradnictví, kde nám názorně předvedli, jak naroubovat na divoký pomeranč červený, jak se pěstují olivy, lilky, či jiné místní plodiny. Mohli jsme také ochutnat místní plody a odvézt si s sebou ministromečky nebo květiny.
Žáci se mohli více poznat při společných výletech, kam jsme se přepravovali jedním autobusem. Uvnitř tak mnohdy bylo veselo, když se zpívaly anglické songy, případně staré italské hity.
Objevili jsme mnoho krásných míst, jako staré antické divadlo v Tindari a místní nádhernou basiliku s Černou Madonou uvnitř, přírodní park Jezírka v Marinellu, kde česká výprava působila za exoty, když jsme se jako jediní koupali v moři. Dalším nádhernou zastávkou byly Gole Alcantara a turistické městečko Taormina, kde jsme, bohužel, neměli tolik času, který bychom potřebovali, poté jsme se podívali na místní atrakci Megalitů v Argimuscu (místní Stonehenge), ale asi nejkrásnější bylo místo poslední, mys Capo di Milazzo, ze kterého se nám naskytly úchvatné výhledy na moře i celé okolí Liparských ostrovů. Poslední výletní den jsme zakončili prohlídkou místního hradu, který je opravdu rozlehlý a z jehož vrcholku lze Milazzo vidět omývané mořem z obou stran.
Během výletů jsme mohli ochutnávat výbornou italskou kuchyni při společných obědech v různých typech restaurací. Nebyli jsme tak ušetřeni pizzy, různě servírovaných těstovin, Arancin (obalovaných kuliček z rýže plněných sýrem a masem) nebo Cannol (sladkých trubiček plněných krémem z ricotty
a posypaných drcenými pistáciemi). Italové jsou ale výborní kuchaři a gurmáni, takže jsme si vše náležitě vychutnali.
Naši žáci se do všech aktivit zapojovali s chutí. Mnozí si odvážejí nová přátelství a kontakty, které možná vydrží po celý život. A co říct na závěr? Máme bezvadné studenty, kteří se domluví, nezkazí žádnou legraci a nedělají potíže. To samé ale platí i o mých kolegyních, byly jsme sehraná parta. Takže už se těšíme na 6. června, kdy zástupce těchto dvou zemí přivítáme u nás na závěrečném týdenním pobytu.
Mgr. Martina Dolečková