Společenský dům čeká rozsáhlá přestavba, bude se i bourat
Rekonstrukce Společenského domu počítá se zachováním historické vily, ostatní části komplexu půjdou k zemi.
Společenský dům uzavřen
Společenský dům byl uzavřen ke konci října loňského roku. Důvodem byl havarijním stav objektu, který potvrdil statik na základě stavebně-technický průzkumu budovy, který si vyžádalo vedení města na jaře 2015. Ve velmi špatném stavu jsou zejména krovy objektu, tj. stropy nad pódiem a nad tanečním parketem.
Dřívější snahy o rekonstrukci Společenského domu shrnul místostarosta Bohumil Bernášek: „V roce 2010 ustanovilo tehdejší vedení města „Pracovní tým pro stanovení návrhu na využití Společenského domu.“ Výsledkem práce komise byl návrh prostorové koncepce kulturního domu dle požadavku místních hudebníků, divadelníků apod. a dále dvě architektonické studie, jejich autorem byl arch. Přemysl Kokeš. V roce 2013 byly vyhotoveny další variantní studie přestavby resp. novostavby kulturního domu. Tehdejší vedení města se začalo zabývat myšlenkou, že Společenský dům prodá do soukromého vlastnictví a město postaví nové kulturní zařízení na Pivovarském náměstí. Proti tomu v roce 2013 a 2014 rozhodně vystupovala politická opozice. Tečku za těmito diskusemi udělala až anketa uspořádaná mezi občany města v září 2014. Většina respondentů ankety se vyslovila pro rekonstrukci stávajícího Společenského domu. V předvolebních vyjádřeních v komunálních volbách v roce 2014 pak také velká většina kandidujících politických stran a občanských uskupení deklarovala vůli Společenský dům modernizovat.“
Objemová studie nové podoby Společenského domu
Ještě před uzavřením celého objektu lanškrounského „kulturáku“ v říjnu 2015 započaly přípravné práce na jeho rekonstrukci. Prvním krokem bylo vypracování objemové studie objektu.
K tomuto kroku se vyjádřil místostarosta Bernášek: „Rada města v červnu 2015 rozhodla, že bude vypracována další architektonická studie akceptující realitu i současné požadavky vedení města. Těmi jsou např. dostatečná velikost podia či vybudování orchestřiště pod podiem. Velkým problémem stávajícího sálu Společenského domu je naprosto nevyhovující akustika. To, že v novém kulturním domě musí dobře znít hudba, ale zároveň i mluvené slovo, je pro radu města naprosto zásadním parametrem. Jedním ze základních požadavků na studii byla i skutečnost, že zůstane zachována „Langerova vila“ z roku 1885 a to v původní podobě, na vilu by měl funkčně navázat nový sál, foyer a technické zázemí pro účinkující.“
Vypracováním zmíněné studie vedení města pověřilo architekta Ladislava Vlachynského z brněnského Ateliéru 90. Ateliér 90 má na svém kontě například rekonstrukci budovy Českého rozhlasu na ul. Vinohradské v Praze včetně Studia 1, která se nachází v srdci budovy a slouží nahrávání symfonického orchestru. Ladislav Vlachynský je také autorem návrhu přestavby kulturního domu Na Rybníčku v Opavě, při kterém se musel potýkat s podobným problémem, který trápí i Společenský dům v Lanškrouně a to je špatná akustika sálu.
V současnosti je Společenský dům komplexem na sebe navazujících budov. Nejstarší částí je vila z roku 1885, dále je součástí společenský sál a hotelová přístavba.
Studie počítá se zachováním původní historické vily, ostatní části by měly být zbourány a na jejich místě bude postavena nová budova, jejímž dominantním prvkem by mělo být dřevo, v menší míře pak probarvený beton a sklo.
Nový dvoupodlažní dům ve tvaru trojúhelníku bude mít travnatou střechu a samostatný vstup. Součástí bude hlavní sál s jevištěm o rozměrech 17 x 10 m. Kapacita sálu pro koncerty a divadelní přestavení je zhruba 600 lidí, v případě plesu ji lze rozšířit až na 1000 lidí. Kromě hlavního sálu počítá studie i s vedlejšími sály o ploše 140 m2 a foyery o ploše 600m2, dále pak se zkušebnami a barem s restaurací. Prostorová akustika sálu bude přizpůsobena především koncertům, celá budova bude kvalitně odhlučněna, zejména ze strany, kde sousedí s ulicí Krátkou.
Odhadované náklady přestavby jsou 120 mil. korun, do ceny není zahrnuta revitalizace přilehlého parku a výstavba parkoviště. Cenu ale může ovlivnit např. i to, jak kvalitní osvětlovací a ozvučovací technika bude v novém kulturním domě instalována.
Objemová studie je konečná a byla představena veřejnosti 3. listopadu v rámci besedy, které se osobně zúčastnil i její autor, setkala s velkým zájmem občanů. Veřejnému projednávání předcházela setkání brněnských architektů a vedením města a dále jednání s kulturní komisí rady města a se zástupci budoucích uživatelů SD z řád divadelníků, hudebníků apod. Na obou jednáních se diskutovalo se zejména o kapacitě nového Společenského domu, o vnitřním uspořádání, technickém vybavení či o příjezdových komunikacích a parkovacích plochách.
O vyjádření jsme požádali i Lukáše Pražana, vedoucího odboru investic a majetku Městského úřadu Lanškroun:„ Za objemovou studii město zaplatilo 197 tis. Kč bez DPH. V současné době je vypsáno výběrové řízení na projektanta přestavby Společenského domu, předpokládaná cena, kterou město za projekt zaplatí, se pohybuje okolo 5 mil. korun.“
„Nový kulturní dům bude mít na základě rozhodnutí rady města vnější podobu navrženou arch. Vlachynským. Na projektantovi potom bude, aby řešil technické záležitosti týkající se připravovaného areálu. Zároveň s přípravou vlastní stavby probíhají práce na projektu řešení dopravy u Společenského domu. Nově bude řešena křižovatka ulic Nádražní, Krátká a Smetanova. Zpracovatelem studie je dopravní specialista Ing. Jiří Cihlář z Chocně, konzultantem arch. Přemysl Kokeš. Součástí areálu nového kulturního domu dále bude parkoviště s kapacitou cca 120 až 150 míst. Řešení dopravní obslužnosti nového kulturního domu z těchto důvodů nemohlo být plně zapracováno do objemové studie arch. Vlachynského. Kritika nedostatečného počtu plánovaných parkovacích míst, která v posledních době několikrát zazněla, je proto naprosto neopodstatněná. Město se navíc chystá zakoupit cestu, která přes vlakové nádraží spojuje ulici Nádražní a Dvořákovu. Zde v budoucnu vzniknou další parkovací místa,“ popsal současnou situaci místostarosta Bernášek.
-red-
Odkaz na elektronickou verzi Městských novin Lanškroun č. 1/2016:
http://www.lanskroun.eu/VismoOnline_ActionScripts/File.ashx?id_org=7892&id_dokumenty=6346