Zpět
LANŠKROUNSKÉ DVORKY
Publikováno: 16. 06. 2024
Sobotní den 8. června 2024 se nesl v duchu umění. Na své si přišli milovníci fotografií, výtvarných děl, soch, ale třeba i poezie či textilní tvorby. Na třicet umělců obsadilo lanškrounské dvorky, parky a brownfieldy, kam nainstalovali svá díla. „Převzali jsme myšlenku, kterou dělají třeba na Kladně nebo v Chebu. Je to takový impuls kultury, který vychází přímo od výtvarníků. Starosta Radim Vetchý mě propojil s Bárou Novákovou, která má v Lanškrouně obchůdek Concretne, a měla v hlavě nějaký happening. Z toho vznikla myšlenka Dvorků, nabalili jsme pak na sebe další lidi, kteří nám s organizací pomohli,“ shrnul vznik nultého ročníku Lanškrounských dvorků hlavní organizátor Vladimír Skalický.
Kresby v láhvi
Lanškrounské umělce doplnili i osobnosti z blízkého okolí či toho vzdálenějšího. Diváci tak mohli zhlédnout díla z Ústí nad Orlicí, Milovic, Plchůvek nebo Pardubic. Svůj dvorek otevřela také místní Základní umělecká škola Jindřicha Pravečka, která uvedla díla některých svých žáků výtvarného oboru. „Na projektu Hvězdář provází pozemská znamení jsme pracovali s žáky delší dobu. Myslím, že vytvořit výtvarné dílo nebylo pro děti tak těžké, jako vymyslet jeho hlavní myšlenku,“ vysvětlila přítomným jedna ze spoluautorek nápadu Eva Hrubešová.
Vyšívané básně haiku od Jany Majetičové
Dvorky byly hlavně o setkávání
Krásné slunečné počasí přálo nultému ročníku Lanškrounských dvorků a přilákalo přes stovku diváků. „Líbí se mi, že mohu jít na komentovanou prohlídku se skupinou nebo si užít díla o samotě. Zavítala jsem na místa, kde jsem nikdy nebyla a ani jsem netušila, že v Lanškrouně existují. Velkým zážitkem bylo vidět hotel Slavie a připomenout si jeho prostory, do kterých jsem chodila jako mladá,“ popsala svoje zážitky jedna z návštěvnic.
Dopolední komentovaná prohlídka a slavnostní zahájení bylo doplněno hudebním vystoupením flétnistky Terezy Haiflerové, celou výstavou provázel Šimon Knápek. Dvorky byly ukončeny symbolicky na dvorku Krčmy, kde pro všechny přítomné zazpívala lanškrounská folková skupina Hlasy ve tmě a ze své detektivky četla paní Marie Macková.
Martina Teichmannová